Wydrukuj tę stronę
czwartek, 15 kwietnia 2021 18:26

Nie będzie zmian na ul. Warszawskiej

 

Po remoncie ul. Warszawskiej organizacja ruchu na tej ulicy pozostanie taka, jaka jest obecnie. Na podstawie uwag zgłoszonych w konsultacjach urzędnicy podjęli decyzję, że nie powstanie kontrapas i nie ubędzie miejsc postojowych.

W czwartkowe, późne popołudnie rozpoczęło się zdalne podsumowanie konsultacji w sprawie przebudowy ul. Warszawskiej. Jak przedstawiono, w ciągu około dwóch tygodni mieszkańcy zgłosili do Urzędu Miejskiego w sumie 23 uwagi, na które składały się maile, pisma oraz telefony kierowane do Magistratu. Jeden z nich był sprzeciwem przedsiębiorców prowadzących swoje firmy przy ul. Warszawskiej, pod którym podpisało się 38 właścicieli. 

Uwagi przestawiła Alicja Orzeł, dyrektor Wydziału Dróg i Budownictwa, wskazując poszczególne sprawy zgłoszone w zakresie projektu przedstawionego na stronie Urzędu Miejskiego. Ich rozmaitość wskazywała na zainteresowanie poszczególnymi odcinkami ul. Warszawskiej lub też całością projektu. Spora część z nich dotyczyła sprzeciwu likwidacji miejsc postojowych, błędów lub złych założeń w planowanej organizacji ruchu, problemów z rozładunkiem towarów, a także kolizyjności przy zastosowaniu kontrapasa na całym odcinku ulicy. Pojawiły się też uwagi dotyczące poszerzenia chodników, posadzenia zieleni. Nie brakowało też głosów popierających realizację tego projektu. 

- Podsumowując możemy powiedzieć, że było 6 głosów za wprowadzeniem zmian w organizacji ruchu, w tym były uwagi do projektu i szczegółowych rozwiązań. Wpłynęło 14 głosów w tym było podpisanych 51 osób, które zgłosiły sprzeciw do likwidacji miejsc postojowych i sprzeciw do wykonania kontrapasu. 3 głosy były neutralne, stanowiły drobne uwagi. Na stronie Królewskie Gniezno dodano 29 komentarzy z czego można odczytać 12 uwag z czego 5 głosów za wprowadzeniem zmiany w organizacji ruchu, 5 głosów przeciwnych i 3 głosy neutralne - mówiła Alicja Orzeł. Jak dodała, uwagi zostały rozpatrzone przez urzędników oraz projektanta.

- Pomysł kontrapasa na ul. Warszawskiej wynikał z konsultacji rowerowych, które mieliśmy w zeszłym roku. Taki wniosek wtedy padł i przygotowując się do remontu ul. Warszawskiej postanowiliśmy wyrysować ten kontrapas i zaproponować takie rozwiązanie państwu. Zapowiadając te konsultacje zasygnalizowaliśmy iż będą miały one dla nas duże znaczenie i będziemy na nie patrzyli i ostateczne decyzje nie zapadły, poza samą kwestią remontu ul. Warszawskiej - przyznał wiceprezydent Jarosław Grobelny. Jak dalej dodał, większość głosów w konsultacjach opowiedziała się za tym, by pozostawić ul. Warszawską w obecnym planie organizacji ruchu: - Te głosy są rzeczywiście przeważające i to można powiedzieć, że w znaczącej większości przemawiają za tym, by pozostawić te miejsca postojowe na ul. Warszawskiej w dotychczasowej formie - stwierdził zastępca prezydenta.

Wiceprezydent dodał iż ostatecznie układ miejsc postojowych na ul. Warszawskiej pozostanie taki sam i nie powstanie kontrapas. Jak dodał, na drodze mają zostać podniesione przejścia dla pieszych - jedno przed skrzyżowaniem z ul. Moniuszki i drugie przed skrzyżowaniem z targowiskiem. 

 

10 komentarzy