Jesteś tutaj:Gospodarka Szykują się wyższe stawki podatku od nieruchomości
wtorek, 02 listopada 2021 10:48

Szykują się wyższe stawki podatku od nieruchomości

 

W dwa lata od ostatniej podwyżki, władze miasta przewidują kolejne podniesienie stawek podatków od nieruchomości. Tłumaczą to wzrostem cen oraz polityką Polskiego Ładu.

Po raz ostatni podatki od nieruchomości podnoszone były w styczniu 2020 roku. Była to pierwsza tego typu podwyżka po 7 latach od momentu, jak po raz ostatni zostały one zmienione. Wówczas też podwyżka wyniosła 20%, a jej wprowadzenie tłumaczono tym, że subwencja wyrównawcza wyliczana przez Ministerstwo Finansów była na poziomie, którego w Gnieźnie nie osiągano pod względem dochodów podatkowych. Po podwyżce zmiany w stawkach miały wzrosnąć o dodatkowe 4 mln złotych. 

Teraz proponuje się, że od 1 stycznia 2022 roku podwyżka stawek podatku od nieruchomości będzie wynosić 8%. 

- W obwieszczeniu z dnia 22 lipca 2021 r. (M.P. z 2021 r., poz. 724) Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosił górne granice stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na 2022 r. Rosnąca inflacja oraz wynikający z niej wzrost cen towarów i usług szczególnie mocno dotyka samorządy stanowiąc realne zagrożenie dla możliwości realizacji zaplanowanych inwestycji z uwagi na wzrost kosztów - czytamy w uzasadnieniu uchwały. Dodatkowo wskazuje się na założenia Polskiego Ładu, które mają odebrać środki z dochodów samorządów. - Ministerstwo Finansów promuje ryczałt ewidencjonowany jako najbardziej korzystną formę opodatkowania w Polskim Ładzie. Podatek ten trafia wyłącznie do budżetu państwa i jest rozliczany centralnie. Samorządy nie dostają z niego żadnych środków. Kiedy podatnik rozlicza się z fiskusem za pomocą podatku liniowego lub skali podatkowej, około 40% tych środków trafia do budżetu miasta. W ramach Polskiego Ładu rząd planuje zawieszenie karty podatkowej, z której całość środków trafia do budżetu miasta. Istotnym problemem dla budżetu miasta będzie też podniesienie drugiego progu podatkowego i kwoty wolnej od podatku. Są to zmiany bardzo potrzebne i wpisujące się w społeczne oczekiwania, jednak dla miasta będą one oznaczać niższe wpływy. Wprowadzone zmiany są zagrożeniem dla stabilności budżetu miasta ponieważ nie przewidują czytelnego mechanizmu rekompensaty utraconych dochodów i jednocześnie nie ograniczają katalogu zadań własnych realizowanych przez miasto - zaznaczono w uzasadnieniu. Jak dodano na koniec projektu uchwały, spodziewana podwyżka podatku o 8% nie pozwoli na zrekompensowanie skutków rosnącej inflacji oraz dochodów utraconych przez zmiany w finansowaniu samorządów. Uchwała będzie dyskutowana na najbliższych posiedzeniach komisji oraz rady. 

Zgodnie z proponowanymi zmianami, stawki podatków od 1 stycznia 2022 roku kształtować się mają następująco:

Od gruntów:

 • związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej bez względu na sposób sklasyfikowania w ewidencji gruntów i budynków - 0,89 zł od 1 m² powierzchni (obecnie jest to 0,82 zł)
 • pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych – 4,80 zł od 1 ha powierzchni (obecnie jest to 4,44 zł)
 • pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - 0,38 zł od 1 m² powierzchni (obecnie jest to 0,35 zł)
 • niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji – 3,24 zł od 1 m² powierzchni (obecnie jest to 3,00 zł)

Od budynków lub ich części:

 • mieszkalnych - 0,76 zł od 1 m² powierzchni użytkowej (obecnie jest to 0,70 zł)
 • związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej - 23,87 zł od 1 m² powierzchni użytkowej (obecnie jest to 22,10 zł)
 • zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym - 11,53 od 1 m² powierzchni użytkowej (obecnie jest to 10,68 zł)
 • związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń - 4,92 zł od 1 m² powierzchni użytkowej (obecnie jest to 4,56 zł)
 • pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - 8,55 zł od 1 m² powierzchni użytkowej (obecnie jest to 7,92 zł)

  Od budowli - 2 % ich wartości określonej na podstawie art. 4 ust. 1 pkt. 3 i ust. 3-7 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.
   

18 komentarzy

 • Link do komentarza Julian czwartek, 18 listopada 2021 00:04 napisane przez Julian

  Wilk, gdybyś się znał na prawie, jak myślisz tobyś wiedział, że są rożne podatki np. opłaty adiacenckie wprowadzane rozporządzeniem Ministra np. Technologii, więc nie pieprz, że tylko minister finansów może wprowadzić podatki. I jak możesz nazwać fake newsem oficjalną informację uzyskaną od ukochanego rządu? I do tego barana co zarzuca mi kłamstwo. A gdzie idioto napisałem, że Morawiecki chce od razu taki podatek wprowadzić?

 • Link do komentarza wilk sobota, 13 listopada 2021 19:05 napisane przez wilk

  Julian--- czytałem już wielokrotnie wiele fake newsów,na różnych stronach,wszystko to ,aby posiać zamęt !! To samo jest z twoim cytatem,nie będę wymieniał skąd,bo nie ma sensu,mogę ci napisać,żebyś pomyślał trochę,jakim sposobem wg tego co cytujesz ministerstwo Technologii może rozważać.....jakiś podatek?????? Od tego są tylko odpowiednie komórki ministra finansów i NIKT więcej,a nie od rozwoju i technologii,rozumiesz czy nie za bardzo ??? NIE daj się robić w balona Julek!!! A już podwyżki podatków od nieruchomości i strefy parkowania czy śmieci uchwaloną przez prezydenta Budasza i jego klakierów w UM,którzy zwalają to na RZĄD zakrawa na kpinę !!!Chcą po prostu pokryć swoje większe DŁUGI z portfeli mieszkańców !!!

 • Link do komentarza Wiki czwartek, 11 listopada 2021 17:43 napisane przez Wiki

  Julian . Każdy rząd opracowuje różne projekty , które następnie analizuje pod kątem wszystkich punktów za i przeciw niemu. Nie dziwię się wobec tego, jeżeli to w ogóle prawda, że i rząd PiS u pracuje nad takim projektem. Wobec tego Julianie nie kłam i nie wprowadzaj ludzi w błąd, że rząd Morawieckiego chce od razu ten podatek wprowadzić. To nie jest prawdą !! Powtarzam nie wprowadzaj ludzi w błąd. Nie puszczaj takich newsów, bo działasz Wojtku jak hakerzy Putina..

 • Link do komentarza Julian środa, 10 listopada 2021 19:46 napisane przez Julian

  wilk - I co powiesz na to:" Szykują się zmiany w opodatkowaniu nieruchomości. Przez lata Ministerstwo Finansów zapewniało, że nawet nie analizuje możliwości wprowadzenia podatku katastralnego. Okazuje się jednak, że prace nad nowym rodzajem podatku od nieruchomości trwają w Ministerstwie Rozwoju i Technologii." czyli jednak ten fantastyczny rząd a nie złodzieje z PO chcą wprowadzić nowy, kolejny podatek?????

 • Link do komentarza wilk poniedziałek, 08 listopada 2021 15:02 napisane przez wilk

  Hahahaaha ALE JAJA słyszałem w radiu wypowiedź naszego prezydencika Budasza,że winny podwyżek za parkowanie i od nieruchomości jest ...........rząd PIS !!!!Ale mnie tym rozbawił,lepiej niż najlepszy kabaret czy komedia!!!! KOGO to gnieźnianie wybrali ,ja cie nie mogę,że tak powiem,bo inaczej musiałbym używać słów ze..........tzw. strajku heks.......popieranych przez owego człowieka.

 • Link do komentarza wilk poniedziałek, 08 listopada 2021 14:28 napisane przez wilk

  Julian- podatek katastralny to chciał wprowadzić twój nierząd antypolski PO-PSL,nie pamiętasz już pewnego ministra hochsztaplera zwanego londyńskim magikiem niejakiego Vincenta Rostowskiego???

 • Link do komentarza ciepłownik poniedziałek, 08 listopada 2021 10:07 napisane przez ciepłownik

  do emeryt. Z tymi podwyżkami za ciepłą wodę przez wprowadzenie stałej opłaty to jest wielka złośliwość prezesów gnieźnieńskiej spółdzielni mieszkaniowej. Ustawa o energo-oszczedności wyraźnie daje możliwość wprowadzania opłaty stałej uzależnionej od ilości osób przebywających w mieszkaniu LUB od metrów kwadratowych mieszkania. Ale oczywiście prezesi spółdzielni wybrali tą drugą opcję, bo chcą ukarać finansowo samotnie już mieszkajacych emerytów. Dlaczego? Bo ci biedni emeryci w większości głosują na PiS a nie na SLD. Co za perfidna i bezduszna zemsta prezesów na tych biednych emerytach.

 • Link do komentarza zdenerowany spółdzielca poniedziałek, 08 listopada 2021 09:46 napisane przez zdenerowany spółdzielca

  emeryt. A dlaczego opłata stała za ciepłą wodę w blokach ma być liczona od metra kwadratowego powierzchni mieszkania? Przecież metry kwadratowe podłogi nie myją się ciepłą wodą ! To ludzie myją się ciepłą wodą . Dlaczego więc ta opłata stała nie jest liczona od osoby tak jak śmieci ? Przecież spółdzielnia ma wykaz ilości osób mieszkajacych w poszczególnych lokalach , bo każdy składał deklarację co do śmieci !!

 • Link do komentarza emeryt poniedziałek, 08 listopada 2021 07:47 napisane przez emeryt

  Za podgrzanie wody w blokach też za chwilę zapłacimy więcej kasy, bo już nas prezes Kujawa Zdzisław o tym uprzedził. Dołożą nam opłatę stałą za podgrzanie wody wyliczoną od metrów kwadratowych powierzchni naszego mieszkania. I po kieszeni dostaną znowu wszyscy biedni, samotni ludzie , którym już umarł współmałżonek. To jest właśnie "socjalistyczne" myślenie partii lewicowej SLD. Tak właśnie SLD dba o najsłabszych w naszym społeczeństwie. I to ma być Partia lewicowa "broniąca" emerytów i rencistów ? ? Komu potrzebne są te większe pieniądze za ciepła wodę ? PEC owi, by przedsiębiorstwo Miasta Gniezna miało większe zyski ? Na co pójdą te większe zyski? Na kolejne króliki Budasza?

 • Link do komentarza Gzik niedziela, 07 listopada 2021 07:18 napisane przez Gzik

  Pieniądze są w Mieście. I nie trzeba dodatkowo obciążać mieszkańców. Wystarczy na przykład pieniądze z t.z. kapslowego (ponad dwa miliony złotych) zamiast rozdawać stowarzyszeniom politycznym typu "Młodzi Wielkopolanie" dać np na szkolnictwo lub przedszkola.

 • Link do komentarza Julian sobota, 06 listopada 2021 22:12 napisane przez Julian

  no wilk, ty to masz faktycznie pusto w czaszce. A co powiesz kiedy twój rząd wprowadzi podatek katastralny, bo wprowadzi i będziesz grzecznie płacił o wiele więcej niż teraz????

 • Link do komentarza Marek sobota, 06 listopada 2021 07:59 napisane przez Marek

  @wilk masz w 100% rację

 • Link do komentarza Miras środa, 03 listopada 2021 14:06 napisane przez Miras

  O ile za mieszkania płaci się grosze o tyle za miejsce postojowe są chore stawki. Żeby za dwa miejsca płacić 800zl przy 100zl za mieszkanie. Nie opłaca się w tym kraju kupować miejsc postojowych lepiej na dworze trzymać auto.

 • Link do komentarza Mieszkaniec środa, 03 listopada 2021 05:13 napisane przez Mieszkaniec

  Inflacja wynika z tego, że przyszła wraz z popytem i duza ilością gotówki w obiegu

 • Link do komentarza wilk wtorek, 02 listopada 2021 18:36 napisane przez wilk

  A NIE pisałem już wielokrotnie wcześniej,że cała ta postkomuna zwana drużyną to typowa sitwa,która doi mieszkańców dla własnego zadowolenia i będą podwyżki,bo NIC innego nie są w stanie mieszkańcom zaproponować !!!!!!!!! Ale większość wybrała przefarbowaną ,postępową komunę w Gnieźnie to teraz niech płacą ,JA NIE MAM zamiaru !!!!! Dla Budasza i jego towarzyszy POLSKI ŁAD to ZŁO konieczne,tylko dlatego,że RZĄD daje i zostawia pieniądze w portfelach mieszkańców i obywateli,a ogranicza dotacje dla rozrośniętych już różnych SITW i MAFII samorządowych z koalicji PO-SLD itp.nie tylko w naszym Gnieźnie,ale także w wielu większych miastach,w których najwięcej to widać gołym okiem!!! Wątpliwe inwestycje,przekręty,biurokracja,nepotyzm,sponsorowanie antypolskich fundacji itp.na to idą nasze samorządowe pieniądze w miastach !! Wreszcie znalazł się polski rząd,który to ogranicza do pewnego stopnia,bo ja osobiście na miejscu rządu NIE DAŁ złamanego grosza !!!

 • Link do komentarza deweloperzy i PO wtorek, 02 listopada 2021 16:13 napisane przez deweloperzy i PO

  " drużyna Budasza" ;). PO i wszystko jasne ;). Ale park i skwerki mamy ładniejsze - czy przyniosły już zyski miastu ?

 • Link do komentarza wyborca wtorek, 02 listopada 2021 13:15 napisane przez wyborca

  Niby grosze, ale ta podwyżka pociągnie za sobą podniesienie cen wszystkiego, co jest związane z pozostałymi towarami, bo żaden prowadzący działalność gospodarczą lub mający kamienicę nie będzie do tego interesu dokładał ze swojej kieszeni. Podwyżka była w tym roku także, o ile pamiętam. Zamiast ścisnąć pasa i oglądać każdy grosz, szczególnie wydawany całkiem bez głowy, to łatwiej jest podnieść ceny. Prezydent ze swoją drużyną przejdzie do historii w marnej reputacji.

 • Link do komentarza słabe wtorek, 02 listopada 2021 11:39 napisane przez słabe

  Chory kraj.... W czasach "złego" PRL już miliony ludzi wyszłoby na ulicę po tych wszystkich podwyżkach.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Antyki022022