Wydrukuj tę stronę
piątek, 08 stycznia 2016 17:01

Kolej modernizuje, ale bez Gniezna

 

Polskie Linie Kolejowe - spółka zarządzająca infrastrukturą kolejową - planuje w 2016 roku przeprowadzić kolejny etap modernizacji szlaku z Poznania do Trzemeszna.

W ubiegłym roku na wspomnianym odcinku przeprowadzono liczne prace związane z modernizacją linii. Do największych z nich należało wymianę torów na odcinku od semafora końcowego stacji Gniezno aż do stacji Trzemeszno. Dzięki temu, pociągi na tym odcinku mogły zwiększyć swoją prędkość z dotychczasowych 100 km/h do 150 km/h (zobacz jak wyglądały prace na budowie: Remont odcinka kolejowego Gniezno - Trzemeszno). Usunięto wówczas wciąż istniejące drewniane podkłady oraz wykonano również remont infrastruktury towarzyszącej - m.in. zmodernizowano perony na przystanku Jankowo Dolne oraz zlikwidowano peron nr 2 w Pobiedziskach, budując nowy i szerszy, po drugiej stronie toru, dzięki czemu zwiększono bezpieczeństwo oczekujących na pociąg.

W 2016 roku PLK planuje kolejny etap remontu na linii 353 - najważniejszymi działaniami będzie remont peronów na przystanku w Kobylnicy, Biskupicach, Promnie, Pobiedziskach - Letnisko, Pobiedziskach (II etap), Lednogórze, Fałkowie, Pierzyskach i Trzemesznie. Niestety, w planach remontu zabrakło jakichkolwiek tego typu inwestycji na terenie Gniezna, które po ukończeniu przebudowy dworca kolejowego, aż prosi się o wykonanie nowych peronów, posiadających niekiedy ubytki w krawędziach, a także odświeżenie elewacji wiat peronowych. 

Dodatkowo, w ramach inwestycji ma zostać wymieniona sieć trakcyjna nad torami nr 1 i 2 na prawie całym wspomnianym odcinku linii (Kobylnica - Trzemeszno). W ubiegłym roku pobudowano już nowe słupy trakcyjne, jednak każde prace na trasie będą powodowały pewne zmiany w kursowaniu pociągów przez prawie cały najbliższy rok.

Wykonawca, który wygra przetarg o wartości ponad 60 mln złotych, będzie musiał podjąć się zaprojektowania prac oraz ich przeprowadzenia. Inwestycja rozpocznie się na wiosnę, a PLK daje czas na wykonanie zadania do początku grudnia 2016 roku.

12 komentarzy