środa, 09 marca 2016 12:43

Tak będzie wyglądać park przy dworcu

 
Tak będzie wyglądać park przy dworcu projekt rewitalizacji Parku im. T. Kościuszki

Przycięte drzewa, posadzona zieleń, fontanna, ławki, nowa pergola oraz plac zabaw - tak mają wyglądają wyglądać oba parki położone wzdłuż ul. Kościuszki.

Plany rewitalizacji obu zieleńców, których stan od wielu lat wzbudzał uwagi wielu mieszkańców, przedstawiono w środę 9 marca w Urzędzie Miejskim. Zgodnie z projektami, zarówno Park im. T. Kościuszki jak i Park im. R. Kaczorowskiego, mają zostać kompleksowo odnowione oraz uatrakcyjnione.

- Rewitalizacji poddane zostaną oba parki, ograniczone istniejącymi ulicami. Alejki pozostaną takie same, a nowo projektowane ścieżki powstaną w tych miejscach, którymi ludzie najczęściej uczęszczają. Dodatkowo powstaną ścieżki dookoła parku. Główny plac, na którym dawniej znajdowała się fontanna, a obecnie jest kwietnik, powstanie nowy wodotrysk z szesnastoma dyszami. Całość będzie wykonana z nawierzchni granitowej, a dodatkowo będzie podświetlana lampami typu LED w białym kolorze - przekazała Małgorzata Kania, kierownik Zakładu Zieleni Miejskiej. Fontanna ma wystrzeliwać wodę na wysokość 1,6 metra. Ponadto dookoła wodotrysku pojawią się ławki łukowe z wysokim oparciem, wykonane z konstrukcji stalowej i wyłożonej drewnianymi szczebelkami. Przestrzeń między tymi ławkami mają ozdabiać kwietniki z roślinami ozdobnymi, takie jak tawula japońska czy rozplenica japońska.

Sama rewitalizacja zieleni ma polegać na pracach pielęgnacyjnych w drzewostanie, co ma objąć około 150 drzew w Parku im. T. Kościuszki oraz około 50 drzew w Parku im. R. Kaczorowskiego. Wzdłuż głównej osi pierwszego z parków, posadzone mają zostać także imperaty cylindryczne oraz rozplenice japońskie. Pomiędzy Pomnikiem Ku Czci Poległych i Pomordowanych w trakcie II wojny światowej a starą pergolą, ma powstać wolna przestrzeń trawnika, bez żadnych nasadzeń krzewami poza kwiatami. Istniejący w tym miejscu częściowo pod ziemią schron przeciwlotniczy, a także druga taka konstrukcja w Parku im. R. Kaczorowskiego, mają pozostać nienaruszone. Sama pergola ma również zostać rozebrana, a w jej miejscu powstanie nowa, skonstruowana ze stali nierdzewnej. Dodatkowo ma ona zostać wypoziomowana, by była dostępna także dla osób niepełnosprawnych. Całość obsadzona zostanie pnączami kwitnącymi.

Rewitalizacji doczeka się także nawierzchnia alejek, która zostanie wykonana z nawierzchni wodnoprzepuszczalnej mineralno-żywicznej, która ma uniemożliwiać powstawanie kałuż, a jednocześnie będzie odporna na mróz i sól drogową. Ponadto jej cechami jest trwałość, uniemożliwia zarastanie oraz ma naturalny wygląd. Nieco inne wykończenie będzie miał plac wokół pomnika stojącego w centralnej części parku, gdzie pojawią się płyty granitowe, układane naprzemiennie z trawą. Wokół pojawią się nasadzenia z roślin ozdobnych. Wymienione mają zostać także lampy parkowe, które zastąpią latarnie LED.

Wśród pozostałej małej architektury pojawią się także nowe ławki parkowe (35 sztuk) o konstrukcji aluminiowej i siedziskiem oraz oparciem wykonanym z drewna egzotycznego, podobnego do ławek wokół fontanny. Ponadto ustawionych zostanie 16 koszy na śmieci, 12 ramowych stojaków dla rowerów. Dodatkowo na trawniku w obszarze pomiędzy pomnikiem a pergolą, pojawią się fotele w formie leżaków - będą one wykonane z podobnego materiału co ławki parkowe, ale będą one również przymocowane do podłoża. W sąsiedztwie fontanny ulokowany ma zostać integracyjny plac zabaw, dostępny także dla dzieci niepełnosprawnych.

W przypadku Parku im. R. Kaczorowskiego inwestycja ma być podobna, choć tu nie zostaną ulokowane żadne atrakcje, poza małą architekturą parkową. Wymieniony ma zostać jedynie słup informacyjny, który będzie podświetlony.

- W ubiegłym roku niektórzy mieli wątpliwości, jak powoływaliśmy Zakład Zieleni Miejskiej i myślę, że po dzisiejszej konferencji, przedstawiającej nasze plany, wątpliwości zostaną rozwiane i wszyscy malkontenci, którzy narzekali dlaczego ta jednostka powstanie, zmienią swoje zdanie. To będzie dobra odpowiedź na to, by taka jednostka jak Zakład Zieleni Miejskiej powinien istnieć w naszym mieście - przekazał prezydent Tomasz Budasz i dodał: - Ta koncepcja przygotowana przez panią kierownik Małgorzatę Kanię. Współpracowałem z nią już w trakcie kampanii wyborczej, stąd potem pojawił się pomysł współpracy na terenie urzędu, a później Zakładu Zieleni Miejskiej.

Przetarg na wykonanie całej inwestycji ma zostać ogłoszony już wkrótce, a całość ma zostać zakończona do połowy 2017 roku. Od realizacji zależne jest to, czy oferty wykonawców będą odpowiadały środkom, jakie urząd chce przeznaczyć na tę inwestycję.  Wkład własny miasta w Parku im. T. Kościuszki to 700 tys. zł, a do tego udało się pozyskać także 2 mln 120 tys. złotych pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, która ma zostać umorzona w 40%. W przypadku Parku im. R. Kaczorowskiego kwota pożyczki z tego samego źródła wynosi również 625 tys. zł. Łącznie więc, na całą inwestycję wydane zostanie około 2 mln 300 tys. złotych.

 

Poniżej prezentujemy zdjęcia prezentacji projektu oraz obecny stan obu parków.

47 komentarzy

 • Link do komentarza itant piątek, 05 sierpnia 2016 20:37 napisane przez itant

  Rozumiem że powierzchniowo większe parki mogą na początku przerażać nowo powstałą jednostkę jaką jest ZZM ale nie bardzo mogę zrozumieć dlaczego obszar zieleni o powierzchni ok. 10 m2 , przy skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Kościuszki po prawej stronie patrząc od ulicy Warszawskiej gdzie za tą zielenią wyznaczono miejsca do parkowania, pozostaje w ciągłym zaniedbaniu. Znajdują się tam nasadzone krzewy pęcherznicy kalinolistnej pozostające w dość beztroskim nieładzie. Niewygrabione śmieci i zeschnięte liście oraz nie przycięte krzewy tworzą dość abstrakcyjną kompozycję.

 • Link do komentarza wielbiciel piątek, 05 sierpnia 2016 15:11 napisane przez wielbiciel

  jakoś tak 5 miesięcy mija i nic się nie dzieje, niedługo liście zaczną spadać z drzew a później przyjdzie zima i puchowy śniegu tren w krąg roztoczy lśnień czary

 • Link do komentarza hahahahahaha poniedziałek, 25 lipca 2016 20:58 napisane przez hahahahahaha

  EagleEye te nasze władze to by trzeba wysłać po instruktarz do okolicznych miast żeby na własne oczy zobaczyli ja te miasta wyglądają , jak się zmieniają , jak tam prowadzi się inwestycje , jak tam to robią bez wywieszania banerów.

 • Link do komentarza EagleEye poniedziałek, 25 lipca 2016 19:11 napisane przez EagleEye

  @halo tez to zauwazyłem tylko najsmieszniejsze jest to ze porzadki w parku robiono dopiero po wyjezdzie pielgrzymów z ŚDM a nie przed ich przyjazdem tak samoo jak remont kostki (sobota 23.VII.2016) na ul.Farnej i ul.Podgórnej jakby nie było moźna tego remontu zaczać robić dzis ale bło fajniej bo włodarze pokazali przed turystami i pielgrzymami iz sie jak to na banerze reklamowym oglasza przy budowie parkingu z logiem miasta zacytuje "Zmieniamy sie dla Was"☺☺☺

 • Link do komentarza halo poniedziałek, 25 lipca 2016 16:59 napisane przez halo

  Koniec lipca bliski i dzisiaj widziałem w tym parku o ile mnie oczy dobrze działały jakiegoś faceta z kosą spalinową który coś tam rzeźbił w trawie w jednym miejscu . Fruwały resztki trawy i papierków. To raczej było wszystko co zaobserwowałem. Wobec tego mam pytanie czy to już są te prace co mają przywrócić blask temu miejscu , czy też ktoś tam został wysłany z ZZM celem wykonania jakiejś pracy ? Jeżeli to były jakieś prace ze strony ZZM to jaki sens tych prac skoro ma przyjść ekipa do gruntownej roboty ? Czy w ogóle coś tam zaczną robić bo to zaraz trzeci kwartał będzie na półmetku a później zima?

 • Link do komentarza realista wtorek, 17 maja 2016 10:11 napisane przez realista

  Pana niezaskoczonego nie powinno już w tym ratuszu nic zaskakiwać. Jak już tutaj ktoś napisał, w PO są tylko sami specjaliści, więc, skoro szef kiosku może kierować firmą odpowiedzialną za szkolenie kierowców, to nie powinno już nikogo nic dziwić.

 • Link do komentarza niezaskoczony wtorek, 17 maja 2016 06:57 napisane przez niezaskoczony

  ZZM to jest do zieleni czy do czego bo podobno ta pani co była dyrekcją w powiecie i została zastępcą kierownika w ZZM już ma stanowisko kierownika w magistracie ? Przecież ZZM jest kilka miesięcy a więcej tam ruchu kadrowego jak pracy w parku ?

 • Link do komentarza zazdrośnik sobota, 23 kwietnia 2016 10:58 napisane przez zazdrośnik

  Ad. "Ptaszki ćwierkają" - miasto róźne ćwierkania słyszy. W PO, jak ktoś został za ich dobrych lat dyrektorem, to musi być nim nadal. Z kierowniczego stołka w PO i przy pomocy PO się nie spada. W tej partii są tylko specjaliści. Zieleń - proszę bardzo. Oni znają się nie tylko na chwastach, ale dzięki nim nawet na gnieźnieńskim rynku palmy rosną. Komunikacaja? Jeszcze lepiej, wszak posuwają się pojazdami po drogach. Czasem sami prowadzą, czasem ich wożą, ale co to za róźnica, skoro zootechnik może dyrektorować dużeh firmie i zarządzać milionowym majątkiem bez uprzedniego doświadczenia zarządzania jakimkolwiek przedsiębiorstwem? To są wybitnie zdolni ludzie!

 • Link do komentarza Gnieźnianin sobota, 23 kwietnia 2016 10:56 napisane przez Gnieźnianin

  Do Qmaty Zapoznaj się z historią kultury ogrodniczej na Świecie . I chociażby dla zachowania zabytków przestrzeni miejskiej , powinno się zachować stary układ ścieżek formalnego ładu kompozycyjnego .

 • Link do komentarza ptaszki ćwierkają sobota, 23 kwietnia 2016 10:21 napisane przez ptaszki ćwierkają

  @pasażer - Czy to prawda że do strefy postoju pójdzie znana gwiazda , znana że była i tu i tam a przecież jak ktoś był dyrektorem to trudno żeby nie był dyrektorem ?

 • Link do komentarza hahahahahahahahahahahahahahahahahah sobota, 23 kwietnia 2016 10:16 napisane przez hahahahahahahahahahahahahahahahahah

  pasażer , wszystko możliwe, efektów pracy zieleni nie widać to może czas na reorganizację i zmiany , radni zatwierdzili tam niezłą kasę to starczy na wszystko

 • Link do komentarza Qmaty sobota, 23 kwietnia 2016 10:07 napisane przez Qmaty

  Gnieźnianin - wyobraź sobie, że tak się właśnie projektuje ścieżki na Zachodzie. Tylko u nas robi się dla wszystkich pod kątem jak za komuny.

 • Link do komentarza pasażer sobota, 23 kwietnia 2016 09:52 napisane przez pasażer

  Czy to prawda, że szefowa SOP idzie także do tej Zieleni, a SOP zostanie przejęty przez MPK?

 • Link do komentarza Gnieźnianin sobota, 23 kwietnia 2016 09:18 napisane przez Gnieźnianin

  Co to za założenie parkowe ścieżek , "krowy" wydeptały ścieżki i według nich głupotę sankcjonować ?

 • Link do komentarza areka piątek, 22 kwietnia 2016 22:04 napisane przez areka

  Wybitne gwiazdy są zatrudnione w tej zieleni podobno, to nawet nam palmy tam wyrosną :-)))

 • Link do komentarza ludź piątek, 22 kwietnia 2016 19:10 napisane przez ludź

  Dlaczego nikt nie robi tych parków jak tu przedstawiono, na co oni czekają , na co czekali jesienią . Czy wybitni specjaliści z tej zieleni znają się na uprawie i pielęgnacji roślin ? Czy znają warunki siedliskowe roślin ozdobnych, czy wiedzą że np. rośliny cebulowe powinny były zostać wysadzone jesienią, czy wiedzą że imperata cylindryczna jest na stanowisko wilgotne najczęściej nasadzana na brzegach zbiorników wodnych - tutaj ma być wzdłuż głównej osi ? na co czekają z pielęgnacją i przycinaniem drzewostanu ?

 • Link do komentarza ciekawy czwartek, 07 kwietnia 2016 08:55 napisane przez ciekawy

  Czy magistrat może wyjaśnić dlaczego ma być ogłoszony przetarg na wykonanie całej inwestycji, o ile dobrze pamiętam jednym z argumentów powołania ZZM było że będzie taniej niż zatrudnianie firm zewnętrznych do prac w zieleni ?

 • Link do komentarza genia czwartek, 07 kwietnia 2016 08:49 napisane przez genia

  Z tymi parkami będzie jak z fontanną na Rynku czy z targowiskiem. Wsadzą w to miliony a później będą problemy żeby to utrzymać w odpowiednim porządku, zawieszą tabliczki żeby nie wchodzić i nie deptać. Tym parkom potrzeba utwardzenia alejek, normalnych ławek , nasadzeń i pielęgnacji roślin, i to wszystko można zrobić tańszym kosztem a zaoszczędzone pieniądze można wykorzystać żeby doprowadzić do porządku inne parki i skwery.

 • Link do komentarza wyborca środa, 06 kwietnia 2016 14:47 napisane przez wyborca

  Czy ja dobrze czytam. Na samym końcu artykułu napisano "Przetarg na wykonanie całej inwestycji ma zostać ogłoszony już wkrótce, a całość ma zostać zakończona do połowy 2017 roku" , to po co został stworzony ten zakład zieleni ? jak może sobie urząd ogłosić przetarg na wykonanie tego parku. "Współpracowałem z nią już w trakcie kampanii wyborczej" - przy czym , przy zieleni ? Ludzie o co tu chodzi ?

 • Link do komentarza miastowy środa, 06 kwietnia 2016 13:50 napisane przez miastowy

  Jeżeli te parki odzyskają należną im urodę, to poprę Budasza w jego kolejnych przedsięwzięciach. Ale ratując parki dlaczego nie weźmie się za poprawę czystości i estetyki centrum miasta, tego nie potrafię zrozumieć. Dlaczego nie zechce przespacerować się pieszo po centrum i zajrzeć w niejedną dziurę? Na poprawę czystości miasta nie potrzeba prawie żadnych środków, wystarczy dobra wola i rozmowa z właścicielami posesji, w tym także ze sobą, jako przedstawicielem własności komunalnej,
  PS. Czy Urbis ma za dużo pieniędzy, ze zafundował sobie nowe tablice obok starych?

startpoprz.123nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane