poniedziałek, 04 kwietnia 2016 10:21

Kolejne zabytki z dofinansowaniem

 
Kolejne zabytki z dofinansowaniem fot. Rafał Wichniewicz

Rozpatrzono odwołania, jakie zgłoszono do wyników ministerialnego naboru, obejmującego przyznanie środków na remonty zabytków.

Na początku marca informowaliśmy, że w tym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dofinansowania gnieźnieńskim zabytkom w dość ograniczonym zakresie. Na siedem projektów, zgłoszonych z Pierwszej Stolicy Polski, ostatecznie wsparte zostały dwa i dotyczą one katedry - kolejnego etapu montażu systemu antywłamaniowego oraz prac konserwacyjnych w dwóch kaplicach - łącznie na kwotę 150 tys. złotych.

Każdy z odrzuconych projektów, którego liczba zdobytych punktów była bardzo blisko przekroczenia wymaganego progu, miał szansę na pozytywne rozpatrzenie odwołania, jeśli takowe zostało skierowane do ministerstwa. Ostatecznie tą drogą zaakceptowano kolejne projekty - z Gniezna dotyczący kościoła pw. św. Trójcy. Fara otrzyma 100 tys. złotych na remont dachów nad prezbiterium, zakrystią oraz kaplicą św. Antoniego oraz wymianę więźb dachowych kościoła. Jest to IV etap tej inwestycji, która trwa już od kilku lat i wymaga pilnej kontynuacji.

Na terenie powiatu gnieźnieńskiego kolejne środki trafią także do dwóch innych zabytków - 100 tys. złotych do Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, gdzie poddane zostaną konserwacji relikty budowli pałacowo-sakralnej oraz południowy basen chrzcielny na Ostrowie Lednickim. 100 tys. złotych trafi także do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie, gdzie poddany remontowi zostanie cokół i elementy elewacji południowej.

2 komentarzy

  • Link do komentarza z centrum poniedziałek, 04 kwietnia 2016 16:37 napisane przez z centrum

    Pilnego remontu wymaga murowana ściana zachodnia wzgórza Zbarskiego. Jak pęknie, to się moźe zawalić wieża kościelna. Ten kościół był budowany w czasach, gdy nie było zmotoryzowanego ruchu, a ulica św. Michała była polnym traktem. Tym, co wpuścili tam taki wzmożony ruch pojazdów dedykować należy pęknięcia na tym murze i ci, co kontynuują ich urzędniczą działalność powinni sami starać się o jak najszybszą pomoc budowlaną.

  • Link do komentarza Reniam poniedziałek, 04 kwietnia 2016 14:08 napisane przez Reniam

    Chodniki w Gnieźnie też są "zabytkowe",może ze składek by je odnowić.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane