Jesteś tutaj:Gospodarka Przy ul. Cymsa powstanie nowy blok w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych
środa, 24 lutego 2021 13:02

Przy ul. Cymsa powstanie nowy blok w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych

 
Przy ul. Cymsa powstanie nowy blok w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych źródło: UM

Obok istniejących przy ul. Cymsa dwóch bloków komunalnych w przeciągu roku ma ruszyć budowa kolejnego - tym razem pobudowanego w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. 

O nowej inwestycji, którą realizować będzie Miasto Gniezno w ramach programu rządowego poinformowano dziś w Magistracie.

- Na dzisiejszej sesji przystąpimy do wywołania uchwały dotyczącej faktu, że będziemy w Gnieźnie budowali kolejny blok z mieszkaniami na wynajem za przystępnym czynszem. Taki sam blok, jak już dwa pobudowane przy ul. Cymsa. Powstanie kolejny blok, który będzie miał 45 mieszkań, trzykondygnacyjny - na każdej po 13 mieszkań. Na parterze tylko sześć, gdyż tam zostanie ulokowane miejskie przedszkole. W tym obszarze jest zapotrzebowanie, na co wskazuje sytuacja w przedszkolu w koszarach, które jest oblegane - przekazał prezydent Tomasz Budasz. Ponadto budynek będzie posiadał podziemną halę garażową.

Budynek ma powstać w ramach rządowego projektu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. W jej ramach samorząd powoła spółkę z innymi miastami (partnerami w projekcie). Jak przekazał prezydent, zakłada się iż powstanie spółki nastąpi jeszcze w marcu br.: - Przewidujemy wbicie łopaty na tym terenie na wiosnę przyszłego roku.

Powstanie inwestycji opierać się będzie na kilku operacjach. Po pierwsze Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa przekaże wsparcie na rzecz gnieźnieńskiego samorządu 3 mln złotych: - Środki te zostaną wykorzystane na objęcie udziałów w spółce Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN Zachodni. Akcjonariuszem tej spółki będzie Krajowy Zasób Nieruchomości, który działa w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego i w ramach tego programu można uzyskać 35% wartości całej inwestycji. KZN posiada także działki na terenie Gniezna, w związku z czym Miasto dokona zamiany działki na terenie przy ul. Cymsa, gdzie znajdują się już dwa istniejące bloki komunalne i w zamian za to otrzymamy działkę przy ul. Gdańskiej - przekazał wiceprezydent Michał Powałowski. Miasto Gniezno już posiada projekt na realizację wspomnianego budynku i będzie on wykorzystywany przez wspomnianą spółkę. 

- 35% całej kwoty inwestycji pochodzić będzie z dopłaty Narodowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, do 55% można uzyskać kredyt w ramach Banku Gospodarstwa Krajowego i pozostała kwota to kwota, która będzie pochodzić z wpłat mieszkańców, którzy będą tam w przyszłości mieszkać. W pierwszej kolejności środki te będą finansowane w ramach udziałów tych wszystkich samorządów, które wejdą do tej spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN Zachodni. W ten sposób powstanie pierwszy blok i mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości, że będziemy rozmawiali o kolejnej budowie - mówił Michał Powałowski.

Budowa nowego bloku miałaby ruszyć wiosną 2022 roku. Przydzielanie lokali oraz późniejsze administrowanie budynkiem ma stać po stronie Miasta Gniezna. 

6 komentarzy

 • Link do komentarza sio_partia czwartek, 25 lutego 2021 13:01 napisane przez sio_partia

  Oby był jasny i oficjalny sposób wyłaniania najemców tych lokali. Żeby żadnych pociotków, krewnych i znajomych nie było.

 • Link do komentarza Miras czwartek, 25 lutego 2021 10:00 napisane przez Miras

  Nie stać na kupno lub normalny wynajem ale na halę garażowa i garażowanie auta już stać. Dziś wystarczy że dwie osoby pracuja za najniższą krajową i można brać kredyt na 400tys a za tyle kupuje się duże mieszkania koszt małego jest poniżej 200tys i może je kupić singiel z najniższą krajową trzeba chcieć

 • Link do komentarza Gnieźniok środa, 24 lutego 2021 19:54 napisane przez Gnieźniok

  Wreszcie miasto Gniezno zaczyna korzystać z RZĄDOWYCH programów mieszkaniowych! Po co było się politycznie kilka lat obrażać na DOBRE programy tego rządu?

 • Link do komentarza ABC środa, 24 lutego 2021 19:05 napisane przez ABC

  Znowu zamieszkają tam rodzice osób zatrudnionych w Urzędzie Miasta Gniezna?

 • Link do komentarza Leon środa, 24 lutego 2021 17:41 napisane przez Leon

  Ile będzie wynosił czynsz mieszkania około 35 m2.?

 • Link do komentarza qter środa, 24 lutego 2021 16:34 napisane przez qter

  Na prezesa spółki najlepszy Kowalski. Ma doświadczenie, bo zarządzał już jednym budynkiem i tak był zapracowany, że biedaczek nie zdążył wykorzystać urlopu.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane