Jesteś tutaj:Gospodarka Nie będzie zgody na nowy wieżowiec na Winiarach. Co się stanie z chodnikiem?
poniedziałek, 18 października 2021 10:27

Nie będzie zgody na nowy wieżowiec na Winiarach. Co się stanie z chodnikiem?

 

Po kilku miesiącach od ostatnich wieści w sprawie planów budowy nowego wieżowca na Winiarach, pojawiły się kolejne informacje w tej sprawie. Dobre i złe - zależy, kogo one dotyczą.

Na początku lata br. informowaliśmy o planowanej inwestycji, polegającej na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami na parterze oraz garażem podziemnym, który planuje się zrealizować u zbiegu ul. Gdańskiej i Orcholskiej na działce nr 16/6. Docelowo budynek miałby mieć 12 kondygnacji nadziemnych i 3 kondygnacje podziemne, wznosząc się na samym początku Winiar, przed wieżowcami należącymi do osiedla Orła Białego (w miejscu dawnej Panoramy).

Wniosek w tej sprawie złożył inwestor w kwietniu br., a w czerwcu, kiedy sprawa ujrzała światło dzienne, temat wzbudził wiele uwag - szczególnie mieszkańców istniejących już nieruchomości, sąsiadujących z planowaną inwestycją. W tej sprawie do Urzędu Miejskiego skierowano petycję, oprotestowującą cały pomysł - w piśmie podnoszono kwestię zacienienia mieszkań, spodziewanych problemów z parkowaniem, a także potencjalnych uszkodzeń spowodowanych przez kolejną ingerencję we wzniesienie. Wówczas też odpowiedź Magistratu była wymijająca, zawierająca odniesienia do obowiązujących przepisów z zaznaczeniem iż zdaniem urzędu ilość miejsc postojowych przewidzianych dla inwestycji (naziemnych i podziemnych) jest niewystarczająca.

Obecnie Urząd Miejski opublikował projekt decyzji o odmówieniu ustalenia warunków zabudowy. Jak wynika z treści dokumentu, wobec tej inwestycji w formie protestów lub pism wypowiedzieli się mieszkańcy, Gnieźnieńska Spółdzielnia Mieszkaniowa oraz Rada Osiedla Winiary.

- W protestach podnoszono przede wszystkim kwestie nadmiernych rozmiarów planowanej inwestycji w stosunku do działki, co za tym idzie niemożności zapewnienia odpowiedniej ilości miejsc postojowych na własnym terenie, generowanie ruchu nieadekwatnego do możliwości dojazdu z jednokierunkowej ul. Orcholskiej – co stworzy dodatkową uciążliwość dla mieszkańców przyległych terenów – zwiększony ruch pojazdów na osiedlu i pogorszenie warunków parkingowych, zwiększenie hałasu, nadmierną wysokość budynku w stosunku do zabudowy sąsiedniej, powodującą zacienianie, oraz zagrożenie dla budynków sąsiednich spowodowane naruszeniem skarpy. Gnieźnieńska Spółdzielnia Mieszkaniowa wskazała jednocześnie, że dla dojazdu do budynku nie ma możliwości wykorzystania wąskich dróg dojazdowych osiedlowych jako posiadających nieodpowiednie parametry, zaś odpowiednia obsługa komunikacyjna z ul. Orcholskiej nie będzie wykonalna ze względu na różnicę poziomów terenu - zawarto w uzasadnieniu do odmowy.

Jak zaznaczono w dokumencie, nie jest możliwe wydanie decyzji pozytywnej, gdyż nie zostały spełnione wszystkie warunki podane w art. 61 ust. 1 pkt 1 Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Podniesiono tu kwestię braku "dostępu do drogi publicznej, parametrów i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów obiektów budowlanych, oraz intensywności wykorzystania terenu". Wskazano także na charakter zabudowy istniejącej przy ul. Orcholskiej, posiadającej dostęp do niej z drogi wewnętrznej, a nie własnego wjazdu, a ponadto wymieniono inne kwestie dotyczące zachowania odległości oraz warunków, jakie zaistnieją po ewentualnym powstaniu nowego wieżowca. 

Ogólnie uzasadnienie dla odmowy wydania warunków zabudowy jest bardzo obszerne, obejmujące także charakter samej inwestycji. Co jednak ciekawe, wskazano iż "działka nie posiada dostępu do drogi osiedlowej na os. Orła Białego", podczas gdy do obecnej nieruchomości po "Panoramie" prowadzi droga od strony ww. osiedla. 

W międzyczasie jednak Urząd Miejski opublikował także inny dokument, dotyczący lokalizacji inwestycji celu publicznego - ścieżki rowerowej na ul. Gdańskiej. Mowa o odcinku tej drogi między Wiaduktem Solidarności a ul. Winiary. Jak wynika z treści obwieszczenia, jedna ze stron postępowania złożyła odwołanie. Według naszych ustaleń chodzi o działkę 16/5, która bezpośrednio sąsiaduje z ww. posesją, a na której planowany jest wieżowiec. Nieruchomość, wzdłuż której poprowadzony jest chodnik razem ze schodami przy ul. Orcholskiej, ma znajdować się w prywatnych rękach - właśnie tego samego inwestora. Czy to początek batalii o wydanie zgody na inwestycję? Czas pokaże.

7 komentarzy

 • Link do komentarza Olaf sobota, 23 października 2021 14:43 napisane przez Olaf

  Pytanie do Mieszkaniec Orła 1:
  Serio ktoś (policja) gania tych debili którzy chcą by ich szanować bo oni są motocyklistami?

 • Link do komentarza anna środa, 20 października 2021 19:23 napisane przez anna

  Do Xyz i Mieszkaniec, który z Was chodzi na lody czy inne piciu piciu mając kebab i inne pierdo ły w zasięgu. Mieszkania przydadzą się młodym, wiem że kosztem innych starszych stabilnych mieszkańców. Gdyby zrobiono parking podziemny dla blokowców, a przed blokiem dla przyjezdnych? To jest bardzo trudny temat, ja jestem za mieszkaniem na swoim, a jeśli jest problem na wiadukcie to po co się uganiać za wariatami... kamery z fleszem zrobią wszystko

 • Link do komentarza anna wtorek, 19 października 2021 15:01 napisane przez anna

  Szkoda, bo myślałam, że ten nowy wieżowiec będzie stał na wiadukcie bo pytanie było co z chodnikiem, wg zdjęcia. Niech ludzie idą pod mostem a tam niech stanie wieżowiec na 10 pięter. A ogólnie to taki wieżowiec to wybawienie dla wielu rodzin bo ma 3 lub 4 klatki po 2 mieszkania na poziomie to ok 60 mieszkań przy 3 klatkach.Trudno się wypowiadać bo ja mam mieszkanie, lecz Ci którzy nie maja to chcieliby mieć swój kawałek podłogi.

 • Link do komentarza Mieszkaniec Orła 1 wtorek, 19 października 2021 11:41 napisane przez Mieszkaniec Orła 1

  Dokładnie tak jak wypowiedział się "napisane przez mirek".
  Widok jest fajny ale możecie mi wierzyć, że latem w dzień telewizor musi grać głośno ponieważ hałas aut jest bardzo duży. Wieczorem już jest lepiej - ale wówczas o 23 rozpoczyna się gonitwa policji z kolesiami na motorach.
  Idzie czasami zwariować. Co Ci kolesie mają w głowach, żeby na wiadukcie ścigać się na jednym kole. Kolejnym tematem jest wąskie gardło i wyjazd z osiedla - to jest mega utrudnienie. kolejny temat - wszyscy pracownicy z tych sklepów i działalności by parkowali na Osiedlu Orła. Znalezienie miejsca do 22:00 byłoby strasznie ciężkie. Ten wieżowiec to chory pomysł! Całe Osiedle Orła na tym ucierpi.

 • Link do komentarza Xyz wtorek, 19 października 2021 10:09 napisane przez Xyz

  No właśnie zrobić miejsce, gdzie można w spokoju wypić kawę czy zabrać rodzinę na lody, może być też restauracja, byle bez koncesji na alkohol żeby się nie przekształciła w mordownię. Zrobić spokojne miejsce, z którym gnieznianie i goście powiążą wiele miłych wspomnień i ważnych wydarzeń w życiu.

 • Link do komentarza rowerzysta wtorek, 19 października 2021 07:41 napisane przez rowerzysta

  Osobiście uważam, że argumenty mówiące przeciwko tej inwestycji są zasadne. Trzeba pamiętać, że droga dwupasmowa oraz wiadukt, która została wybudowana naruszyła już pierwotną skarpę, wykopanie czteropiętrowej dziury (czwarte piętro będzie stanowił fundament) oraz postawienie takiej masy w tym miejscu może wpłynąć na stabilność skarpy, która od dawien dawna była skarpą przy jeziorze czy bagnie. Deweloper może myśleć krótkofalowo, miasto powinno jednak patrzeć daleko w przyszłość i wydawać decyzje, które nie będą zagrożeniem dla innych mieszkańców (najbliższy wieżowiec) lub kierowców (trasa dwupasmowa oraz wiadukt)

 • Link do komentarza mirek poniedziałek, 18 października 2021 18:37 napisane przez mirek

  piękne miejsce widokowe chyba najpiękniejsze w gnieznie ,sama panorama budynek jak i rozległy widok to już rzadkość .taka architektura budowlana jaka jest obecnie niech zostanie. wyremontować i przywrócić działalność , rekreacyjność ,zieleń. ławki i nic tylko usiąść i podziwiać to ma być dla nas ,mieszkańców a nie dla firm wylewających tysiące ton betonu tylko tak ja to widzę,


  koniec kropka...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane