wtorek, 09 lutego 2016 13:57

MPK zakupiło kolejne autobusy

 
MPK zakupiło kolejne autobusy fot. Rafał Wichniewicz

Już wkrótce na ulice Gniezna wyjadą cztery nowe nabytki Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjne. Używany tabor gnieźnieńskiego przewoźnika rozpocznie swoje kursy od środy.

Autobusy zakupione przez spółkę MPK są pojazdami używanymi marki Mercedes Citaro o długości 12 metrów z silnikiem spełniającym normy emisji spalin. Pojemność zakupionych czterech autobusów wynosi w każdym około sto osób, przy czym miejsc siedzących jest ponad 30.

- Prezentowany autobus jest jednym z sześciu, jakie zostały w ubiegłym roku oddane jako nowe z rynku wtórnego. Chcielibyśmy, żeby wszystkie pojazdy pochodziły prosto od fabrycznego producenta, jednak rzeczywistość ekonomiczna jest taka, a nie inna i model finansowy się tu nie spina. Stąd też staramy się, by część autobusów pochodziła w części od producenta, a część staram się znaleźć na rynku wtórnym. W ubiegłym roku zakupione zostały dwa MAN-y i na koniec roku udało się dopiąć transakcję tych czterech autobusów marki Mercedes - przekazał Piotr Stasiak, prezes MPK w Gnieźnie, który osobiście poprowadził pierwszy z autobusów na jego publiczną prezentację.

Zgodnie z planami MPK Gniezno, pojazdy w taborze gnieźnieńskiego przewoźnika powinny służyć od około 6 do 8 lat. Wszystkie pojazdy zakupiono ze środków własnych spółki, a każdy z pojazdów kosztował około 10 tysięcy euro. Jak dodano, starania w sprawie rozwoju systemu komunikacji miejskiej są czynione w ramach projektu Obszarów Strategicznej Interwencji, które

49 komentarzy

 • Link do komentarza zatroskany niedziela, 14 lutego 2016 10:42 napisane przez zatroskany

  do Lelek - czy to miałeś na myśli :
  http://blogdopiewo.blogspot.com/2014/01/rokbus-rokietnica-6-arogancja-wadzy.html

 • Link do komentarza Lelek niedziela, 14 lutego 2016 08:19 napisane przez Lelek

  Gościu z Rokietnicy nie wymyśla nic nowego powiela pomysły z poprzedniego miejsca pracy wystarczy poczytać co tam robił i tak samo traktuje pasażerów i pewnie swoich podwładnych myśląc że nie ma mądrzejszego od niego za swoją gażę

 • Link do komentarza Gnieźnianin sobota, 13 lutego 2016 22:09 napisane przez Gnieźnianin

  Do mieszkańcy A może forum dyskusyjne ogłosić jako nieme

 • Link do komentarza czary-mary sobota, 13 lutego 2016 17:26 napisane przez czary-mary

  @ centrum - przecież prezydent zatrudnił wysoko wyspecjalizowaną ekspertkę od pozyskiwania środków unijnych i wybitnego fachowca od pisania projektów, to jest nadzieja, że dzięki tym profesjonalistom i ekspertom te środki z Unii, jak zaczną do nas spływać, to banków w Gnieźnie zabraknie!

 • Link do komentarza centrum sobota, 13 lutego 2016 16:25 napisane przez centrum

  Gnieźnianin , pieniądze można pozyskiwać tak jak inne miasta ze środków unijnych , tylko że Gniezno musi się do tego przyłożyć bo z ostatnich rankingów wykorzystania środków UE wynika że na 267 miast powiatowych zajmujemy pozycję 257

 • Link do komentarza mieszkańcy sobota, 13 lutego 2016 16:18 napisane przez mieszkańcy

  Gnieźnianin, możesz nie tupać, możesz nie krytykować. Jest wolność i demokracja. Możesz nawet ustawić obraz prezydenta i codziennie zmieniać przed nim kwiatki. Twoja wola. A nam nie będziesz radził, co my mamy robić. Będziemy chwalić, kiedy można. i będziemy krytykować, kiedy trzeba!

 • Link do komentarza Gnieźnianin sobota, 13 lutego 2016 14:51 napisane przez Gnieźnianin

  Nie wrzeszczeć , nie tupać tylko kreować i egzekwować , czcza krytyka rozwoju nie doda .

 • Link do komentarza wyborca sobota, 13 lutego 2016 11:54 napisane przez wyborca

  @ Gnieźnianin - Wodnik i inni nie muszą wskazywać źródeł finansowania czegokolwiek. Od tego wybraliśmy radę miasta i prezydenta, by się tym zajmowali. Naszym zadaniem jest krytyczne spoglądanie na wydawanie tych pieniędzy, na racjonalizm w gospodarowaniu budżetem i mamy pełne prawo do krytyki. I jeżeli widzimy, że pieniądze są rozdawane na rożnego rodzaju specjalistów, doradców, niepotrzebne "upiększania" miasta, a brakuje na zaspakajanie podstawowych potrzeb mieszkańców, to będziemy o tym głośno mówić. i nie naszym zadaniem jest wskazywanie źródeł pozyskiwania środków. Od tego prezydent otoczył się "specjalistami" i co z tego wynika, jak na razie nie ma zachwytu.

 • Link do komentarza MArek sobota, 13 lutego 2016 10:26 napisane przez MArek

  Gnieźnianin ale też o to chodzi żeby racjonalnie gospodarować pieniędzmi , co już będzie dość wystarczające by zrobić to co jest najważniejsze. Natomiast nowe źródła finansowania to są obecnie te zewnętrzne , czyli środki unijne, w pozyskiwaniu których Gniezno chyba nie zajmuje eksponowanych miejsc w rankingach samorządów pozyskujących fundusze unijne.

 • Link do komentarza Gnieźnianin sobota, 13 lutego 2016 00:04 napisane przez Gnieźnianin

  Do Wodnik Zamiast mi wypominać niewiedze lepiej sam wskaż źródła finansowania . Do Aaaa i zmiasta Problem racjonalnego gospodarowania finansami to jedno a drugie to nowe źródła finansowania , jeżeli zabieracie głos w dyskusji to przedstawiajcie propozycje faktycznie dające rozwiązania problemów , a nie wytykajcie że ktoś nie ma wiedzy .

 • Link do komentarza Aaaa czwartek, 11 lutego 2016 07:06 napisane przez Aaaa

  @Gnieźnianin masz budżet domowy na który składają się przychody twojej rodziny. Masz wydatki związane z utrzymaniem domu i rodziny oraz planowane inwestycje jak remont mieszkania. Czy najpierw wydajesz na zabawki inne przyjemności i jak zabraknie kasy to domownikom mówisz że nie ma na jedzenie i czynsz , że mają wskazać tobie źródło finansowania żeby było na jedzonko ?

 • Link do komentarza z miasta czwartek, 11 lutego 2016 06:37 napisane przez z miasta

  Gnieźnianin wystarczy poczytać tutaj w komentarzach o wydatkach na tych asystentów, doradców, prezesa, żużel itd , to jest jedno ze źródeł wystarczających na zapewnienie 20% wartości nowego autobusu i to nie jednego. Pozostałą kwotę trzeba było pozyskiwać ze środków unijnych jak to robią miasta w Polsce . W końcu zatrudniono podobno specjaliste z GARGu od projektów unijnych , jakież to on zrobił projekty do tej pory ?

 • Link do komentarza avalon środa, 10 lutego 2016 23:44 napisane przez avalon

  Coraz lepiej wyglądają te autobusy. Może nie są nowe ale nie są też stare. Kolejne sztuki mają ten sam kolor, pojawiły się znaczki identyfikujące przedsiębiorstwo. Jedna rzecz mi się nie podoba. Numery taborowe są identyfikacją pojazdu głównie dla pasażerów i innych kierowców. Na innej stronie znalazłem numer taborowy... z boku ale po stronie kierowcy. Nie ma numerów z boku po stronie drzwi i z przodu, nie wiem jak z tyłu i w środku pojazdu - powinien być nad kierowcą. taki niby szczegół, ale...

 • Link do komentarza Gnieźnianin środa, 10 lutego 2016 21:21 napisane przez Gnieźnianin

  Do pozdr Aby móc mówić o efektywnym zarządzaniu finansami najpierw trzeba wskazać źródło aby móc uzyskać finanse do ich spożytkowania , w kontekście wcześniej wyrażanych żądań droższych inwestycji .

 • Link do komentarza Wodnik środa, 10 lutego 2016 18:05 napisane przez Wodnik

  Ad. pozdr. Ale prosze Pana, Gnieźnianin na ogół nie ma wiedzy, ale pisze, bo daje to jemu osobistą satysfakcję i prosze tego nie traktowac powaznie.

 • Link do komentarza Maria środa, 10 lutego 2016 18:03 napisane przez Maria

  tutaj używane autobusy a Września w TV chwali się na całą Polskę odrestaurowanym parowozem kolejki wąskotorowej zakupionym od nas, normalnie wstyd

 • Link do komentarza michu środa, 10 lutego 2016 17:51 napisane przez michu

  @witek - jaka tu krytyka ? jak pamiętam jak takie stare autobusy były kupowane za Kowalskiego to dosłownie wodospad krytyki był w komentarzach. Teraz to jest pikuś a nie krytyka, pewnie ludziom już wiara odeszła że się w tym Gnieźnie czegoś nowego doczekają to nawet krytykować im się nie chce.

 • Link do komentarza pozdr środa, 10 lutego 2016 17:16 napisane przez pozdr

  Gnieźnianin w samorządzie nie ma sytuacji by pieniędzy nie wykorzystywano . Źródła finansowania są wewnętrzne i zewnętrzne. Twoje pytanie raczej powinno dotyczyć efektywnego zarządzania finansami

 • Link do komentarza królikarnia środa, 10 lutego 2016 16:39 napisane przez królikarnia

  Nowy miejski autobus kosztuje od 800 000 zł , to przeliczając na króliki można by kupić 4 nowe autobusy

 • Link do komentarza zuzia środa, 10 lutego 2016 16:10 napisane przez zuzia

  WRPO na lata 2007-2013 - 12 wielkopolskich miast otrzymało 141 mln zł dotacji na zakup 209 nowoczesnych autobusów. To co , teraz już nie ma dotacji na autobusy tylko na króliki ? Co robią ci wybitni specjaliści od projektów unijnych ? A teraz fundusze unijne na lata 2014-2020 a dla nas autobusy używane ?
  http://www.transport-publiczny.pl/watki/fundusze-unijne-20142020.html

startpoprz.123nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane