poniedziałek, 23 grudnia 2019 12:04

Otwarto nowy odcinek S5 w kierunku Żnina!

 
Otwarto nowy odcinek S5 w kierunku Żnina! źródło: GDDKiA Bydgoszcz

W przedświąteczny poniedziałek zmotoryzowani otrzymali wyjątkowy prezent - otwarto kolejny odcinek drogi ekspresowej S5, prowadzącej do Żnina. Dalsze fragmenty trasy wciąż są w realizacji.

Dwa tygodnie temu miało miejsce otwarcie ostatniego budowanego wielkopolskiego fragmentu S5 z Poznania do Wrocławia - odtąd szeroka droga do stolicy Dolnego Śląska stanęła otworem. Tymczasem 23 grudnia odbyło się oficjalne otwarcie drogi ekspresowej S5 od granicy wielkopolski w kierunku Żnina. 

Odcinek o długości ponad 25 kilometrów prowadzi od węzła Mieleszyn w powiecie gnieźnieńskim do węzła Żnin Północ, stanowiąc też jednocześnie obwodnicę wspomnianego miasta. Po drodze kierujący mają do dyspozycji zjazdy na węzłach: Lubcz, Rogowo, Biskupin, Żnin Zachód. Dla podróżnych do dyspozycji są także dwa Miejsca Obsługi Podróżnych, zlokalizowane na wysokości Żnina.

Jak zapewniał jeszcze niedawno bydgoski oddział GDDKiA, do końca roku planuje się jeszcze udostępnić jedną jezdnię odcinka Żnin Północ - Szubin Północ o długości 19,3 kilometrów.

Na dalszych odcinkach S5 realizacja inwestycji wciąż trwa i znajduje się w różnym stopniu wykonania. Najgorzej przedstawiają się odcinki w rejonie samej Bydgoszczy oraz dalej w kierunku autostrady A1. Niedawno odbyło się otwarcie ofert na dokończenie odcinków S5 na fragmentach: Nowe Marzy - Dworzysko, Dworzysko - Aleksandrowo oraz Białe Błota - Szubin. Wszystkie propozycje przedłożone przez zainteresowane firmy okazały się znacznie przekraczać zakładany budżet. Łącznie wynosił on 1 mld 169 mln złotych, a najtańsze oferty w sumie 1 mld 509 mln złotych. Planuje się, że cała trasa S5 aż do autostrady A1 ma być ukończona do 2022 roku.

9 komentarzy

 • Link do komentarza Gnieźnianin piątek, 27 grudnia 2019 21:53 napisane przez Gnieźnianin

  A ten drogowskaz na zdjęciu poprawnie czytelny ?

 • Link do komentarza niedzielny kierowca piątek, 27 grudnia 2019 08:43 napisane przez niedzielny kierowca

  Spokojniej jest nadal, jak się jedzie przez Mogilno, a na pewno bezpieczniej, jeśli się porusza bez tego ruchu, jaki jest w rejonie Bydgoszczy.

 • Link do komentarza gonzo środa, 25 grudnia 2019 23:08 napisane przez gonzo

  "rowerzysto", nie padnij z zachwytu, bo to droga dla zmotoryzowanych, a nie dla bicyklów!

 • Link do komentarza drogowy środa, 25 grudnia 2019 10:53 napisane przez drogowy

  Nie narzekajmy, jest zrobiona, to cieszmy się, że choć ten kawałek można jechać w cywilizowany sposób. Módlmy się, żeby ją w ogóle kiedyś dokończyli aż do A1 i potem wybudowali odcinek do Ostródy. Wtedy DK15 w kierunku na Toruń odetchnie, bo cały ruch tą trasą póki co idzie od strony Olsztyna właśnie.

 • Link do komentarza misiakisia wtorek, 24 grudnia 2019 08:21 napisane przez misiakisia

  Powiem tak przetestujemy ale fajnie by było aby był jeszcze ten jeden odcinek Znin Północ do Szubin Północ był otwarty choć na tej jednej jezdni bo dalej od Szubina droga w technicznie masakrycznym stanie zwłaszcza Kołaczkowo - Rynażewo

 • Link do komentarza avalon poniedziałek, 23 grudnia 2019 22:39 napisane przez avalon

  Lepiej żeby nie otwierali połowy drogi z Szubina do Żnina / Jaroszewa. Z doświadczenia wiem, że najniebezpieczniejsze są właśnie oddane w połowie drogi dwupasmowe. Jezdnia zaprojektowana do ruchu jednokierunkowego posiada bardzo długie łuki, wiadukty i inne obiekty ograniczają widoczność. Kierowcy wyprzedzają nawet nie widząc drogi przed sobą...
  Niestety na kilku odcinkach S5 przebiega śladem starej DK5 więc muszą zamknąć starą jezdnie żeby zbudować nową...

 • Link do komentarza młodszy o 10 lat poniedziałek, 23 grudnia 2019 18:41 napisane przez młodszy o 10 lat

  "S5 priorytetem na Euro 2012 - Wrocław - Wyborcza.pl
  https://wroclaw.wyborcza.pl › wroclaw
  25 maj 2007 - Budowa drogi ekspresowej S5 Wrocław - Poznań - Gdańsk ma być jedną z priorytetowych inwestycji w przygotowaniach do Euro 2012."

  Pogubiłem się w liczeniu lat. Kiedy będzie ten rok 2012?

 • Link do komentarza rowerzysta poniedziałek, 23 grudnia 2019 18:29 napisane przez rowerzysta

  Coś pięknego, nareszcie kolejna bezpieczna droga.

 • Link do komentarza szofer poniedziałek, 23 grudnia 2019 12:59 napisane przez szofer

  Szlo, jak po grudach, ale wreszcie osiągnięto jakiś cel.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

BarMleczny