Jesteś tutaj:Gospodarka Nowe parkomaty w centrum
piątek, 09 października 2015 19:34

Nowe parkomaty w centrum

 

Wraz z ze zmianami w Strefie Płatnego Parkowania zaczynają się pojawiać nowe parkomaty. Ustawiane są na obszarze, o który zostanie powiększona.

Dotyczy to kilku ulic w podstrefach, które dopiero zostaną uruchomione wraz z nowym rokiem. Pobieranie opłat ma się zacząć w sobotę 2 stycznia w strefie czerwonej i żółtej, a w zielonej w poniedziałek 4 stycznia 2016 roku.

Do chwili obecnej Biuro Strefy Płatnego Parkowania zakupiło 10 najnowszych parkomatów francuskiej firmy Parkeon o wartości brutto 153,750 zł. Urządzenia w czarnym kolorze zostały ustawione m.in. na ul. Jana Pawła II, św. Michała, Chociszewskiego, Kilińskiego, Rybnej czy św. Jana. Podobnie jak część do tej pory działających już parkomatów, nowe także mają zainstalowane baterie słoneczne, z których czerpana będzie energia do ich zasilania. Parkomaty będą miały większy ekran, dzięki czemu powinno być łatwiejsze odczytywanie wyświetlanych informacji. Ich obsługę na pewno ułatwi także instrukcja, która również pojawi się na urządzeniu.

Parkomaty mają zostać jeszcze skonfigurowane według stawek i taryf, jakie będą obowiązywać na terenie podstref. Przypomnijmy, że całkowite zmiany w strefie wejdą jednocześnie na początku 2016 roku - powstaną trzy podstrefy: czerwona, żółta i zielona, które będą się różnić stawkami opłat czy czasem dopuszczonego postoju. Ponadto wprowadzone zostaną nowe taryfy dla mieszkańców ulic, którzy parkują na obszarze strefy.

 

40 komentarzy

 • Link do komentarza Darek czwartek, 15 października 2015 14:46 napisane przez Darek

  Michałek - święta racja. Oni nie stosuja się do przepisów, to my ich wycinamy w wyborach. Jakie to proste!

 • Link do komentarza Michałek czwartek, 15 października 2015 13:26 napisane przez Michałek

  za takie ustawianie aut oklejonych plakatami wyborczymi na parkingach i zajmowanie miejsca innym to powinny być opłaty albo jakieś kary . Nie dość że z budżetu te ich partie biorą ogromną kasę na wybory to jeszcze kombinują. Ja takich cwaniaków to traktuję odpowiednio przy urnie wyborczej , tak jak oni nas na parkingu.

 • Link do komentarza ciekawe że czwartek, 15 października 2015 12:18 napisane przez ciekawe że

  Faktycznie stary samochód Lublin oblepiony plakatami peowskimi stoi na parkingu na przeciw magistratu i blokuje miejsca petentom a do tego skutecznie zasłania kolejne miejsca gdzie mogą się zatrzymywać inwalidzi , tak że samochód Lublin zasłania widoczność tym inwalidom jak chcą cofać z miejsca do parkowania a do tego ten Lublin przesłania widoczność jadącym lewą stroną od dworca i oni te nie widzą czy ktoś wyjeżdża zza tego Lublina i nie widać też lewej strony chodnika i pieszych którzy chcą przechodzić. Ten Lublin jakoś dziwnie nie razi straży miejskiej ?

 • Link do komentarza plebs środa, 14 października 2015 20:56 napisane przez plebs

  A pod katedrą też są parkometry?? Niedawno tam strefę wymalowali...

 • Link do komentarza kierowca środa, 14 października 2015 17:42 napisane przez kierowca

  Straż Miejska od lat nie reaguje na źle zaparkowane samochody, nie reaguje na przyczepy i nieopłacone pojazdy motocyklowe stawiane w strefie, a Pan sie dziwi, ze teraz nagle ma reagować.

 • Link do komentarza saasaz\sa środa, 14 października 2015 17:10 napisane przez saasaz\sa

  Czy straż miejska nie reaguje na ustawianie cały dzień samochodów z plakatami wyborczymi na miejscach do parkowania

 • Link do komentarza kizia środa, 14 października 2015 08:28 napisane przez kizia

  a ci z tego PO to już by kichy nie robili żeby dla swojej wyborczej reklamy nie dość że na starym samochodzie marki Lublin wieszali plakaty to jeszcze ten samochód postawili na parkingu darmowym przed urzędem miasta a biedni petenci co do urzędu przyjadą to nie mają gdzie zaparkować

 • Link do komentarza budżet wtorek, 13 października 2015 19:30 napisane przez budżet

  a ja się cieszę z podwyżki i już:)

 • Link do komentarza elemeledudki wtorek, 13 października 2015 13:23 napisane przez elemeledudki

  @junior takie cuda wianki z parkowaniem jak piszesz sa na ul. jeziornej nie dość ze tu notorycznie stoją ciągle te same auta to do tego tak są porozstawiane że nikt inny nie wjedzie bo oni maja ''identyfikatory mieszkańca'' i im SPP tak karze parkować aby SPP nie zarabiało bo oni ciężkie ''50 zł zapłacili na pół roku'' i im WSIO WOLNO nawet ustawiać tak auta aby nikt inny nie mógł zaparkować !!!

  No ale cóż jak wyssało sie to ''jak z mlekiem matki bo było się przydupasem milicji czytaj ZOMO/ORMO'' to sie myśli nadal jak w starym systemie

 • Link do komentarza junior wtorek, 13 października 2015 12:30 napisane przez junior

  Panie senior to zrozumiałe że z racji wieku już refleks nie ten i problem z cofaniem w miejsce na długość samochodu może się zdarzać, widać to zresztą często jak starsi czy kobiety podjeżdżają w takie wolne miejsca i jak im brakuje jeszcze na długość co najmniej dwóch samochodów to odjeżdżają gdzie indziej. No i nie zapominajmy o tych artystach co jak już znajdą te swoje upragnione hektary to jak już zaparkuje to zajmuje tyle miejsca że swobodnie jeszcze ktoś inny miałby miejsce ale niestety.

 • Link do komentarza Juras wtorek, 13 października 2015 12:03 napisane przez Juras

  Jak nadal będzie wyglądała kontrola uiszczania oplat tak, jak do tej pory, to żadne nowe parkomaty ani nowe przepisy nie pomoga w rozładowaniu tego miasta. Strefa powinna być odrębną instytucją niezależną od Urzędu, wtedy przynosiła by zyski, a Urząd nie miał by żadnych problemów. No, ale swoi straciliby wówczas pracę! Ciekawe, ze ZGL potrafił prezydent rozwalić na cztery strony świata, a tę Strefy trzyma się, jak rak torby.

 • Link do komentarza senior wtorek, 13 października 2015 11:52 napisane przez senior

  Panie Arek - niech Pan nie pisze nieprawdy. Ja jeżdżę do miasta często i prawie zawsze robię kilka kółek po różnych ulicach, żeby zaparkować w centrum. Niestety, często sie kończy tak, ze stawiam samochód daleko od centrum, co dla mnie jest ucziażliwe ze względu na wiek.Do Starostwa i do Urzędu Miejskiego dojechać i stanąć w pobliżu jest trudniej, niż trafić szóstkę w Totolotka. Nie wierzę Panu za grosz, robi Pan tylko ferment na forum. Jestem za tym, co stworzyli mądrzejsi ludzie od Pana nie tylko w Gnieźnie, ale w tysiącach miast na świecie.

 • Link do komentarza EagleEye wtorek, 13 października 2015 10:59 napisane przez EagleEye

  Poczekamy zobaczymy co z tego będzie po 1 stycznia 2016 a v-ce niech zapomni iż Starostwo odda pod parking buforowy teren czy to na ul. Sobieskiego koło Nest-u ze o terenie po byłym tymczasowym targowisku na ul. Jeziornej na przeciwko ośrodka zdrowia gdzie obecnie jest teren wykorzystywany pod materiały budowlane i sprzet do budowy prokuratury.

  Sorry panie prezydencie ale ''taki mamy klimat'' jak to powiedział jeden z prominentnych uciekinierów obecnie rządzącej partii do Brukseli na komisarza od brania pieniędzy za nic jak to jest w UE

  Sam zwracałem uwagę na zmianę wydawania identyfikatorów mieszkańców na auta bo to była zwykła ''patologia'' a nie system identyfikacji ale że przy okazji zaczęto manipulować czy to cenach czy w utworzeniu nowych stref na to mojej sugestii nie było do włodarzy miasta

  Sam czekam na rozwój sytuacji z niecierpliwością choć nie wiem po co przy tych nowych parkometrach pełna klawiatura komputerowa jest ;-)

  Pewnie będzie można jak Jarząbek z komedii ''MIS'' w tym przypadku napisać mail/wiadomość coś miłego do kierownik SPP czy prezydenta ;-)

  A może zaraz przy okazji zrobi się z nich hot-spoty dla poparcia władzy ;-)

 • Link do komentarza Arek wtorek, 13 października 2015 10:33 napisane przez Arek

  Skomentuję to tak : jakoś nigdy nie miałem i nie mam kłopotu ze znalezieniem miejsca do parkowania w Gnieźnie i to nawet dość blisko miejsca gdzie mam coś do załatwienia . Z reguły załatwianie sprawy nie zabiera mi dużo czasu tak więc nie ma dla mnie znaczenia czy zapłacę 2-5zł w ciągu tygodnia więcej po zmianach . Ale z racji moich doświadczeń w znajdowaniu miejsca do parkowania i obserwacji tego co się dzieje na ulicach , proszę niech nikt mi nie wciska kitu że ta cała gra wynika z troski o dobro społeczeństwa , że ten system wymusi jakieś rotacje na miejscach postojowych , że nagle zwolni się nie wiadomo jaka ilość miejsc , że poprawi się płynność ruchu pojazdów.

 • Link do komentarza Scarlett wtorek, 13 października 2015 10:14 napisane przez Scarlett

  Lata temu jeden z prezydentów obiecywał parkingi buforowe. I na obiecankach, jak to zwykle u PO i SLD bywa się skończyło. Całe gromady ludzi zastawiają teraz np. parking przy Maxie i normalny klient nie ma czasem jednego wolnego miejsca, zeby tam się ustawić. Za granicą jest porządek. Wjeżdżasz na parking hipermarketu i nic nie kupujesz, to płacisz za parkowanie, a jak masz paragon, to parkowanie miałeś darmo! Ale tam jest już normalność, nie tak, jak u nas - zwykłe cwaniactwo, co widac po tutejszych komentatorach.

 • Link do komentarza hahahahahah wtorek, 13 października 2015 09:27 napisane przez hahahahahah

  Od 1 stycznia 2016 r. straże gminne i miejskie zostaną pozbawione możliwości przeprowadzania kontroli fotoradarowej kierowców. Zmiany w strefie płatnego parkowania wejdą na początku 2016 roku , wprowadzone zostaną nowe taryfy .

 • Link do komentarza Marek wtorek, 13 października 2015 08:48 napisane przez Marek

  Dlaczego pan prezydent nie zrobi darmowego parkingu dla klientów za tym szlabanem co tam wjeżdżają urzędasy przecież oni nie muszą do pracy samochodami się wozić chyba że się chcą chwalić tymi furami

 • Link do komentarza kierowca 2 wtorek, 13 października 2015 08:45 napisane przez kierowca 2

  jakiś mądry szofer tu się odzywa co uważa że jak już ktoś posiada samochód to jest milionerem i trzeba jego łupić, może pan szofer jest jednym z tych nowo zatrudnionych na urzędzie za odpowiednią kasę to i niech pan szofer sobie płaci wyższe stawki za parkowanie ale nie sądzę bo dla urzędników jest parking na terenie urzędu

 • Link do komentarza WWe wtorek, 13 października 2015 08:35 napisane przez WWe

  jak 10 parkomatów na kilka ulic za 150tys zł to na te wszystkie strefy ile wyjdzie czy milion zł starczy ? i kto za to zapłaci żeby czasem się nie okazało za pół roku że znowu kasy brakuje na ich spłate to trzeba stawki podnieść

 • Link do komentarza ciekawe wtorek, 13 października 2015 08:30 napisane przez ciekawe

  wystarczyło posłuchać pomysłu Ostrowskiego i zrobić bezpłatne autobusy co jest w wielu miastach Polski i się sprawdza, miasta przestały być blokowane przez auta i mniej smrodu jest ale łatwiej postawić te pobieracze pieniędzy co dziwnie zbiegnie się z tym że od nowego roku straż radarowa już kasy nie przyniesie bo przepis zabroni

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane