Wydrukuj tę stronę
wtorek, 21 września 2021 11:52

Zamknięcie przejazdu przez Rynek – wciąż trwa poszukiwanie rozwiązań

 

Minął rok od konsultacji społecznych, związanych z planowanymi zmianami komunikacyjnymi w centrum Gniezna. Do dziś jednak żadne z nich nie zostało wprowadzone, ani nie wiadomo czy w ogóle będzie realizowane.

W sierpniu i wrześniu 2020 roku dosyć dużą burzę w opinii publicznej wywołał pomysł zmian komunikacyjnych, które zaproponowano do wprowadzenia na terenie ścisłego centrum miasta.

Głównym założeniem proponowanych zmian było zamknięcie przejazdu samochodów z ul. Dąbrówki do ul. Farnej przez Rynek. Poza tym planowano odwrócenie kierunków jazdy na ul. Grzybowo (na odcinku z ul. Dąbrówki do Ronda Chrztu Polski) oraz ul. Krzywe Koło. Podobne rozwiązanie przewidywano na Zielonym Rynku, gdzie ruch miałby zostać odwrócony z placu do ul. Warszawskiej (na wysokości ul. Rzeźnickiej). Jednokierunkową miała też zostać ul. Mickiewicza (między ul. Mieszka I a ul. Warszawską), a także miały powstać dodatkowe strefy zamieszkania na ul. św. Wojciecha i Franciszkańskiej.

Pomysły znalazły zarówno przeciwników, jak i zwolenników. Do tej pory jednak żadnego z rozwiązań nie wprowadzono, a w międzyczasie odbyły się już konsultacje w sprawie zmian na ul. Warszawskiej, które zakończyły się fiaskiem dla propozycji wysuniętych przez urzędników. 

W tej sprawie zwróciliśmy się z zapytaniami o dalszy przebieg prac w tym zakresie. - Na konsultacyjnego maila nadesłano dużą liczbę opinii, zarówno od osób popierających zmiany, jak i od ich zdecydowanych przeciwników - poinformował nas Urząd Miejski. Najwięcej przeciwników spotykała właśnie kwestia zamknięcia przejazdu przez Rynek, która również poruszona była na posiedzeniu jednej z komisji Rady Miasta. Szczególnie opowiadają się za tym mieszkańcy tej części centrum oraz osoby prowadzące różną działalność w pobliżu.

- Biorąc pod uwagę złożoność tej materii Miasto Gniezno wciąż prowadzi prace w tym zakresie. Chodzi o przygotowanie koncepcji (a może nawet kilku) takich ewentualnych zmian. Jest to kwestia skomplikowana, a na pewno problemowa, wymagający wzięcia pod uwagę często sprzecznych interesów różnych grup mieszkańców, i nie tylko - dodano w odpowiedzi z Magistratu. Oznacza to, że temat co prawda ucichł, ale jeszcze ma powrócić: - Prace koncepcyjne trwają, kolejne konsultacje w tej sprawie na pewno się odbędą, a co do szczegółowych rozwiązań, to jeżeli zostaną wypracowane i później wprowadzone w życie, na pewno będą jedynie efektem szerokich rozmów z mieszkańcami. O kolejnych etapach i działaniach w tej sprawie będziemy informować.

5 komentarzy