Jesteś tutaj:Gospodarka 17 mln złotych na inwestycje w budżecie gminy Gniezno na 2022 rok
środa, 22 grudnia 2021 07:55

17 mln złotych na inwestycje w budżecie gminy Gniezno na 2022 rok

 

Podczas wtorkowej sesji Rady Gminy Gniezno uchwalono budżet na 2022 rok. Radni jednogłośnie przyjęli projekt.

W budżecie na 2022 rok, przedłożonym przez wójt Marię Suplicką, dochody zaplanowano na kwotę ponad 62 mln zł, natomiast wydatki mają wynieść blisko 72 mln zł. Deficyt zostanie pokryty niewykorzystanymi środkami. Jednocześnie też zmniejszone zostanie zadłużenie gminy, które wynosi ok. 27 mln zł . Wójt Maria Suplicka podziękowała wszystkim , którzy przyczynili się do zrealizowania zadań w 2021r. i pracowali nad projektem przyszłorocznego budżetu.

W 2022 roku na inwestycje zaplanowano wstępnie blisko 17 mln zł. Środki sukcesywnie się zwiększają wskutek pozyskania prawie 10 mln zł w ramach rządowych programów.

W ramach tej puli kontynuowana będzie budowa sieci wodociągowej na kwotę 1,4 mln zł m.in. w Wełnicy, Pyszczynku, Szczytnikach Duchownych, Mnichowie, Dalkach oraz rekultywacja stawu w Mnichowie.

 • 4,3 mln zł przeznaczone zostaną na remonty dróg i opracowanie dokumentacji projektowych, m.in.:
 • 200 tys. złotych dotacji dla powiatu gnieźnieńskiego na remont nawierzchni drogi w Obórce
 • 1,5 mln złotych na budowę drogi gminnej w miejscowości Kalina „droga między stawami”
 • 85 tys. złotych na chodnik przy drodze gminnej w Zdziechowie
 • 400 tys. złotych na nakładkę bitumiczną na drodze gminnej w Strzyżewie Paczkowym
 • 250 tys. złotych na chodnik przy drodze gminnej w Wełnicy
 • 200 tys. złotych na przebudowę drogi gminnej w Jankowie Dolnym do Wierzbiczan (etap I) – wkład w ramach Polskiego Ładu.

Oraz inne mniejsze przebudowy dróg, budowy chodników itp. w Woli Skorzęckiej, Dalkach, Jankówku, Osińcu. Przebudowana zostanie także droga wewnętrzna w Łabiszynku (etap) za 460 tys. złotych – w tym 200 tys. złotych z funduszy zewnętrznych.

Ponadto przewidziano wydatki na dokumentacje projektowe dróg, które mają być w przyszłości przebudowane: 40 tys. złotych na projekt drogi gminnej ze Szczytnik Duchownych do Woli Skorzęckiej, 50 tys. złotych na projekt drogi z Wierzbiczan do Lubochni, 40 tys. złotych na projekt drogi w Pyszczynie, 689 tys. złotych opracowanie dokumentacji drogi w Krzyszczewie, w tym przebudowy przejazdu kolejowego, mostu, przełożenia kolizji z istniejącą infrastrukturą.

Dodatkowo 573 tys. złotych przewidziano na oświetlenie ulic, placów, dróg w poszczególnych miejscowościach na terenie gminy.

Ponadto w 2022 roku planowane jest zakończenie największej inwestycji tego czasu, jakim jest budowa zespołu szkolno-przedszkolnego w Jankowie Dolnym, która łącznie wyniesie ponad 4,6 mln złotych.

 

3 komentarzy

 • Link do komentarza Tomas czwartek, 23 grudnia 2021 23:22 napisane przez Tomas

  Ja marzę o chodniku w Lubochni, od początku wsi do figury. Szkoda ze nikt o tym nie pomyśli, np. radni opozycyjni majscy większość w radzie Gminy...

 • Link do komentarza Z gminy czwartek, 23 grudnia 2021 20:52 napisane przez Z gminy

  Dla kilku dzieci gość chce chodnika na wiejskiej drodze. Ludziom się w głowach przewraca. To rodzice są odpowiedzialni za swoje dzieci, każdy ma samochód, to nie łaska dzieci podwieźć?

 • Link do komentarza Pablo środa, 22 grudnia 2021 10:15 napisane przez Pablo

  Marzę o drodze rowerowej z Gniezna do Lubochni. Obecnie strach patrzeć na te dzieciaki chodzące lub na rowerach poruszające się poboczem.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane