Jesteś tutaj:Gospodarka Podatki w Gnieźnie pójdą w górę. Podwyżka o średnio 20%
piątek, 25 października 2019 16:44

Podatki w Gnieźnie pójdą w górę. Podwyżka o średnio 20%

 
Podatki w Gnieźnie pójdą w górę. Podwyżka o średnio 20% archiwum redakcji

Siedem lat po ostatnich większych zmianach już od nowego roku w Gnieźnie w życie wejdą nowe stawki podatkowe. Podwyżka ma być większa o 20%. 

Radni na posiedzeniu Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska podzielili się w kwestii uznania nowej uchwały ws. wysokości stawek podatku od nieruchomości - trzy głosy były pozytywne i trzy negatywne. Zmiany, które planuje się wprowadzić, mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. 

- Stawki te mieliśmy zachowane od 2012 roku, a w 2020 roku planujemy podnieść stawki podatku od nieruchomości o średnio 20%. Ubytek Miasta Gniezna, jeśli chodzi o dochody podatkowe na koniec 2018 roku wynosił 5 mln 985 tys. 737 złotych. Ten ubytek wynikał z tego, że Minister Finansów wylicza nam dochody podatkowe tak, jakbyśmy stosowali stawkę maksymalną i pobierali opłaty według stawki maksymalnej. To ma niestety wpływ na wysokość subwencji wyrównawczej - przyznała skarbnik Ewa Gawrych. Jak dodała też, co roku ministerstwo określa także kwotę stawki maksymalnej, której rada nie może przekroczyć. 

Wpływ podatków do budżetu miejskiego to kwota 18 mln 800 tys. złotych od osób prawnych i 9 mln 100 tys. złotych od osób fizycznych. 


Zgodnie z proponowanymi zmianami, stawki podatków kształtować się mają następująco:

Od gruntów:

 • związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej bez względu na sposób sklasyfikowania w ewidencji gruntów i budynków - 0,82 zł od 1 m² powierzchni (obecnie jest to 0,68 zł)
 • pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych – 4,44 zł od 1 ha powierzchni (obecnie jest to 3,70 zł)
 • pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - 0,35 zł od 1 m² powierzchni (obecnie jest to 0,33 zł)
 • niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji – 3,00 zł od 1 m² powierzchni (obecnie jest to 2,50 zł)

Od budynków lub ich części:

 • mieszkalnych - 0,70 zł od 1 m² powierzchni użytkowej (obecnie jest to 0,65 zł)
 • związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej - 22,10 zł od 1 m² powierzchni użytkowej (obecnie jest to 18,10 zł)
 • zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym - 10,68 od 1 m² powierzchni użytkowej (obecnie jest to 8,90 zł)
 • związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń - 4,56 zł od 1 m² powierzchni użytkowej (obecnie jest to 3,80 zł)
 • pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - 7,92 zł od 1 m² powierzchni użytkowej (obecnie jest to 6,60 zł)

Od budowli - 2 % ich wartości określonej na podstawie art. 4 ust. 1 pkt. 3 i ust. 3-7 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.


Podczas posiedzenia komisji nowe stawki zestawiono z miastami porównywanymi wielkością i ilością mieszkańców, tj. Inowrocławiem i Ostrowem Wielkopolskim, wskazując iż kwoty te nawet po podwyżce będą w Gnieźnie niższe niż w tych miastach. W podobny sposób porównano je również ze Swarzędzem i Kostrzynem, jako miejscowościami położonymi najbliżej Gniezna. Nie wspomniano jednak o Wrześni, gdzie podatków od nieruchomości (domów i mieszkań) od 2015 roku... nie ma. Zdaniem urzędników zmiany w stawkach pozwolą na to, że w kolejnym roku do budżetu miejskiego wpłynie dodatkowe 4 mln złotych dochodu. 

Skarbnik dodała, że na terenie Gniezna istnieje możliwość skorzystania z ulg podatkowych na podstawie trzech uchwał: de minimis (przy odpowiednim wzroście zatrudnienia w przedsiębiorstwie) i pomocy regionalnej (pod uwagę jest brana wartość poniesionych wydatków oraz wzrost zatrudnienia) - obecnie nie korzysta z nich nikt, a tym, którzy to robili, ulgi już wygasły. Jest jeszcze jedna opcja - dla właścicieli kamienic z tytułu modernizacji budynków (np. elewacji, okien, pokrycia dachowego), z której obecnie korzystają trzy podmioty z ulgą, a pięciu oczekuje na zwolnienie w przyszłym roku. Ewa Gawrych dodała iż obecnie na koniec września br. zaległości bieżące z tytułu podatków wynosiły 800 tys. złotych.

Ostateczną decyzję co do podwyżki podatków radni podejmą na posiedzeniu Rady Miasta w ostatnią środę października br.

35 komentarzy

 • Link do komentarza abcd czwartek, 31 października 2019 07:54 napisane przez abcd

  do Toja - twoje wywody nijak się mają do rzeczywistości . Ludzie są rozumni i wiedzą co to są podatki i jakie jest ich przeznaczenie. Opór budzi sposób wydawania grosza publicznego , bezcelowe przeznaczanie naszych pieniędzy na wiele zbędnych i niepotrzebnych spraw. Skoro brakuje samorządowi pieniędzy to wyjaśnij może dlaczego taki samorząd wydaje pieniądze na wyjazdy zagraniczne delegacji wieloosobowych gdy rewizyty są znacznie skromniejsze , po co był wyjazd czterech urzędników wyższych szczebli do Armenii gdzie odbywał się festiwal dżemów, na co nam potrzeba wyjazdu między innymi kierowcy prezydenta na biegi do Anagni we Włoszech, po co zatrudnianie rzeczników czy doradców na jakie moda zapanowała gdy nastały czasy PO w mieście ? po co bardzo drogie parki, jak się ma zatrudnianie zewnętrznych firm do tworzenia terenów zielonych przy jednoczesnym utworzeniu zieleni miejskiej gdy inne miasta w tym temacie polegają na własnych siłach, po co nam szkolenia wizerunkowe prezydenta ? dlaczego toleruje się wypłacanie ekwiwalentów za niewykorzystane urlopy - oczywiście to przywilej niektórych, po co nam jakaś niby gazetka pod tytułem "informator miejski" , ile czasu powinna trwać inwestycja budowy szpitala i ile powinna kosztować a ile czasu trwa i ile do tej pory wydatkowano na nią pieniędzy - o ile więcej wydano z tytułu przeciągniętych terminów , napraw itd. czy i kto za to ponosi odpowiedzialność i kto za te niedoróbki płaci ?

  Dla ciebie sprawy wydają się być proste, jednak to nie tak , pieniądz publiczny to pieniądz publiczny z naszych podatków i nie jest tak że wytłumaczeniem jest że trzeba skądś brać bo nie urośnie w urzędzie, jest jeszcze druga sprawa , to rozważne i rozsądne podejście do wydawania pieniędzy.

  Przy okazji jeszcze takie pytanie , ile miasto straciło na niedopilnowaniu prawidłowego poboru opłat za śmieci i zmniejszonych wpływów oraz dlaczego nie obciążono winnych zaniedbań tylko podwyższono opłaty uczciwie płacącym w imię zbilansowania . Czy mniejsze wpływy z racji zaniedbań jak w tym przypadku to również winna czynników zewnętrznych jak np. rząd ?

 • Link do komentarza kielbasa środa, 30 października 2019 23:42 napisane przez kielbasa

  senior
  nikt mnie utrzymywał nie będzie bo mam własny niezależny od łaski państwa majątek ( uczciwy nie kradziony z państwowego itp) i to ten majątek mnie będzie utrzymywał. a dzieci moje dzieci wyjadą mieszkać i pracować za granicę ( juz to zapowiadają) żeby nie życ w tym oszołomskim kraju w którym po rządach pis lamu nic nie zostanie. nie godzę się na rozdawnictwo socjalu. obnizyc podatki i koszty zatrudnienia pracownika i wtedy zagonić 500plusy do pracy ( za godziwą pensję ktorą zaplaci pracodawca po obnizeniu mu kosztów pracy) - ale to zatrudne dla " fachowców " pisich.

 • Link do komentarza Koryfeusz środa, 30 października 2019 09:33 napisane przez Koryfeusz

  Wszystkiemu winny jest system społeczno-ekonomiczny i politycy, którzy funkcjonują w ramach ograniczających praw tego systemu. Trzeba zmienić prawa i te wszelkie regułki ekonomiczne. Stworzyć nowy system bez dzisiejszych ograniczeń, który nie będzie wymagał zaciskania pasa, podwyżek podatków, kombinowania i przeliczania wszystkiego na pieniądze. Nikomu jednak się nie chce, politycy działają doraźnie i nie wymyślą nic nowego, ekonomiści i tzw. eksperci wyślą w kategoriach obecnych praw ekonomicznych, czyli tego co już wymyślono i nawet nie wiedzą jak je korygować czy na nie wpływać. Brakuje wizjonerów, którzy faktycznie zaprezentują chociażby ogólną wizję nowego systemu i nowego porządku gospodarczego. Jeśli do tych zmian systemowych nie będziemy dążyć, nie zechcemy stworzyć nowego systemu, do aż do śmierci będą podwyżki podatków, inflacje, socjał tracący na wartości itp.

 • Link do komentarza Toja środa, 30 października 2019 07:48 napisane przez Toja

  Czy wy ludzie nie rozumiecie, że rząd nie ma własnych pieniędzy?! Co z tego, że obniżyli PIT, wprowadzili 500+ itd.?! Nie rozumiecie, że ktoś za to musi zapłacić? I nie płaci rząd, a zrzucił to na samorząd! Który żeby nie utonąć musi to zbilansować!
  Większość komentatorów po prostu nie jest douczona i nie czyta dokumentów! Bazuje na populistycznych nagłówkach, a nie na treści. Nie próbuje zrozumieć dwóch stron! Pieniądze nie rosną na dziedzińcu UM, a trzeba je skądś wziąć! Zanim skomentujcie to przeczytajcie chociaż uzasadnienia do tych uchwał, a nie komentujcie tylko nagłówka...
  Wiecie ile kosztuje podwyżka dla nauczycieli, której rząd nie dał, a zrzucił to na samorząd?! Skąd wziąć na to monety z miastowej kasy?
  Wiecie ile samorząd straci na obniżce pitu?! Jak zalepić ta dziurę? Budżet Państwa się nie dołoży do tego ani złotówki!

  Czytajcie dokumenty, a później komentujcie!

 • Link do komentarza podatnik środa, 30 października 2019 07:32 napisane przez podatnik

  kiełbaso, akurat tutaj podwyżki podatków i innych danin na rzecz miasta funduje nam ten nie będący PIS-em ! Nie jest też to nowość dla nas, przy okazji innych podwyżek i zadłużeń niezależnych od PIS-u dotychczas poznaliśmy już takie określenia jak zbilansowanie, solidarność pokoleniowa. Teraz dowiadujemy się o jakimś ubytku. A może by tak dokładnie wyliczyć i uświadomić nam ile pieniędzy wydaje się na różne niepotrzebne społeczeństwu sprawy oraz ograniczyć ich wydatkowanie. Przy okazji pytanie , czy już zbilansowano wpływy za śmieci i kiedy zostaną obniżone te opłaty zgodnie z obietnicą ? Również przydałoby się jakieś porównanie z Pobiedziskami , które rozwijają się w szalonym tempie i nie tylko wyprzedziły nas z różnymi rozwiązaniami infrastruktury drogowej ale i z tzw. centrum przesiadkowym a nawet darmową komunikacją miejską czy zielenią.

 • Link do komentarza obserwator 2 środa, 30 października 2019 07:17 napisane przez obserwator 2

  OBSERWATOR MASZ RACJE. Dyrektor firmy mającej dokończyć budowę szpitala przed kamerami telewizyjnymi w sierpniu obiecywał, ze dalsze prace na budowie rozpoczną się już od września. Minął wrzesień, minął październik a na budowie szpitala ciągle nie widać ani jednego budowlańca. Ciekawe co jest tego powodem? Czyżby Starostwo jednak tego kredytu na 50 milionów z banku nie dostało???? Czyżby Pan starosta Gruszczyński był dla nich NIEWIARYGODNY ?

 • Link do komentarza wilk środa, 30 października 2019 00:43 napisane przez wilk

  I bardzo dobrze,pięknie !!!!!Otworzą się może oczy niektórym mieszkańcom,KOGO WYBRALI !!!!!! A powybierali post komunę na czele z całą przemalowaną drużyną Budasza !!!Już pewien prezesik ze spółdzielni ,zaraz po wyborach,podniósł swoim głównie wyborcom na Winiarach CENY za podgrzanie wody,zaraz jak został wybrany do rady miasta, tak z WDZIĘCZNOŚCI dla nich..........bo przed wyborami ani słowa.......... I teraz także urzędujący prezydent i wspierająca go STARA KOMUNA na siłę szuka pieniędzy z naszych kieszeni ,a założę się ,iż to nie wszystkie podwyżki,pewnie zaraz latem przyszłego roku będą się domagać WODOCIĄGI i PIC ,bo .......argument będzie taki jak poprzednio,.....ludzie oszczędzają wodę i ogrzewanie.........PARANOJA CO ?? Rozgonić tego towarzystwa wzajemnej adoracji się nie da,gimbusy,komuno wróć i dzbany niestety powybierali NAM na 5 lat BETON,no chyba,że znajdą się przysłowiowe ......taczki albo zacznie ktoś zbierać podpisy o odwołanie w referendum tego komuszego towarzystwa.... i pomyśleć,że za dwa,trzy lata mielibyśmy już tanie ogrzewanie z wód termalnych !!!!!!!!!Kibice sportowi żużla,piłki nożnej czy ręcznej też nie myślcie,że GNIEZNO z tymi władzami będzie walczyć o jakieś AWANSE wyżej,wszystko to są POZORY,chyba,że znajdą się chojni sponsorzy,miasto i powiat NIE MA KASY !!!!!! I tak będzie jeszcze przez 4 lata kadencji tej postkomuny,założymy się znowu ??????

 • Link do komentarza senior wtorek, 29 października 2019 20:50 napisane przez senior

  @ kiełbasa - zasiłek rodzinny na dziecko to nie żaden socjal i żadna kiełbasa wyborcza. To jest inwestycja w kolejne pokolenie Polskie, by taki wredny człowiek, jak ty, miał na starość utrzymanie. To sa pieniądze, które słusznie się Polakom za lata udręki w tym także za lata poniżania i okradania państwa przez Pańskich idoli najpierw z PZPR, a potem z PO zakolegowanych z SLD należą. Wybory pokazały, że mimo nikczemności takich ludzi, jak pan, Polacy jednak wybrali mądrze i dzisiaj możemy być pewni, ze nasz kraj dzięki rządom PiSu będzie się dynamicznie rozwijał, czego nie było przez całe lata po 1989 roku.

 • Link do komentarza obserwator wtorek, 29 października 2019 18:32 napisane przez obserwator

  do 7777777777
  w sam punkt : "rzecznicy, doradcy, zastępcy komendantów w strażach miejskich , inni tego typu "pomagierzy" , po co rozbuchana promocja, cateringi, kwiatki, gazety, osobiści kierowcy, szkolenia wizerunkowe, wyjazdy zagraniczne całymi ekipami (u nas na pamiętliwe dżemy), wypłacanie za nie wykorzystane urlopy (TBS) " ilość pieniędzy wyrzucana w błoto jest zatrważająca !!! Miasto upada, brudne , śmierdzące, świecące pustkami lokale, zarośnięte Kasyno.... Pojedzcie za to na kilka ulic w mieście i obejrzyjcie wymuskane prywatne obejścia, ogrody tych państwa !! Z tego miasta ucieka kto moze a kto jeszcze może coś złupić to kosi.. A na zakupy do Poznania lub do internetu..Tu kamień na kamieniu nie zostanie. Szpitala też nie wybudują. Jakies tajne kredyty umowy...a budowa stoi.

 • Link do komentarza kiełbasa wtorek, 29 października 2019 18:21 napisane przez kiełbasa

  Buchacha to sie pis swoim wyborcom odwdzięcza - juz sie wycofują z obietnic wyborczych i pokazują biednym dziadkom babciom i róznym pięćset-plusom fige z makiem. jeszcze miasto was ogoli i bedziecie mieli swój socjal...zal mi was

 • Link do komentarza mieszkaniec poniedziałek, 28 października 2019 21:58 napisane przez mieszkaniec

  Dobry gospodarz to robi codzienny obchod swojego gospodarstwa. Nasi gospodarze robia obchod od kawomatu do biurka. Dobrym przykladem dla naszych włodarzy niech bedzie byly juz dyrektor naszej fabryki okien do poddaszy. Pan ten codziennie rano rozpoczynal prace od obchodu fabryki i rozmowyz zaloga. Niech nasza wladza bieze przyklad z zagranicy.

 • Link do komentarza centralny poniedziałek, 28 października 2019 16:58 napisane przez centralny

  Panie Jarek, Dobry gospodarz najpierw sprząta mieszkanie, a potem je dekoruje. W Gnieźnie jest na opak. Najpierw lipne dekoracje ( słynne króliki) a o sprzątaniu nawet nie słychać. Dziur i bałaganu, śmieci, odchodów nie tylko psich, potłuczonego szkła itd. to pan także na ulicach nie widzi?

 • Link do komentarza też senior poniedziałek, 28 października 2019 16:54 napisane przez też senior

  Panie Senior, ten budynek, w którym był lokal pana senatora jest własnością osób prywatnych absolutnie z tego, co wiadomo nie związanych żadnymi więzami z senatorem oprócz tego, ze była tam po prostu umowa o najem. Więc nie bardzo rozumiemy, co co panu chodzi, o jakie remonty, w którym miejscu i na czym polegające? Może jaśniej pan sprecyzuje swoje uwagi? I pytanie zasadnicze, te ewentualnie remonty były pokrywane z kasy kancelarii senatu? Pan ma takie rewelacyjne wiadomości? Proszę się przedstawić, skoro pan tak daleko posuwa się do swoich kłamstw, ale widać, ze odwagi panu brak. Wy po prostu tak macie. Kłamaliście i kłamiecie rano, w południe w wieczór i w nocy.

 • Link do komentarza luki poniedziałek, 28 października 2019 13:29 napisane przez luki

  a kiedy będzie zwrócona kasa za nierządy TBSu????

 • Link do komentarza śmieszek poniedziałek, 28 października 2019 09:12 napisane przez śmieszek

  Senior czy to chodzi o budynek przy ulicy Jana Pawła II gdzie mieści się tez urząd Miar i Wag? Moim zdaniem to nowy senator Arn płaci tam dzierżawę w wysokości 4 złotych za 1 m2 tego pomieszczenia . To mało ?

 • Link do komentarza czytelnik poniedziałek, 28 października 2019 09:07 napisane przez czytelnik

  @radek. Niby za co mamy dziękować PiSowi? Za to, że PO nas w kampanii wyborczej oklamywalo i dzięki temu prawem kaduka wygrało samorządowe wybory? Upadek miasta widać, jak na dłoni, potwierdzają to nawet ci, co na PO glosowali! Pozdrowienia dla tej władzy za dobre jej samopoczucie!

 • Link do komentarza rezigiusz poniedziałek, 28 października 2019 08:44 napisane przez rezigiusz

  @Jarek z grzecznościowo odpowiem Ci jedno ze miasta i ich włodarze momentalnie płaczą że nie ma pieniędzy z podatków PIT do 26 roku życia !!!

  Sorry ale czas zacząć gospodarować budżetem tak umiejętnie ażeby był "wilk syty i owca cala" a nie tworzenie sztucznych etatów w Magistratach czy innych "hulaj duszo piekła nie ma" imprez masowych gdzie zero z tego pożytku dla miasta. Pokazały to "mega wzrosty" odwiedzających nas turystów której były tu na portalu pokazywane. Jeżeli to jest sukces to rewelacja !!!

  Co do komunikacji miejskiej to przypomnę iz nasze rodzime MPK jest spółka miejską a nie prywatnym folwarkiem jakiegoś przewoźnika. A wiec tzw. sztuczny obrót pieniądza miejskiej kasy. Powiem Ci że w niektórych miastach bilety sieciowe dla ucznia na autobus i tramwaj kosztują "aż 10 zl" na miesiąc lub "aż 100 zł na rok szkolny".

  Jeżeli Twoim zdaniem podwyższanie cen za przejazd autobusem miejskim ma być zachęta dla korzystania z komunikacji miejskiej to chyba coś nie halo. Wszak to jest zniechęcenie do tego "lewackiego eko z UE".

  Odpady w tych strumieniach o których pisałem nie zaimpregnowal nam PiS tylko "lewackie eko z UE".

  Można by tak dalej się przekomażać ale co ja tam zwykły szary mieszkaniec ma dyskutować ze światlymi.i oczytanymi i ukierunkowanymi na jeden wzór ludźmi mającymi klapki na oczach.
  .

 • Link do komentarza 77777777777 poniedziałek, 28 października 2019 08:12 napisane przez 77777777777

  do radek, Jarek i tym podobnych -------- to że PIS obniżył podatki i samorząd otrzyma mniej jest pozytywne dla nas samych podatników jak i dla samorzadu który wreszcie być może nauczy się dobrego gospodarowania i zaniecha rozbuchanych niepotrzebnych wydatków. Po co komu potrzebni w samorządach : rzecznicy, doradcy, zastępcy komendantów w strażach miejskich , inni tego typu "pomagierzy" , po co rozbuchana promocja, cateringi, kwiatki, gazety, osobiści kierowcy, szkolenia wizerunkowe, wyjazdy zagraniczne całymi ekipami (u nas na pamiętliwe dżemy), wypłacanie za nie wykorzystane urlopy (TBS) i inne takie sprawy ? Jak się samorząd nauczy dobrego gospodarowania to się utrzyma a jak nie to będzie wyjazd i tyle.

 • Link do komentarza skurczybyk poniedziałek, 28 października 2019 07:20 napisane przez skurczybyk

  E. TO JESZCZE NIE WSZYSTKO . Za chwile usłyszycie , ze koszty za wywóz i utylizację śmieci też są wyższe. I następny podatek pójdzie w górę !! I to jak ! I to znowu pechowo dla gnieźnieńskiej władzy, bo bez winy strasznego PIs u. Z jakiego powodu. A prostego. Przez brak dostatecznej kontroli kto, co i gdzie wyrzuca, ze strony naszego czcigodnego urzędniczego Magistratu .

 • Link do komentarza Senior niedziela, 27 października 2019 21:35 napisane przez Senior

  Zapytajcie za ile wynajmować swój lokal pewien obecny Senator. Dlaczego akurat "przypadkowo" w jego budynku robiono remont itd...

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane