czwartek, 28 kwietnia 2016 10:19

Lądowisko na szpitalu czeka na decyzję środowiskową

 
Wizualizacja projektu szpitala przy ul. 3 Maja 37 Wizualizacja projektu szpitala przy ul. 3 Maja 37 archiwum redakcji

Kolejne kroki w ramach powstającego projektu przebudowy gnieźnieńskiego szpitala. Zgodnie z obwieszczeniem, aktualnie trwają starania o wydanie zgody na powstanie lądowiska na gmachu budynku.

W lutym informowaliśmy, że w ramach koncepcji na naprawdę i rozbudowę nieukończonego gmachu przy ul. 3 Maja, pojawił się pomysł usadowienia na jego dachu lądowiska dla helikopterów. Zamysł ten został przedstawiony przez projektanta przedsięwzięcia, którego zdaniem pozwoli to na funkcjonalne wykorzystanie konstrukcji, którą ma zostać spięty cały obiekt.

Przypomnijmy, że w ramach naprawy budynku, wykonawca projektu firma Sadowski-Sadowska przewidziała powstanie wewnętrznej "klatki" z 22 filarów, poprowadzonych wzdłuż istniejących ścian, połączonych ze sobą na poziomie stropów. Całość ma spinać betonowa płyta, umocowana na dachu, którą postanowiono w toku rozmów prowadzonych nad projektem, wykorzystać jako płytę lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pierwotnie obiekt ten lokowano pomiędzy budynkiem a Trasą Zjazdu Gnieźnieńskiego. Podjęcie kroków administracyjnych w powyższej sprawie oznacza ostateczne zrezygnowanie z tego rozwiązania, co pozwoli na utworzenie na tym terenie dodatkowych miejsc parkingowych dla personelu i odwiedzających, a także strefy zieleni.

Kilka dni temu Urząd Miejski ogłosił wszczęcie procedury  na wydanie decyzji środowiskowej dla  przedsięwzięcia pn. "Budowa lądowiska dla śmigłowców ratunkowych na potrzeby Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przy Zespole Opieki Zdrowotnej przy ul. 3-go Maja 37 w Gnieźnie". Zgodnie z przekazanymi informacjami, w obwieszczeniu zawarte są także parametry lądowiska. Ma ono zostać wybudowane na dachu obiektu w postaci prostokątnej płyty żelbetowej o wymiarach 21m x 32,5m, wspartej na słupach żelbetowych, wyprowadzonych z konstrukcji nośnej budynku. Poziom płyty lądowiska znajdować się będzie na wysokości około 20 metrów i w odległości 15 metrów od najbliższej zabudowy, nienależącej do szpitala. Dodatkowo, dookoła płyty lądowiska oraz części pomostu prowadzącego do nadbudówki zostanie zamontowana siatka zabezpieczająca przed upadkiem o szerokości około 2 metrów. Jak zawarto w obwieszczeniu: - Lądowisko przewidziane będzie do wykonywania operaji lotniczych w warunkach widzialności w dzień i w nocy. Powierzchnia płyty lądowiska, pomostu oraz klatek schodowych, pomieszczeń technicznych i windy wyniesie ok. 810m2. Inwestor w karcie informacyjnej przedsięwzięcia oświadczył, że przyloty (lądowanie i start) będą się odbywać ok. 3-4 razy w miesiącu oraz maksymalnie 1 raz na dobę. Na lądowisku nie przewiduje się prowadzenia żadnych prac serwisowych, napraw czy tankowania śmigłowców, które docelowo odbywają się na terenie bazy LPR przy poznańskiej Ławicy.

Mimo iż pod koniec marca br. pojawiły się informacje, że Ministerstwo Zdrowia analizuje zniesieniem obowiązku posiadania lądowiska LPR przy każdym SOR, gnieźnieński ZOZ zamierza utworzyć taki obiekt z uwagi na zauważalną potrzebę jego powstania w naszym regionie.

Jeśli zainteresowane strony nie będą miały zastrzeżeń, decyzja zostanie wydana na początku maja. Sam projekt rozbudowy gnieźnieńskiego szpitala, ma być gotowy w okresie letnim.

 

Zobacz także: Na budynku szpitala powstanie lądowisko

2 komentarzy

  • Link do komentarza Lala piątek, 29 kwietnia 2016 20:30 napisane przez Lala

    Sukcesu tutaj nie bedzie. Szpital tragiczny i lotnisko ma pomoc? I tak latac nikt nie bedzie bo bedzie za drogo!

  • Link do komentarza rowerzysta czwartek, 28 kwietnia 2016 18:30 napisane przez rowerzysta

    trzymam kciuki, żeby się udało, jak się uda to będzie wielki sukces

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane