Jesteś tutaj:Gospodarka Biurowiec Polokien zburzony
piątek, 28 sierpnia 2015 10:26

Biurowiec Polokien zburzony

 

Przez cały czwartek trwało wyburzanie budynku administracyjnego na terenie dawnego zakładu stolarki okiennej Polokna.

Gmach, stojący w tym miejscu od kilkudziesięciu lat, był jednym z ostatnich obiektów niefabrycznych, którego pomieszczenia służyły administracji i zarządzaniu przedsiębiorstwem. Charakterystyczny o tyle, że wybijał się ponad niską zabudowę zakładu, dawniej stanowił jeden z budynków, w którym montowane były okna. Przebudowany na potrzeby administracji, mieścił siedzibę dyrekcji, a tuż obok znajdował się parterowy budynek stołówki z pomieszczeniami strzelnicy, ulokowanej w podziemiach obiektu.

Oba budynki, teraz ostatecznie już rozebrane, pobudowane zostały na fundamentach dawnych obiektów Browaru Braci Koteckich, który funkcjonował tu do II wojny światowej. Sam zakład, funkcjonujący od 1945 roku jako Stolbud Gniezno, był jedną z największych fabryk stolarki okiennej (i nie tylko) w Polsce. W latach 90. został sprywatyzowany i przekształcony w Polokna.

Od dekady budynki zakładu niszczeją w coraz szybszym tempie, a przyczyniają się do tego także działania złomiarzy, którzy zdołali ukraść wszystkie metalowe części i zaczęli rozbijać elementy żelbetowe w celu wyciągnięcia zbrojeń. W ten sposób uszkodzony poważnie został już budynek administracyjny, gdzie zniszczono nadproża i elementy nośne gmachu. Podobne działania mają miejsce już także w pozostałych częściach kompleksu byłego zakładu, które są w coraz gorszym stanie.

Obszar dawnej fabryki należy do prywatnego biznesmena z Torunia, który jakiś czas temu planował tu ulokowanie hipermarketu. W 2014 roku radni Rady Miasta Gniezna uchwalili decyzję o Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, przewidującym powstanie tu sklepu wielkopowierzchniowego (zobacz także: Czy w Gnieźnie powstanie nowy hipermarket?).

Za nadesłanie zdjęć dziękujemy p. Mariuszowi Ryczkowskiemu.

5 komentarzy

 • Link do komentarza senior niedziela, 30 sierpnia 2015 00:03 napisane przez senior

  Bzyku, ucz się historii, ta zdradziecka czerwona armia wcale nie przegnała Niemców w Gnieźnie. Ona szła na Berlin, a w Gnieźnie wypili wszystek alkohol u Hofmana i spalili katedrę! I potem wywieźli z Gniezna, co tylko się dało wywieźć, pogwałcili także nasze mieszkanki i zostali w Polsce blisko 50 lat siejąc spustoszenie w gospodarce i ludzkich umysłach. Precz z tą tablicą i uwielbieniem dla tych dzikusów ze wschodu!

 • Link do komentarza z37 sobota, 29 sierpnia 2015 23:14 napisane przez z37

  Przy okazji mogli rozebrać tą głupią tablicę. Ile jeszcze ma nas zatruwać to komunistyczne gówno?

 • Link do komentarza bzyk sobota, 29 sierpnia 2015 21:32 napisane przez bzyk

  Historii nie zmienisz. Tą ulicą wkroczyła Armia Czerwona i przegnała Niemców. O tym jest napisane na tablicy.

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 28 sierpnia 2015 11:31 napisane przez mieszkaniec

  A co z radziecka tablicą w Poloknach odrestaurowaną przez Kowalskiego? No i może redakcja zapyta urząd, ile kosztowało podatników to odnowienie i dlaczego jej nie usunięto? To nie jest pomnik objęty umową z Rosją!

 • Link do komentarza takaprawda piątek, 28 sierpnia 2015 10:47 napisane przez takaprawda

  #polskawruinie

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane