Jesteś tutaj:Gospodarka Pieniędzy z OSI na szpital nie będzie
wtorek, 12 maja 2015 17:15

Pieniędzy z OSI na szpital nie będzie

 

Przedstawiciele województwa oficjalnie poinformowali, że nie ma środków na wyposażenie rozbudowanego szpitala w Gnieźnie w ramach OSI. Zła wola czy zła interpretacja?

Dyrektorzy z Urzędu Marszałkowskiego rozkładają ręce, a niektórzy lokalni działacze i przedstawiciele gnieźnieńskiego samorządu podejrzewają złą wolę. Pojawiły się też oskarżenia o arogancję względem mniejszych miast, którym coś obiecano, a następnie się z tego wycofano. Mowa o ok. 33 milionach złotych, które w ramach programu Obszarów Strategicznych Interwencji, miały zostać przeznaczone na wyposażenie szpitala w Gnieźnie.

12 maja w Starym Ratuszu odbyło się dwugodzinne spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele lokalnego samorządu, parlamentarzyści oraz przedstawiciele z Urzędu Marszałkowskiego. Odbyło się ono za zamkniętymi drzwiami i dziennikarzy nie dopuszczono do uczestnictwa w nim, jednak atmosfera w jego trakcie była na tyle gorąca, że co chwilę działacze wychodzili i wchodzili na obrady. Pierwsze wnioski nie napawały optymizmem, co potwierdziły wypowiedzi po zakończeniu spotkania: Środków z OSI na wyposażenie szpitala nie będzie.

Spotkanie rozpoczęło się od wyjaśnień Grzegorza Potrzebowskiego, dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej UMWW, który zgromadzonym wyjaśnił założenia OSI oraz sposobów jego realizacji. Po raz kolejny użyto argumentu mapy zdrowotnej Polski, która dopiero jest w realizacji, a bez istnienia której nie ma mowy o przekazywaniu jakichkolwiek pieniędzy na wyposażenie szpitala. Wypowiedzi te zbulwersowały m.in. posła Zbigniewa Dolatę: - To, co usłyszeliśmy z ust przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, to klasyczny przykład arogancji władzy. Zasady, które Urząd Marszałkowski określił przy konstruowaniu OSI były takie, że ma to być wynegocjowane pomiędzy województwem, a samorządem. Samorząd porozumiał się w sprawie swoich potrzeb, stawiając na samej górze szpital, a dzisiaj przyjeżdża dyrektor z Urzędu Marszałkowskiego i mówi, że nie. W dowód poseł przedstawił dokumenty i założenia programu OSI.

Przypomnijmy. W 2014 roku w ramach Obszarów Strategicznej Interwencji, Zarząd Powiatu oraz władze Miasta podpisały porozumienie z pozostałymi gminami na terenie powiatu gnieźnieńskiego, w sprawie wspólnego programu pozyskiwania funduszy z OSI. Priorytetem miało być wyposażenie szpitala powiatowego w Gnieźnie. Uproszczając: powiat miał wybudować szpital z własnych pieniędzy, a z zewnętrznych funduszy miały trafić środki na zakup niezbędnych urządzeń, aparatury czy wyposażenia lecznicy. To pierwsze jest w fazie realizacji, to drugie – właśnie wycofano. Pierwsze sygnały w tej sprawie pojawiły się już przed miesiącem, a pod koniec kwietnia o potrzebę wspólnych rozmów zaapelował m.in. radny sejmiku Krzysztof Ostrowski. 

Nie uległo żadnej zmianie jakiekolwiek podejście Województwa do możliwości finansowania, ale cały czas wskazywaliśmy na spotkaniach w ubiegłym roku, że jeśli chodzi o finansowanie służby zdrowia w ramach OSI, będzie to bardzo trudne - przekazał Grzegorz Potrzebowski. Jak wyjaśnił, priorytetem jest szpital w Poznaniu: - Dziś na spotkaniu przedstawiłem, że jeżeli priorytetową inwestycją w zakresie ochrony zdrowia jest szpital wojewódzki, którego dofinansowanie ma sięgać 60-70 milionów euro, to pozostaje kwota niecałych 30 milionów euro do podziału na całe województwo w zakresie służby zdrowia. To nie są tylko pieniądze dla Gniezna.

Względem Urzędu Marszałkowskiego pojawiły się zarzuty o niedoprecyzowanie dokumentacji, która informowała o środkach OSI, a także działaniu na własną rękę. Cała ta sytuacja to moim zdaniem zaprzeczeniem samorządności. Jest to kompletny brak szacunku dla powiatów i gmin. Najpierw obiecano pewne rzeczy, a potem się okazuje, że ich wykonać się nie da - stwierdziła starosta Beata Tarczyńska. Jak dodała, jej zdaniem Urząd Marszałkowski niepoważnie traktuje mniejsze samorządy.

Nerwowa atmosfera udzieliła się wszystkim uczestnikom spotkania, jednak najwięcej kwestii w sprawie OSI poruszali najbardziej zainteresowani tematem – przedstawiciele miasta i powiatu. Jak się okazuje, środki w ramach OSI nie będą mogły trafić także na inne inwestycje, jak chociażby drogi: - Sytuacja jest rzeczywiście napięta, dlatego że pierwsze informacje jakie otrzymaliśmy mówiły jedynie o braku możliwości wyposażenia szpitala - przyznał wiceprezydent Jarosław Grobelny. Jak dodawali uczestnicy spotkania, widząc jedność lokalnych działaczy i przedstawicieli samorządu, urzędnicy z Poznania odpuścili nieco i wskazali inne możliwości rozwiązania problemu: - Wniosek jest taki, że przy przychylności Zarządu Województwa, taka możliwość jednak będzie. Z tych około 30 milionów euro, które mogą zostać na ochronę zdrowia w województwie, chcemy przekonać Zarząd, żeby mimo tego te środki przeznaczyć na szpital gnieźnieński, bo nasz powiat jest jednym z największych w Wielkopolsce - stwierdził Jarosław Grobelny.

Mamy poważny problem, ale jest szansa w postaci mandatu negocjacyjnego, który pozwoli nam zawalczyć o te środki jedynie w przypadku zjednoczenia się we wspólnym celu - stwierdził senator Piotr Gruszczyński. To połączenie sił było wyraźnie widoczne w trakcie spotkania, o czym przekonywali jego uczestnicy: - Jak było widać dzisiaj na spotkaniu, na nasze szczęście w trudnych chwilach jest zgodność co do celu całości. Wspólnie wszyscy wyraziliśmy oburzenie takim obrotem spraw i nagle okazało się, że jednak możemy negocjować, ale decyzja i tak zależy od Urzędu Wojewódzkiego - stwierdził Krzysztof Ostrowski, radny sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Jego zdaniem, użycie argumentu mapy potrzeb zdrowotnych, która jest dopiero w realizacji, jest niepoważne: - Nie wyobrażam sobie, aby na takiej mapie nie pojawiło się Gniezno - przyznał Krzysztof Ostrowski.

Trzeba przyznać, że ubyło optymizmu, ale mimo to należy być dobrej myśli. Jeśli ustalenia ze spotkania zostaną wprowadzone w życie, to mimo wszystko wierzę, że uda się osiągnąć wspólny cel i wywalczyć pieniądze dla szpitala - przyznał Krzysztof Bestwina, p.o. dyrektora Zakładu Opieki Zdrowotnej w Gnieźnie.

W trakcie dyskusji wyłoniła się propozycja, aby sygnatariusze gnieźnieńskiego porozumienia ws. OSI spotkali się z całym Zarządem Województwa Wielkopolskiego. Wówczas przedstawiciele obu stron mają przedstawić swoje argumenty, aby odnaleźć wspólne cele i możliwe inne źródła finansowania dla wyposażenia szpitala (jeśli nie ma to być OSI). Dalsze decyzje w tej sprawie mają zapaść w najbliższym czasie, a decyzje ws. OSI mają zapaść w czerwcu br. O sprawie będziemy informować.

19 komentarzy

 • Link do komentarza KUKIZ-bus środa, 13 maja 2015 19:06 napisane przez KUKIZ-bus

  http://www.gniezno24.com/gospodarka/item/3893-pieniedzy-na-szpital-nie-bedzie#comment17840 - O, miejscowy PiS-PSL-PO-SLD już boi się JOW-ów i szuka ratunku w ordynacji mieszanej!

 • Link do komentarza dk środa, 13 maja 2015 16:06 napisane przez dk

  Na taczki!

 • Link do komentarza turystka środa, 13 maja 2015 14:54 napisane przez turystka

  z programu PO w 2005/2007
  Służba zdrowia

  Jak daleko sięgnąć pamięcią, trudno przypomnieć sobie czasy, w których publiczna służba zdrowia w naszym kraju działałaby wystarczająco sprawnie. Od dawna z jednej strony niezadowoleni są pacjenci, a z drugiej rozgoryczeni zatrudnieni w niej pracownicy. To co się jednak stało w ostatnich latach, przerosło już cierpliwość wszystkich. Szalone pomysły ministra Łapińskiego zaowocowały sytuacją, w której nawet najciężej chorzy nie mają często pewności, czy mogą liczyć na pomoc, a źle opłacani lekarze i personel medyczny w coraz większej liczbie wyjeżdżają zagranicę.

  Nie wolno proponować dziś Polakom kolejnej rewolucji w służbie zdrowia. Służba zdrowia wymaga przede wszystkim uporządkowania. To, co proponujemy, to konieczne zmiany, które sprawią, że pieniądze wydawane zaczną być racjonalnie. Stan, w jakim się znajduje polska służba zdrowia, wymaga nie rewolucji, ale uspokojenia połączonego z racjonalnym działaniem.

  Dlatego nie wycofamy się z ubezpieczeniowego modelu służby zdrowia. Porządkowanie służby zdrowia wymaga stanowczej decentralizacji NFZ, utworzenia Rejestru Usług Medycznych, dopuszczenia konkurencyjnych prywatnych ubezpieczeń i zezwolenia na prywatne inwestycje w szpitalach. Tylko stopniowe uruchomienie konkurencji o pacjenta pomiędzy szpitalami i pomiędzy ubezpieczycielami – da szansę na to, by nas pacjentów lepiej traktowano i lepiej leczono. A pierwszym obowiązkiem rządu jest troszczenie się o los i zdrowie Polaków.

  i tak PO się troszczy o zdrowie obywatela ....

 • Link do komentarza działacz środa, 13 maja 2015 14:45 napisane przez działacz

  Nie zazdroszaczę posłom diet. Polityk musi byc dobrze wynagradzany, ale też poddany surowej ocenie wyborców.Uważam, że senat jest zbędny, co zresztą widzę po naszym lokalnym senatorze, który bez przerwy jest w Gnieźnie i mąci i manipuluje lokalnym społeczeństwem. Sejm powinien mieć takze zmniejszoną liczbbę posłów i być nie JOW, bo to naprawdę nie jest nic dobrego, ale w połowie mieć posłów z list partyjnych, a w połowie wybieranych personalnie. Ta jest w wielu krajach i tam się to sprawdza znakomicie.

 • Link do komentarza sprawiedliwość środa, 13 maja 2015 14:30 napisane przez sprawiedliwość

  Program PO dzięki któremu doszła do władzy: Cytat: To były głównie ćwiczenia skierowane do aktywistów partyjnych, żeby nie kisili się w domach, tylko wyszli na miasto i coś robili - powiedział w TVN24 Biznes i Świat w programie "Świat" o akcji "4 x TAK" Andrzej Olechowski. W ramach tej inicjatywy PO zbierała w 2004 r. podpisy pod projektem referendum ws. zmian ustrojowych, m.in. wprowadzenia JOW-ów., które zmielili .

  Dzisiaj też nas zmielą jak nie odsuniemy PBK i PO na jesień od władzy.

 • Link do komentarza Antykomuch środa, 13 maja 2015 13:11 napisane przez Antykomuch

  Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że diety polskich posłów są wolne od podatku dochodowego do wysokości 27 360 zł w skali roku! Reszta społeczeństwa musi się zadowolić kwotą wolną od PIT, która jest blisko 9-razy niższa i wynosi zaledwie 3 091 zł. Niestety ta sytuacja jest zasługą Platformy Obywatelskiej i PSL-u, które posiadając od niemal 8 lat parlamentarną większość, cały czas blokują inicjatywy zmierzające do podwyższenia Polakom kuriozalnie niskiej kwoty wolnej.
  Czas na wybory!!! ciemnogród głosuje na PO i PBK.

 • Link do komentarza jawiemlepiej środa, 13 maja 2015 13:06 napisane przez jawiemlepiej

  @Wyborca: "w NORMALNYCH krajach partie rządzą tak, zeby jak najbardziej przypodobać się społeczeństwu i wyborcom, zeby zyskać ich głosy w kolejnych wyborach".
  Kto ci to, Wyborco, tak wdrukował do mózgu, że powtarzasz takie głupstwa jako prawdziwe?
  Nie rządzi się po to, aby przypodobać się wyborcom, lecz po to, aby realizować uzgodnione cele i potrzeby społeczeństwa. To społeczeństwo grupuje się w partie, wg kryteriów różnic i podobieństw. Twój pogląd opisuje patologię polityki, a nie politykę w ustroju demokratycznym.

 • Link do komentarza gość środa, 13 maja 2015 11:36 napisane przez gość

  Nie blask słońca ra­zi naj­bar­dziej, tyl­ko "ciem­no­ta" niektórych ludzi. - jeżeli jeszcze ktoś w tym państwie naszym kochanym wierzy PO, to już naprawdę NIC mu nie pomoże!!

 • Link do komentarza dopisujmy więcej! środa, 13 maja 2015 11:07 napisane przez dopisujmy więcej!

  Tylko ludność ciemnawa wybiera Bronisława!

 • Link do komentarza anty- peło środa, 13 maja 2015 10:54 napisane przez anty- peło

  ad panienka i Lori tak to własnie działa w tym skomuszałym Gnieźnie i państwie!!!! gdzie WSI owe chłopaki razem z peło nas karzą. Recepta jest tylko jedna! teraz lokator z pałacu na wieczne polowanie a jesienią dokończymy i pieniądze będą, zobaczycie, nie dajmy się wciągnąć w odmęty tej gry. Wszyscy na wybory!!!!!!!!. Ludzie nie wykształceni i ciemni głosują na PBK. Teraz albo już nigdy!!

 • Link do komentarza wyborca środa, 13 maja 2015 10:40 napisane przez wyborca

  Ad Lori, nie jest rzeczą złą, że rządzą partie. Jak narazie nie ma innego lepszego systemu. Ale w NORMALNYCH krajach partie rządzą tak, zeby jak najbardziej przypodobać się społeczeństwu i wyborcom, zeby zyskać ich głosy w kolejnych wyborach. a u nas w Polsce i zaściankowym Gnieźnie? Rządząca Partia Platformy Obywatelskiej od lat przeciwstawia sie potrzebom społecznym walcząc z opozycją i tylko to jest jedynym jej celem. Wyborcy dla nich to śmiecie, którymi nie warto zawracać sobie głowy. Opozycja, a szczególnie Ostrowski i jego otoczenie - to jest dla nich to, co trzeba wyplenic, jak chwasty.które rosną w pięknym łanie kłosów Platformy Obywatelskiej. No i jeszcze jedno, bo aż ciśnie się na język. Kampania wyborcza Komorowskiego obnażyła miałkość, niespotykane prostactwo, niekompetencję, ogromną butę,niski poziom intelektu, nieokrzesanie,prymitywizm i bezczelność kandydata PO na prezydenta. Wystarczy obejrzeć kilka minut rozmowy z Rymanowskim, by wszystkie te cechy wylazły kandydatowi na wierzch.

 • Link do komentarza panienka środa, 13 maja 2015 10:30 napisane przez panienka

  spokojnie musimy wytrwać i walczyć dalej jak zagrożone w realny będą ich stołki znaczy pełowskie to wtedy kasa się znajdzie!! a tak swoją drogą, ciekawe na co ta kasa teraz pójdzie, skoro nie można jej dac na szpital w Gnieźnie, panie senatorze szukaj, szukaj??!!

 • Link do komentarza Lori środa, 13 maja 2015 09:20 napisane przez Lori

  Czy to kara za to, że zbyt mało wyborców w powiecie poparło BK? Czy jeśli w większości 24 maja zagłosujemy na BK, a potem się zreflektujemy, złożymy samokrytykę i przywrócimy PO do władzy w powiecie to te pieniądze się znajdą?
  Dziwne, że ta decyzja pojawiła się zaraz po wyborach prezydenckich. Mam wrażenie, że to jest jakaś kara, bo nie rządzą ci, którzy tego bardzo by chcieli.

 • Link do komentarza pacjentka środa, 13 maja 2015 08:21 napisane przez pacjentka

  tak to jest jak wielkie partie wkraczają ze swoimi interesami do domów normalnych ludzi, widać, że PO ma swoich wyborców w d.... i tyle, bo jeśli w 2014 powiedzieli, ze musicie dojść do porozumienia, i gminy doszły, załatwiły kasę na dokończenie budowy, to teraz kiedy wybory idą nie po PO myśli czyt, nie utrzymują stołków to teraz grożą palcem i odbierają kasę na podstawie planów, których sami jeszcze nie znają i nie mają!! naprawdę PO i działacze wszelakiej maści to nic tylko karierowicze, którzy dorwali się do władzy i robią wszystko by przy władzy zostać!! Gruszczyński i jego kolesie zejdźcie ze sceny sami lepiej!!

 • Link do komentarza obywatel środa, 13 maja 2015 08:18 napisane przez obywatel

  tak to jest jak partie rządzą w Gnieźnie

 • Link do komentarza Zoo środa, 13 maja 2015 01:53 napisane przez Zoo

  Oglądnijcie jak PO robiła obywateli Polski w konia. "Szok. Wiedziałam, że karierowicze z PO to wyrachowani ludzie ale aż tak? Przyzwoitość, uczciwość, honor- poziom ZERO. Słowa Komorowskiego tyle samo warte, co te ich wszystkie zmielone obietnice. I tak "ćwiczą na narodzie" 8 lat. Smutne"

  https://www.youtube.com/watch?v=_S2lbrjEXbU

 • Link do komentarza pajent wtorek, 12 maja 2015 23:23 napisane przez pajent

  Prawdą jest, że gdyby Gruszczyński Pilak nie mieszał, to ten szpital dawno byłby pobudowany!!!!!! Czas na rozliczenie tych panów przy urnie wyborczej.

 • Link do komentarza salowa wtorek, 12 maja 2015 20:46 napisane przez salowa

  Gdyby nie Pilak i Gruszczyński, to ten szpital dawno by przyjmował pacjentów. A tak przyjdzie nam znowu prosic Niemców o stare łózka, przechodzone meble, przeterminowane opatrunki i aparaturę do wyremontowania. Tak nas doprowadziła do punktu wyjścia z komuny Platforma Obywatelska, a głupi wyborcy Gniezna jeszcze na nich głosują!

 • Link do komentarza pacjent wtorek, 12 maja 2015 17:19 napisane przez pacjent

  Niech senator z tą całą sitwą PO opuszcza nasze miasto, bo nie mają czego tutaj szukać. Budasz rozwali miasto tak, jak Pilak powiat, senator rozwalił szpitalnictwo., a ten ciemny lud jeszcze na nich glosuje!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane