poniedziałek, 08 lutego 2016 09:01

Ul. Kochanowskiego do remontu. Co z drzewami?

 
ul. Kochanowskiego ul. Kochanowskiego archiwum redakcji

Urząd Miejski ogłosił przetarg na remont ulicy na os. Konikowo. Roboty mają rozpocząć się w maju, jednak już wiadomo ile drzew zostanie wyciętych w związku z tymi pracami.

Temat ten interesował część mieszkańców, którzy swojego czasu zgłosili się do nas z uwagami co do zamysłów urzędników. Jak wówczas przekazali, nie wyobrażają sobie iż by kolejna z ulic na terenie tej dzielnicy miała zostać pozbawiona drzew, a takie informacje do nich docierały z urzędu. Wówczas jednak zapewniono nas, że wszystkie drzewa mają zostać wycięte a w ich miejscu nasadzone nowe (zobacz: Ulica pozostanie bez drzew). Teraz w dokumentacji przetargowej opublikowanej na początku lutego br., można odnaleźć inne informacje.

W ramach inwestycji ma zostać wykonany kompleksowy remont drogi (chodniki i jezdnia) na odcinku 320 metrów od ul. Słowackiego do al. Reymonta: - Obecna nawierzchnia jezdni oraz skorodowana nawierzchnia chodników, częściowo tylko istniejąca stanowi zagrożenie dla uczęszczających tym odcinkiem drogi. Nierówności poprzeczne oraz podłużne, ubytki w chodnikach i jezdni mogą być przyczyną powstania szkód osobowych oraz rzeczowych - czytamy w uzasadnieniu. Przedsięwzięcie obejmie także przebudowę części infrastruktury ziemnej. Sama nawierzchnia drogi ma zostać wykonana z kostki betonowej, zawierającej przerwy przy łączeniach, przepuszczające wody opadowe do gruntu. W system odwodnienia włączone będą istniejące już elementy odpływów kanalizacyjnych. Szerokość jezdni ma wynosić 5 metrów, a chodnika od 1,5 do 3 metrów i one również mają zostać wykonane z kostki typu domino.

Co z kilkudziesięcioletnimi drzewami, rosnącymi na tej ulicy? Zgodnie z opisem technicznym przebudowy ul. Kochanowskiego, zakłada się wycinkę tylko 4 drzew z około 30 obecnie istniejących. Wszystkie one kolidują z wyjazdami z posesji i ograniczają widoczność. W zestawieniu drzew do wycinki znalazły się jednak tylko trzy drzewa lipowe o średnicy od 47 cm do niespełna 52 cm na długości (patrząc od ul. Słowackiego) 23 metra, 76 metra (oba lewa strona) oraz 80 metra ulicy (prawa strona). W planie sytuacyjnym zaznaczone zostało jeszcze jedno drzewo do wycięcia, znajdujące się przy zjeździe w ul. Kochanowskiego z al. Reymonta. Pozostałe drzewa mają zostać ograniczone przy gruncie betonowymi krawężnikami o rozmiarach 1,5 na 1,5 metra, a wnętrze tej miski drzewnej będzie wypełnione geowłókniną separacyjno-filtracyjną. Nie jest planowane posadzenie nowych drzewek w miejscach, gdzie takowych obecnie nie ma z uwagi na obowiązujące przepisy budowlane.

Inwestycja ma się rozpocząć po długim weekendzie majowym, a więc 4 maja i zakończyć się do 1 sierpnia br. Wyłonienie wykonawcy przedsięwzięcia ma nastąpić do 22 lutego br.

 

2 komentarzy

  • Link do komentarza Towarzysz poniedziałek, 08 lutego 2016 11:52 napisane przez Towarzysz

    wszystkowiedzący, weź melisę i przejdź się trochę po mieście. Kochanowskiego czeka na remont od kilkunastu lat, a zwłaszcza dziurawe chodniki, będące w fatalnym stanie, pofałdowane i porozrywane. Miasto wykonało już większość ulic na tym osiedlu, a ta czeka jako jedna z ostatnich. Gdybyś był w ogóle oczytany, to wiedziałbyś ile innych ulic zostanie wykonanych w tym roku. Ton tej wypowiedzi kojarzy mi się z jednym radnym z Ustronia/os. Tysiąclecia......

  • Link do komentarza wszystkowidzący poniedziałek, 08 lutego 2016 11:42 napisane przez wszystkowidzący

    FAKT !! Jedna duża kałuża na ulicy po obfitych opadach deszczu się tworzy. Co widać na załączonym zdjęciu. Ale czy to jest wystarczająca KONIECZNOŚĆ by od razu remontować cała ulicę wraz z chodnikami ??? Czy Miasto Gniezna nie ma innych, bardziej istotnych potrzeb ? Czy inżynierowie z Referatu Dróg, Urzędu Miejskiego nie dostrzegają innych dróg w katastrofalnym stanie na terenie naszego miasta ????? Może by tak jeszcze raz zastanowić się nad koniecznością wykonania tego bardzo wątpliwego (na czas obecny) remontu . Jeszcze jest czas, by przetarg unieważnić i wstrzymać go w tej zbyt rozbudowanej formie. Może po prostu wystarczy odwodnić tylko to miejsce gdzie powstaje ta kałuża a remont całej ulicy przeprowadzić w terminie późniejszym !!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane