Jesteś tutaj:Gospodarka Miasto stara się o środki z Polskiego Ładu. W grze aż 114 mln złotych
środa, 21 lipca 2021 12:21

Miasto stara się o środki z Polskiego Ładu. W grze aż 114 mln złotych

 

Miasto Gniezno chce starać się o środki z rządowego programu na realizację projektów, które są niezbędne dla mieszkańców. 

Na środowej sesji Rady Miasta podjęta zostanie uchwała o zmianie w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Zakłada ona wpisanie trzech dużych projektów, na które to dofinansowanie Miasto Gniezno planuje pozyskać w ramach rządowego Polskiego Ładu. Pierwszym krokiem jest jednak zabezpieczenie pieniędzy w budżecie, by można było otrzymać środki. 

- Jest to pilotaż, który skupia się głównie na pierwszym priorytecie - takie są założenia. Pierwszy priorytet to przede wszystkim projekty z zakresu wodno-kanalizacyjnego, drogowego, a także infrastrukturą związaną z przetwarzaniem odpadów - mówił wiceprezydent Jarosław Grobelny. W ramach Polskiego Ładu można zgłosić trzy projekty, z których finansowanie jest następujące - bez ograniczeń, do 30 mln złotych i do 5 milionów złotych. - Musimy pamiętać o tym, że w ciągu 6 miesięcy musimy wybrać wykonawcę, praktycznie będziemy realizować wszystkie projekty na zasadzie "zaprojektuj i wybuduj" i każdy z nich jest ogłaszany w ramach jednego przetargu. Tak staraliśmy się dobrać projekty, by one tematycznie mniej więcej pasowały i tak, by można było to później zrealizować - dodaje.

Największym z projektów, którego koszt całkowity wynosi 79 mln złotych z wkładem własnym na poziomie 4 mln złotych, jest "budowa infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i drogowej w rejonach ulic Kłeckoskiej, Roosevelta, Kostrzewskiego, Wrzesińskiej, Osiedla Winiary Północ i okolic Jeziora Jelonek". Zakłada on powstanie wspomnianej sieci w obrębie tych części miasta, które wymagają jej z uwagi na postępującą rozbudowę tkanki miejskiej lub są niezbędne dla poprawy warunków bytowych. Uwagę wzbudza szczególnie ul. Kłeckoska: - Nie będziemy aplikowali o kanalizację deszczową i przebudowę całej drogi, bo jest to droga wojewódzka, ale będziemy tu szukali porozumienia między samorządami, by pozyskać finansowanie także na tę część i zrealizować to w całości. W tej kwestii, jako partycypację w projekcie zgłosiła gmina Gniezno - mówił Jarosław Grobelny. 

Drugim z projektów o wartości całkowitej 30 mln złotych i wkładem własnym 1,5 mln złotych jest "modernizacja i budowa infrastruktury drogowej, wodociągowej, kanalizacyjnej i deszczowej w ulicy Wierzbiczany oraz ulicy Kozala". Pierwsza z dróg jest długo oczekiwaną inwestycją, a ul. Kozala niezbędną dla poprawy warunków dojazdowych do os. Skiereszewo od ul. Poznańskiej. 

Trzeci projekt ma wartość 5 mln złotych i wkład własny 250 tys. złotych - jest to "termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 12 w Gnieźnie wraz z budową odnawialnego źródła energii".

O tym, czy się uda pozyskać środki na te wszystkie zadania, decydować będzie m.in. ich wartość merytoryczna. - Musimy to złożyć do końca miesiąca. Ocena ma być szybka, w ciągu kilku tygodni, a w ciągu 6 miesięcy musimy wybrać wykonawcę - przyznał Jarosław Grobelny. Realizacja projektów mogłaby nastąpić w latach 2022 - 2024, ale czy jest w ogóle szansa na pozyskanie środków? W tej sprawie władze miasta liczą na przedstawicieli parlamentu, a w szczególności partii rządzącej: - Będziemy szukali wsparcia, bo uważamy iż pomysł na tego typu projekt czyli Polski Ład jest doskonałym pomysłem w tej sytuacji, kiedy samorządy z jednej strony mają mniej pieniędzy, a z drugiej ceny galopują w szybkim tempie. Nawet gdyby te projekty były droższe od tych, o których mówimy, to będzie szansa dołożyć większą sumę ze środków miasta, bo dofinansowanie wynosi 95% więc myślę, że taka okazja rzadko się zdarza. 

11 komentarzy

 • Link do komentarza Maks czwartek, 29 lipca 2021 07:52 napisane przez Maks

  Rządy pisu i jakikolwiek ład... To brzmi jak ponury oksymoron.

 • Link do komentarza WyborcWyborcza czwartek, 22 lipca 2021 20:43 napisane przez WyborcWyborcza

  I nie brzydzi się tych pieniędzy obecną władza ,,??? No proszę hi hi

 • Link do komentarza normund czwartek, 22 lipca 2021 10:35 napisane przez normund

  Czyli z pieniędzy w wysokości 1000 - 1500 dodatkowo i przymusowo wpłaconych na NFZ - i nic w zamian nie uzyskując ...
  Jaka jest definicja paserstwa?

 • Link do komentarza mieszkaniec czwartek, 22 lipca 2021 10:20 napisane przez mieszkaniec

  Rozumiem budowę nowych ulic, bo jest to bardzo potrzebne, ale czy nie wstyd rządzącym za łatane i to byle jak centralne ulice Gniezna?

 • Link do komentarza Antyedi czwartek, 22 lipca 2021 00:06 napisane przez Antyedi

  Czyżby?

 • Link do komentarza Artur Tiger Wiernowolski środa, 21 lipca 2021 21:58 napisane przez Artur Tiger Wiernowolski

  Gniezno dostanie fundusze wtedy, gdy miatem przestaną rządzić POpaprańcy. A przestaną, gdy przestanie się na POpaprańców głosować. A to wymaga zmiany mentalności wielu osób.

 • Link do komentarza Bronisław środa, 21 lipca 2021 21:24 napisane przez Bronisław

  Budowa odnawialnego źródła energii na dachu szkoły nr 12 ( baterii solarnych do grzania wody ) jest decyzją chybioną. Przecież 800 metrów od tej szkoły będzie robiony odwiert, z którego popłynie i to za darmo gorąca woda. Gorąca woda czerpana ze środka ziemi. Po co wobec tego ładować pieniądze w baterie solarne, których koszt zakupu i montażu zwraca się dopiero po 20 latach. Poza tym warunki gwarancji gwarantują ich sprawne działanie tylko przez 5 lat . A co, jeżeli te baterie solarne ulegną awarii w ciągu następnych piętnastu lat? Całe wyliczenie odnośnie zwrotu kosztów poniesionych przez nasze miasto na ta inwestycję legną w gruzach. Moim zdaniem powinniśmy z tą inwestycją poczekać jeszcze dwa lata ! Będzie już wtedy wiadomo na pewno jaką temperaturę ma woda pod Gnieznem.

 • Link do komentarza Nina środa, 21 lipca 2021 16:54 napisane przez Nina

  Wszystko będzie , tylko niech Tusk nie miesza bo już dużo zła uczynił .

 • Link do komentarza avalon środa, 21 lipca 2021 16:37 napisane przez avalon

  To w Polsce w końcu zaczną sprzedawać Ładę? A może nawet produkować, "Polska Łada". To chyba jedyny kraj w Europie w którym nie można kupić tych samochodów a są cenowo dostępne dla biednych mieszkańców Europy Wschodniej czy inaczej Azji Zachodniej, wśród których niestety najbiedniejsza jest Polska.

 • Link do komentarza Obywatel rp środa, 21 lipca 2021 14:25 napisane przez Obywatel rp

  Pieniądze z polskiego ładu beda prawdopodobnie pozyskane z UE gdzie ta wymyśliła sobie prawozadnosc a tak mówiąc mamy podporządkować się prawu unijnemu, które jest narzucane na sile i jesteśmy pozbawieni własnego prawa a konstytucja została już dawno zapomniana w polsce bo segregacja sanitarna jest z nią sprzeczna

 • Link do komentarza Edi środa, 21 lipca 2021 13:03 napisane przez Edi

  Ktoś wierzy w ten bzdurny polski ład ? Nic z tego nie będzie

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane