Jesteś tutaj:Gospodarka Nowa polityka parkingowa
środa, 20 maja 2015 13:50

Nowa polityka parkingowa

 

Projekt uchwały, która za tydzień zostanie przedstawiona radnym, zakłada powstanie kilku parkingów buforowych na obrzeżach centrum miasta.

Jak już poinformowaliśmy, 27 maja br. radni miejscy będą głosowali nad nową uchwałą, dotyczącą zmian w Strefie Płatnego Parkowania. Zakłada ona powiększenie obszaru strefy o kilkanaście ulic w centrum miasta, utworzenie podstref z różnymi stawkami opłat oraz zmiany w identyfikatorach dla mieszkańców strefy (zobacz także: Strefa parkowania będzie większa oraz Nowe stawki identyfikatorów parkowania).

W uzasadnieniu do uchwały, opracowanej przez urzędników wchodzących w skład zespołu do spraw opracowania polityki parkingowej miasta Gniezna, a powołanego przez prezydenta Tomasza Budasza czytamy: - Zmiany mają na celu zmniejszenie deficytu miejsc postojowych w ścisłym centrum miasta poprzez ograniczenie długotrwałego postoju pojazdów na miejscu postojowym. Zmiany te powinny zachęcić mieszkańców do szerszego korzystania z komunikacji miejskiej.

Dodatkowo w uzasadnieniu znalazła się informacja o planowanym rozmieszczeniu kilku parkingów buforowych na terenie miasta. Tego typu miejsca postojowe mają pełnić określoną rolę w nowej polityce parkingowej miasta. Przykładowo, bezpłatne miejsca postojowe dla mieszkańców podstrefy A i B już po wprowadzeniu zmian będą czekać na parkingu przy ul. Łaskiego. - Ponadto miasto Gniezno planuje uruchomić bezpłatne miejsca parkingowe na parkingu przy ul. Sobieskiego (po uzyskaniu zgody Starosty Gnieźnieńskiego), a także wybudowanie parkingów na obrzeżach centrum miasta pod Trasą Zjazdu Gnieźnieńskiego, pod wiaduktem Solidarności a także przy ul. Powstańców Wielkopolskich - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały. Kwestia możliwości utworzenia parkingu przy ul. Sobieskiego, na terenie należącym do Starostwa Powiatowego, była już poruszana na naszym portalu (zobacz: Parkowanie na ul. Sienkiewicza – ciąg dalszy).

Wówczas, w sprawie możliwego utworzenia parkingu przy ul. Sobieskiergo (teren koszar) dla mieszkańców okolicy, otrzymaliśmy od Starostwa następującą odpowiedź: - Teren, na którym parkowały pojazdy samochodowe, z uwagi na wymienione wyżej przesłanki, nie może stanowić zorganizowanego parkingu i takim parkingiem nigdy nie był. Jest to teren wewnętrzny powiatowych jednostek organizacyjnych - czytamy w odpowiedzi z 9 kwietnia br. Tymi przesłankami było „uporządkowanie” terenu siedzib jednostek organizacyjnych powiatu – funkcjonujących tu kilku szkół oraz Powiatowego Urzędu Pracy. Zgodnie z umową nabycia tego obszaru w 2005 roku od Agencji Mienia Wojskowego, starostwo nie może utworzyć na tym terenie ogólnodostępnego parkingu (poza ww. jednostkami), a teren służyć ma jedynie przyszłej rozbudowie bazy sportowo–rekreacyjnej dla jednostek oświatowych.

Czy to oznacza, że już wkrótce mieszkańcy zamiast parkować w centrum, zaczną stawiać samochody na terenie parkingów przy obrzeżach śródmieścia? Trudno powiedzieć. Takie rozwiązania są z dobrym skutkiem stosowane  wielu miastach na Zachodzie, ale na ile przekładają się na gnieźnieńską rzeczywistość? Tak samo trudno odnieść się do propozycji częstszego korzystania z komunikacji miejskiej, która obecnie w żaden sposób nie łączy się swoją siecią z proponowanymi (w uzasadnieniu) lokalizacjami parkingów. Wychodzi na to, że radykalne zmiany, które już wkrótce zostaną wprowadzone spowodują, że wielu pozostanie przesiąść się na… rower.

21 komentarzy

 • Link do komentarza Mieszkanka piątek, 14 kwietnia 2017 14:07 napisane przez Mieszkanka

  &Peryferie-pracuje jeśli ciebie to interesuje,i jestem w trakcie budowy wiec nie pieklij się tak.Wybacz-może to niezrozumiałe ale i tak nie jest łatwo mieszkać w centrum.Nie będę kłócić się ze wszystkimi komentujacymi, wyrazilam swój pogląd na ten temat i tyle.Wesołych Świat życzę i dużo miejsc parkingowych

 • Link do komentarza peryferie piątek, 14 kwietnia 2017 12:00 napisane przez peryferie

  Ad. mieszkanka - z tego co wiadomo, to jest duzy parking na starej jednostce w centrum, więc o co Tobie naprawdę chodzi? Mieszkasz w centrum, a jak się nie podoba, to buduj chatę za miastem. Każdy może, tylko trzeba brać się do roboty!

 • Link do komentarza peryferyjny piątek, 14 kwietnia 2017 10:16 napisane przez peryferyjny

  Mieszkanka nie narzekaj z naszych podatków zrobił dla was Budasz pełno miejsc do parkowania i macie więcej patroli strażników to nie to co u nas na peryferiach gdzie sami musimy dbać o swoje miejsca do parkowania i dziury zasypywać

 • Link do komentarza Mieszkanka piątek, 14 kwietnia 2017 08:07 napisane przez Mieszkanka

  Stanisław -ma to szczęście ze posiadasz garaz,pewnie dlatego w nim zostawiasz auto bo nie masz miejsca przed blokiem. Ja w mieście nie mam możliwości dojść do garazu bo go nie mam.Jestem skazana na ciągłe szukanie miejsca na postój,jak juz znajduje to też nie przed wejściem do budynku, tylko czasami też idę dwie ulice do domu.Do tego auto ciągle poobijane przez innych nieudolnie parkujacech kierowcow.Monitoring albo akurat nie działał, albo był wylaczony (odpowiedz na skargę w SM)Kierowcy mieszkając w ścisłym centrum nie mają tak pięknie, jakby się niektórym wydawało.

 • Link do komentarza polonista czwartek, 13 kwietnia 2017 22:44 napisane przez polonista

  Rezigiusz naucz się pisać poprawnie po polsku, bo nijak ciebie nie można zrozumieć. Ani ładu ani składu.

 • Link do komentarza joe czwartek, 13 kwietnia 2017 20:58 napisane przez joe

  rezigiusz to sie tak na wszystkim zna, moze wez sam idz do strazy miejskiej i siadaj przy monitringu, przynajmniej bys zaczal uczciwie pracowac

 • Link do komentarza rezigiusz czwartek, 13 kwietnia 2017 20:27 napisane przez rezigiusz

  @gonzo a to może Ty masz pusta głowe ☺ A jakby był jaki kolejek monitoring w mieście to policja nie prosiła by na łamach tego portalu osoby która potracila na pasach piesza a teraz chce aby z nimi się skontaktował ☺ Ot tak wygląda to szpiegowskie

 • Link do komentarza gonzo czwartek, 13 kwietnia 2017 18:27 napisane przez gonzo

  Nie macie jak widać większych zmartwień, jak to że komuś się nie podoba wpisywanie nr rejestracyjnego na bilet parkingowy. Niedługo będziecie kazali nam, kobietom chodzić w burkach, bo z odkrytą twarzą to teź szpiegowanie, gdzie która dama chodzi. Puknijcie się w wasze puste głowy. Prawie na każdej ulicy jest monitoring i to wam jakoś nie przeszkadza? Wiadomo kto o której i kędy jeździ, do kogo chodzi i jak długo siedzi etc. Nasze całe życie jest kontrolowane, a wy zajmujecie sìę takimi duperelami. A jeżeli ten sąd też to skrytykował, to świadczy tylko o tym sądzie, a nie o normalności. A jakie sądy są, każdy widzi.

 • Link do komentarza rezigiusz czwartek, 13 kwietnia 2017 16:08 napisane przez rezigiusz

  Mnie to od samego poczatku sie to nie podobalo ale wiadomo oni wiedza "wsio" lepiej ☺

 • Link do komentarza kierowca bombowca czwartek, 13 kwietnia 2017 15:41 napisane przez kierowca bombowca

  No i wygląda że po tym jak Budasz wycofał się z płatnego parkowania w soboty co to sądy uznawały za niezgodne z prawem to mamy kolejną niespodziankę prawną z parkowaniem w Gnieźnie.

  Załącznik Nr 3 do Uchwały Nr IX/70/2015 Rady Miasta Gniezna z dnia 27 maja 2015 r.
  REGULAMIN STREFY PŁATNEGO PARKOWANIA W GNIEŹNIE
  - Bilet parkingowy z podstrefy C - wydruk z parkometru stwierdzający wniesienie opłaty za postój w SPP w podstrefie C, za pomocą monet obiegowych o nominałach 10 gr, 20 gr, 50 gr, 1 zł, 2 zł, na kwotę maksymalną postoju pojazdu do 2 h, zawierający nr rejestracyjny pojazdu....................
  A tu się okazuje że mieszkaniec Warszawy uznał że wpisywanie numeru rejestracyjnego w parkometrze daje możliwość szpiegowania kierowców oraz narusza prawo do prywatności i skierował sprawę do sądu. Obowiązek wpisywania numerów rejestracyjnych samochodu w parkomacie jest niezgodny z prawem – uznał właśnie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
  http://warszawa.onet.pl/warszawa-parkomaty-moga-nas-sledzic-jest-decyzja-sadu/q426mve

  I co teraz ?

 • Link do komentarza podatnik czwartek, 21 maja 2015 10:49 napisane przez podatnik

  dlaczego przy urzędach interesanci muszą płacić za postój a prominenci z urzędów mają darmowe parkowanie za barierkami otwieranymi na pilota ? skoro urząd jest dla obywatela to udostępnić obywatelowi też parkingi w końcu urzędy utrzymywane są z naszych podatków

 • Link do komentarza carpaccio z żubra czwartek, 21 maja 2015 10:06 napisane przez carpaccio z żubra

  Najprościej to jest kasę ściągnąć i głowa spokojna, po co się wysilać. Nikt nie pomyśli że sporo kierowców nie potrafi parkować, zajmują dwa miejsca, tył samochodu wystaje, parkują byle gdzie. Gdzie są te służby co powinny tutaj wymusić porządek ? Nie bardzo rozumiem tego podejścia na łatwiznę że tylko ceny podnieść. Wystarczy pogonić tych źle parkujących i rozliczyć porządnie tych co mieszkają w centrum albo zapewnić im specjalne też płatne parkingi. Ja nigdy nie mam problemu żeby gdzieś miejsce znaleźć , max 30 minut i odjeżdżam. Jak widziałem ostatnio jedną kobietę co małym autem cofała w miejsce gdzie dwa duże by się zmieściły i po trzeciej próbie pojechała dalej szukać miejsca to chyba wiadomo co jest grane z tymi parkowaniami.

 • Link do komentarza jawiemlepiej czwartek, 21 maja 2015 08:29 napisane przez jawiemlepiej

  @Avalon: Podpisuję się pod twoją opinią kopiowym ołówkiem, żeby nie zniknęło.
  W byłych miastach garnizonowych, jak Świdnica czy Jelenia Góra, po zlikwidowaniu tamtejszych rosyjskich i polskich jednostek wojskowych już w latach 90. XX w. koncentrowano urzędy na opuszczonym terenie. Interesant ma gdzie postawić samochód, a w zasięgu krótkiego spaceru ma starostwo, ZUS, skarbówkę itp. Jednostka na Wrzesińskiej mogłaby stać się takim centrum administracyjnym, ale przecież nikomu tutaj nie płacą za myślenie, lecz za wierność partii.
  Na przykład Świdnica: https://www.google.pl/maps/place/Starostwo+Powiatowe/@50.842108,16.466153,3a,75y,313.33h,83.64t/data=!3m4!
  1e1!3m2!1slbiczrVpF6W2dIeDK7mCgQ!2e0!4m5!1m2!2m1!1sswidnica+u
  rzedy!3m1!1s0x0000000000000000:0xc258bc1d0ad43d76!6m1!1e1

 • Link do komentarza Stanisław czwartek, 21 maja 2015 08:15 napisane przez Stanisław

  Mieszkam na osiedlu Tysiąćlecia i mam garaż, do którego muszę iść spory kawałek, I nade mną się niekórzy tutejsi komentatorzy nie użalają jakoś. To po pierwsze, A po drugie, to własnie dla takich, jak ja i z innych obrzeży miasta potrzebna jest strefa, bo to my, a nie mieszkańcy centrum musimy do tego środka miasta dojechac.Wy mieszkacie w centrum i wszędzie macie blisko, więc mozecie sobie bez przeszkód podejść, I nieprawda, ze szpitale nie mają parkingów, bo wszystkie gnieźnieńskie szpitale je mają i to spore,więc proszę pisac prawdę!

 • Link do komentarza edi czwartek, 21 maja 2015 07:51 napisane przez edi

  POmysł na wyciągnięcie kasy, większa strefa , większe opłaty

 • Link do komentarza avalon czwartek, 21 maja 2015 00:55 napisane przez avalon

  Tzw. centrum to największe osiedle w Gnieźnie, sklepy w tej okolicy są głównie dla mieszkańców. Gniezno nie jest miastem przyciągającym kupujących z regionu. Głównie oba urzędy, zus, szpital i sąd generują ruch z zewnątrz. Żadna z tych instytucji nie ma prawdziwego parkingu - to ich klienci zabierają miejsca postojowe mieszkańcom. Czy ktoś chciałby parkować samochód gdzieś na zadupiu 2 km od domu? Z usług MZK może korzystać petent ZUSu czy innego urzędu jadący z innego osiedla. Dla nich ma to sens.
  Dlaczego nie ma w centrum żadnych garaży, prawie żadnych parkingów strzeżonych i zwykłych parkingów jak na pozostałych osiedlach? Są w tym rejonie setki wolnych działek które można wykorzystać na parkingi wielopoziomowe.
  URZĘDY UTRUDNIAJĄ ZYCIE MIESZAŃCOM - PRZENIEŚCIE JE SOBIE NA KUSTODIE.

 • Link do komentarza EagleEye środa, 20 maja 2015 20:02 napisane przez EagleEye

  @automobilista owszem zgadzam się z szanownym kolega ale szanowny kolega zgodzi się chyba ze mną ze najbardziej obciążona strefa będzie strefa B która musiała będzie przyjąć auta z identyfikatorami mieszkańców z strefy A gdyż im nie będzie wolno parkować w strefie A tylko niewielkiej ilości osób

 • Link do komentarza automobilista środa, 20 maja 2015 19:40 napisane przez automobilista

  Puknijcie się wszyscy w te puste głowy. Skoro ma być, jak jest to i tak do tego centrum NIKT nie dojedzie, bo ulice są zapchane wiecznie stojacymi tymi samymi samochodami. Czy Wy w ogóle potrafiecie myśleć przed napisaniem kolejnej bzdury? Ta uchwała będzie też testem dla wyborców, którzy radni są w tej radzie myślący. I nie ma co dzielić na lewicę i prawicę. Ruch komunikacyjny w mieście jest APOLITYCZNY proszę wysokiej rady!

 • Link do komentarza avalon środa, 20 maja 2015 18:10 napisane przez avalon

  Takie rozwiązania są stosowane w miastach a nie miasteczkach. Parkingi pod wiaduktami i na polach Kustodii to absurd, zawsze będą puste. Gniezno to nie Warszawa. W Gnieźnie nie ma nawet poprawnie działającej komunikacji publicznej. Nikt nie będzie czekał godziny na autobus żeby z Kustodii przejechać 2 km do centrum.
  Wydaje mi się że to jest działanie na zamówienie. Czy jest planowane jakieś nowe centrum handlowe? Wygląda to tak, jakby komuś zależało na zniszczeniu konkurencji. To oczywiste że jak w takim małym mieście uniemożliwi się dojazd do centrum to ludzie będą kupować tylko w wygodnych pawilonach pod miastem. Druga rzecz to spekulacyjny rynek nieruchomości. Kamienice są warte więcej gdy są zupełnie puste i możliwie jak najbardziej zrujnowane. Łatwiej uzyskać pozwolenie ba wyburzenie rudery.
  Zniszczenie handlu i wyrzucenie mieszkańców to główny cel Gniezna?

 • Link do komentarza EagleEye środa, 20 maja 2015 15:24 napisane przez EagleEye

  Po przeanalizowaniu artykułu ''Nowe Stawki Identyfikatorów Parkowania'' nie wiem czy do dobrej konkluzji doszedłem ale mieszkańcy strefy A będą zobowiązani parkować auta na identyfikator mieszkańca w strefie B a nie w strefie A czyli z tej strefy A auta mieszkańców mają się przenieść do strefy B i tam zajmować miejsca na opłacony identyfikator a w strefie A nie będą mogli parkować

  Jeśli tak to ma być no to REWELACJA bo teraz strefa B już w ogóle nie będzie posiadać wolnych miejsc dla mieszkańców z identyfikatorami z strefy B ze o wolnych miejscach postojowych nie wspomnę

  No chyba ze jestem taki niedouczony i żle to zrozumiałem ;-)

  Na tak jak napisałem to mi wygląda

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane