poniedziałek, 17 lutego 2020 13:53

Jest przetarg na remont wiaduktu. Szykuje się prawie półtora roku utrudnień

 
Jest przetarg na remont wiaduktu. Szykuje się prawie półtora roku utrudnień źródło: Google Street View

Zarządca drogi wojewódzkiej nr 260, przechodzącej przez wiadukt na ul. Warszawskiej, ogłosił przetarg na wykonanie generalnego remontu przeprawy nad torami. Prace będą mogły się rozpocząć już wiosną br.

O sytuacji technicznej wiaduktu zmotoryzowani gnieźnianie wiedzą już od jakiegoś czasu. Przemawiają za tym ograniczenia tonażowe, wprowadzone w ostatnim czasie - ostatnie zabraniające wjazdu na przeprawę pojazdom o masie ponad 3,5 tony (oprócz autobusów MPK) wprowadzono kilka tygodni temu. Już wkrótce jednak wszyscy będą musieli korzystać z objazdów - oprócz pieszych i rowerzystów. 

Po kilku latach przygotowań Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił przetarg na remont wiaduktu nad torami kolejowymi. Jak założono na wstępie, realizacja zadania ma wykonawcy zająć 483 dni, a odbiór ma nastąpić w ciągu 515 dni, tj. w ciągu roku i około pięciu miesięcy. Przez cały ten czas ruch na wiadukcie ma zostać wstrzymany, a jego konstrukcja częściowo rozebrana. Objazdy dla tranzytu zostały wyznaczone przez ul. Kostrzewskiego. Mieszkańcy będą mogli jednak korzystać z wszystkich pozostałych przejazdów na ul. Pod Trzema Mostami, Kostrzewskiego i Gajowej. 

Jak zawarto w opisie stanu technicznego wiaduktu, wymaga on natychmiastowej naprawy, przede wszystkim na odcinku samej konstrukcji stalowej. Obiekt wybudowany ponad sto lat temu, przeszedł dwie większe modernizacje i naprawy w latach 70. i 90.: - Stan techniczny wiaduktu jest zły. Na taką ocenę składa się zaawansowana korozja elementów pomostu w obszarach pod krawężnikami. Dotyczy to połączenia podłużnych żeber z poprzecznicami oraz samych poprzecznic. Aktualny stan tych połączeń jest przedawaryjny. Dźwigary główne ponad jezdnią są w stanie zadowalającym. Poniżej powierzchni pomostu pasy dolne dźwigarów są punktowo osłabione na skutek silnych ubytków korozyjnych. Ubytki korozyjne w najbardziej zniszczonych odcinkach pasów wymagają wymiany - zawarto w dokumentacji technicznej.

Ponadto stwierdzono bardzo zły stan techniczny w rejonie ław podłożyskowych, podtrzymujących wiadukt - w jednym przypadku pęknięcie prowadzi przez całą wysokość przyczółka. Co więcej stan techniczny śrub i nitów jest fatalny - około 2500 śrub jest w złym stanie, a około 900 nitów ma zniszczone łby. Wiele z uszkodzeń znajduje się pod wiaduktem, skąd nie są one widoczne dla osób poruszających się po przeprawie. 


Przesunięcie konstrukcji stalowej na najazd po południowej stronie przeprawy.

Zakłada się, że stalowa konstrukcja wiaduktu, po rozebraniu asfaltowej jezdni i leżących pod nią betonowych płyt, zostanie podniesiona i przesunięta na południowy nasyp, gdzie będzie poddawana gruntownej konserwacji. W tym czasie remontowi poddawane będą konstrukcje podpór w rejonie uszkodzonego przyczółka. Ponadto wykonane ma zostać nowe odwodnienie wiaduktu, naprawiona dylatacja oraz izolacja. Dodatkowo pojawią się cztery nowe latarnie uliczne, stylizowane na te, jakie funkcjonowały pierwotnie na tej przeprawie.

Z uwagi na fakt, że wiadukt jest wpisany do rejestru zabytków, planowane jest przywrócenie mu balustrady, jaka istniała na nim pierwotnie (fragmenty oryginalnych odcinków są na ul. Dworcowej i przy kolejce wąskotorowej). 

- Na czas prowadzenia robót zakłada się zachowanie ruchu pieszych w rejonie prowadzenia robót budowlanych. W związku z powyższym po wschodniej stronie jezdni, w obrębie nasypu drogowego zabite zostaną stalowe ścianki szczelne, umożliwiające wykonanie tymczasowych chodników – dojść oraz lokalizację podpór tymczasowych kładek dla pieszych. Projektuje się montaż dwóch kładek dla pieszych: kładka nad torami stacji Gniezno oraz kładka nad nieczynnym torem bocznicy kolejowej - zawarto w dokumentacji. Co ważne dla zmotoryzowanych kierowców - zgodnie z tymczasową organizacją ruchu, od strony ul. Kościuszki będzie możliwy wjazd na najazd, skąd przy pomniku będzie można się kierować w stronę ul. Dworcowej. 


P
ołożenie kładki dla pieszych obok prowadzonych prac.

Zainteresowani wykonaniem ww. prac, mogą składać dokumenty do przetargu do 28 lutego 2020 roku. Z uwagi na czas niezbędny na wyłonienie wykonawcy, a także na podpisanie umowy, można szacować iż wiadukt najwcześniej może zostać zamknięty wiosną 2020 roku i otwarty jesienią 2021 roku. Terminy te zależne są od tego, jakie oferty przedłożą zainteresowane firmy i czy wyłonienie wykonawcy nastąpi w marcu 2020 roku. Jeśli nie - okres zamknięcia wiaduktu przesunie się w czasie. WZDW planuje na to zadanie przeznaczyć w sumie prawie 7 mln złotych.

Grafika pochodzi z dokumentacji projektowej załączonej do przetargu.

19 komentarzy

 • Link do komentarza z branży poniedziałek, 24 lutego 2020 07:52 napisane przez z branży

  Za te 7 milionów to co oni chcą zrobić? Kupić nity? Nie starczy na całość, to pewne.

 • Link do komentarza Majki77 niedziela, 23 lutego 2020 14:05 napisane przez Majki77

  W Dobie dzisiejszej Techniki oraz ilości pracowników w Danych Firmach,to Rozumiem pół Roku przerwy i zamknięcia tego mostu ale półtora Roku to jest chyba Raczej Lekka Przesada!tym bardziej,że już był zamykany ten most na Góra 6 miesięcy.

 • Link do komentarza avalon środa, 19 lutego 2020 21:44 napisane przez avalon

  @ Mieszkaniec, Karol

  Pewnie można, tylko to kosztowałoby wiele milionów. Nawet nie sama przebudowa wiaduktu ale wykup działek obok pod poszerzony pas drogowy, plus totalna przebudowa skrzyżowań i układu drogowego wokół.
  Nie potrafią się nawet dogadać w sprawie sąsiedniego "ronda" a co dopiero trzy samorządy miałyby podzielić się kosztami kilkadziesieciu dodatkowych milionów na taką rozbudowę.

  Same 4 pasy na wiadukcie nie rozwiązałyby żadnego problemu bo przyczyną wszystkich korków w okolicy są skrzyżowania Kościuszki - Warszawska i w mniejszym stopniu rondko na skrzyżowaniu Wrzesińskiej i Witkowskiej.
  Żeby to miało sens, przebudowany musiałby zostać cały układ drogowy od Chrobrego po Dalkoską, Wrzesińską i Witkowską z budową planowanych w przyszłości połączeń nowych dróg. To byłaby gigantyczna inwestycja dodatkowo podzielona na Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich (Kościuszki, Lecha, wiadukt, Witkowska, Dworcowa), Zarząd Dróg Powiatowych (Dalkoska, Wrzesińska) i Zarząd Dróg Miejskich (Wawrzyńca, Mieszka I, Składowa, Polna, Warszawska, Pocztowa).

  Niestety nie realne.

 • Link do komentarza Kierowca środa, 19 lutego 2020 17:57 napisane przez Kierowca

  Nasi pomyslodawcy puszcza ruch przez 3mosty i Dalki. A czy ktorys z nich jechal ulica Gajowa i stal na przejezdzie kolejowym po kilkanascie minut. Nie. Ladnie sie tylko planuje ale codziennosc pokazuje co innego. Lepiej od razu puscic ruch obwodnica a przejazd zamknac na stale.

 • Link do komentarza Daro środa, 19 lutego 2020 13:22 napisane przez Daro

  Zakaz dla pojazdow powyzej 3,5 tony a tiry nic z tego sobie nie robia co chwile jakis śmiga widzi to kazdy tylko nie Policja

 • Link do komentarza emeryt środa, 19 lutego 2020 09:01 napisane przez emeryt

  Tak bywa, jak kolejni prezydenci Gniezna zamiast zajmować się poważnymi problemami miasta, bawią się w króliki, dzikie plaże na bruku i takie inne bajki. Owszem, jakiś blok, owszem, jakieś sprzątanie zaniedbanych przez tego, ale także poprzedników parków. To wszystko jest ważne, ale to są sprawy bieżące, które powinny być realizowane codziennie, a nie od wielkiego święta. Żaden z prezydentów Gniezna nie podjął przez lata istotnych tematów, żaden nie przedstawił nigdy wizji rozwoju tego miasta i mamy, co mamy. Miasto się sypie, umiera, a o brudzie lepiej nie mówić. Wczoraj idąc ul. Lubińskiego na krótkim odcinku naliczyłem pięć wstretnych , śmierdzących psich kup.

 • Link do komentarza Michał, już na szczęście nie z Gniezna wtorek, 18 lutego 2020 19:56 napisane przez Michał, już na szczęście nie z Gniezna

  To ze ten most jest zabytkiem to jedno ale to ze nie można zrobić nowego stylizowanego na stary jest po prostu chore.... problem ten sam, jak w przypadku poznańskiej Areny, nie do ruszenia, tylko remont niefunkcjonalnego obiektu.... postawić nowy byłoby taniej i wiadukt wytrzymałby kolejne 100 lat, a tak za publiczne pieniądze zafunduje się nam kolejne gó***, które się za 15 lat będzie się znowu sypać.... brawo.... swoją drogą, ciekawe czy w ogóle znajdzie się śmiała firma do tego przetargu....

 • Link do komentarza mieszkaniec wtorek, 18 lutego 2020 12:47 napisane przez mieszkaniec

  A można rozsunąć stalowe konstrukcje tak aby w środku zrobić 4 pasy ruch ? Rozumiem, że zabytek, ale most Karola to to nie jest. Obok znajduje się obiekt zabytkowej Parowozowni i jakoś nikt o niego nie dba.

 • Link do komentarza Tona wtorek, 18 lutego 2020 12:04 napisane przez Tona

  Zakaz zakazem a Tiry śmigają nadal. Gdzie Policja oraz ITD.

 • Link do komentarza Hans wtorek, 18 lutego 2020 11:48 napisane przez Hans

  Tiger, geniuszu inżynierii drogowej, i gdzie te dwie nitki by prowadziły? Jak od strony Warszawskiej i tak jest jednonitkowe skrzyżowania i na większe nie ma miejsca?

 • Link do komentarza Rafał wtorek, 18 lutego 2020 11:35 napisane przez Rafał

  Poczekamy nawet te dwa lata, ale jak już robią to nie wyobrażam sobie na dzisiejsze realia mniej niż po dwa pasy w każdym kierunku jazdy. W miastach podobnej wielkości jak Gniezno, buduje się już obwodnice i przeprawy wiaduktowe nawet z trzema pasami bo doskonale każdy zdaje sobie sprawę, że obecnie jest tragedia z ruchem a za kolejne 5 lat lepiej nie będzie a wręcz dwukrotnie gorzej...

 • Link do komentarza Yempalriusz wtorek, 18 lutego 2020 10:55 napisane przez Yempalriusz

  Do czasu rozpoczęcia remontu mostu i zamknięcia go do ruchu samochodowego, miasto już dawno powinno sobie przypomnieć o ul. Kokoszki - jeżeli tego nie zrobią to zafundują mieszkańcom tak jak zostało napisane to wcześniej - armagedon, tym bardziej że temat remontu mostu dla nikogo nie będzie zaskoczeniem.

 • Link do komentarza as wtorek, 18 lutego 2020 10:04 napisane przez as

  Całkiem niedawno był kompletnie remontowany...

 • Link do komentarza Maria K. wtorek, 18 lutego 2020 09:29 napisane przez Maria K.

  Wybudują coś na wzór rynkowej fontanny. Radni miejscy nie idźcie tą drogą.

 • Link do komentarza liczyrzepa wtorek, 18 lutego 2020 09:22 napisane przez liczyrzepa

  Niech ten most sprzedadzą na złom, wtedy nowy, betonowy będzie kosztował o połowę mniej !

 • Link do komentarza Przyjaciel wtorek, 18 lutego 2020 08:35 napisane przez Przyjaciel

  Ten wiadukt powinien już służyć wyłącznie pieszym i rowerzystom . Mieszkańcy południowej części Gniezna powinni mieć dostęp do dworców kolejowego i autobusowego poprzez przedłużone podziemne przejście dla pieszych( pod torami kolejowymi ) aż do hipermarketu Bricomarche. Albo jak napisali przedmówcy powinien iść już do muzeum !

 • Link do komentarza Artur Tiger Wiernowolski poniedziałek, 17 lutego 2020 22:10 napisane przez Artur Tiger Wiernowolski

  Z tą cenę mozna przełożyć przez tory dwie nitki po dwa pasy w jazdym kierunku i w dodatku żelbetonowe na amortyzacji

 • Link do komentarza jac poniedziałek, 17 lutego 2020 19:13 napisane przez jac

  Zabytkowy to do muzeum - miasto potrzebuje porządnej szerokiej przeprawy przez tory a nie zabytku ...

 • Link do komentarza JOLA poniedziałek, 17 lutego 2020 15:12 napisane przez JOLA

  Ale będzie ARMAGEDON !

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane