Jesteś tutaj:Gospodarka Gniezno otrzymało prawie 17 mln złotych na odwiert geotermalny
piątek, 18 czerwca 2021 11:13

Gniezno otrzymało prawie 17 mln złotych na odwiert geotermalny

 

W przyszłym roku ma się zacząć odwiert, który zweryfikuje możliwości wykorzystania wód geotermalnych na potrzeby Gniezna. Otwór ma mieć głębokość ponad 2 kilometrów.

W sierpniu 2020 roku informowaliśmy, że Miasto Gniezno stara się o uzyskanie dofinansowania na realizację odwiertu geotermalnego. W tym celu już w 2019 roku podjęto działania polegające na stworzeniu dokumentacji, niezbędnej do złożenia wniosku w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Już wówczas zakładano, że pozyskanie dofinansowanie może być trudne z uwagi na ograniczoną pulę pieniędzy. 

Jak poinformowano w piątek 18 czerwca, Miasto Gniezno otrzymało środki w kwocie 16 mln 725 tys. złotych na Wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych Gniezno GT-1. Wszystko w ramach programu "Udostępnianie wód termalnych w Polsce".

- Pierwotnie planowaliśmy rozpocząć działania w 2021 roku i zakończyć w 2022 roku, ale sugestia NFOŚiGW jest taka, byśmy zaczęli finansowanie tych prac w 2022 roku i zakończyli w 2023 i zastosujemy się do wymagań funduszu - przekazał wiceprezydent Jarosław Grobelny: - Dofinansowanie jest na poziomie prawie 17 mln złotych, dość spore, ale dopiero przetarg pokaże nam, czy są to środki, któe są wystarczające do zrealizowania tego projektu. Zakładamy, że w 2021 roku przygotujemy dokumentację przetargową i rozpoczniemy prace od prac przygotowawczych w 2022 roku i rozpoczniemy wtedy wiercenia i zakończymy je w 2023. Zakończy się to opracowaniem hydrologicznym, który pokaże do czego doszliśmy - dodał wiceprezydent.

Na liście beneficjentów, którzy otrzymali środki na odwierty, znalazło się w sumie 15 miejscowości - w pobliżu m.in. Wągrowiec, Gąsawa czy Inowrocław.

Założenie w projekcie jest takie, by otrzymać wodę geotermalną o temperaturze 75 stopni i wydajności 200 metrów sześciennych na godzinę oraz mineralizacji 60-120 gramów na litr. - Wówczas będzie asumpt, by pójść dalej, wykonać kolejny otwór geotermalny i przystąpić do wykorzystania tych złóż geotermalnych. Na dziś możemy powiedzieć iż przystępujemy do badań - mówił Jarosław Grobelny. 

Sam odwiert wykonany będzie przy ul. Gdańskiej, w pobliżu ogródków działkowych. Otwór ma być o głębokość ponad 2 kilometrów i 100 metrów: - Chcę zapewnić wszystkich, którzy mieliby jakiekolwiek obawy, taki odwiert geotermalny nie wiąże się z żadnymi problemami, ani dla mieszkańców, ani nie wygeneruje żadnych problemów w wodach gruntowych - dodał wiceprezydent.

Zakłada się, że w przypadku spełnienia norm, wody geotermalne na wstępnym etapie zostaną wykorzystane do ogrzewania sieci ciepłowniczej.


Na czerwono zaznaczona działka nr 9/13, na której prowadzony ma być odwiert próbny.

19 komentarzy

 • Link do komentarza takie miasto środa, 23 czerwca 2021 15:50 napisane przez takie miasto

  Ciekawe, czy poprosili radnego Kamińskiego do rozmów, bo może on ma jakieś lepsze informacje na temat tych gorących źródeł? I po co były te szyderstwa z Kamińskiego w kampanii wyborczej? A jak tryśnie gejzer, to co? Poddadzą się do dymisji ci wszyscy prześmiewcy?

 • Link do komentarza lokalny patriota wtorek, 22 czerwca 2021 21:44 napisane przez lokalny patriota

  Kpili z Kamińskiego, szyderstwom nie było końca. A teraz,jak sami niczym nie zaskoczyli mieszkańców Gniezna, to sięgnęli po jedyny ratunek, który był sztandarowym programem ich znienawidzonego kandydata na prezydenta, czyli po jego program. No cóż, nasze Gniezno straciło dwa lata, wyborcy uwierzyli w piękne słówka obecnej władzy i mamy taki regres w rozwoju Gniezna, jakiego nie było w czasach odrodzenia pokomunistycznego. Inne miasta nas zawstydzaja rozkwitem, pięknem i niespotykaną estetyką. A nikomu nieznany Uniejów koło Turka rośnie, jak na drożdżach. W 2008 roku otwarto Termy i nastąpił taki boom gospodarczy tej małej miejscowości, że już w 2012 uzyskała status miejscowości uzdrowiskowej. No, ale tam, jak widać mają gospodarza za burmistrza i inwestorzy stoją w kolejce, by inwestować. A u nas? Czy gnieznianie nie są warci, by żyć i mieszkać w mieście dobrze rządzonym przez władze?

 • Link do komentarza qter wtorek, 22 czerwca 2021 13:23 napisane przez qter

  Władza samorządowa wybierana jest przez wspólnotę naszego miasta, by działała w jej imieniu dla dobra i rozwoju Gniezna. To my jesteśmy odpowiedzialni za to, kogo wybieramy. Jeśli wolimy pierogi i fontannę w listopadzie - wybieramy Kowalskiego, jeśli króliki jako formę toalety dla piesków i bezustanną przebudowę Doliny Pojednania - wybieramy Budasza. To ich rządy doprowadziły do tego, że Gniezno - naturalne zaplecze Poznania, spadło na 6. miejsce za Ostrów Wlkp., a wkrótce będzie 7. za Lesznem. Miasto się wyludnia, inwestycji z
  nowymi, nowoczesnymi miejscami pracy brak; u nas tylko Lidle, Biedronki. Wszelkie innowacyjne pomysły są wyśmiewane, a cała energia władzy skupia się na ich blokowaniu. Przykład geotermia i Parowozownia z kolejną niepotrzebną galerią zamiast muzeum pary połączonego z formą centrum nauki Kopernik. Nasza krótkowzroczność, małostkowość i przyzwyczajenie do tych samych od lat nieefektywnych barw partyjnych powodują, że na inwestycję Gniezno w 2021r. przeznacza 23 mln zł, a Ostrów 47, Leszno 91, Swarzędz 52, Śrem 20, Września 23, Luboń 18. W tych miastach są prawdziwi Wielkopolscy gospodarze, to oni przyciągają nowoczesne inwestycje, a my? My ciągniemy się w ogonie, porzućmy więc organizowanie parad równości i inne ideologiczne brednie na rzecz racjonalnego myślenia o gospodarce, by wydobyć się wreszcie z bagna marazmu, w którym grzęźniemy coraz głębiej.

 • Link do komentarza Lamezia Terme poniedziałek, 21 czerwca 2021 23:05 napisane przez Lamezia Terme

  Gniezno Terme

 • Link do komentarza wilk poniedziałek, 21 czerwca 2021 15:49 napisane przez wilk

  Tylko,żeby na tym przetargu pieniądze z dotacji jakimś dziwnym swędem się nie rozeszły....... i targowica powie ,że gra nie warta świeczki,bo za drogo,a PEC i Wodociągi znając życie dalej będą podnosić mieszkańcom opłaty !!! Należy przypomnieć tym hipokrytom ,co mówili o geotermii podczas lokalnych wyborów,a w szczególności Grobelnemu !!! I to jeszcze raz doskonale POKAZUJE,że tym ludziom w żadnej mierze NIE NALEŻY UFAĆ,a już powierzać władzę w mieście czy powiecie,to zakrawa na zwykłą głupotę !!!

 • Link do komentarza wilk poniedziałek, 21 czerwca 2021 15:41 napisane przez wilk

  Avalon--- ty masz świra na tym tle PO PIS !!! To nie jest jedno i to samo,mam ci to jeszcze wytłumaczyć?? Wystarczy,że napiszę iż PO to partia SŁUP założona przez czerwonych kolesi z SB i ich donosicieli TW !!! Dziś jeszcze wiemy,że była i jest sponsorowana za niemieckie pieniądze,czy to jasne ??? Natomiast PIS w koalicji Zjednoczonej Prawicy rządzi dopiero teraz od 2015 roku,przedtem rządziła nie całe DWA lata 2005-2007,a jeszcze wcześniej przez może PÓŁ roku,kiedy premierem był śp. Jan Olszewski jako Porozumienie Centrum i to też w koalicji z KPN,UPR CZY TO JASNE ??? Resztę lat rządzili przefarbowani na demokratów i liberałów czerwoni towarzysze!!!
  I nie powtarzaj BZDUR ,że geotermia jest szkodliwa dla wód gruntowych czy pitnych,jest całkowicie neutralna i nie powoduje najmniejszych szkód !!

 • Link do komentarza urzędas poniedziałek, 21 czerwca 2021 15:22 napisane przez urzędas

  Tak między prawdą a Bogiem, jak mówi polskie porzekadło, gdyby Kamiński został prezydentem Gniezna, to dziś byśmy już mogli przymierzać się do prawdziwego rozwoju Gniezna, i może o ile potwierdzą się naukowe badania o termalnych wodach, to do Gniezna zawitaliby inwestorzy, którzy widząc w tym swój interes, to jednak doprowadziliby do rozkwitu tej umierającej od 6 lat mieściny. Bo obecny prezydent widzi w perspektywie miasta tylko kolejny cmentarz, a sam chce jak "mówią na mieście" prysnąć w senatory.

 • Link do komentarza obiektywnie poniedziałek, 21 czerwca 2021 10:58 napisane przez obiektywnie

  Do Sli - co ma do tego jak piszesz "Rydzykowna geotermia" ( czyli Rydzyk) ? Skąd u Ciebie tyle nienawiści do drugiego człowieka? Myślisz że coś wiesz ,potrafisz ,znasz ? Słabe to było Sli ;)

 • Link do komentarza Henryk niedziela, 20 czerwca 2021 15:22 napisane przez Henryk

  A wszyscy PO wcy gnieźnieńscy śmiali się z Rydzyka. A teraz ci sami PO wcy i zatwardziali lewacy, robią to co Rydzyk. Czyli kto jest mądrzejszy ? Ten, od którego się uczymy i którego podglądamy ? Czy zarozumiały uczeń, który mało wie, ale który patrzy w nauczyciela jak w Boga i stara się po nim wszystko papugować jeszcze mówiąc , że on to wymyślił !? Parodia życia . Prawda !?

 • Link do komentarza Samon niedziela, 20 czerwca 2021 13:00 napisane przez Samon

  A czy Grobelny to nie jest ten Pan, ktory z geotermii w czasie kampanii wyborczej sie smial? Chyba bedzie musial zjesc kapelusz... cos mi sie jednak zdaje ze buta mu na to nie pozwoli...

 • Link do komentarza Z nadzieją niedziela, 20 czerwca 2021 11:34 napisane przez Z nadzieją

  @Sli, tu nie chodzi o rydzykowe śmiszki myszki, ale o niezależność energetyczną. Tańsze rachunki zimą mogą skusić deweloperów do inwestycji w Gnieźnie. A im więcej mieszkańców, tym szybciej miasto się zrewitalizuje. Pomijam co prawda fakt, że najpierw musielibyśmy mieć gospodarza z prawdziwego zdarzenia, a nie chłopców od taniego pijaru... A geoterma to przyszłość. Im więcej źródeł i odwiertów w Polsce, tym bezpieczniej, o ekologii nie wspomnę, bo to sama natura, zielona energia. Oby się udało!

 • Link do komentarza avalon niedziela, 20 czerwca 2021 10:01 napisane przez avalon

  "Energię geotermiczną wykorzystuje się w układach centralnego ogrzewania jako podstawowe źródło energii cieplnej. Drugim zastosowaniem energii geotermicznej jest produkcja energii elektrycznej. Jest to opłacalne jedynie w przypadkach źródeł szczególnie gorących.

  Zagrożenie jakie niesie za sobą produkcja energii geotermicznej to zanieczyszczenia wód głębinowych, uwalnianie radonu, siarkowodoru i innych gazów. "

  ***
  Nic nie jest za darmo. Grzebanie w ziemi także jest niebezpieczne. Niech wiercą więcej, nie będzie wody pitnej. Albo będziemy ją importować (jak wszystko) z Niemiec.
  Niezatapialny reżim PO-PiS niszczy Polskę nieprzerwanie od ponad 30 lat...

 • Link do komentarza Sli sobota, 19 czerwca 2021 20:51 napisane przez Sli

  Na serio w Gnieźnie nie ma potrzebniejszych wydatków niż Rydzykowna geotermia? Może najpierw skupić się na drogach, chodnikach, szkołach.....

 • Link do komentarza Elżbieta sobota, 19 czerwca 2021 19:14 napisane przez Elżbieta

  PODSUMOWUJĄC. Jeżeli odwiert będzie strzałem w symboliczną dziesiątkę, to w obiekcie handlowym "HOFMANNA" przy ulicy Gdańskiej powstanie wielka pływalnia z morską falą, zasilana gorąca wodą ze środka naszej gnieźnieńskiej ziemi. A tak sobie marzę. Ale może ?!

 • Link do komentarza Marek piątek, 18 czerwca 2021 23:49 napisane przez Marek

  Kamiński już dawno powinien być Prezydentem Gniezna. Budasz to jakiś żart i totalna porażka. Totalna, partyjna chorągiewka. W końcu Budasz popierał i to na Rynku! Totalnego idiotę! Po owocach ich poznacie. Dla mnie Budasz to skończony i przegrany lewak.

 • Link do komentarza Zocha piątek, 18 czerwca 2021 22:08 napisane przez Zocha

  Mentalności komucha nigdy nie zmienisz. Ukraść cudzy pomysł i chwalić się jako swoim to normalne dla komuny i postkomuny.

 • Link do komentarza Zdzisiek piątek, 18 czerwca 2021 15:48 napisane przez Zdzisiek

  Tak, pan Kamiński od dawna mówił o możliwości wykorzystania takich wód, no ale nie jest z tzw. Drużyny Budasza, więc sprawę negowano ile się dało...
  A ciepłą wodę z PEC mamy prawie najdroższą w Polsce ("Zmieniamy się dla Was" jak widać w hasłach magistratu i spółek komunalnych)

 • Link do komentarza Jerzol piątek, 18 czerwca 2021 15:44 napisane przez Jerzol

  Szkoda tych pieniędzy, bo Grobelny i cała ferajna udowadniali wyborcom przed wyborami samorządowymi, że w Gnieźnie i okolicy nie ma żadnych ciepłych źródeł, a Kamińskiego odsądzali od czci i wiary. Sprowadzili nawet jakiegoś naukowca, który twierdził to, czego sobie życzyli ci panowie, a który, jak się okazało przed laty mówił tutaj w naszym mieście całkiem co innego, ze Gniezno leży na gorących termach. No więc jak to w końcu jest i kto ma rację? A czy, jeżeli okaże się, że obecny radny Kamiński miał rację to czy zostanie przez miejscowych notabli publicznie przeproszony?

 • Link do komentarza qter piątek, 18 czerwca 2021 12:04 napisane przez qter

  A jak Kamiński mówił o wykorzystaniu wód geotermalnych, to wyśmiewali ten projekt, a dzisiaj tak, jak w przypadku szpitala, ci sami ludzie wypinają pierś do przodu po nieuprawnione zaszczyty. Typowa małostkowość gnieźnieńska i perspektywa sięgająca do czubka własnego nosa i głębokości swoich kieszeni. Gdy czytam o tych niemałych pieniądzach, to wspominam Smolenia z kabaretu Tej, który w rozmowie z reporterem Laskowikiem zawyżał ilości wyprodukowanych bombek i pewnie Gniezno za rządów PO dostałoby nie 17, a 34, 68, 136 mln zł na geotermię, czyli zobaczyłoby przysłowiową figę lub jak kto woli gest Kozakiewicza, bo wszystko zabrałby Poznań.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane