Jesteś tutaj:Gospodarka W Gnieźnie produkują także... drony
środa, 16 czerwca 2021 14:10

W Gnieźnie produkują także... drony

 

Od kilku miesięcy na terenie Gniezna działa firma, której głównym kierunkiem działalności jest produkcja statków powietrznych, choć są one mniejszego wymiaru niż codziennie widywane na niebie samoloty. 

Lotnictwo w dziejach Gniezna zawsze stanowiło jakiś akcent jego historii. Przed wojną odbywały się pokazy lotnicze, a tymczasowe polowe lądowiska znajdowały się m.in. między Dziekanką a Skiereszewem, na Kawiarach, a także między Gnieznem a Żydowem. Później w okresie PRL-u działał w Gnieźnie Czesław Czerniejewski, konstruktor maszyn lotniczych, którego "powietrzna" twórczość jest dziś już niemal zapomniana. Teraz na mapie miasta pojawiło się nowe przedsięwzięcie, o wiele bardziej nowoczesne i jednocześnie stawiające na rozwój - Poldrone.

W środowe południe odbyło się spotkanie przedstawicieli tej firmy z osobami lub instytucjami zainteresowanymi ich produktami. Jak się okazuje, założyciele Poldrone nie są w ogóle z Gniezna, ale zdecydowali się na to, by to właśnie tutaj ulokować siedzibę spółki: - Wielkopolska Izba Gospodarcza, do której przez przypadek trafiliśmy, wskazała nam kilka lokalizacji do obejrzenia i tak trafiliśmy tutaj. Mam do Gniezna wielki sentyment, tu się rodziła polska państwowość i ja zawsze mówię, że należy to wykorzystywać marketingowo - mówił Przemysław Leszczyński, wiceprezes zarządu spółki Poldrone, dodając iż przy tym Gniezno ma dogodne połączenia drogowe. 

Dron dronowi nierówny - te, które powstają w Gnieźnie, będą służyć nie do zabawy i zwykłej fotografii, ale pełnić będą wiele funkcji - ich charakterystycznym elementem, poza skrzydłami, jest silnik tunelowy. Do czego mogą być wykorzystywane te maszyny? - Przemysł wydobywczy, szczególnie kopalnie odkrywkowe, nadzór ropociągów, planowanie akcji pożarniczych gdzie dokonuje inspekcji pozwalających na stworzenie planu akcji, są też misje ratunkowe - wymieniał Przemysław Leszczyński. 

Sama spółka została założona w maju 2020 roku i w październiku znalazła swoją siedzibę w Centrum Handlowym "Goja" przy ul. Kiszkowskiej w Gnieźnie. To tam znajduje się główny warsztat produkcyjny, gdzie także trwają analizy oraz obliczenia nad powstającymi modelami. Poldrone w założeniu nastawione jest na produkcję maszyn do 25 kg masy całkowitej startowej.   

Sama praca nad produkcją maszyn to jedno. Istotne jest jeszcze to, co się dzieje zarówno w środku maszyny, jak i po zebraniu danych podczas lotu. - Prowadzimy prace badawczo-rozwojowe dotyczące stworzenia nowej funkcjonalności w dronach, co było przedmiotem weryfikacji przed udzieleniem grantu czy nie ma patentu na to itd. Zajmujemy się tym, a także wytwarzaniem dronów i ich sprzedażą. Drugą kwestią jest software, bowiem po latach pracy w tej branży jest taka sytuacja, że drony dają nam dużo informacji, ale pojawia się pytanie - kto ma je obrobić? Specjalista, wiadomo, że zna się na tym i wie jak przyporządkować kolory np. zdrowotności roślin lub ich podsychania. Rolnik, nawet z wielkim gospodarstwem, nie ma biologa na stanie. Stąd powstała idea stworzenia oprogramowania, na które otrzymaliśmy dofinansowanie 8 mln 900 tys. złotych i te prace ruszają od października - my jako liderzy konsorcjum wspólnie z UAM i Uniwersytetem Przyrodniczym z Poznania - dodał Przemysław Leszczyński, wskazując iż badania te mają potrwać 2,5 roku.

Organizatorami spotkania, które zakończyło się pokazem umiejętności dronów, były Wielkopolska Izba Gospodarcza i PolDrone Sp. z o.o., natomiast patronat objęły Krajowa Izba Gospodarcza i Miasto Gniezno.

 

1 komentarz

  • Link do komentarza Hahah czwartek, 17 czerwca 2021 18:23 napisane przez Hahah

    Kolejna wydmuszka dronowa. 9mln w błoto zobaczycie po projekcie.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane