Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 22 lutego 2016 11:00

Przez błoto do domu

 
ul. Osiniec ul. Osiniec fot. Rafał Wichniewicz

Od kilku miesięcy trwają prace ziemne w ciągu ul. Osiniec. Od kilku miesięcy także problem z dojazdem do własnych domów mają mieszkańcy tej części osiedla.

Ulica Osiniec to droga odchodząca prostopadle od ul. Kawiary w kierunku wschodnim. Od lat droga polna ubita była żużlem, który był cyklicznie "wyjeżdżony" przez samochody. Dalej ulica ta prowadzi po kolektorze ściekowym i kieruje się w stronę Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W ostatnich miesiącach 2015 roku rozpoczęły się tu prace ziemne, mające na celu doprowadzić instalacje wodne i kanalizacyjne na tym odcinku aż do ul. Cegielskiego. Wszystko odbywa się kosztem utrapienia mieszkańców, którzy od tego czasu w zasadzie nie mają normalnej drogi dojazdowej do swoich domów.

Już jakiś czas temu skontaktował się z nami jeden z gnieźnian, zamieszkujących okolicę: - Na chwilę obecną "ulica" Osiniec w Gnieźnie nie istnieje. Nierealny jest dojazd do posesji bo droga została rozryta i w żaden sposób nie utwardzona (...) Gdyby coś się stało to jak służby ratunkowe dojadą do potrzebujących, skoro nawet na piechotę nie da się dotrzeć do posesji? - pyta. Droga w zasadzie jest w fatalnym stanie od samej ulicy Kawiary. O tym, że zbliżamy się do dość błotnistego miejsca, świadczą już pryzmy zaschniętej ziemi leżącej na asfalcie, a "wywożonej kołami" z ul. Osiniec przez samochody ciężarowe i koparki. Droga ta jest co jakiś czas oczyszczana, ale w żaden sposób to nie poprawia sytuacji mieszkańców feralnej ulicy.

Jak się jednak okazuje, mieszkańcy muszą najwyraźniej uzbroić się w cierpliwość. Obecna deszczowa aura sprawia, że błoto jest większe wraz z każdym kolejnym deszczem, a droga ma zostać utwardzona dopiero po skończeniu prac: - Firma wykonująca zlecenie ułożenia instalacji, działająca na zlecenie PWiK, jest zobowiązana do utwardzenia i odtworzenia stanu przejezdności tej drogi po zakończeniu inwestycji - przekazał wiceprezydent Jarosław Grobelny. Z uwagi na ciągłe kursy pojazdów budowy w kierunku trwających prac, ułożona nawierzchnia mogłaby zostać rozjechana. Inwestycje ziemne mają się zakończyć w przeciągu trzech tygodni i wówczas rozpocznie się układanie drogi.

To jednak nie koniec prac na tej ulicy. Droga, która zostanie w tym miejscu ułożona po zakończeniu budowy, za rok zostanie przebudowana - rozpocznie się planowana inwestycja budowy ul. Osiniec od ul. Witkowskiej aż do ul. Cegielskiego: - Chcielibyśmy, aby do końca tego roku zrealizowano odcinek od ul. Cegielskiego około 300-400 metrów i taki sam odcinek chcielibyśmy wykonać od strony ul. Witkowskiej, a sam środek zostałby zrealizowany w roku przyszłym. Realizacja całej ulicy w jednym czasie z technicznego punktu widzenia będzie dość trudna - przekazał Jarosław Grobelny. Szczegóły tej inwestycji zostaną zapewne przekazane po ogłoszeniu przetargu na realizację ul. Osiniec.

2 komentarzy