Jesteś tutaj:Gospodarka Przebudowa szosy do Wrześni do zaprojektowania
piątek, 30 lipca 2021 12:25

Przebudowa szosy do Wrześni do zaprojektowania

 
Przebudowa szosy do Wrześni do zaprojektowania źródło: Google Street View

Trwa postępowanie mające na celu wyłonienie wykonawcy dokumentacji dla przebudowy drogi krajowej nr 15 na odcinku z Gniezna do granicy z powiatem wrzesińskim.

Na tę inwestycję wielu zmotoryzowanych mieszkańców czeka od lat. Droga krajowa nr 15 w kierunku Wrześni na wielu odcinkach posiada nie tylko kolizyjne skrzyżowania, ale także wymaga polepszenia komfortu jazdy i bezpieczeństwa. Kilka lat temu przebudowy doczekał się odcinek po stronie powiatu wrzesińskiego. Pozostały fragment posiadał dokumentację projektową, ale ciągle brakowało środków na jego wykonanie. Teraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przystępuje do zadania, które, zgodnie z zapowiedziami, ma trafić do realizacji najpewniej w 2023 roku.

Obecnie przystąpiono do sporządzania dokumentacji projektowej dla całego odcinka o długości ponad 13 kilometrów aż do Czeluścina.

- Nawierzchnia obecnej jezdni jest w bardzo złym stanie technicznym, z lokalnie występującymi pęknięciami, łatami, wybojami i koleinami. Stan drogi na tym odcinku, według ogólnej oceny systemu DSN, określono jako ostrzegawczy - informuje GDDKiA.

Zgodnie z założeniami przetargu na dokumentację projektową, GDDKiA planuje poszerzenie jezdni z 6 do 7 metrów, wymianę i wzmocnienie nawierzchni, przebudowę poboczy, budowę oświetlenia ulicznego przy skrzyżowaniach, przebudowę zatok autobusowych itd.

Ponadto na całym odcinku pobudowana miałaby zostać nowa ścieżka rowerowa, pieszo-rowerowa lub fragmentem także pieszo-jezdnia na całej długości - od 121 do 134 kilometra drogi tj. od Gniezna do granicy powiatu.

Dodatkowo przewiduje się przebudowę skrzyżowania z ul. Cisową, Graniczną i Jastrzębią, a także budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu z ul. Pustachowską, w Żydowie oraz Szczytnikach Czerniejewskich, a także na przejściu dla pieszych w Cielimowie.

Na wykonanie dokumentacji projektowej GDDKiA ma przeznaczoną kwotę 1 mln 720 tys. złotych. Po otwarciu ofert poniżej tej sumy znajdują się propozycje dwóch firm, a pozostałych czterech oscylują w granicach od 2,1 mln złotych do nawet niespełna 3,5 mln złotych. Jeśli wykonawca zostanie wybrany, dokumentacja powinna zacząć powstawać jeszcze w tym roku. 

8 komentarzy

 • Link do komentarza andrij sobota, 31 lipca 2021 20:46 napisane przez andrij

  To jest dokumentacja, a nie było kasy na budowę, czy nie było i trzeba zrobić dokumentację?

 • Link do komentarza były kierowca PKS-u sobota, 31 lipca 2021 17:38 napisane przez były kierowca PKS-u

  Krótki odcinek ul. Wolności będzie gotowy w roku 2024 !

 • Link do komentarza Kris sobota, 31 lipca 2021 16:40 napisane przez Kris

  Sygnalizacja świetlna. Bosko. Przejazd z Wrzesni wydłuży sie o 10 minut. O rondach towarzystwo slyszalo? Pewnie nie, to zbyt innowacyjne rozwiązanie. Poza tym nawierzchnia w kiepskim stanie? W takim samym jak kawalek w powiecie wrzesińskim, bo nowa nawierzchnia była lana w tym samym czasie na calej trasie.

 • Link do komentarza Artur Tiger Wiernowolski sobota, 31 lipca 2021 14:11 napisane przez Artur Tiger Wiernowolski

  A może do Cielimowa czy chociażby do ,, planowanej ,, obwodnicy " Gniezna zrobić drogę dwupasmową? Odciąży to ruch w obydwu kierunkach oraz pozwoli na wyprzedzenie kolejki tirów, które często są zawalidrogami do i z Wrześni. Zwłaszcza w godzinach porannych oraz popołudniowych - szczytowych. Czy któryś z mądrych pomyślał o tym czy powstanie kolejny bubel do remontu, jak Witkowska? Bo jesli tak ma być, to od razu wnoszę sprzeciw takiemu projektowi.

 • Link do komentarza marek sobota, 31 lipca 2021 07:53 napisane przez marek

  a może ścieżka rowerowa wzdłuż tej drogi ??

 • Link do komentarza Kierowca piątek, 30 lipca 2021 22:10 napisane przez Kierowca

  A nie można pomyśleć o rondach tylko ciągle sygnalizacja, która blokuje ruch.

 • Link do komentarza Tomek jarochowicz piątek, 30 lipca 2021 14:36 napisane przez Tomek jarochowicz

  Pokażce ul wolności jaki jest postęp prac

 • Link do komentarza Osa piątek, 30 lipca 2021 14:04 napisane przez Osa

  Ciekawe, ile drzew zostanie wyciętych przy tej inwestycji... już i tak ciągle przycinane i kaleczone ledwo żyją, a teraz jeszcze to.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane