Jesteś tutaj:Gospodarka Rewolucja na drogach? Jest projekt tras rowerowych na terenie Gniezna
piątek, 13 grudnia 2019 17:36

Rewolucja na drogach? Jest projekt tras rowerowych na terenie Gniezna

 
Rewolucja na drogach? Jest projekt tras rowerowych na terenie Gniezna archiwum redakcji

Radykalne rozwiązania w infrastrukturze oraz organizacji ruchu na poszczególnych ulicach miasta, ale także komponowanie dróg dla rowerów w kształt istniejącej siatki komunikacyjnej - to znajduje się w propozycjach przedstawionych w konsultacjach tras rowerowych, opublikowanych na stronie Urzędu Miejskiego. 

Na podległej Magistratowi stronie opublikowane zostały projekty realizacji tras rowerowych na terenie Pierwszej Stolicy Polski. Zgodnie z założeniami ich powstanie zostaje rozłożone na okres pięciu lat, a od kilku miesięcy firma Stadtraum, która wykonywała projekt na zamówienie Urzędu Miejskiego, analizowała dokumentację drogową oraz istniejącą infrastrukturę. Na podstawie tego oraz według koncepcji przedstawionej rok temu, przygotowała dokumentację odpowiadającą poszczególnym fragmentom dróg. W ten sposób powstały trzy trasy: północ - południe, wschód - zachód, "dookoła" miasta.

Większość istniejących już ścieżek, kontrpasów lub ciągów pieszo-rowerowych, została wkomponowana w powstały projekt.

Na projekt składa się duży plan orientacyjny z kartami, które rozdzielają poszczególne plany dla konkretnych wycinków miasta, gdzie zaplanowano budowę ww. tras. W sumie są to 64 karty, na których zaznaczono dokładny przebieg nowych dróg, ścieżek czy ciągów. 

Aby jednak zapoznać się ze szczegółami, należy wejść na stronę konsultacji społecznych. Każdy numer pliku PDF należy dopasować do fragmentu karty oznaczonego na mapie (załączniki dostępne są także pod artykułem i dla wygody spakowane dla każdej z tras osobno).

Z dokumentacji, jaką przedstawiono, można zauważyć m.in. takie rozwiązania:

 • likwidacja miejsc postojowych na ul. Dalkoskiej i w tym miejscu utworzenie pasów i ciągów rowerowych na jezdni po obu stronach od ul. Łąkowej do ul. Warszawskiej
 • zwężenie jezdni ul. Roosevelta (od CK eSTeDe) poprzez wymalowanie pasów rowerowych po obu krawędziach jezdni, które z przerwami prowadzić będą aż do przejazdu kolejowego, gdzie zmniejsza się szerokość istniejącej ulicy
 • odcinek ul. Wrzesińskiej od granic miasta do ul. Kostrzewskiego uwzględnia kompleksową przebudowę tej ulicy, którą GDDKiA odkłada od lat. W jej ramach pasy ruchu mają zostać rozdzielone i powstaną bezkolizyjne zjazdy, a ścieżka rowerowa ma zostać poprowadzona wzdłuż wschodniej części drogi, częściowo po śladzie starej ścieżki wybudowanej lata temu na skraju Lasu Miejskiego.
 • na ul. Wrzesińskiej ścieżka powstanie po zachodniej stronie ulicy, gdzie na jej potrzeby planuje się budowę obok chodnika
 • na Rondzie Gnieźnieńskich Olimpijczyków ruch rowerowy planuje się zorganizować według projektu przebudowy tego skrzyżowania. Rowery mają poruszać się wydzielonymi pasami ścieżek, rozlokowanymi wokół ronda. 
 • na wiadukcie nad torami wzdłuż ul. Warszawskiej, który jest "wąskim gardłem" komunikacyjnym, rowerzyści mają korzystać tak, jak normalni użytkownicy ruchu. Jak zawarto, przy ewentualnej przebudowie, jeśli będzie możliwość, mogłaby powstać dwukierunkowa DDR.
 • na ul. Żwirki i Wigury ruch planuje poprowadzić się różnicowanymi szlakami rowerowymi - od ścieżek, poprzez chodniki z dopuszczonym ruchem rowerowym po ciągi pieszo-rowerowe
 • na Wiadukcie Solidarności zaprojektowano zlikwidowanie dla samochodów jednego pasa ruchu w kierunku centrum i utworzenie tu wydzielonego pasa dla rowerów, które kończyć będzie się przed rondem - to rozwiązanie, jak zawarto w projekcie, jest w trakcie uzgadniania.

Na pozostałych odcinkach przewidziano najróżniejsze rozwiązania drogowe, od ciągów pieszo-rowerowych po wybudowane od podstaw ścieżki rowerowe. Są też stosowane "chodniki z dopuszczonym ruchem rowerowym", które budzą kontrowersje z uwagi na brak podstaw prawnych do stosowania tego typu oznakowania - więcej na ten temat można przeczytać tutaj. 

W ramach projektu zaproponowano realizację "śluz rowerowych", a więc miejsc przed skrzyżowaniami z sygnalizacją, na których kierujący jednośladami mogą osobno od samochodów bezpiecznie czekać  na zielone światło. Takie miejsca mają powstać w kilkunastu miejscach.

Ponadto na projektach są takie fragmenty tras, które już teraz mogą budzić sporo uwag co do ilości zastosowanych rozwiązań na stosunkowo krótkim odcinku drogi (i o różnym zakresie obowiązku z ich korzystania). Przykładowo na ul. Lecha na chodniku po zachodniej stronie miałby powstać ciąg pieszo-rowerowy, który na ul. Sobieskiego ma przechodzić w "chodnik z dopuszczonym ruchem rowerowym", po czym od Parku Miejskiego ponownie ma się stać ciągiem pieszo-rowerowym. Oznaczać to będzie, że rowerzysta musi korzystać z CPR na ul. Lecha, potem może wybrać jazdę ulicą Sobieskiego po jezdni, by za chwilę obowiązkowo zjechać ponownie na CPR w kierunku ul. Roosevelta. Taka mozaika rozwiązań pojawia się także na innych odcinkach dróg. 

Już teraz można zakładać, że propozycje niektórych fragmentów tras będą budzić sporo uwag. Konsultacje trwać mają do 13 stycznia 2020 roku - więcej informacji na stronie, gdzie są omówione aspekty budowy dróg rowerowych zgodnie z przepisami, lista zarządców dróg na terenie Gniezna itp. 

Załączniki z pakietami plików dla poszczególnych tras dostępne są poniżej!

14 komentarzy

 • Link do komentarza urzednikpogodzinach środa, 25 grudnia 2019 12:07 napisane przez urzednikpogodzinach

  Nie będzie spotkań z mieszkańcami!!!!!!!

 • Link do komentarza Marco środa, 18 grudnia 2019 07:18 napisane przez Marco

  Ludzie . A Wy nie jeździcie rowerami po mieście? Nie macie nic do powiedzenia w tym temacie? Nic nie zaproponujecie ? Myślicie , że ktoś za Was wszystko zrobi ? Ej. Geniusze odezwijcie się !!

 • Link do komentarza z Poznania wtorek, 17 grudnia 2019 12:53 napisane przez z Poznania

  Przecież ten projekt to kpina. Na tyle, na ile znam Gniezno i niektóre z tych ulic, to zaproponowane rozwiązania są wyssane z palca. Nie gódźcie się na takie rzeczy, bo to jest spychologia!

 • Link do komentarza prorok wtorek, 17 grudnia 2019 07:15 napisane przez prorok

  Na tych zawężonych o pasy rowerowe ulicach, typu Roosevelta, będzie więcej potrąceń rowerzystów niż było dotąd. Dlaczego? Bo nie ma wszędzie na Roosevelta zatok autobusowych, bo na światłach przy Kauflandzie nie da się już zawęzić poszczególnych pasów skrętu, bo na skrzyżowania ulicy Roosevelta z ulicą Staszica i z ulicą Słowackiego są bardzo niebezpieczne, gdyż kierowcy, by wyjechać z ulic podporządkowanych muszą dosłownie wpychać się miedzy pojazdy na Roosevelta i nie będą już zauważali rowerzystów. Czy rzeczywiście moje czarne proroctwa się sprawdzą zobaczymy za rok.

 • Link do komentarza brzdąc poniedziałek, 16 grudnia 2019 20:07 napisane przez brzdąc

  Zaproście sobie do przetestowania swoich pomysłów cyklistów z Poznania. Ręczę , że nie zostawią oni na czcigodnych projektantach tych tras rowerowych ani jednej suchej nitki !!

 • Link do komentarza Mee poniedziałek, 16 grudnia 2019 17:20 napisane przez Mee

  A ta firma projektowa,to była fizycznie w Gnieźnie, czy robiła projekt przez Street Viev

 • Link do komentarza wilk poniedziałek, 16 grudnia 2019 14:40 napisane przez wilk

  Można tylko takimi słowami to skomentować----kompletny debilizm !!!!!!

 • Link do komentarza tola poniedziałek, 16 grudnia 2019 14:12 napisane przez tola

  wg mnie na Wiadukcie Solidarności wystarczyłoby wyznaczyć jeden ciąg pieszy jako rowerowy. Z moich obserwacji wynika, że piesi częściej chodzą tym prawym przy wodociągach za to rowerzyści jak już to wybierają lewy nad "makiem", tam jest zazwyczaj mniej pieszych. Po drugie na Roosevelta są w większości szerokie chodniki więc wystaczyłoby dopuścić ruch rowerowy lub podzielić chodniki, a ulicę zostawić kierowcom. Sama ulica jest bardzo niebezpieczna dla rowerzystów.

 • Link do komentarza mirek poniedziałek, 16 grudnia 2019 10:21 napisane przez mirek

  no tak ,od zawsze rower zawadza na drodze samochodom i odwrotnie,a może troche ale dobrego oleju do głowy i będzie dobrze,dobrych ,pozytywnych chęci dla całej sprawy,ktoś chce dobrze ,ktoś mówi że to żle,hmm coś z rozumami ludzkimi się dzieje niedobrego tego już nie można ogarnąć

 • Link do komentarza micio poniedziałek, 16 grudnia 2019 09:53 napisane przez micio

  Ja pierdziele- projektują ludzie którzy nie jeżdzą rowerami... Ile km w Gnieźnie przejechały rowerem osoby które to zaprojektowały? Może warto sie spotkać- przejechać planowane trasy, proozmawiać o plusach i minusach rozwiązan... chyba że już to jest klepnięte a dla ciemnego ludu- pseudokonsultacje.

 • Link do komentarza urzednikpogodzinach sobota, 14 grudnia 2019 22:28 napisane przez urzednikpogodzinach

  Opis techniczny - wszystkie zdjęcia praktycznie wykonane z perspektyw samochodu. Czy projektanci w ogóle wyszli z pojazdów podczas projektowania tras?

 • Link do komentarza Odrobina logiki sobota, 14 grudnia 2019 16:39 napisane przez Odrobina logiki

  Likwidacja jednego pasa ruchu dla samochodów na Wiadukcie Solidarności? Czy ktoś robił to na kacu? Przecież to jedna z najbardziej ruchliwych arterii! Niech "projektant" pojedzie sobie samochodem w godzinach szczytu tą trasą...

 • Link do komentarza Kris piątek, 13 grudnia 2019 20:23 napisane przez Kris

  Tak narobic ścieżki a rowerzysci i tak beda jedzic jak chca tak jak na Witkowskiej czy Orzeszkowej (ścieżki sa a i tak jeżdżą po ulicy ) samochody w korkach niech stoja a pozniej o smogu sie mówi

 • Link do komentarza rezigiusz piątek, 13 grudnia 2019 18:50 napisane przez rezigiusz

  Kuzwa chyba ktoś na łeb upadł w tym UM razem z ta firmą która te rozwiązania projektowała. Tyle komentarza

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane