Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 07 marca 2016 12:54

Powiat rusza z promocją szkół zawodowych

 
Powiat rusza z promocją szkół zawodowych fot. Rafał Wichniewicz

Nauka w zawodzie jest szansą na dobrą pracę - z takim przesłaniem oficjalnie ruszyła kampania promocyjna szkolnictwa ponadgimnazjalnego w Powiecie Gnieźnieńskim.

Starostwo Powiatowe zaprezentowało film promocyjny oraz informator ponadgimnazjalnych szkół zawodowych, który zostanie skierowany do wszystkich gimnazjów na terenie powiatu. Tym samym oficjalnie zainaugurowano kampanię promocyjną, która ma zachęcać uczniów do wybierania szkolnictwa zawodowego.

- Jest to jeden z najważniejszych naszych projektów. Stanowi on o przyszłości oświaty oraz mieszkańców naszego powiatu, ale nie tylko, bo być może skorzystają z tej oferty także osoby spoza regionu. Jest to dla nas ważne, gdyż jest to owoc kilkumiesięcznej pracy wielu osób. Zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, jak ważną jest decyzja o kwestii podjęcia dalszego kształcenia przez gimnazjalistów, a ten kolejny etap życia decyduje o życiu osobistym i zawodowym, kształtującym ich przyszłość - mówiła starosta Beata Tarczyńska. W trakcie niespełna półgodzinnego filmu, który będzie prezentowany uczniom gimnazjów, przedstawione zostały wszystkie kierunki kształcenia zawodowego, jakie znajdują się w placówkach ponadgimnazjalnych. Wśród ofert znajduje się także ZSP nr 4, które zgodnie z obecnymi założeniami Zarządu ma zostać połączone z ZSP nr 1, gdzie kierunki mają być dalej prowadzone.

- To, co obserwujemy na rynku edukacyjnym i rynku pracy, to w chwili obecnej są odwrócone proporcje na rzecz szkolnictwa ogólnego. Licea to bardzo dobry tryb szkoły, ale jest on dla tych osób, które myślą o zdobyciu zawodu, który dają studia. To, co obserwujemy na podstawie badań, spora grupa młodzieży gimnazjalnej, nie mająca zaplanowanej swojej przyszłości czy ścieżki zawodowej, odracza tę decyzję idąc do liceum. Szczerze powiedziawszy, jest to najgorsza decyzja, jaką mogą podjąć. Spora grupa "pakuje się" w ślepą uliczkę, gdyż nie mając skonkretyzowanych planów do swojej przyszłości, uczeń nie wie na czym powinien się skupić w nauce. Później są różne efekty i decydowanie po liceum o tym, gdzie pójdę na studia to już w zasadzie jest zbyt późną decyzją, a ta powinna zostać podjęta znacznie wcześniej, właśnie w gimnazjum - mówił Sylwester Sip, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego w Gnieźnie i dodaje: - Twierdzę, że każda edukacja musi się kończyć edukacją zawodową i należy się liczyć z tym, że wybierając liceum ogólnokształcące, zawód zdobędzie się po 6 czy nawet 10 latach. Taka osoba musi mieć także wsparcie ze strony rodziny dla utrzymania się. Dyrektor CKP przyznał, że nie ma zamiaru krytykować liceów, ale jego opinia jest poparta badaniami oraz rozmowami z absolwentami. Stąd też pomysł na wspomnianą kampanię, aby dotrzeć z informacjami o szkolnictwie zawodowym do wszystkich zainteresowanych uczniów i rodziców. Pomagają w tym także doradcy zawodowi.

- Wszystko jest odpowiedzią na potrzeby rynku pracy i w naszych działaniach skupiamy się nad przygotowaniem projektów z pozyskaniem środków pozabudżetowych. Łączna wartość tych, o które się staramy, wynosi 15 milionów złotych. Na te kwoty składają się w tej chwili trzy projekty - dwa z nich dotyczą mandatu terytorialnego Obszarów Strategicznej Interwencji, które mają przynieść działania podnoszące kwalifikacje i praktyki oraz staże, a także modernizację istniejącej infrastruktury CKP - przekazała Maria Suplicka, etatowy członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego. Pierwszy z wspomnianych projektów ma być realizowany jeszcze w 2016 roku, natomiast drugi docelowo miałby nastąpić w 2017 r. Trzecim przedsięwzięciem jest termomodernizacja CKP przy ul. Słowackiego: - Idziemy z działaniami ekspansywnymi, zdecydowanymi i konkretnymi, aby szkolnictwo zawodowe w powiecie było dla uczniów, szkół i dla nas. Ma być ono jednak przede wszystkim odpowiedzią na potrzeby rynku pracy - dodała Maria Suplicka.

Jak przekazał Paweł Lubbe, dyrektor Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym, nauka w szkołach ponadgimnazjalnych ma zostać wzmocniona dodatkowymi działaniami: - Trwają rozmowy, ażeby uatrakcyjnić pobyt ucznia w szkole. Myślimy tu o dodatkowych zajęciach sportowych, gdyż powiat finansuje sporo wydarzeń szkolnosportowych, ale nie uczestniczą w nich w ogóle uczniowie szkół zawodowych. Teraz jest też pomysł, by uruchomić zajęcia dodatkowe. Ponadto przedstawiłem propozycję z wyliczeniami, by postarać się w pełni sfinansować dojazdy uczniom klas pierwszych do szkół zawodowych - przekazał Paweł Lubbe. Decyzję w tej drugiej sprawie ma podjąć Zarząd.

Podsumowując tematykę całej kampanii, wicestarosta Jerzy Berlik powiedział: - Szkolnictwo zawodowe w powiecie gnieźnieńskim przechodzi do ofensywy i będzie ona dynamiczna, intensywna i mam nadzieję, że wyjdziemy z tego zwycięsko. Zwłaszcza uczniowie i przyszli pracownicy, którzy odnajdą się na rynku pracy.

Galeria

8 komentarzy