środa, 29 kwietnia 2015 09:45

Więcej środków na rowy melioracyjne

 

Powiat Gnieźnieński przeznaczy więcej funduszy, które zostaną wykorzystane do oczyszczania rowów melioracyjnych w regionie.

Omówieniu zasad udzielania dofinansowania prac konserwacyjnych rowów melioracyjnych  w bieżącym roku przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie oraz przedstawieniu planu tegorocznych działań poświęcone było spotkanie, które odbyło się w miniony poniedziałek, dnia 27 kwietnia br. w Starostwie Powiatowym.

W konferencji, która miała charakter informacyjny, uczestniczyli między innymi przewodniczący gminnych spółek wodnych z terenu powiatu gnieźnieńskiego oraz przedstawiciele Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, a także Związku Spółek Wodnych w Gnieźnie. - Dbałość o stan sieci melioracyjnej na terenie powiatu to jeden z priorytetów Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego, stąd konieczność spotkania, rozmów i oczywiście dofinansowania prac konserwacyjnych prowadzonych przez spółki wodne -  tłumaczyła otwierając spotkanie Beata Tarczyńska, Starosta Gnieźnieński. -W związku z tym Zarząd Powiatu biorąc pod uwagę duże znaczenie melioracji w racjonalnej gospodarce wodnej oraz zwiększenie ilości i długości konserwowanych rowów podwyższył kwotę zaplanowaną w budżecie powiatu z 75 000 zł  do 150 000 zł.

Jak poinformowała Adela Kiszkarewicz z Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Starostwo Powiatowe w Gnieźnie udziela dofinansowania w wysokości do 50% na prace konserwacyjne rowów melioracyjnych, wykonywane przez spółki wodne działające na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Aby otrzymać dofinansowanie, spółka wodna musi złożyć do Starostwa Powiatowego wniosek wraz z kosztorysem wykonania prac melioracyjnych i spełnić określone warunki. Mowa tu między innymi o posiadaniu zatwierdzonego przez Starostę Gnieźnieńskiego aktualnego statutu spółki, wysokości składki od 1 ha nie niższej niż 15 zł, czy też ściągalności składek w  roku minionym nie niższej niż  55 %.

Na terenie powiatu gnieźnieńskiego działa 28 spółek wodnych konserwujących rowy melioracyjne o łącznej długości około 1.135,4  km. Część spółek wodnych zrzeszona  jest w Związku Spółek Wodnych w Gnieźnie, a pozostała działa samodzielnie. - Warto zaznaczyć, że dbałość o urządzenia wodne jest koniecznością wynikającą nie tylko z przepisów prawa lecz również z uwagi na bezpieczeństwo własne oraz sąsiadów - wskazywał Jerzy Berlik, wicestarosta i dodał: - Nie trzeba nikogo przekonywać, że tylko w pełni sprawne urządzenia melioracji wodnej eliminują ryzyko podtopień.  Cieszę się, że po raz pierwszy w tej kadencji, w gronie profesjonalistów i praktyków spotykamy  się, aby nie tylko mówić o problemach, ale na bieżąco je rozwiązywać.

Podczas spotkania przewodniczący spółek wodnych zwracali uwagę na pojawiające się coraz częściej problemy z samowolnym niszczeniem i zabudowywaniem rowów melioracyjnych przez prywatnych właścicieli działek budowlanych. -Zdarza się, że prywatni właściciele skutecznie zabudowują rowy melioracyjne uniemożliwiając tym samym ich konserwację - tłumaczył Ryszard Nowakowski, przewodniczący gminnej spółki wodnej w Witkowie: - Wiele takich spraw kończy się niestety w sądzie. Jak podkreślali uczestnicy spotkania wiele niepokoju budzi także projekt nowej ustawy Prawo Wodne, która ma na celu uporządkowanie kompetencji organów administracji wodnej, rozdzielenie zarządzania infrastrukturą wodną od gospodarowania wodami, czy też uproszczenie finansowania.

Spotkanie, choć pierwsze w tym roku, nie jest zapewne ostatnim i jak podkreślił w podsumowaniu wicestarosta Jerzy Berlik, Starostwo Powiatowe jest w pełni otwarte na współpracę ze spółkami wodnymi.

2 komentarzy

  • Link do komentarza aaa sobota, 02 maja 2015 17:28 napisane przez aaa

    To daje sześc i pół grosza dodatkowo na każdy metr rowu melioracyjnego w powiecie. A nasiadówka jakby coś ważnego. Miny uczestników bezcenne. Będzie orgia u meliorantów.

  • Link do komentarza małorolny piątek, 01 maja 2015 12:49 napisane przez małorolny

    kKiedys rolnicy sami byli zobowiązani do czyszczenia rowów i był porządek. Od czasu, jak tymi sprawami zajęły się spółki, to ściągają tylko haracz z rolników i wszystko uległo degradacji. Tak rządzić to umieją tylko Polacy!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane