piątek, 29 kwietnia 2016 08:11

Trudna młodzież nie trafi do „puszczy”

 
Trudna młodzież nie trafi do „puszczy” fot. Rafał Wichniewicz

Radni ostatecznie zdecydowali o relokacji siedziby planowanego ośrodka socjoterapii dla młodzieży. Zamiast w budynku Gimnazjum nr 2, powstanie on przy ul. Gdańskiej.

Potwierdziły się informacje, podane przez nas kilka dni temu. Zgodnie z propozycją złożoną przez Urząd Miasta, Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego przychylił się do propozycji sprzedaży 15% udziałów, jakie posiada w budynku szkolnym przy ul. Pocztowej. Oznaczało to jednocześnie, że planowana tam siedziba Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii, będzie musiała znaleźć nową lokalizację.

W trakcie czwartkowej sesji Rady Powiatu, działacze wyrazili zgodę na bezprzetargową sprzedaż udziałów na rzecz Miasta Gniezna. Jednocześnie przegłosowano także drugą uchwałę, zmieniającą treść pierwotnego dokumentu powołującego MOS przy ul. Pocztowej. W treści zmieniono jedynie, że powstanie on przy ul. Gdańskiej 106 w budynku dawnej szkoły gastronomicznej, pierwotnie mieszczącej także placówkę edukacyjną WZO Polania. Obecnie obiekt stoi od kilku lat pusty, a podejmowane próby jego sprzedaży do tej pory spełzły na niczym. Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego, pochylając się nad różnymi nowymi możliwościami lokalizacji MOS-u, zdecydowanie jednak opowiedział się przy możliwości umieszczenia go przy ul. Gdańskiej.

Działacze w trakcie sesji wyrazili jeszcze swoje opinie w tym temacie. Radny Rafał Spachacz wyraził ubolewanie, że jeszcze rok wcześniej negowano jakiekolwiek plany wobec umieszczenia czegokolwiek we wspomnianym budynku na Winiarach: - Jak szybko to przyszło. Kiedy trzeba było znaleźć doraźne rozwiązanie, to lokalizacja okazała się dobra i nie trzeba tego sprzedawać czy dzielić. Wiem, że lokalizacja była wcześniej rozpatrywana niż na ul. Pocztowej. Ponieważ ja to mówiłem, to było to niemożliwe - stwierdził. Starosta Beata Tarczyńska odpowiedziała: - Panie radny, lokalizacji co do MOS-u było wiele i widocznie pan radny wszystkiego nie wie. Jeśli chodzi o sprzedaż, to powinniśmy w taki sposób dbać o dochody budżetu powiatu i pan doskonale wie, że jeśli chodzi o majątek możliwy do sprzedania, jest praktycznie żaden. Jedyną szansą była ul. Gdańska. Grożono nam nawet prokuratorem w kontekście tych przetargów, ale w dzisiejszych czasach jest tak, że sprzedaje się nieruchomość za cenę rynkową i nie uzyskaliśmy tej ceny. Dobrze wiecie państwo, że jeśli chodzi o dochody ze sprzedaży majątku powiatu, to jest to trudny temat. Z Wyszyńskiego wyprowadzono placówki i co? Stoi puste i jest problem.

Radny dopytywał jeszcze, w jaki sposób planuje się podzielić działki przy obiekcie szkolnym i ile terenu dawnych boisk ma należeć do placówki, a ile trafi na sprzedaż: - O dalszych planach w tym temacie oraz dalszych postępach prac, poinformujemy w odpowiednim czasie. Wicestarosta Jerzy Berlik stwierdził: - Wyrażam miłe zaskoczenie tym, że dziś nikt nie chce wysyłać MOS-u do Mielna albo do innej puszczy. Tymi słowami działacz nawiązał do słów radnych opozycyjnych oraz radnych miejskich, których propozycja lokalizacji ośrodka w Gnieźnie oburzała i którzy proponowali umieszczenie go w pałacu w Mielnie. Radny Dariusz Pilak dociekał jednak o więcej informacji dotyczące podziału działek przy ul. Gdańskiej, powołując się na swoją znajomość tego miejsca, jako dawnego pracownika Polanii. Radni także dopytywali, czy w budynku szkoły mają znaleźć się także inne instytucje. W końcu dyrektor Wydziału Edukacji Jerzy Lubbe odpowiedział: - Nie wiemy jeszcze jaki będzie nabór i czekamy miesiąc-półtora. W poniedziałek wejdziemy do budynku szkoły z panią dyrektor i będziemy patrzeć, jakie pomieszczenia można remontować i na co. Na temat liczby chętnych do MOS-u - będzie ona zależeć od tego, jaką powierzchnię zajmiemy. Wtedy będzie można rozmawiać o innych instytucjach, które się tam umieści.

Decyzją większości radnych, nowa lokalizacja została uchwalona. Szacuje się, że sprzedaż udziałów w budynku przy ul. Pocztowej może pozwolić uzyskać powiatowi około 1 mln 200 tys. złotych, które miałyby wesprzeć remont obiektu przy ul. Gdańskiej.

13 komentarzy

 • Link do komentarza pedagog sobota, 30 kwietnia 2016 20:38 napisane przez pedagog

  Piękna sprawa, szkoła nabierze blasku. Można, ano można tylko trochę wyobraźni. Młodzi ludzie odzyskają wiarę w człowieka. Dobrze że starostwo pomyślało o tych biednych dzieciach.

 • Link do komentarza Henryk sobota, 30 kwietnia 2016 10:55 napisane przez Henryk

  Do Ja-Jestem - może pan się zastanowi, jak długo będzie trwało sprzątanie po takich komentarzach, jak pana i ile pan wyrządza krzywdy Polsce tą swoją bezczelnie kłamliwą pisaniną? Czy pan naprawdę nie boi się tego najważniejszego sądu, który spotka każdą istotę?

 • Link do komentarza Ja_Jestem sobota, 30 kwietnia 2016 10:12 napisane przez Ja_Jestem

  @:oczy otwarte:
  Tak, sprzątanie po platformie, faktycznie nie ma końca. Ciekawe.... jak długo będzie trwało sprzątanie po pisowskim huraganie głupot i szalonych ustaw? Oraz walki z TK, że nie wspomnę o wielu idiotyzmach obecnej „władzy” ?

 • Link do komentarza oczy otwarte sobota, 30 kwietnia 2016 09:41 napisane przez oczy otwarte

  Sprzątanie po Platformie nie ma końca. Tylko ślepy tego nie zauważa.

 • Link do komentarza bartek sobota, 30 kwietnia 2016 06:49 napisane przez bartek

  nikos ale to przecież oczywiste że zostali wybrani przez naród, natomiast czego nie zrobiła platforma nie muszą mówić bo to widać chociażby na zatrzymanej budowie szpitala, przepraszam sporo widać co zrobiła w aktach personalnych urzędu

 • Link do komentarza Wanda sobota, 30 kwietnia 2016 00:52 napisane przez Wanda

  Nareszcie budynek przy ul. Gdańskiej ma dobrego gospodarza. Pustostan PO rządach Pilaka będzie służył dzieciom.

 • Link do komentarza BETA prawdziwa piątek, 29 kwietnia 2016 22:56 napisane przez BETA prawdziwa

  Ciesze sie, ze wyszlo jak wyszlo. budzik zrobil szum no i chyba starostwo przemyslalo sprawe :) co myslicie?

 • Link do komentarza nikos piątek, 29 kwietnia 2016 22:54 napisane przez nikos

  Do beta: typowe pisowskie zachowanie... odpowiedz nie na temat. Zacznijcie dzialac mertorycznie, zamiast ciagle opowiadac czego to platforma nie zrobila i ze wybral was narod.

 • Link do komentarza do bety piątek, 29 kwietnia 2016 22:54 napisane przez do bety

  Ups, pracujecie po godzinach?? hehe prawda w oczy kole heh

 • Link do komentarza Gang Albanii piątek, 29 kwietnia 2016 22:16 napisane przez Gang Albanii

  Do mieszkaniec: Gdyby nie fakt, że powiat ruinę na Pocztowej sprzedaje za prawie 1,3mln ekonomistom i myślicielom z UM, to Budasz by się okichał i nic by nie zrobił, bo MOS powstałby tam, gdzie powiat by zechciał, a już w szczególności na Pocztowej - nikt by im nie zabronił.

 • Link do komentarza Radosław piątek, 29 kwietnia 2016 21:39 napisane przez Radosław

  Dobrze, że powstaje taki ośrodek...

 • Link do komentarza BETY piątek, 29 kwietnia 2016 20:57 napisane przez BETY

  Mieszkaniec, jesteś może tym asystentem czy doradcą ? Czy to tajemnica ile zarabiasz?

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 29 kwietnia 2016 17:14 napisane przez mieszkaniec

  I kolejny raz wyszlo na Budasza. Od poczatku to byl blad z Pocztowa. Dobrze, ze jest gosc, ktory potrafi zadbac o gnieznian.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane