czwartek, 05 listopada 2015 10:52

Wiadukt do rozbiórki. Będzie łatwiejszy przejazd

 

Jeden z trzech wiaduktów, znajdujących się pomiędzy al. Reymonta a ul. Kolejową, ma zostać wkrótce rozebrany.

Informację w tej sprawie przekazano z Urzędu Miejskiego w Gnieźnie. Zgodnie z rozmowami, prowadzonymi ze spółką Polskie Linie Kolejowe oddział w Poznaniu oraz firmą DSR Catarin z Warszawy, już wkrótce przejazd drogowy ma zostać poszerzony o wąski odcinek, znajdujący się pod środkowym przejazdem.

Podczas spotkania, które odbyło się 30 października, ustalono zakres prac, jaki powinien zostać podjęty w ciągu najbliższych tygodni. Do skrócenia czasu przejazdu ulicą Pod Trzema Mostami, konieczna będzie rozbiórka drugiego (środkowego) z trzech wiaduktów, który do niedawna funkcjonował jako przeprawa z torem przetokowym dla stacji towarowej. Obecnie jest on nieużytkowany, przez co możliwe jest usunięcie przeszkody i usprawnienie ruchu samochodów poniżej przeprawy - wiąże się to nie tylko z rozbiórką betonowej konstrukcji wiaduktu, ale także poszerzeniem jezdni. Dlatego usunięty ma zostać także fragment skarpy, przez co droga zostanie nieco wyprostowana.

Jak dodano w informacji, Urząd Miejski czyni także starania w celu poprawy stosunków wodnych na tym obszarze. Obecnie ta sytuacja jest bowiem zła, czego efektem jest zalany przejazd po każdej większej ulewie, a niewydolność pomp ulokowanych w tym miejscu powoduje, że oczyszczenie drogi zajmuje nieraz kilka godzin. W tym celu rozważany jest zakup nowych pomp i wykonanie infrastruktury towarzyszącej.

Miasto Gniezno bierze pod uwagę możliwość przyjęcia na siebie ciężaru odwodnienia tego terenu, przy solidarnej partycypacji wszystkich odpowiedzialnych stron za zagospodarowanie wód opadowych. Władze Gniezna prowadzą jednocześnie rozmowy, mające na celu przebudowanie czynnego i niezbędnego dla ruchu kolejnego wiaduktu, gdyż obecnie pozwala on tylko na ruch jednokierunkowy, ale również ogranicza on wysokość przejeżdżających pod nim samochodów. Szacuje się, że przebudowa będzie kosztowała około 15 mln zł. Trwają obecnie rozmowy z PKP PLK S.A. oraz z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego w sprawie realizacji tego przedsięwzięcia. 

10 komentarzy

 • Link do komentarza Gnieźnianin niedziela, 08 listopada 2015 13:30 napisane przez Gnieźnianin

  Dla płynności ruchu byłoby lepiej zrobić nową przeprawę pod torami w przedłużeniu ulicy Słowackiego i nowej ulicy od dworca do alei Reymonta .

 • Link do komentarza wania piątek, 06 listopada 2015 00:11 napisane przez wania

  Kolejarzu, takie plany znajdują się akurat w spisie inwestycji PLK na BIP-ie. Jakoś ich tam nie widać, więc co to za plany? Raczej rezerwa budżetowa, którą udało się wynegocjować. Jak nie masz dowodów ani skanów dokumentów, to po co się wypowiadasz?

 • Link do komentarza rowerzysta czwartek, 05 listopada 2015 20:58 napisane przez rowerzysta

  Ciesze się, podoba mnie się ten pomysł, poczekamy, zobaczymy jak usprawni to ruch po zakończeniu inwestycji. Wg mnie, jeżeli po wydaniu 15 mln przejazd nadal będzie wahadłowy - a jest taka możliwość ze względu na małą szerokość pod pierwszym i trzecim wiaduktem to będzie kolejny strzał w kolano naszego miasta. Obym się mylił.

 • Link do komentarza kolejarz czwartek, 05 listopada 2015 20:29 napisane przez kolejarz

  Wania, ano taki,że to było,jak piszę w planach i akurat teraz wypadł termin tych planów. Zrozumiano,czy nadal nie?

 • Link do komentarza wyborca czwartek, 05 listopada 2015 19:13 napisane przez wyborca

  Budasz lansuje sie wszędzie, a nigdzie jego zasługa.
  Po czynasz, a nie zapowiedziach pełowskiej postkomunistycznej władzy miasta.

 • Link do komentarza wania czwartek, 05 listopada 2015 18:31 napisane przez wania

  Jaki dowód ma kolejarz na to, że wydawanie dodatkowych pieniędzy przez PLK leży w ich interesie? ;)

 • Link do komentarza kolejarz czwartek, 05 listopada 2015 17:54 napisane przez kolejarz

  Niczyja zasługa ,po prostu to było w planie PKP

 • Link do komentarza avalon czwartek, 05 listopada 2015 16:03 napisane przez avalon

  Czyli dwie z trzech grup torów zachodniej części stacji zostały już rozebrane? Jeszcze kilka lat temu były na tym wiadukcie dwa tory co widać na google.maps. Z pięciu grup torów zostaną dwie. Stacja Gniezno znika, PKP dewastuje bardziej niż złomiarze.

 • Link do komentarza kwiryniusz czwartek, 05 listopada 2015 15:40 napisane przez kwiryniusz

  no w końcu! Tyle lat, za Kowalskiego nawet nie umieli tego zrobić. Myślę też, że to powiew świeżości w PKP, gdzie stare dziadki poodchodziły już ze stanowisk

 • Link do komentarza stamtąd czwartek, 05 listopada 2015 11:31 napisane przez stamtąd

  A komu płacą dzierżawę posiadacze garaży przy wiadukcie ? Kto jest właścicielem tego gruntu? Dlaczego tam często jest bałagan? Może redakcja zapyta ratusz o te sprawy?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane