poniedziałek, 02 listopada 2015 14:52

Kolejny krok do przodu ws. OSI

 

Porozumienie w sprawie dofinansowań unijnych w ramach Obszarów Strategicznej Interwencji, zostało podpisane w poniedziałek 2 listopada br. Pozostaje teraz czekać na weryfikację.

Od kilku miesięcy trwały negocjacje w sprawie środków, możliwych do pozyskania w ramach OSI. Ostatecznie po wielu spotkaniach oraz wstępnych analizach projektów, które samorządy powiatu gnieźnieńskiego postanowiły zgłosić, wybrano ich łącznie 16. 

O trwających negocjacjach, zmierzających do zakończenia, informowano już w trakcie ostatniej sesji Rady Miasta. W poniedziałek odbyło się ostatnie spotkanie przedstawicieli gmin i powiatu, które zakończyło się podpisaniem porozumienia ws. wspólnego podziału środków. Było to niezbędne, aby jak najszybciej skonstruować tzw. mandat terytorialny, umożliwiający ubieganie się o środki unijne za pośrednictwem Urzędu Wojewódzkiego.

Z najistotniejszych inwestycji, które znalazły się na liście inwestycyjnej, na pierwszym miejscu umieszczona została Obwodnica Południowa Miasta Gniezna, stanowiąca połączenie drogi wojewódzkiej nr 260 poprzez drogę krajową nr 15 z drogą ekspresową S5 (szacowany koszt 25,5 mln złotych). Inne projekty, dotyczące regionu, obejmują m.in. system integrujący transport publiczny z ościennymi gminami, budowa sieci dróg rowerowych na terenie powiatu, modernizację drogi wojewódzkiej w Witkowie czy dofinansowanie infrastruktury edukacyjnej w szkołach ponadgimnazjalnych. Wartość wszystkich 8 projektów oszacowano na około 97 milionów złotych.

W ramach projektów "miękkich", znalazły się m.in. podniesienie poziomu szkolnictwa zawodowego oraz dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, a także zorganizowanie Centrum Usług Senioralnych. Wartość tej części, również składającej się z 8 projektów, oszacowano na niespełna 13 milionów złotych. Łączna suma obu grup przekracza więc zakładane pierwotnie przyznawane 100 milionów złotych.

Niestety, brak wystarczających środków, pozostających do rozdysponowania, spowodowały odłożenie na listę rezerwową kilku innych projektów, wśród których znalazła się m.in. rewitalizacja obszaru powojskowego przy ul. Sobieskiego, budowa zintegrowanego centrum parkingowego na terenie Gniezna, zintegrowanego centrum przesiadkowego koło dworca czy przebudowa wiaduktów "Pod Trzema Mostami". Z listy ostatecznie wykreślono kompleksową przebudowę ul. Kłeckoskiej od drogi krajowej nr 5 do węzła Kłecko. 

Podpisanie porozumienia jest jednocześnie kolejnym krokiem do przyznania środków, które najwcześniej mogłyby trafić do powiatu gnieźnieńskiego w 2016 roku. 

4 komentarzy

 • Link do komentarza jaś wtorek, 03 listopada 2015 09:26 napisane przez jaś

  @ZeMi1964 - musi że chyba coś kasy zaczyna brakować skoro na osiedlu Grunwaldzkim mieszkania chcą sprzedawać , chyba w tych barakach bo co innego ? Po sprzedaży kasa wpływa, remonty z głowy, tak zwana rewitalizacja tego osiedla ponoć planowana niedawno pójdzie w niebyt ? Święty spokój.

 • Link do komentarza ZeMi1964 poniedziałek, 02 listopada 2015 22:03 napisane przez ZeMi1964

  OBSZAR STRATEGICZNEJ INWESTYCJI to około 100mln. pln.Pytanie brzmi o ile wzrośnie deficyt i dług kasy miasta Gniezna poprzez realizację OSI ! ?

 • Link do komentarza wwww poniedziałek, 02 listopada 2015 19:03 napisane przez wwww

  jak ma wyglądać przebieg tej południowej obwodnicy? z 260 (ul Witkowskiej) na zachód do DK15 (Wrzesińska) i dalej na zachód do węzła na S5? czy z DK15-Witkowska i dalej na wschód?

 • Link do komentarza ze strefy poniedziałek, 02 listopada 2015 15:08 napisane przez ze strefy

  Czyli że jak to rozumieć , że parkingów nie będzie a płacić będziemy więcej za parkowanie ? Przecież miały powstać parkingi i dopiero opłaty za strefę jak dobrze pamiętam ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane