Jesteś tutaj:Gospodarka Deptak na ul. Rzeźnickiej ukończony
piątek, 16 października 2020 09:36

Deptak na ul. Rzeźnickiej ukończony

 

Po ponad pół roku trwających prac, związanych z przebudową infrastruktury podziemnej oraz nawierzchni, prace na ul. Rzeźnickiej zostały już zakończone.

Do ostatnich godzin trwały prace wykończeniowe na budowie deptaku, łączącego ul. Chrobrego z ul. Warszawską. Związane było to z założonym terminem zakończenia prac, który wyznaczony był w przetargu na 15 października br. Do późnego, czwartkowego wieczora realizowano jeszcze nasadzenia w wyspach zieleni, które powstały wzdłuż drogi oraz trwało mocowanie ławek, które powstały na ich krawędziach. Wszystkie prace zakończyły się przed północą. 

W ramach inwestycji wykonano przebudowę kanalizacji wraz z odwodnieniem, a gestorzy pozostałych sieci zrealizowali prace w swoim zakresie. 200-metrowy odcinek drogi został zrealizowany zgodnie z założeniami, które były omawiane w trakcie konsultacji w 2016 roku. Jezdnia została poprowadzona w sposób umożliwiający ulokowanie stref zieleni oraz drogi umożliwiającej dojazd do bram nieruchomości. Zgodnie z organizacją ruchu, ul. Rzeźnicka jest teraz strefą zamieszkania i piesi mają pierwszeństwo przed pojazdami. Oznacza to też zakaz zatrzymywania się poza wyznaczonymi miejscami, których na tej ulicy nie ma - wjazd umożliwiony będzie tylko mieszkańcom ul. Rzeźnickiej oraz dostawom w określonych godzinach.

Nawierzchnia została wykonana z kostki kamiennej, a płyty chodników z płyt granitowych. Niewielki fragment kostki ze starej nawierzchni ul. Rzeźnickiej wykorzystano do realizacji wjazdów do posesji. Odcinki tzw. aktywności, wyłączone z ruchu samochodowego, zostały wyłożone klinkierem drogowym, podobnym do tego z rewitalizacji starówki w 1997 roku. Do wykonania zostały jeszcze śmietniki oraz stojaki rowerowe. 

Inwestycja została wykonana przy wsparciu ze środków unijnych - dofinansowanie projektu przebudowy drogi połączonego z rewitalizacją budynku MOK. Na jego realizację pozyskano 7 mln 593 tys. złotych, a z budżetu miejskiego przeznaczono na ten cel 1 mln 254 tys. złotych. Sama inwestycja na ul. Rzeźnickiej, realizowana przez Zakład Robót Drogowych i Melioracyjnych DROGMEL wyniosła 1 mln 350 tys. złotych.

Projekt realizowany jest w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Wniosek uzyskał dofinansowanie w ramach Osi Priorytetowej 9 „Infrastruktura dla kapitału ludzkiego”, Działanie 9.2 „Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych”, Poddziałania 9.2.1 „Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych”.


Komentarz. Różne uwagi budzi kwestia oświetlenia ulicznego, wykonanego zgodnie z założeniami projektowymi i podyktowanymi opinią konserwatora, a także stan niektórych prywatnych kamienic oraz obecność pustych lokali. Pozostaje mieć nadzieję, że deptak stanie się w przyszłości zachętą na ich odpowiednie wynajęcie.

24 komentarzy

 • Link do komentarza anna środa, 28 października 2020 17:38 napisane przez anna

  No Toi Toi by się przydał.... a tak na poważnie mam pytanie... czy do robienia zdjęć wygnali ludzi deptających ten deptak czy tam po prostu nikt nie depta???? Pusto i w zasadzie nie wiem po co komuś ławki przed domem, przed oknami? eee no jest Toi Toi, nie dopatrzyłam sie..... tam nie usiadziemy przy kawie ani z lodem bo nie ma żadnej kafejki, po co ten deptak? zaraz zamkną część ul. Warszawskiej i Rynek, masakra będę biegła do miasta i z miasta żeby coś załatwić!!!! A z piecy jak się dymiło tak się nadal dymi, tylko siedzieć i wdychać!

 • Link do komentarza qter wtorek, 20 października 2020 10:17 napisane przez qter

  Wizjoner proponuje nam Portugalię, Mieszkaniec -Italię, a my to co, sroce spod ogona wpadliśmy ? Tylko ślepe naśladownictwo? Piękno polega na różnorodności stylów i rozwiązań urbanistyczny. Świąt wszędzie taki sam stanie się nudny. Napisaliście na forum "na okrągło" bez konkretnych propozycji dla Gniezna. Zygismunt wskazał interesujące rozwiązania, ja proponowałem Warszawską, rynki Bednarski i Zielony, a Wy? Tylko wspólnie możemy wskazać Prezydentowi oczekiwane kierunki zmian.

 • Link do komentarza Pasażer wtorek, 20 października 2020 09:27 napisane przez Pasażer

  Po to jest deptak żeby samochody stały. Szacunek dla naszej Policji i Straży Miejskiej którzy nadal ślepi snują się po ulicach naszego miasta.

 • Link do komentarza Łucja wtorek, 20 października 2020 07:35 napisane przez Łucja

  A teraz Ogłaszam konkurs ! Na podawanie na tym forum propozycji zagospodarowania "nowej" ulicy Rzeźnickiej w czasie przyszłorocznych obchodów odpustu świętego Wojciecha. Niech w czasie tego święta , ta uliczka też zacznie " żyć". Czy jest tam miejsce na jakąś małą scenę ? Czy jest tam miejsce na jakieś pięć straganów ze słodyczami i napojami ? Piszcie proszę ! Każdy pomysł jest na wagę złota

 • Link do komentarza tiktak poniedziałek, 19 października 2020 22:36 napisane przez tiktak

  nie wiem co bierzesz Zigismunt ale odłóż to... Widać, że pieniądzem obracasz nie swoim lub jedynie w teorii.

 • Link do komentarza Miłośniczka róż poniedziałek, 19 października 2020 21:46 napisane przez Miłośniczka róż

  Nie narzekajcie. Jest nowe. Dla mnie najważniejsze, że wieczorem działa oświetlenie . Mam też nadzieję, że chodnik jest równy i idąc nie fiknę

 • Link do komentarza Jagoda poniedziałek, 19 października 2020 15:30 napisane przez Jagoda

  Betonowo :( ile ten beton kosztował?

 • Link do komentarza kibolo poniedziałek, 19 października 2020 11:38 napisane przez kibolo

  Z obu stron ul.Rzeźnickiej stoją znaki informujące o zakazie ruchu na ulicy.i co z tego?Samochodów kilka stoi na Rzeźnickiej cały dzień.

 • Link do komentarza Zigismunt poniedziałek, 19 października 2020 09:45 napisane przez Zigismunt

  Właściciele kamienic po lewej stronie ulicy Rzeźnickiej jak się dogadają ze swoimi sąsiadami z ulicy Moniuszki i otworzą (połączą) swoje podwórka to stworzą swój własny deptak. Będzie to deptak równoległy do ulicy Warszawskiej i nie tylko do tej ulicy . I to będzie dopiero przebojowe działanie przedsiębiorców gnieźnieńskich . Można też połączyć wielkie podwórze stworzone dopiero co, za Apteką przy ulicy Mieszka I z podwórzem za cukiernią " u Sowy". Wtedy i tam powstanie kolejny deptak łączący ulice Rzeźnicką z ulicą Mieszka I. Zobaczcie Państwo jakie wielkie możliwości ma jeszcze przed sobą centrum Gniezna. Ale to już nje zależy od Prezydenta Miasta, a wyłącznie od obrotności właścicieli poszczególnych, stykających się ze sobą nieruchomości. Ale czy Polacy potrafią się ze sobą dogadać ? Zobaczymy.

 • Link do komentarza mieszkaniec niedziela, 18 października 2020 21:11 napisane przez mieszkaniec

  Do qter - jaka jaskółka? Gdzie widzi Pan to Piękno? najpierw należy poprawić stan ulic i chodników w centrum. Bo to wstyd nie tylko dla turystów, ale i dla miejscowych, którzy mają prawo do estetyki w swoim mieście! Gniezno ma tak piękne uliczki w centrum które przypominają uliczki w słonecznej Italii, tyle tylko, ze trzeba je na nowo odkryć, zauważyć i tam skierować środki, by po odnowieniu rzeczywiście upiększyły to nasze upadające miasto!

 • Link do komentarza wizjoner niedziela, 18 października 2020 19:50 napisane przez wizjoner

  Kilo. Wystarczy zrobić numer jak w Portugalii wtedy nie będzie już widać tych ruder po lewej stronie . To bardzo proste. Proszę spojrzeć ! https://www.facebook.com/wakacyjnipiraci/videos/900961383762868/

 • Link do komentarza qter niedziela, 18 października 2020 14:11 napisane przez qter

  Prawdziwe serce miasta bije w jego centrum. Tutaj jest jego historia, materialne świadectwa przeszłości i duch poprzednich pokoleń. Dobrze że wreszcie władze to zrozumiały. Jedna jaskółka wprawdzie wiosny nie czyni i uwagi do remontu ul. Rzeźnickiej będą lecz kierunek rewitalizacji centrum jest dobry, stwarzając szansę ożywienia zapomnianej ostatnio części miasta. Osobiście czekam na poprawę stanu pięknej ul. Warszawskiej, targowiska i dwóch naszych rynków.

 • Link do komentarza Kiniu niedziela, 18 października 2020 10:21 napisane przez Kiniu

  Co tu oglądać znowu sam beton i te parę wysepek z krzewami. No może wieczorne oświetlenie daje efekt a tak to znowu beton.

 • Link do komentarza urzędas sobota, 17 października 2020 22:04 napisane przez urzędas

  Ad. rowerzysta - Człowieku, Ty masz pojęcie i o tym, co tworzysz na tym forum, jak byś urwał się z choinki. Jakie hotele? kto ma je budować? Jakie puby, restauracje, jak do tej pory właściciele nie potrafili zadbać o swoje kamienice i straszą swoim wyglądem, a Ty o takich fantazjach króla Maciusia! Zresztą i dzisiaj hotele wioną pustkami, restauracje także. No chyba, ze Gniezno doczeka się innej, przedsiębiorczej i pełnej dalekowzroczności władzy.

 • Link do komentarza Baśka sobota, 17 października 2020 14:37 napisane przez Baśka

  Stare, na żółto świecące lampy zawieszone na elewacjach budynków są sympatyczniejsze w tym miejscu, od tych nowoczesnych, na biało świecących słupów. Co najwyżej ja, gdybym był projektantem to dodałbym jeszcze trochę tych starych na żółto świecących kinkietów także na elewacjach kamienic stojących po drugiej stronie ulicy.

 • Link do komentarza Kilo sobota, 17 października 2020 06:33 napisane przez Kilo

  Jak patrzę na te zdjęcia to mam mieszane uczucia. Ulica wykonana moim zdaniem dobrze i estetycznie, lecz budynki po prostu straszą.
  Właściciele kamienic będą musieli znaleźć na siebie nowy pomysł, bo dla wielu, model który funkcjonował do tej pory się raczej już nie sprawdzi. Poszczególne części miasta zaczynają funkcjonować niezależnie. Do starego miasta jedzie się jak nie ma wyjścia (urząd komunikacji, urząd miasta, sąd, policja, urbis itp.).

 • Link do komentarza lidia piątek, 16 października 2020 23:02 napisane przez lidia

  bardzo ładnie

 • Link do komentarza rowerzysta piątek, 16 października 2020 12:40 napisane przez rowerzysta

  Będzie pięknie. Za kilka lat będą tam puby, restauracje i hotele. Mieszkańcy będą zachwyceni.

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 16 października 2020 11:45 napisane przez mieszkaniec

  Pół ulicy zajmuje jednopiętrowy odrapany, zaniedbany budynek. Nie wstyd właścicielom??? Drugi taki okaz jest obok danego Ośrodka Zdrowia na ul. Wyszyńskiego.

 • Link do komentarza Fajnie piątek, 16 października 2020 11:39 napisane przez Fajnie

  W końcu znowu ożyje handel na tej zapomnianej gnieźnieńskiej uliczce !

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane