Wydrukuj tę stronę
czwartek, 13 lutego 2020 12:55

Czy 2020 rok będzie kolejnym rekordowym w budownictwie?

 

Z roku na rok w naszym regionie buduje się coraz więcej budynków mieszkalnych, a wiele z nich powstaje na terenie Gniezna oraz Gminy Gniezno. 

Panująca koniunktura na rynku budowlanym oraz kredyty oferowane przez banki, powodują iż wielu mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego decyduje się inwestować we własny dom. Sytuacja jest bardzo zbliżona do tej, jaka panuje w innych częściach kraju, ale nie da się ukryć iż postępująca urbanizacja kolejnych terenów w naszym regionie jest bardzo widoczna. 

Jak wynika z danych Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, tylko w 2019 roku do użytku oddano 532 budynki jednorodzinne (w tym dwulokalowe) oraz 10 budynków wielorodzinnych. W 2018 roku tych pierwszych było 484, a drugich również 10. Rok wcześniej, w 2017 roku do użytku oddano 449 budynki jednorodzinne oraz 9 wielorodzinnych. Tendencja wzrostowa jest więc bardzo zauważalna. Również w tym roku, przez pierwsze 20 dni stycznia do użytku oddano już 47 domów jednorodzinnych. Jeśli to tempo zostanie utrzymane, szacuje się iż w tym roku może być ich nawet ponad 600. Nawet jeśli tej liczby nie uda się przekroczyć, kolejny rekord jest w zasadzie pewny.

Samych budynków wielorodzinnych przybywa, a szczególne zainteresowanie inwestorów w tym zakresie widoczne jest w zachodniej części Gniezna. Tu popyt na mieszkania jest największy z racji dobrego położenia stawianych bloków - w miarę blisko centrum, ale też z możliwością szybkiego wyjazdu w kierunku Poznania. To samo zauważyli nabywcy nieruchomości przeznaczonych pod domy jednorodzinne. Tereny osiedla Skiereszewo, na których jeszcze 20 lat temu były pola, dziś są w znacznej mierze zabudowane. Dowodem tego jest sama ul. Orzeszkowej, która jeszcze dekadę temu była zwykłą ubitą drogą, a dziś stanowi arterię ze sporym natężeniem ruchu.

W innych częściach Gniezna sytuacja wygląda podobnie, a na bieżąco są składane kolejne pozwolenia na budowę. Tylko teraz, na kilkunastu działkach na terenie miasta, inwestorzy planują realizację kolejnych domów wielorodzinnych, które zostaną zrealizowane prawdopodobnie w ciągu najbliższych pięciu lat. Co ważne, o czym informują coraz częściej analitycy w ogólnokrajowych pismach branżowych, ceny lokali z racji dużej oferty rynkowej wcale nie będą spadać. 

Postępująca urbanizacja zauważalna jest także na obszarze Gminy Gniezno, gdzie, jak jeszcze niedawno przekazano na jednej z sesji, znajduje się wydzielonych i gotowych pod zabudowę jednorodzinną aż 3 tysiące działek. Taki wybór powoduje, że ceny nieruchomości pozostają relatywnie niskie, ale też wiele nie może zaleźć nabywców - chociażby te, należące do Urzędu Gminy, położone w Jankowie Dolnym, które mimo przetargów wciąż nie wzbudzają większego zainteresowania. Tymczasem osiedli położonych w formie "wysp" między polami przybywa, co rodzi różne problemy z doprowadzeniem i utrzymaniem niezbędnej infrastruktury. Sprawy te poruszano na jednej z ostatnich komisji Rady Gminy.

Wraz z oddalaniem się mieszkańców od centrum miasta, podążają za nimi usługi. O ile pół wieku temu np. Winiary projektowane były jako dzielnica "samowystarczalna" w tym zakresie, tak dziś obserwowane zjawisko urbanizacji postępuje w sposób dowolny i tylko obecne na części terenów plany zagospodarowania przestrzennego w miarę porządkują tę kwestię.

Usługi z sektora prywatnego kierują się swoimi prawami. Tylko w ciągu ostatnich kilku lat na terenie Gniezna powstało kilka sklepów typu supermarket, a w obszarze gminy Gniezno powstał takowy w Mnichowie. W ten sposób ta gałąź lokalnego rynku zagęszcza się, a w planach w najbliższym czasie jest budowa kolejnych dwóch marketów w południowej i zachodniej części Gniezna, a także sklepu wielkopowierzchniowego typu "dom i ogród" przy ul. Poznańskiej. 

W zakresie usług publicznych, na przykładzie rozrastającego się os. Skiereszewo - miejsce pod rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Czarneckiego zostało zabezpieczone, gdyż spodziewany jest wzrost ilości uczniów tej placówki w przyszłości. W podobnej sytuacji są osoby z wschodniej części Gminy Gniezno, gdzie pilna potrzeba rozbudowy infrastruktury szkolno-przedszkolnej wybrzmiewa cały czas. Także i w tym zakresie samorząd podjął działania w celu poprawy tej kwestii, jednak w tym, jak i przypadku Skiereszewa pojawia się pytanie - czy to wystarczy i na jak długo, skoro osiedla wyrastają w różnych miejscach jak grzyby po deszczu? 

6 komentarzy