środa, 24 lutego 2016 13:40

Powiat powoła nowy „MOS”

 
Powiat powoła nowy „MOS” fot. Rafał Wichniewicz

Zmian w gnieźnieńskiej oświacie ciąg dalszy. Zarząd planuje rozwiązać Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka. W zamian powołany ma zostać Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii.

Na najbliższej sesji Rady Powiatu Gnieźnieńskiego zaplanowanej na czwartek 25 lutego, przedłożona ma zostać uchwała w sprawie likwidacji powyższej placówki, na którą składa się Szkoła Podstawowa Specjalna nr 11 oraz Gimnazjum Specjalnego nr 11. Obie instytucje, mieszczące się obecnie na terenie szpitala "Dziekanka" przy ul. Poznańskiej 15, mają zostać przeniesione do nowej siedziby i wejść w skład nowej placówki. Ma się ona zajmować dziećmi i młodzieżą, które z powodu zaburzeń rozwojowych, trudności w uczeniu się i zaburzeń w funkcjonowaniu społecznym, wymagają stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania oraz specjalistycznej pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Decyzja o zmianach wynika z woli powołania Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii, który zostanie ulokowany w budynku Gimnazjum nr 2 - w miejscu, gdzie obecnie jeszcze znajduje się Szkolne Schronisko Młodzieżowe. Planowa likwidacja tej placówki (zobacz także:  Schronisko młodzieżowe zostanie zamknięte) wyznaczona została na koniec sierpnia 2016 roku. Od 1 września w miejscu tym ma zacząć funkcjonować MOS, w skład którego wchodzić będą: Szkoła Podstawowa Specjalna nr 11 z Oddziałami Zorganizowanymi w Zakładach Opieki Zdrowotnej w Gnieźnie, Gimnazjum Specjalne nr 11 z Oddziałami Zorganizowanymi Zakładach Opieki Zdrowotnej w Gnieźnie, a także internat oraz Zespoły Zajęć Pozalekcyjnych. Placówka otrzyma także nowy statut.

Więcej szczegółów nt. powołania MOS znaleźć można w uzasadnieniu uchwały: Podyktowana jest wzrostem liczby uczniów, którzy wymagają stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy. Młodzieżowe Ośrodki Terapii przeznaczone są dla dzieci i młodzieży, które z powodu zaburzeń rozwojowych, trudności w uczeniu się i zaburzeń w funkcjonowaniu społecznym, mają problemy z przystosowaniem się do codziennego życia. Do zadań MOS będzie należeć eliminowanie przyczyn i przejawów zaburzeń zachowania oraz przygotowanie wychowanków do życia zgodnego z obowiązującymi normami społecznymi i prawnymi.

6 komentarzy

 • Link do komentarza rodzic czwartek, 25 lutego 2016 00:43 napisane przez rodzic

  JPO, dlaczego chcesz wysyłać te biedne dzieci na peryferie miasta, gdzie jest bardzo niebezpieczna droga dojścia do tej byłej szkoły? poza tym tam potrzeba by było miliony na remont, a tutaj nie. Myślenie starostwa jest jak najbardziej ekonomiczne i dobre dla tej młodzieży.

 • Link do komentarza JPO środa, 24 lutego 2016 21:54 napisane przez JPO

  Przecież Powiat ma teren i budynki po szkole na Gdańskiej. Ta lokalizacja byłaby dużo lepsza na ośrodek resocjalizacyjny.

 • Link do komentarza Rafał środa, 24 lutego 2016 19:56 napisane przez Rafał

  Pomysł bardzo dobry, ale kiepska lokalizacja... Trzeba innego miejsca!

 • Link do komentarza wwo środa, 24 lutego 2016 17:51 napisane przez wwo

  Super decyzja. Trudna młodzież musi być nakierowana jak w życiu postępować skoro jeszcze są za młodzi aby podejmować samemu dobre decyzje, a rodzice są nie wydolni wychowawczo (z różnych powodów). Odpowiednie zaplecze i kadra mogą pozytywnie wpłynąć na nich i nakierować w ich w dorosłym życiu, a przede wszystkim pozwoli im skończyć szkołę do której nie mogli dotrzeć.

 • Link do komentarza pedagog środa, 24 lutego 2016 15:22 napisane przez pedagog

  To nie żadna masakra, bo niby dlaczego? Niedługo to gimnazjum przestanie istnieć, bo wraca stara wypróbowana szkoła podstawowa 8-letnia. A poza tym dzieci jest coraz mniej, więc trzeba powoli się przygotowywać do zmian. Działania starostwa uważam za bardzo konkretne i idą w kierunku prospołecznym a nie dla etatów i etacików niepotrzebnych placówek.

 • Link do komentarza Gruber środa, 24 lutego 2016 15:02 napisane przez Gruber

  no bardziej genialnego pomysłu nie mogli mieć... ośrodek resocjalizacyjny obok gimnazjum (a za chwilę i przedszkola)! To jest jakaś masakra

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Antyki022022