czwartek, 14 maja 2015 08:30

Jakoś to będzie

 

Tak w tytułowym skrócie można podsumować to, co ustalono na jednym ze spotkań w tym tygodniu. Niby coś jest, ale tak naprawdę to niczego nie ma.

Coraz więcej osób w naszym mieście na skrót OSI reaguje gęsią skórką. Na całą sytuację z wstrzymaniem dofinansowania dla wyposażenia gnieźnieńskiego szpitala, powinno się spojrzeć z dwóch stron – z Poznania i z Gniezna. Wystarczy postawić się po jednej z nich, by kompletnie nie rozumieć o co chodzi tej drugiej.

Spójrzmy z perspektywy Gniezna. Rok temu obiecano naszemu regionowi pieniądze – niemałe, bo wynoszące kilkukrotną wartość rocznych zapomóg wydawanych w ramach miejskiej pomocy społecznej. Jak to wtedy bywało, wykonano ruchy powodujące sporo szumu wokół tematu. Można było odnieść wrażenie, że oto zaraz wszyscy staniemy się milionerami, a z fontanny na Rynku będzie tryskała whisky. Oczywiście trochę przesadzam, ale złote góry obiecywano i faktycznie powstało porozumienie samorządowców, ustalono projekty, priorytety i rozpoczęło się czekanie. Po wielu miesiącach ciszy, trwającej do 12 maja 2015 roku, wszystko pękło w ciągu dwóch godzin dyskusji – pieniędzy nie ma. Złym okazał się Urząd Marszałkowski, który zwodził, nęcił, krzywoprzysięgał i generalnie chyba ma w nosie nas, tutaj na głębokiej prowincji.

Od strony Poznania (na Zachodzie bez zmian) wygląda to nieco inaczej. Oto my, dobroduszni, mający władzę nad wszystkimi w naszej krainie mlekiem i miodem pitnym płynącej, próbujemy wyciągnąć rękę do kilku powiatów, a tu nagle znowu ci gnieźnianie. Jak nie afera o stolicę, to korkują drogi dojazdowe. Jak nie wysypują się z pociągów dojeżdżających rano do pracy, to wypełniają gwarem nasze galerie handlowe. Wszędzie oni, a jeszcze chcą byśmy im fundowali szpital. Po co, skoro mamy ich tu u siebie tyle (szpitali w sensie). Skoro bywają tu praktycznie na co dzień, to niech się i u nas leczą, z czasem zostawią tyle pieniędzy, że i domy pobudujemy, sprowadzimy ich, oni rodziny, a w końcu szpital w Gnieźnie nie będzie potrzebny. Zlikwiduje się go tak samo, jak inne urzędy i jednostki, które się tam do niedawna znajdowały, chociażby Urząd Celny czy Wojskowa Komenda Uzupełnień. Jakiś czas nie było też gdzie wydawać paszportów, ale na szczęście to już wróciło, bo przecież sporo gnieźnian wyjeżdża. To, że część już nie wraca, to inna sprawa.

Podobno awantury dobiegające zza zamkniętych drzwi, przyniosły jakiś efekt (jakoś to będzie – mówiono po zakończeniu). Podobno też urzędnicy z „nie pierwszej” stolicy zaczęli ustępować pod naporem gnieźnian. Również podobno miało miejsce coś, co jest rzadkim zjawiskiem w przyrodzie – wszyscy z naszego fyrtla od lewej do prawej przemówili jednym głosem w jakiejś sprawie. Szkoda więc, że odbyło się to za zamkniętymi drzwiami, bo kto tu komu teraz udowodni, że coś takiego mogło w Gnieźnie mieć miejsce. Czegoś takiego mury Starego Ratusza od dawna chyba nie słyszały…

11 komentarzy

 • Link do komentarza ramol70 sobota, 16 maja 2015 08:37 napisane przez ramol70

  ostanie 8 lat cały czas słyszymy, że jakoś będzie! Polskie społeczeństwo przyzwyczaiło się do BYLEJAKOŚCI, TYMCZASOWOŚCI, PROWIZORKI... doraźne działanie widać teraz szczególnie w czasie kampanii akurat prezydenckiej - Prezydent RP obecnie przejawia taką aktywność w podpisywaniu różnych inicjatyw /JOW, pieniądze dl młodych, miejsca pracy itd/ a przez 5 lat co robił?? nic tylko trzymał się żyrandola, nawet nie przygotował się do kampanii!! Teraz do kampanii nawet jego rodzina się znalazła, bo inni kandydaci ją mają i z nią dobrze wypadają! Ale skoro tolerujemy swojaka na najwyższym urzędzie państwa, który nie wie nawet jakie ma uprawnienia, który nie wie jak ludziom się żyje na dole, to jak ma być lepiej w tym kraju??? Władze samorządowe podobnie działają od kampanii do kampanii, z tym , ze ostatnio PO już ewidentnie , bez krycia, załatwia sobie wybory czyt. stołki i apanaże na podstawie doraźnych decyzji!! ta bylejakość w końcu ich zmarginalizuje, bo w końcu mam nadzieję Polacy zmądrzeją!

 • Link do komentarza Maciej piątek, 15 maja 2015 18:42 napisane przez Maciej

  Dzisiaj prymas się tłumaczy i jeszcze bardziej zagmatwał prawdę. Tak się nie godzi, a wierni to nie głupi i zacofany lud.

 • Link do komentarza katolik piątek, 15 maja 2015 09:33 napisane przez katolik

  @ Z okolicy Stawu - Tytuł tego felietonu "jakos to będzie" moze tez pasuje do opisanej sytuacji, ale chyba jednak władza duchowna nie zdaje sobie sprawy z przemian ekonomiczno-gospodarczych, a takze dusz ludzkich ostatnich lat. Słuzalczośc proboszczów wobec hierarchów jest w obecnych czasach niezrozumiała, a kazdy przejaw zdrowego rozsądku i poczucia sprawiedliwości parafian jest karany, jak proboszcza w niedalekim Stawie.

 • Link do komentarza Z okolicy Stawu czwartek, 14 maja 2015 19:20 napisane przez Z okolicy Stawu

  Czytelniku, który podałeś w linku sprawę, że prymas odmówił bierzmowania, jako parafianie z małej parfii wiejskiej wiemy, co to znaczy nie miec pieniędzy na utrzymanie zabytkowego kościoła. U nas na wsi ludzie sa starzy, młodzi pojechali do Irlandii i taca jaka jest, każdy widzi. A pałace w Gnieźnie, przepych i najzwyczajniejsze okradanie nas, tak, nas parafian, bo nie proboszców jest żenujące. Ziemia, którą dali nasi przodkowie oddali ja na utrzymanie parafii, a nie ekonoma i świty biskupiej. Moze wreszcie ta parafia w Stawie będzie początkiem nowych porządkow takze w Kosciele.
  http://wyborcza.pl/1,75478,17167379,Jak_kuria_zabrala_ziemie_parafii_w_Stawie.html

 • Link do komentarza realista czwartek, 14 maja 2015 16:20 napisane przez realista

  A ja Wam powiadam, wystarczy Gruszcvzyńskiego na jesień odsunąć od władzy i buulu nie będzie i szpital będzie.

 • Link do komentarza dk czwartek, 14 maja 2015 13:17 napisane przez dk

  @starszy pan

  Wdeptują nas w błoto, ale wielu to się podoba. W tym cały szpas - zdają się mówić. Nie ma takiej bredni w którą nie uwierzyliby ludzie, kiedy chcą w ten sposób "wykazać" że przynależą jakoby do elity, światlejszej części społeczeństwa, "Polski racjonalnej"...

 • Link do komentarza czytelnik czwartek, 14 maja 2015 12:30 napisane przez czytelnik

  To nie tylko Platforma przekręca kasę proszę komentatorów i proszę przeczytać, co się dzieje na naszej piastowskiej ziemi. Ręce opadają. I jak nigdy - jestem po stronie GW!
  http://wyborcza.pl/1,75478,17913320,Prymas_Polski_obrazil_sie_na_wiernych__I_odwoluje.html

 • Link do komentarza jawiemlepiej czwartek, 14 maja 2015 12:29 napisane przez jawiemlepiej

  PO kolei: http://www.wrpo.wielkopolskie.pl/index.php/perspektywa-2014-2020/dokumenty-regionalne/wrpo-2014.

 • Link do komentarza jawiemlepiej czwartek, 14 maja 2015 12:26 napisane przez jawiemlepiej

  Sukces UMWW: http://www.rynekzdrowia.pl/Pediatria/Wielkopolska-KE-zatwierdzila-RPO-beda-pieniadze-dla-Szpitala-Matki-Polki,147519,15.html.

  Zdaniem marszałka województwa Marka Woźniaka, to doskonała wiadomość. - Jesteśmy w czołówce europejskich i polskich regionów, które uzyskały akceptację dla swoich programów i mogą rozpocząć wdrażanie - powiedział Woźniak. (...) Jesienią ub. roku (2013) wstępny projekt programu został poddany konsultacjom społecznym. Wiosną br. (2014) projekt dokumentu został przesłany do Brukseli. - http://finanse.wnp.pl/ke-zatwierdzila-rpo-wielkopolski,240977_1_0_0.html.

  "W środę 17 grudnia, Komisarz ds. polityki regionalnej Corina Creţu, zatwierdziła w imieniu Komisji Europejskiej Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020. To jeden z pierwszych programów regionalnych w Europie, który został przyjęty przed końcem tego roku. Było to możliwe dzięki wcześniejszym wysiłkom przygotowawczym i negocjacyjnym ze strony Marszałka Marka Woźniaka oraz zespołu pracującego nad WRPO 2014-2020." - Data publikacji: 19.12.2014 r., Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Departament Polityki Regionalnej, Oddział Informacji, Promocji i Szkoleń - http://www.wrpo.wielkopolskie.pl/index.php/perspektywa-2014-2020/dokumenty-regionalne/wrpo-2014/3176-wrpo-2014-zatwierdzony-przez-komisje-europejska.

  Może to jednak nie jest sukces, lecz porażka? Może nie trzeba było aż tak się spieszyć?

 • Link do komentarza Fr.Z. czwartek, 14 maja 2015 11:13 napisane przez Fr.Z.

  Do "starszego pana" Już za późno na wylewanie łez, gdzie sa ci ludzie z naszego miasta, którzy tak ochoczo poparli Platformę i tych miejskich radnych? Całe szczęście, ze nie udało się im uzyskać w iększości w powiecie, bo pewnie juz dzisiaj byłoby tak, jak autor napisał. Zaorany szpital, a ludzie na najmniejszy zabieg musieli by jeździć do poznania. Tylko kogo na to jeszcze stać? Czy im chodzi o to, by bieda wyginęła całkowicie? Ubogich wtedy nie będzie, mądrzy opuszczają kraj, a oni by dalej hulali za nasze! Niestety, smutna to prawda, ale trzeba sie z Panem zgodzić, ze ci rządzący to absolutny szczyt pustki intelektualnej, wyjałowienia patriotycznego i czystej miernoty, a ich autorytet odkrył swoje grubiaństwo i niewyobrażalną niekompetencję do reszty. I tylko lemingi tego nie zauważają. Zobaczymy, ile ich będzie w Gnieźnie po II turze!

 • Link do komentarza starszy pan czwartek, 14 maja 2015 10:49 napisane przez starszy pan

  Za obecnego prezydenta zanosi sie jak widać na zaoranie Gniezna. On, czolowy polityk rządzącej Platformy Obywatelskiej, wspierany przeciez przez senatora i posła takze z PO nie potrafią tupnąć w Poznaniu nogą by wymóc na wojewódzkich decydentach kasę dla Gniezna? Ludzie, przecież to juz nie kabaret i nie groteska. To dramat i tragedia polskiego społeczeństwa. Pieniądze budżetowe wydawane są przez NICH na sute kolacje, na nieistniejące kilometrówki ministrów, są przepuszczane bez żadnej kontroli, na prowincji szafuje sie publicznym groszem jak we własnym folwarku, a na leczenie ludzi nie ma pieniędzy? Doprowadzacie Polaków na skraj życia i smierci.. To dzięki Waszej nieudolnej polityce najlepsi Polacy muszą emigrować z kraju, to Wy spowodowaliście, że więcej, niż połowa Polaków żyje na skraju ubóstwa, a na lokalnym terenie to Wy sprawiliści,e ze nasz szpital dalej gnije , bo oddaliście pieniądze tylko po to, by ugrać swoje partyjne interesy. A jednego z winowajców w nagrodę uczyniliście dyrektorem miejskiej placówki. Polska dzięki Wam już dawno przestała zaliczać się do cywilizowanych krajów Europy. W normalnym i uczciwym państwie dawno by Was wymieciono z pola widzenia, ale dzięki potężnym pieniądzom pochodzącycm z naszych podatków udaje się Wam jeszcze utrzymywać media, które wmawiają niekumatej części społeczeństwa, ze jesteście partią "zgody i bezpieczeństwa". To hipokryzja sięgająca najwyższych szczytów Himalajów. Jak Wy się czujecie w takiej roli, bo nie można wprost uwierzyć, że robicie to dla idei? Przeciez wśród Was są ludzie, od których nalezy wymagać pewnego ilorazu inteligencji i oni takze wdeptują w to błoto?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane