Wydrukuj tę stronę
piątek, 11 grudnia 2020 09:51

Gmina Łubowo chce wybudować „Arenę Fałkowo”

  mnopr
Gmina Łubowo chce wybudować „Arenę Fałkowo” zdjęcie nadesłane

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Gmina Łubowo zamierza wybudować nowoczesny obiekt, łączący w sobie funkcje sportowe, rekreacyjne i kulturalne o roboczej nazwie Arena Fałkowo. W związku z możliwością przejęcia przez Gminę 5ha atrakcyjnie położonych gruntów Skarbu Państwa, zmianie uległa proponowana wcześniej lokalizacja inwestycji.

Obiekt, którego funkcjonalność pozostaje zbliżona do wersji pierwszej, został przeprojektowany pod kątem nowej lokalizacji. Autorzy koncepcji zadbali o zespolenie bryły  z krajobrazem i specyficznym uformowaniem terenu. Zgodnie z tym ma powstać tzw. zielony budynek, gdzie zastosowane rozwiązania architektoniczne pozwalają na przenikanie się naturalnej roślinności z wnętrzem w wielu elementach budynku: przeszklonych ścianach, wewnętrznych patiach z zielenią, podcieniach z drzewami, w zielonym dachu…

Całości mają dopełnić ażurowe pergole, skarpa „zachodząca na część ścian”. Pomyślano też o smaczkach kulturowych, historycznych czy artystycznych. Założono bowiem powiązanie czystej, prostej formy budynku z reliefami na ścianach, czy rzeźbami, które mają powstać w przyszłości w otaczającym „Arenę” parku.

Budynek podzielono na kilka stref. Po wejściu do niego powita nas strefa hallu głównego z dużą przestrzenią o powierzchni niemal 580m2 wraz z barem i patio. Ciąg komunikacyjny prowadzi do dwóch wejść na widownię oraz centralnie umieszczonego wejścia dla zawodników.

Te z kolei otworzą najbardziej reprezentacyjną część budynku czyli strefę sali sportowo-widowiskowej o powierzchni 1500 m2. W północno-wschodniej ścianie hali zaprojektowano scenę, do której dostęp, w zależności od potrzeb, będzie możliwy od strony sali oraz od strony zewnętrznej – amfiteatru. Takie rozwiązanie będzie oryginalne i bardzo funkcjonalne. Do południowej części przylegać ma patio oraz pomieszczenia magazynowo-techniczne. Ta część obiektu płynnie przechodzi w strefę fitness oraz centrum rehabilitacji, gdzie poprzez korytarz wejścia bocznego łączy się z obszerną biblioteką.

Pomieszczenia biblioteki znajdą się pomiędzy wejściem głównym oraz bocznym, we frontowej części budynku. Bardzo istotną częścią założenia stanowić ma teren przyległy do „Areny”. W planach jest zagospodarowanie go amfiteatrem, nowoczesnymi w formie sadzawkami,  fontannami  czy rzeźbami oraz nasadzeniami drzew i krzewów. Pozostała część działki może być w przyszłości zagospodarowana obiektami infrastruktury sportowo – rekreacyjnej: boiskami, skate parkiem, strefą street workout itd.

W części północno – wschodniej działki, od strony Łubowa, Gmina wydziela drogę prowadzącą wprost na teren Specjalnej Strefy Ekonomicznej INVEST – PARK  - podstrefa Łubowo. Rozwiązanie takie ułatwi komunikację oraz wydatnie zmniejszy uciążliwości związane z transportem, gdyż droga oddali ruch od osiedla domów jednorodzinnych, projektowanego budynku Areny oraz powstającego bliżej ronda w Fałkowie „VR Inkubator” – inkubatora przedsiębiorczości, który ma zostać oddany do użytku już w przyszłym roku.

Nowa koncepcja posadowienia oraz formy budynku ma lepiej korespondować z oczekiwaniami lokalnej społeczności, a także spotkała się z aprobatą radnych Gminy Łubowo i jest dobrze postrzegana przez inwestorów, którzy upatrują w niej znakomitej przeciwwagi dla Strefy Ekonomicznej, elementu łagodzącego dynamikę rozwoju ekonomicznego tego terenu.  Projekt będzie możliwy do zrealizowania dzięki wsparciu funduszy zewnętrznych.

Galeria

3 komentarzy