poniedziałek, 13 czerwca 2016 15:28

Ponad 200 pieców zostanie zlikwidowanych

 
Ponad 200 pieców zostanie zlikwidowanych fot. Rafał Wichniewicz

Z roku na rok gnieźnianie mają szansę oddychać coraz lepszym powietrzem - rozpatrzono kilkadziesiąt wniosków od właścicieli domów, którzy chcą wymienić system ogrzewania.

To już kolejny rok działalności programu KAWKA. W jego ramach likwidowane są źródła niskiej emisji na terenie miasta, polegającej na sfinansowaniu części kosztów wymiany systemów ogrzewania - likwidacji pieców, kotłów lub innego rodzaju palenisk i zastosowania innej formy, np. gazu ziemnego lub przyłączenia do sieci ciepłowniczej.

Pod koniec marca zakończono nabór wniosków na 2016 rok - zgłosiło się łącznie 98 podmiotów z czego ostatecznie przyjęto 81. Dzięki temu w tym roku na terenie Gniezna zlikwidowanych ma zostać 224 piece: - Zależy nam na czystym powietrzu, ale również patrzymy w przyszłość, stąd pomysł aby w 2015 roku przystąpić do programu KAWKA. Było to łącznie ponad 4 miliony złotych, które otrzymaliśmy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i te pieniądze w 100% idą na wymianę starych, najczęściej pieców kaflowych, na sieć gazową lub przyłącze do miejskiej sieci ciepłowniczej - mówił prezydent Tomasz Budasz. W ubiegłym roku w ramach wspomnianego programu zlikwidowano 55 źródeł emisji, zmniejszając ilość spalanego węgla o ponad 111 ton, a drewna o około 25,58m3. Dzięki tegorocznej akcji, zakładającej likwidację wspomnianych 224 źródeł emisji, planuje się zmniejszenie ilości spalanego węgla o ponad 353 ton oraz 120m3 drewna. Planowany koszt tegorocznego zadania wynosi 1 mln 305 tysięcy złotych. Łącznie 134 lokale pozbędą się pieców lub kotłów - 113 z nich zostanie przyłączonych do ogrzewania gazowego a 21 do miejskiej sieci ciepłowniczej.

W ramach programu KAWKA nastąpi również wymiana pieców węglowych na ciepło systemowe w kilkunastu budynkach na terenie miasta - zarówno wchodzących w skład zasobów komunalnych, jak i prywatnych. W 2016 i 2017 roku planuje się przyłączenie budynków leżących nie tylko wzdłuż sieci ułożonej na terenie miasta, ale także pobudowanie nowych instalacji: - Powstanie około 1 kilometra nowych sieci cieplnych, które przybędą. Biorąc pod uwagę, że jest to centrum miasta, prace te wymagają dużego skupienia i pewnych nakładów finansowych. Niemniej, korzyści płynące z tytułu poprawy jakości powietrza są niebagatelne. Dzięki temu powinniśmy ograniczyć mniejsze i większe pyły, co w ciągu roku przekłada się na kilka ton w ciągu roku. Mam nadzieję, że ten program uda się kontynuować w latach następnych - mówił Dariusz Zamiar prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

W 2014 roku do sieci podłączone zostało przedszkole przy ul. Rybnej i przychodnia przy ul. Jeziornej, a w 2016 roku planuje się przyłączenie budynków przy ul. Sienkiewicza 11, 24 i 18, ul. św. Wawrzyńca 34, ul. Roosevelta 63/Staszica 1 i 1A. Rozpocznie się także realizacja przyłączy, która sfinalizowana zostanie w całości w 2017 roku przy: ul. Chrobrego 8, ul. Dąbrówki 9, ul. Czystej 2 i 2B, ul. Jana Pawła II 5 oraz ul. Rzeźnickiej 7.

3 komentarzy

  • Link do komentarza Maciej poniedziałek, 13 czerwca 2016 21:07 napisane przez Maciej

    A ja złożyłem i dostałem, więc nie rozumiem komentatorki Karoliny.

  • Link do komentarza cc poniedziałek, 13 czerwca 2016 20:00 napisane przez cc

    224 podzielić przez 81 = 2,76 pieca na wniosek , to jakieś sianowskie musiały składać te wnioski

  • Link do komentarza Karolina poniedziałek, 13 czerwca 2016 18:59 napisane przez Karolina

    Ja czekam od 2012 roku na ulicę Farną i chyba się nie doczekam.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane