Wydrukuj tę stronę
wtorek, 07 czerwca 2022 12:51

1 mln złotych od firmy Velux dla Nadleśnictwa Gniezno. Powstanie Leśna Oaza

 

Nowy ośrodek rekreacyjno-edukacyjny ma powstać w Lesie Miejskim. Wszystko dzięki grantowi od Fundacji Pracowniczej firmy Velux.

W ciągu dwóch lat na mapie Gniezna pojawi się nowe miejsce poświęcone rekreacji i edukacji mieszkańców każdego pokolenia. Nadleśnictwo przez lata utrzymywało znany wielu osobom "wigwam" w rejonie Cielimowa, który jednak na przestrzeni czasu ulegał ciągłej dewastacji, finałem czego była jego rozbiórka. Od 2016 roku przy samym Nadleśnictwie powstała wiata "Gajówka", z której rokrocznie korzystają tysiące osób, szczególnie grupy zorganizowane - są to pikniki, lekcje przyrody, ale i wydarzenia integracyjne.

Leśna Oaza to nowy projekt, który powstanie dzięki środkom z Fundacji Pracowniczej firmy Velux. Grant na 1 mln złotych został przekazany we wtorek 7 czerwca na ręce Nadleśnictwa Gniezno, otwierając tym samym możliwość przystąpienia do zrealizowania pomysłu. 

W założeniu Leśna Oaza ma składać się z kilku stref: kreatywnych zabaw dla dzieci na łonie przyrody, relaksu dla dorosłych i seniorów oraz plenerowej siłowni w stylu eko. Ważnym elementem projektu będzie także kreatywna ścieżka edukacyjna o długości 1,3 km. Na jej trasie znajdą się także inne interaktywne zabawy poznawcze flory i fauny.

Grant od fundacji jest jednym z czterech, jakie zostaną zrealizowane w Polsce. W sumie jest ich cztery na łączną kwotę 5,4 mln złotych. - Naturalnym było, że chcieliśmy ten projekt zrealizować z kimś lokalnym, a z kim jak nie z właścicielami terenów zielonych, czyli z nadleśnictwem. Z nadleśnictwami współpracujemy w zakresie pozyskiwania tarcicy i zwróciliśmy się do Nadleśnictwa w Gnieźnie, czy byliby chętni wziąć udział w tym projekcie z nami. Muszę powiedzieć, że od pierwszego dnia czuć i widać było pasję  u osób z Gniezna. Widzieliśmy, że zrobimy to razem, a po kilku miesiącach przygotowań jest ten moment, w którym startujemy - przekazał Robert Purol, dyrektor fabryk Velux w Gnieźnie.

- Za milion złotych można zrobić bardzo dużo. Zawsze czułem się osobą odpowiedzialną i wiem, jaka odpowiedzialność na mnie ciąży. Z jednej strony jestem bardzo dumny, że doceniono naszą pracę i zauważono nas w środowisku gnieźnieńskim, a z drugiej strony zdaję sobie sprawę, że oczekiwania są bardzo duże. Presja będzie duża, żeby wyszło coś ładnego, atrakcyjnego i ludziom służyło, by mieszkańcy Gniezna mogli odpoczywać w tym miejscu - przekazał nadleśniczy Michał Michalak.

Zakończenie realizacji Leśnej Osady przewidziane jest najpóźniej na jesień 2024 roku. Do jej powstania zakłada się użycie tylko naturalnych materiałów z wykorzystaniem walorów Lasu Miejskiego.

Galeria

4 komentarzy