Jesteś tutaj:Gospodarka Ceny za wodę i ścieki pójdą w górę
piątek, 13 maja 2016 08:12

Ceny za wodę i ścieki pójdą w górę

 
Ceny za wodę i ścieki pójdą w górę archiwum redakcji

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji podniesie taryfę dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzenia ścieków na terenie Gniezna. Zmiany wejdą w życie od lipca br.

Temat ten, jak co roku, po raz kolejny wywołał dyskusję radnych na posiedzeniu Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska. Radnym została przedłożona uchwała, zakładająca podniesienie cen taryfy zarówno za dostarczaną wodę oraz odprowadzane ścieki. Od ostatniej podwyżki, która miała miejsce w lipcu 2015 roku, gnieźnianie.

- Jest to dosyć istotny wzrost, zwłaszcza jeśli chodzi o same ścieki. Jest to związane ze zrealizowaną inwestycją, która została zakończona, a efekt jej działalności został zatwierdzony przez Wojewódzki Inspektorat Środowiska. Teraz trzeba zliczyć pieniądze, które były potrzebne dla modernizacji i od października tego roku, dwa razy do roku będziemy wykupywać obligacje od banku, oprócz tego, że płacimy cały czas odsetki. Roczny wykup to około 2 milionów złotych, a odsetki wynoszą 950 tysięcy i będą co roku spadać - stwierdził prezes PWiK Jan Lewandowski i jak dodał: - Podwyżka ma przynieść w dochodach 2 miliony 160 tysięcy, czyli mniej więcej tyle ile jest potrzebnych na wykup obligacji. Usprawiedliwieniem niech będzie też, że w Polsce średnia cena za ścieki wynosi 6,99 zł, a na terenie Wielkopolski wynosi 6,93 zł. Nasza cena projektowana wynosić ma 6,40, także jest poniżej średniej w Polsce i regionie.

O ile ceny wody w bieżącym roku wzrosną dość nieznacznie, bo o zaledwie kilka groszy, o tyle wzrost opłat za ścieki jest dość znaczący. Do tej pory, zgodnie z taryfą obowiązującą od lipca 2015 roku, za odbiór wody właściciele gospodarstw domowych w Gnieźnie płacili 3,40 zł za metr sześcienny, a w przemyśle 3,44 zł. Teraz kolejno będą płacić 3,45 zł w domach, a zakłady pracy 3,49 zł. Większa podwyżka obowiązywać będzie jednak w przypadku wspomnianych ścieków. Tutaj do tej pory mieszkańcy ponosili koszt ich odprowadzenia w wysokości 5,60 zł, a od lipca 2016 roku zapłacą już 6,40 . Mniejszy wzrost dotyczy także zakładów pracy, które do tej pory płaciły 6,36 zł, a za dwa miesiące otrzymają taryfę 6,78 zł. Do powyższych cen należy doliczyć także podatek VAT w wysokości 8%.

Jak przyznał prezes spółki, podwyżki są spowodowane różnymi czynnikami, ale obecne są i tak mniejsze od tych, jakie trzeba byłoby płacić gdyby nie zmodernizowano zakładu: - Oczyszczalnie buduje się po to, by chronić środowisko, ale musimy ponosić koszty eksploatacji tego środowiska. Gdyby nie było oczyszczalni, to miasto musiałoby płacić rocznie 71,5 mln za zrzut ścieków bez oczyszczania. Gdyby nie modernizacja to opłaty byłyby wyższe w stosunku do tych, które w tej chwili płacimy - stwierdził Jan Lewandowski, przyznając iż cel wykonanej inwestycji został osiągnięty. Jak jednak dodał, do kanalizacji trafiają ścieki o coraz wyższych stężeniach zanieczyszczeń: - Na przestrzeni 4 lat zawiesina wzrosła o 53%, a więc o tyle więcej mamy osadów do przerobienia - mówił prezes PWiK i na tę przyczynę wskazał jako jedną z kolejnych, które są powodem podwyżek. Jak przyznał w kolejnych latach należy spodziewać się kolejnych podwyżek.

Radni obecni na komisji jednoznacznie wypowiedzieli się, że sprawa podwyżek ogłaszanych co roku przez PWiK, jest dla nich trudna do przyjęcia. Inna sprawa, że decyzję w tej sprawie nie podejmują radni ani władze miasta, tylko przedstawiciele spółki i podjęcie uchwały w kwestii podniesienia cen jest jedynie pewną formą "wyrażenia opinii". Sugestie, jakoby władze miasta mogły spłacić obligacje spółki wynoszące 27 milionów lub zacząć dopłacać do cen, by mieszkańcy nie odczuli podwyżek, zostały odrzucone przez obecnego na posiedzeniu wiceprezydenta Jarosława Grobelnego.

Jak można było oczekiwać, radni jasno wyrazili się przeciwko kolejnej podwyżce, a ostatecznie zadecydowali o zaproponowaniu zdjęcia tego punktu z obrad sesji. Mimo to podwyżki cen za wodę oraz ścieki i tak wejdą w życie z dniem 1 lipca 2016 roku.

16 komentarzy

 • Link do komentarza Zebe czwartek, 19 maja 2016 15:42 napisane przez Zebe

  No to trzeba zmniejszyć zużycie wody z wodociągu. Podejmujemy kroki ku temu. Zostaliśmy zmuszeni podwyżkami.

 • Link do komentarza WODAjakZŁOTO środa, 18 maja 2016 08:25 napisane przez WODAjakZŁOTO

  niedlugo taniej bedzie kupic wode w biedronce i w niej sie myc, niż odkręcic z kranu....

 • Link do komentarza odbiorca piątek, 13 maja 2016 18:48 napisane przez odbiorca

  PWiK jest własnością Miasta, ale tylko teoretycznie. Miasto nie ma prawa ingerować w procesy wytwarzania i sprzedaży produktu. Niestety, koszty produkcji rosną i trzeba zrozumieć także zmianę cen. Zachodzi jednak pytanie: Co zrobiono, by zminimalizować te koszty? Bo najprościej jest dowalić po prostu do ceny zbytu i szafa gra. Jednak trzeba też przyznać, że przedsiębiorstwo działa sprawnie, wody nie brakuje ( pamiętam, jak przed wielu laty często jej w kranach brakowało), ale o tym młodzi wcale nie wiedzą, poza tym jakość gnieźnieńskiej wody jest bardzo dobra i można ją pić nawet bez przegotowania. Ludzie kupują butelkowaną wodę zwana mineralną, która wcale nie jest lepsza jakościowo, od naszej z Gniezna.

 • Link do komentarza artysta malarz do redakcji :) piątek, 13 maja 2016 18:23 napisane przez artysta malarz do redakcji :)

  tak wykup obligacji, ale przez 10 lat chyba nie będą wykupywać obligacji :) pozdrawiam :)

 • Link do komentarza wilk piątek, 13 maja 2016 17:19 napisane przez wilk

  APEL do wszystkich mieszkańców NIE PŁACIĆ za WODĘ na znak protestu,DOŚĆ OSZUSTWA z podwyżkami,na premię i wojaże KOMUSZEJ SITWY wspieranej przez BUDZIKA !!!!! Niech prezes wodociągów jako pobierający z naszych PODATKÓW pensję rozliczy siebie i zarząd ile zarabiają !!!! To jest informacja publiczna,którą wszyscy jego sponsorzy czyli mieszkańcy powinni wiedzieć !!!!! I niech nie wciskają ohydnego KITU ludziom,przecież podwyżki były już DWA lata temu za kowalskiego !!!! Czas najwyższy mieszkańcy GNIEZNA,zrozumieć ,że bez zdecydowanego rozliczenia i pogonienia tej zgrai szabrowników z naszych podatków,NIGDY NIE będzie dobrze w mieście ,czy okolicach !!!

 • Link do komentarza yuhas piątek, 13 maja 2016 16:43 napisane przez yuhas

  Emeryci i rencisci dostali podwyżki coś tam po 4zł bo podobno jest deflacja czyli długotrwały spadek cen. Tutaj wychodzi że ceny wody i ścieków razem wzrosną o 8,63% , czyli takiemu emerytowi czy renciście powinno wystarczyć na te opłaty jak się zaweźmie w oszczędzaniu na myciu i praniu.

 • Link do komentarza Redakcja Gniezno24.com piątek, 13 maja 2016 15:07 napisane przez Redakcja Gniezno24.com

  artysta malarz: prezes PWiK wyjaśnił to w swoich słowach - wykup obligacji.

 • Link do komentarza artysta malarz piątek, 13 maja 2016 14:43 napisane przez artysta malarz

  to teraz droga redakcja niech się zapyta prezesa PWIK na co zamierza przeznaczyć pieniądze z podwyżki po spłacie kredytu  bo koszty oczyszczania po modernizacji o 2 miliony raczej nie wzrosły, chyba że podwyżki noworoczne będą 

 • Link do komentarza Rychu piątek, 13 maja 2016 14:22 napisane przez Rychu

  a wypłaty zwykłego robola jak stały w miejscu tak stoją , co za głupkowate miasto, dowalili za parkowanie teraz za wodę ciekawe co następne wywiną żeby mieć na te tańcowanie na rynku ?

 • Link do komentarza Tomasz piątek, 13 maja 2016 13:16 napisane przez Tomasz

  No przecież muszą mieć pieniądze na pemie bakiety wycieczki samochody z czego by mieli się utrzymać złodziejstwo kumatorstw i obłuda dobrze że te pisuary robią porządek będę ich za to popierał przyjdzie wreszcie czas na urzedasow z niższych stołków a szczeblach administracji

 • Link do komentarza urzędas piątek, 13 maja 2016 11:13 napisane przez urzędas

  To jest jedna z najgłupszych uchwał przedstawiana radnym do głosowania, bowiem nie przegłosowanie jej niczego nie zmienia. Podwyżki wchodzą w życie niezależnie od woli radnych. To samo z absolutorium dla prezydenta. Nie udzielenie mu przez radę nie powoduje żadnych skutków prawnych. Więc czy nie nadszedł czas na likwidację tej fikcji?

 • Link do komentarza zenek piątek, 13 maja 2016 11:00 napisane przez zenek

  dlatego w nastepnych wyborach trzeba wybrać PIS w naszym mieście żeby zrobili duże sprzątanie tak jak z płacami prezesów spółek w kraju

 • Link do komentarza matka piątek, 13 maja 2016 10:44 napisane przez matka

  Jak to , przecież na stronie wodociągów pisze : Właścicielem Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gnieźnie Sp. z o.o. jest Miasto Gniezno.
  Funkcje Zgromadzenia Wspólników pełni Prezydent Miasta Gniezna. A tej radzie to nawet znani urzędnicy magistratu.
  Matko jedyna , jak to dobrze że teraz rządzi Pis i dostałam 1000zł z tego programu, bo od tych drugich na nic dobrego nie liczę.

 • Link do komentarza pikus piątek, 13 maja 2016 10:36 napisane przez pikus

  Ile z tej podwyżki pójdzie na wyższe pensje? Może tak udostępnić wszystkie place nie wykluczając rady nadzorczej w tej firmie !

 • Link do komentarza hahahahahahahahahahahahahahahah piątek, 13 maja 2016 09:34 napisane przez hahahahahahahahahahahahahahahah

  Co za przedziwny zbieg okoliczności. Soboty wolne od opłat za parkowanie mają zacząć obowiązywać od 1 lipca br. Podwyżki cen za wodę oraz ścieki wejdą w życie z dniem 1 lipca 2016 roku.

 • Link do komentarza Templariusz piątek, 13 maja 2016 08:44 napisane przez Templariusz

  Powoli cofamy się do czasów średniowiecza kiedy nad miastami unosił się specyficzny fetorek, woda przez swoją cenę stanie się luksusem o niektórych zmusi do oszczędności. Swoją drogą dziwne argumentacje, rada miejska się nie godzi jednak PWiK jest spółką miejską - czyli co, miasto podnosi cenę, ale teoretycznie pokazuje że jest przeciwne tej podwyżce???? Po drugie idiotyczne tłumaczenie o średnią cenę wody (są miasta gdzie woda jest tańsza i są gdzie droższa). A może tak ktoś poszukał by oszczędności w samych Wodociągach ( połowa kierowników i ich zastępców jest tam całkowicie zbyteczna)

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane