Jesteś tutaj:Gospodarka Nie będzie zmian na ul. Warszawskiej
czwartek, 15 kwietnia 2021 18:26

Nie będzie zmian na ul. Warszawskiej

 

Po remoncie ul. Warszawskiej organizacja ruchu na tej ulicy pozostanie taka, jaka jest obecnie. Na podstawie uwag zgłoszonych w konsultacjach urzędnicy podjęli decyzję, że nie powstanie kontrapas i nie ubędzie miejsc postojowych.

W czwartkowe, późne popołudnie rozpoczęło się zdalne podsumowanie konsultacji w sprawie przebudowy ul. Warszawskiej. Jak przedstawiono, w ciągu około dwóch tygodni mieszkańcy zgłosili do Urzędu Miejskiego w sumie 23 uwagi, na które składały się maile, pisma oraz telefony kierowane do Magistratu. Jeden z nich był sprzeciwem przedsiębiorców prowadzących swoje firmy przy ul. Warszawskiej, pod którym podpisało się 38 właścicieli. 

Uwagi przestawiła Alicja Orzeł, dyrektor Wydziału Dróg i Budownictwa, wskazując poszczególne sprawy zgłoszone w zakresie projektu przedstawionego na stronie Urzędu Miejskiego. Ich rozmaitość wskazywała na zainteresowanie poszczególnymi odcinkami ul. Warszawskiej lub też całością projektu. Spora część z nich dotyczyła sprzeciwu likwidacji miejsc postojowych, błędów lub złych założeń w planowanej organizacji ruchu, problemów z rozładunkiem towarów, a także kolizyjności przy zastosowaniu kontrapasa na całym odcinku ulicy. Pojawiły się też uwagi dotyczące poszerzenia chodników, posadzenia zieleni. Nie brakowało też głosów popierających realizację tego projektu. 

- Podsumowując możemy powiedzieć, że było 6 głosów za wprowadzeniem zmian w organizacji ruchu, w tym były uwagi do projektu i szczegółowych rozwiązań. Wpłynęło 14 głosów w tym było podpisanych 51 osób, które zgłosiły sprzeciw do likwidacji miejsc postojowych i sprzeciw do wykonania kontrapasu. 3 głosy były neutralne, stanowiły drobne uwagi. Na stronie Królewskie Gniezno dodano 29 komentarzy z czego można odczytać 12 uwag z czego 5 głosów za wprowadzeniem zmiany w organizacji ruchu, 5 głosów przeciwnych i 3 głosy neutralne - mówiła Alicja Orzeł. Jak dodała, uwagi zostały rozpatrzone przez urzędników oraz projektanta.

- Pomysł kontrapasa na ul. Warszawskiej wynikał z konsultacji rowerowych, które mieliśmy w zeszłym roku. Taki wniosek wtedy padł i przygotowując się do remontu ul. Warszawskiej postanowiliśmy wyrysować ten kontrapas i zaproponować takie rozwiązanie państwu. Zapowiadając te konsultacje zasygnalizowaliśmy iż będą miały one dla nas duże znaczenie i będziemy na nie patrzyli i ostateczne decyzje nie zapadły, poza samą kwestią remontu ul. Warszawskiej - przyznał wiceprezydent Jarosław Grobelny. Jak dalej dodał, większość głosów w konsultacjach opowiedziała się za tym, by pozostawić ul. Warszawską w obecnym planie organizacji ruchu: - Te głosy są rzeczywiście przeważające i to można powiedzieć, że w znaczącej większości przemawiają za tym, by pozostawić te miejsca postojowe na ul. Warszawskiej w dotychczasowej formie - stwierdził zastępca prezydenta.

Wiceprezydent dodał iż ostatecznie układ miejsc postojowych na ul. Warszawskiej pozostanie taki sam i nie powstanie kontrapas. Jak dodał, na drodze mają zostać podniesione przejścia dla pieszych - jedno przed skrzyżowaniem z ul. Moniuszki i drugie przed skrzyżowaniem z targowiskiem. 

 

10 komentarzy

 • Link do komentarza Marek Z. niedziela, 18 kwietnia 2021 13:04 napisane przez Marek Z.

  A co z terenem dawnych, już chyba spisanych na straty - hal targowych? Uda się tam mimo wszystko oczyścić ten teren z tych niecieszących się już popularnością sklepików i wybudować tam dodatkowy, nowoczesny, piętrowy parking dla osób chcących zaparkować jak najbliżej targu ? A dodatkowo, jeżeli turyści przejadą swoim samochodem przez Stary Rynek i prawie całą ulicę Warszawską i nie znajdą nigdzie wolnego miejsca postojowego, to może właśnie na parkingu - "po halach" znajdą to upragnione, kulturalne miejsce postojowe dla swojej Hondy. I właśnie z tego miejsca będą wracali już pieszo na gnieźnieński Stary Rynek. Po drodze zapewne wejdą jeszcze do kilku gnieźnieńskich sklepów czy cukierni ? To chyba też byłby sposób na ożywienie handlu na ulicy Warszawskiej ?! Spróbujmy. Bo parking pod targowiskiem jest zbyt schowany dla turystów. Z parkingu pod targowiskiem korzystają właściwie tylko gnieźnianie przyjeżdzający na Targ.

 • Link do komentarza Szymon Zieliński sobota, 17 kwietnia 2021 09:12 napisane przez Szymon Zieliński

  Państwo handlowcy z ul. Warszawskiej nie rozumiecie, że walczyliście w dobrej sprawie, ale zupełnie nie o to co jest Wam potrzebne i to nie tylko do przetrwania, ale rozwoju Waszych biznesów. Zamiast prosić o nowy, atrakcyjny garnitur dla Waszej ulicy Wy zadowalacie się tym, że miasto załata dziury w starych gaciach, a niebawem pozwoli na powstanie kawałek dalej kolejnej galerii handlowej, która Wasze biznesy zabije do końca. Naprawdę życzę Wam dobrze, sam staram się robić zakupy w lokalnych i polskich sklepach by wspierać te biznesy, ale sami sobie ten los gotujecie walcząc o mało istotną kwestię. Tu nie o kontrapas była główna walka i te kilka znaków na ulicy, bo to nie jest najważniejsze. Tu szła walka o rewitalizację całej ulicy, która powinna być faktycznie przebudowana (bo to co miasto tam zrobi to żadna przebudowa) i o podniesienie jej atrakcyjności dzięki czemu nie tylko udałoby się Wam zachować obecnych klientów, ale też przyciągnąć nowych, a mieszkańcom miasta przyjemniej spacerować po nim.

 • Link do komentarza brawo piątek, 16 kwietnia 2021 11:55 napisane przez brawo

  Ilość głosów powala. Widać, że mieszkańcy Gniezna nie angażują się w sprawy miasta. Natomiast później anonimowo piszą komentarze jaki to prezydent, urząd itd. Chwali się, że będzie nowa nawierzchnia.

 • Link do komentarza rezigiusz piątek, 16 kwietnia 2021 07:50 napisane przez rezigiusz

  Ulica Warszawska OK ale tam były plany zmiany organizacji ruchu na Ul. Zielony Rynek oraz ul.Farnej oraz brak przejazdu przez Rynek.

  Rozumie że te koncepcje też upadły.

  Po kościach czuję że zbliżają się przedterminowe wybory parlamentarne a wiadomo nie ma co denerwować wyborców

 • Link do komentarza Miś Uszatek piątek, 16 kwietnia 2021 07:38 napisane przez Miś Uszatek

  panie prezydencie Grobelny widzimy, że bierze pan przykład z Arkadiusza Masłowskiego. Też zaczął pan już przygotowania do nowej kampanii wyborczej. Tak tak trzeba w końcu pokazać ludziom , ze nie wszystko prezydenci robią po swojemu i czasami słuchają plebsu by w przyszłości mieć argumenty starając się o ich głosy wyborcze.

 • Link do komentarza gzik piątek, 16 kwietnia 2021 07:34 napisane przez gzik

  No to Prezydenci miasta już zaczynają punktować wśród gnieźnian przed następnymi wyborami !! Pokazują gnieźnianom , że ich słuchają !! hą

 • Link do komentarza klient czwartek, 15 kwietnia 2021 23:09 napisane przez klient

  No i wreszcie niech parkowanie w godzinach handlu będzie ograniczone czasowo po to, by właśnie umożliwić rotację większej liczbie klientów zaparkowanie. Bo jak nic się nie zmieni, to niech Ci kupcy na klientów nie liczą, bo miejsca są zajęte prze mieszkańców i właścicieli sklepów. Ja jak nie mam wolnego miejsca to jadę tam, gdzie zaparkuję , czyli do galerii. Czy kupcy tego nie rozumieją?

 • Link do komentarza Rowerzysta czwartek, 15 kwietnia 2021 22:25 napisane przez Rowerzysta

  Miło przeczytać, że głos mieszkańców został wzìęty pod uwagę.

 • Link do komentarza Sli czwartek, 15 kwietnia 2021 21:59 napisane przez Sli

  Całe szczęście, że ekoterroryści nie wygrali. Remont powinien być tak zaplanowany, żeby miejsc parkingowych przybyło.

 • Link do komentarza Kuba czwartek, 15 kwietnia 2021 21:21 napisane przez Kuba

  Ja się zastanawiam dokąd ta droga rowerowa miałaby prowadzić. Do zjazdu na chodnik, czy jezdnię?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane