Jesteś tutaj:Gospodarka Nie będzie przebudowy targowiska przy ul. Wyszyńskiego
poniedziałek, 27 czerwca 2022 14:43

Nie będzie przebudowy targowiska przy ul. Wyszyńskiego

 

Nie zostanie zrealizowany projekt przebudowy targowiska przy ul. Wyszyńskiego. Władze miasta zdecydowały się na rezygnację z tej inwestycji.

Pomysł budowy obiektu handlowego, który miał zastąpić obecne targowisko przy ul. Wyszyńskiego, został przedstawiony przez prezydenta Tomasza Budasza w kwietniu 2021 roku. Zgodnie z tym założeniem, zamiast obecnie istniejących stoisk i kiosków, na tym terenie miał powstać budynek mieszczący 22 boksy dla sprzedawców oraz niezbędne zaplecze. Resztę terenu planowano przeznaczyć pod zieleń i parking.

Podczas przetargu, ogłoszonego wiosną 2022 roku, Miasto Gniezno miało zaplaonwane na to zadanie 3,5 mln złotych (kwota ta rosła w ciągu ostatniego roku). Jedyna oferta, złożona w postępowaniu, była na sumę... 7 mln 863 tys. złotych, a więc ponad dwa razy więcej. Wpływ na to miał przede wszystkim wzrost cen na rynku usług budowlanych oraz postępująca inflacja. Postawiło to jednak zadanie pod znakiem zapyania, bo ewentualna realizacja oznaczałaby, że jedno stoisko w nowym budynku kosztowałoby około 357 tys. złotych, co stało się wątpliwe z ekonomicznego punktu widzenia. W kolejnym postępowaniu, rozstrzygniętym w maju 2022 roku, złożono dwie oferty - na 7,2 mln złotych i 7 mln 257 tys. złotych.

Projekt wzbudził wiele uwag o sens realizacji przedsięwzięcia z uwagi na puste stoiska na targowisku na Placu im. Józefa Piłsudskiego oraz liczne nieużytkowane lokale handlowe w centrum. Na ostatnim spotkaniu Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska wprost powiedziano, że także przy ul. Wyszyńskiego ubyło sprzedawców - jeszcze przeszło rok temu było ich 24, a obecnie tylko 12.

Podczas tego posiedzenia przedstawiciele Urzędu Miejskiego wprost powiedzieli iż na ten moment zarzucają realizację tego zadania - własnie z uwagi na koszty. - Stwierdziliśmy, że przynajmniej na dzień dzisiejszy nie stać nas na to, by to wyłożyć i nie ma sensu trzymać tego zadania w gotowości. Zobaczymy, jak sytuacja będzie się rozwijała - przyznał wiceprezydent Jarosław Grobelny. Środki z tego zadania zostaną przeznaczone na inne cele.

W najbliższy wtorek wiceprezydent Michał Powałowski spotka się z osobami, które handlują przy ul. Wyszyńskiego. Podczas tego zebrania mają zostać omówione kwestie tego, jaka jest przyszłość tego miejsca. Wśród nich jest także możliwość zaproponowania innych punktów sprzedaży w centrum: - Mamy pewne propozycje, jeśli chodzi o wskazanie miejsc handlowych. Myślę, że być może uda sie rozlokować te osoby i w ogóle wyłączyć handel z tego terenu. Jest to kwestia rozmowy z tymi ludźmi i nic bez handlujacych i nic na zasadzie szybkiego ruchu czy działań na tym terenie. Postaramy się uporządkować to, co jest tam do uporządkowania i na razie nie realizujemy tej inwestycji - mówił Jarosław Grobelny na posiedzeniu komisji. 


źródło: dokumentacja projektowa

8 komentarzy

 • Link do komentarza Paweł środa, 29 czerwca 2022 12:24 napisane przez Paweł

  No to chyba Kos - Bud coś tam wybuduje...

 • Link do komentarza Viola wtorek, 28 czerwca 2022 22:18 napisane przez Viola

  Do kramarzy z ul. Wyszyńskiego: W mieście nawet w bardzo ciekawych miejscach sa do wynajęcia pomieszczenia sklepowe. i tam idzcie handlować, a nie na obskurnych i obrzydliwych kramach pod chmurką. Ciekawe, ze miejscowy Sanepid na to tak długo zezwalał. Brudno, nieciekawie, warzywa z giełdy, lumpy zakurzone i to jest obrazek pierwszej stolicy Polski!

 • Link do komentarza micio wtorek, 28 czerwca 2022 13:21 napisane przez micio

  sprzedających ulokuje sie w inne miejsce a w to wsadzi sie dewelopera- standard dla Gniezna

 • Link do komentarza Handlowiec z Wyszyńskiego poniedziałek, 27 czerwca 2022 20:23 napisane przez Handlowiec z Wyszyńskiego

  Najpierw mówi się handlowcom o rewitalizacji targowiska oraz poprawie warunków pracy i prośbie poszukania Sobie na rok miejsc - tymczasowych miejsc do handlu, a potem mówi się, że ubywa handlujących. Wygląda to na celowe działania włodarzy miasta, by sprzedać ten teren deweloperom, by poprawić kosztem wieloletnich handlowców z tego miejsca budżet miasta.

 • Link do komentarza mieszkaniec poniedziałek, 27 czerwca 2022 17:33 napisane przez mieszkaniec

  To był poroniony pomysł. W tym miejscu zupełnie niepotrzebny jest kolejny dodatkowy pawilon, w dodatku blaszany (!). W nadległości kilkunastu kroków są kolejne wielkopowierzchniowe sklepy, zatem usytuowanie blaszaka ( jak z poprzedniej epoki) mijało się z celem. Ciekawe, kto wpadł na taki pomysł, rujnowania przestrzeni miejskiej w centrum Gniezna? Ten bazar był dobry na okres przejściowy zmian gospodarczo-społecznych w naszym kraju. Ale dalsze utrzymywanie go i tworzenie czegoś, od czego cywilizowane kraje już dawno odeszły naprawdę budziło u gnieźnian zdziwienie.

 • Link do komentarza gniezniak poniedziałek, 27 czerwca 2022 17:33 napisane przez gniezniak

  Po co to ratować czas tego miejsca minął tam powinno być lodowisko w okresie zimowym tak jak było od zamierzchłych czasów.

 • Link do komentarza ciekawy poniedziałek, 27 czerwca 2022 17:26 napisane przez ciekawy

  A ul. Warszawską też już odpuszczono?

 • Link do komentarza sli poniedziałek, 27 czerwca 2022 15:49 napisane przez sli

  Jakieś pomysły co do przyszłości tego miejsca? Proponuję je uprzątnąć i zrobić tam parking - ale taki normalny - darmowy.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane