Jesteś tutaj:Gospodarka Dworzec autobusowy już został otwarty
poniedziałek, 02 sierpnia 2021 13:05

Dworzec autobusowy już został otwarty

 

Po kilku tygodniach zakończyło się wdrażanie obsługi nowego dworca autobusowego, który funkcjonować ma jako Zintegrowane Centrum Przesiadkowe.

Przed miesiącem informowaliśmy o ukończeniu wszystkich prac związanych z ZIC, który powstał przy dworcu kolejowym. Wówczas to zmotoryzowanym mieszkańcom udostępniony został parking umiejscowiony od strony ul. Pocztowej, a na ostatni etap tj. uruchomienie obsługi pasażerów w dworcu trzeba było jeszcze poczekać. Od 2 sierpnia został on oficjalnie uruchomiony.

- W ten sposób możemy pokazać, że pieniądze, które otrzymaliśmy tj. 4,5 mln złotych, zostały dobrze wydatkowane - na infrastrukturę, rowery. Panie marszałku, ubiegając się o każdą złotówkę z Unii Europejskiej, mogę pana zapewnić iż zostanie ona prawidłowo, dobrze i profesjonalnie wydatkowana - mówił prezydent Tomasz Budasz, zwracając się do wicemarszałka Wojciecha Jankowiaka, który również gościł na wydarzeniu. Podziękował przy tym za współpracę przedstawicielom PKP.

Na teren Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego wjechał pierwszy autobus z okazji jego otwarcia, ale pełna obsługa podróżnych przez prywatnych przewoźników rozpocznie się od 3 sierpnia br.

 

 

 

 

 

8 komentarzy

 • Link do komentarza avalon sobota, 04 września 2021 20:48 napisane przez avalon

  Wolsztyn - miasteczko wielkości Tysiąclecia w Gnieźnie:

  https://epoznan.pl/news-news-121187-zintegrowane_centrum_komunikacyjne_oficjalnie_otwarte_w_budynku_znalazly_sie_takze_kino_i_pomieszczenia_biurowe

 • Link do komentarza His sobota, 07 sierpnia 2021 15:23 napisane przez His

  Skoro to ma być centrum przesiadkowe to dlaczego autobusy MPK nie zatrzymują się tam?

 • Link do komentarza urzędas środa, 04 sierpnia 2021 11:16 napisane przez urzędas

  No to będzie ciekawe, jak te autobusy będą wyjeżdżać na ulicę. Ruch samochodowy zostanie zatrzymywany, czy co? Kędy będą sunąć np. w kierunku Poznania? Jak pokonają zakręt w Chrobrego z Pocztowej te bardzo długie autokary? No bo na pewno nie pojadą wąską ulicą Konikowo i....jak dalej? Oczywiście pytanie jest jak to będzie z tymi kierunkami szczególnie na Poznań, Kiszkowo, Kłecko itd.? Coś mi się wydaje, ze Miasto zrobiło coś, na co skapnęła im forsa nie myśląc perspektywicznie, jak to będzie w praktyce wyglądać. Takie Miasto :-(

 • Link do komentarza realista bez żądań środa, 04 sierpnia 2021 09:50 napisane przez realista bez żądań

  AVALON. Masz po raz kolejny rację. Ale te racje, nie docierają do mózgów pana Grobelnego i pana Budasza. Oni chcą się po prostu chwalić i to.. byle czym. Byle przed kamerami i aparatami fotograficznymi. I żeby tylko zaliczyć kolejną, choć byle jak zrobioną inwestycję w mieście Gnieźnie. Owszem Gniezno zmienia się za ich kadencji. Ale czy na lepsze pod względem funkcjonalności ??? To centrum przesiadkowe a nie DWORZEC AUTOBUSOWY, jest tego kolejnym przykładem. Przykładem nie do końca przemyślanego rozwiązania.

 • Link do komentarza avalon wtorek, 03 sierpnia 2021 18:34 napisane przez avalon

  Jeszcze jedną rzecz zauważyłem na tym "dworcu".
  Będzie on skrajnie niebezpieczny dla ludzi oczekujących na małych peronikach zawartych między wąskimi jezdniami.
  Dla przykładu, zwis przedni autobusu Mercedes Citaro to prawie 3 metry. Właściwie wszystkie współczesne autobusy mają podobny zwis z przodu na który zalicza się długość czoła pojazdu, szerokość drzwi, część błotnika i połowa średnicy koła.

  https://www.mercedes-benz-bus.com/pl_PL/models/citaro/facts/technical-data.html

  Co to oznacza?
  Przy tak ciasnym pasie ruchu i kącie skrętu około 45' przód autobusu (czyli zwis przedni) będzie manewrował nawet metr od krawędzi nad płaszczyzną sąsiedniego peronu. Nie wszyscy kierowcy będą wiedzieć o takich parametrach manewrowych drogi wjazdowej i po prostu mogą uderzyć w słup podtrzymujący wiatę lub potrącić pasażerów stojących na peronie obok.

  Prawda jest taka, że w tym miejscu nie powinien być budowany nowy dworzec autobusowy bo tam po prostu nie ma miejsca. Optymalne miejsce jest po przeciwnej stronie torów kolejowych na zdegradowanych terenach dawnego Zakładu Taboru PKP.

 • Link do komentarza Regi wtorek, 03 sierpnia 2021 17:33 napisane przez Regi

  Super, gratulacje .

 • Link do komentarza Marek Dener wtorek, 03 sierpnia 2021 14:36 napisane przez Marek Dener

  Jak na moje oko te perony są za krótkie. Dłuższy autobus będzie wystawał na ulicę Pocztową.

 • Link do komentarza avalon poniedziałek, 02 sierpnia 2021 18:10 napisane przez avalon

  To jest dworzec dla dorożek a nie dworzec autobusowy.

  Sorry, ale widać że ledwo się tam mieści malutki 10 metrowy Solaris.
  Nawet gnieźnieńskie MZK posiada kilka autobusów 12 metrowych - kierowca będzie musiał zatrzymać się przednimi drzwiami za peronem nawet takim autobusem albo "tylny zwis" zostawi na pasie ruchu ulicy Pocztowej.

  Zagadka - co się stanie, jak do Gniezna zawita 15 metrowy liniowy autobus Sindbada albo Flixbusa??? Gdzie będą zabierać pasażerów15 metrowe autobusy wożące pracowników do VW i Bridgestone? Nie wspomnę nawet tym, że niekoniecznie gnieźnieńska firma ale jakaś inna spoza Gniezna będzie chciała obsługiwać jakąś trasę międzymiastową autobusem 18 metrowym.
  Zablokują ulice albo sam siebie między barierkami?
  Nie - przewoźnicy skorzystają z parkingu przy Łaskiego - niektórzy już od dawna omijają gnieźnieński "dworzec".
  A to oznacza coraz większy chaos który nie ma nic wspólnego z integracją.

  A dlaczego na kiosku z biletami obok peronu napisano "Dworzec Autobusowy"? To jakiś żart?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane