czwartek, 12 września 2019 10:40

Jaki ma być nowy-stary MOK?

 
Jaki ma być nowy-stary MOK? wizualizacja / źródło: dokumentacja projektowa

Nowa galeria, przeszklony ogród zimowy, windy dla niepełnosprawnych oraz wiele innych zmian planuje się dokonać w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury w ramach planowanej przebudowy. 

Ogłoszony został przetarg na wyłonienie inżyniera kontraktu dla zadania inwestycyjnego, jakim jest adaptacja Miejskiego Ośrodka Kultury wraz z jego rozbudową. Obiekt przy ul. Łubieńskiego ma przejść całkowitą przebudowę, poddany zostać termomodernizacji oraz wprowadzone zostaną udogodnienia dla osób z dysfunkcjami ruchu. 

Do obecnie ogłoszonego przetargu na inżyniera kontraktu wkrótce dołączyć ma samo postępowanie na wykonanie inwestycji. Ta realizowana ma być w trybie "zaprojektuj i wybuduj", a do dokumentacji załączona będzie wstępna koncepcja, na której ma się opierać architekt. W jej ramach zaproponowano nowe zagospodarowanie całego budynku, składającego się z dwóch części - starej, od strony ulicy, pobudowanej na początku XIX wieku oraz nowej wybudowanej na początku lat 70. XX wieku.

Usprawnienia

Zgodnie z treścią i rysunkami koncepcji, powstać mają szyby windowe, dzięki którym MOK po latach oczekiwania w końcu będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych na wszystkich poziomach budynku. Kiedy był on rozbudowywany w latach 70., takie czynniki nie były brane pod uwagę, przez co dziś jest zauważalny problem w dostępności obiektu dla osób z dysfunkcjami.

Winda pojawi się w rejonie klatki schodowej starego budynku, łącząc jego poziomy, a także od strony zielonego zaplecza "nowego budynku" spajając tę część obiektu. Winda będzie także w rejonie nowego wejścia do MOK-u. 

Nowe wejście

W ramach inwestycji planuje się zagospodarowanie północnej części nieruchomości poprzez dobudowanie szklanego obiektu kubaturowego pod postacią "ogrodu zimowego" o powierzchni 130 metrów kwadratowych (nad dawną kotłownią) oraz również przeszklonego wejścia od strony holu. Tutaj znajdą się schody prowadzące bezpośrednio do środka MOK-u wraz z windą dla niepełnosprawnych.

To wejście ma pełnić swoją funkcję przede wszystkim dla gości przychodzących bezpośrednio na występy w sali widowiskowej. Stare wejście zostanie odremontowane i także będzie dostępne. 

Ogród zimowy, posiadający własne zaplecze, wraz z przeszkloną ścianą północną i zachodnią, będzie wykorzystywany na różne spotkania, a także może pełnić formę atelier z naturalnym światłem dziennym. Podobny pomysł była w planach już kilka lat temu.

Zagospodarowanie

Na poziomie piwnicy w miejscu, gdzie obecnie znajduje się sklep z elektroniką domową (z osobnym wejściem od ulicy) zlokalizowana zostanie nowa galeria wystawiennicza o powierzchni 212 metrów kwadratowych.

Ponadto w pozostałych pomieszczeniach pod starym budynkiem znajdą się pracownie ceramiki, teatralna oraz dla modelarzy. Pod nowym zlokalizowana będzie wentylatorownia, toalety, magazyny węzeł cieplny oraz sala prób muzycznych i nagrań wraz ze studiem.

Na parterze w dotychczasowych pomieszczeniach administracji planuje się pokoje dla księgowości, instruktorów merytorycznych wraz z pomieszczeniami socjalnymi. Przebudowane mają zostać toalety położone na półpiętrze koło holu z utworzeniem osobnej dla osób niepełnosprawnych. Przebudowana zostanie także sala widowiskowa, gdzie powstanie 170 miejsc dla widowni, a scena zostanie nieco przebudowana z utworzeniem schodów wejściowych po obu jej stronach.

Na piętrze starego budynku w miejscu dotychczasowej Dużej Galerii znajdą się pomieszczenia administracyjne oraz dla klubu seniora. Dotychczasowe pomieszczenie, wykorzystywane przez szachistów oraz na potrzeby różnych małych wykładów przeznaczone zostanie pod sekretariat i biuro dyrekcji. Pomieszczenie nad salą widowiskową przeznaczone będzie do zajęć rehabilitacji ruchowej. Drugie piętro starego budynku przeznaczone będzie pod pracownię artystyczną oraz pomieszczenia gospodarczo-biurowe. Niezagospodarowane poddasze nad salą widowiskową wykorzystane ma zostać jako sala integracji sensorycznej. 

W "nowym budynku" dalej będą funkcjonować biura promocji, sale do zajęć rehabilitacyjno-ruchowych, pomieszczenia warsztatowo-wykładowe itp. Wszystkie one zostaną poddane remontowi. Na dachu tej części MOK-u planuje się ustawienie paneli fotowoltaicznych.

Wykończenie

Budynek w całości ma zostać poddany termomodernizacji - nowy budynek z zewnątrz, a stary od wewnątrz. W przypadku tego drugiego oczyszczona ma zostać także ceglana elewacja, która przez lata uległa mocnemu zabrudzeniu. 

W ramach koncepcji wyszczególnione zostały również propozycje wymiany powierzchni wszystkich pomieszczeń.

Terminy

Przetargi na inwestycję, z których pierwszy już trwa, powinny zostać rozstrzygnięte w ciągu najbliższych tygodni - o ile wykonawcy się znajdą i spełnią stawiane wymagania. Realizacja zadania, rozliczanego w przyszłym roku, może jednak być wydłużona w razie takiej konieczności, toteż oczekiwać należy iż przebudowa MOK najwcześniej zakończy się w drugiej połowie 2020 roku lub w pierwszych miesiącach kolejnego roku.

Projekt "Adaptacja budynku Miejskiego Ośrodka Kultury wraz z jego rozbudową, rewitalizacja ul. Rzeźnickiej" otrzymał dofinansowanie na kwotę 7 mln  593 tys. złotych, a całość zadania wynosi 10 mln 797 tys. złotych. Przebudowę ul. Rzeźnickiej, której projekt już czeka na realizację, wykonywać będzie Urząd Miejski. 

29 komentarzy

 • Link do komentarza mieszko poniedziałek, 29 marca 2021 13:13 napisane przez mieszko

  PO powrocie pana Dariusza z Izraela ,jego ego i notowania wystrzeliły ;)

 • Link do komentarza Krystyna czwartek, 19 września 2019 18:32 napisane przez Krystyna

  Proszę z szacunkiem o Panu Pilaku! Oprócz tego,że był najlepszym Starostą to aktualnie perfekcyjnie prowadzi Radę Powiatu jako Przewodniczący. Mam nadzieję że wkrótce będzie Nas reprezentował w Sejmie, chyba że wybierzecie Pana który się czesze na boczek jak ...

 • Link do komentarza urzędas środa, 18 września 2019 14:02 napisane przez urzędas

  Odesłanie 16 milionów w podstepny sposób że starostwa z powrotem do Poznania spowodowało, że człowiek, który do tego dopuścił powinien być pozbawiony możliwości pracy w samorządowych jednostkach na zawsze.

 • Link do komentarza rezigiusz środa, 18 września 2019 10:36 napisane przez rezigiusz

  A co na to"Loża Masońska" wszak mieściła się tam ich siedziba

 • Link do komentarza powiatowa zmiana środa, 18 września 2019 09:31 napisane przez powiatowa zmiana

  Krystyna - za jego rządów starostwo najlepiej funkcjonowało? To chyba krótką pamięć masz :D

 • Link do komentarza Miś środa, 18 września 2019 09:20 napisane przez Miś

  Przebudowa ok. Ale dlaczego nikt nie pomyślał, by to "zielone zaplecze" zamienić na parking dla osób dowożących tam swoje pociechy lub przyjeżdżających na zajęcia ?? Przecież to "zielone zaplecze " jest używane tylko raz w rok i korzysta z niego zaledwie kilkanaście osób!! Jest Rynek. Jest Dolina Pojednania. Tam jest miejsce na plenerowe imprezy. Dodatkowo teraz MOK ma jeszcze podwórko za Ratuszem. Ludzie pomylcie o tym parkingu za tym MOK iem ( ale nie tylko dla pracowników . !!!!!!!!! )

 • Link do komentarza Krystyna środa, 18 września 2019 08:30 napisane przez Krystyna

  Proszę z szacunkiem o Panu Pilaku. Jest człowiekiem bardzo kulturalnym, pomocnym i pracowitym. Starostwo za Jego zarządzania funkcjonowało najlepiej w swojej historii. Państwo macie obsesję krytykowania wszystkich i za wszystko, ale cóż taka jest w tej chwili społeczna moda polityczna. Mam nadzieję, że po tych wyborach to się zmieni!

 • Link do komentarza Olgierd wtorek, 17 września 2019 09:29 napisane przez Olgierd

  Co to za partia POKOmuna. Dajcie spokój z tym płaczkiem Pilakiem. On patrzy tylko jak zgarnąć kasę dla siebie.

 • Link do komentarza :) poniedziałek, 16 września 2019 22:55 napisane przez :)

  posłem to on nie zostanie, chociaż gość uwierzył w siebie. Tylko on :)

 • Link do komentarza Misio poniedziałek, 16 września 2019 07:40 napisane przez Misio

  Dyrektor Pilak zaplanował sobie w nowym - odremontowanym gmachu MOK gabinet dwa pietra wyżej bo spodziewa się, że z dyrektora wejdzie wyżej na posadkę POSŁA. A takie stanowisko POSŁA to wymaga też dużo większego GABINETU Z NAPISEM "POSEŁ RZECZYPOSPOLITEJ" .

 • Link do komentarza sraka niedziela, 15 września 2019 14:38 napisane przez sraka

  Trzeba być indolentem, by pisać o tym iż przebudowa dochodzić ma do poczty. No kompletnym kretynem. Wystarczy obejrzeć MOK dziś i wizualizację, by mieć pewność iż nic nie wychodzi poza obrys budynku poza nowym wejściem, budowanym nad kątem, w którym obecnie przechowywane są rupiecie.

 • Link do komentarza Maciej sobota, 14 września 2019 19:14 napisane przez Maciej

  Masakra!!! wygląda na to, że projektowana dobudowa sięgać będzie do narożnika budynku poczty z likwidacją wjazdu i całego naroznika z zielenią. Zwolnić konserwatora, że wyraził zgodę na to badziewie. Przesłonięta zostaje historia, a eksponowana wizja dworu króla B80

 • Link do komentarza szymon sobota, 14 września 2019 18:19 napisane przez szymon

  bocian sobie uwija porządne gniazdko na piętrze, bo go mierzi siedzenie na parterze

 • Link do komentarza mieszkaniec sobota, 14 września 2019 09:26 napisane przez mieszkaniec

  Czy to ten sam projektant co wymyślił plac przed teatrem i nasz betonowy Rynek. Jak można zaprojektować do starego budynku coś takiego. Trzeba myśleć z głową i dostosować swój projekt do istniejącego obiektu czy krajobrazu a nie taki beton. Może należałoby dokończyć jedną inwestycje Estede a później zaczynać kolejną, bo znając naszych gospodarzy to będzie kolejny niewypał. Król już został zdetronizowany i poddany renowacji, a jego poprzednik nadal stoi.

 • Link do komentarza p.Boguś sobota, 14 września 2019 08:14 napisane przez p.Boguś

  Zapraszam na Weneję. Pod latarnią najtaniej.

 • Link do komentarza Apokalipsa piątek, 13 września 2019 21:46 napisane przez Apokalipsa

  Czy naprawdę współcześni architekci nie potrafią nic więcej od tego co wypluje program komputerowy do wizualizacji? Budynek MOK + kiosk + budynek Poczty- najpiękniejszy "narożnik Gniezna" ma być tak okrutnie zdewastowany? Gnieźnieńskie kamienice takie piękne, choć zaniedbane, naprawdę nie da się już "zaprojektować" i wybudować czegoś podobnego? Czy naprawdę to musi być kolejny kartonowy kicz z Castoramy i ArchiCada?

 • Link do komentarza xxz piątek, 13 września 2019 21:00 napisane przez xxz

  A czy wy umiecie czytać ze zrozumieniem? To jest tylko koncepcja a inwestycja jest w formule zaprojektu i wybuduj (google podpowie z czym to się je), ostateczny kształt wygląd może i powinien być zupełnie inny.

 • Link do komentarza wyborca piątek, 13 września 2019 19:23 napisane przez wyborca

  @ [prezes - sam fakt, że ktoś ukończył studia ekonomiczne wcale nie oznacza, ze jest ekonomistą! Ludzie, przecież od początku swojej pracy ten człowiek piastuje stanowiska z politycznego nadania.

 • Link do komentarza zawiedziny zewnętrzną elewacją piątek, 13 września 2019 10:18 napisane przez zawiedziny zewnętrzną elewacją

  Ta biała bryła to już taka jest obecnie. To efekt dobudowy nowej części do starego obiektu masonerii gnieźnieńskiej. Tą dobudowę wykonano już w latach 60-tych. Oczywiście, że można by ją teraz odrobinę zmienić i dopasować do stylu starego obiektu. Ale chyba nie starczyło na to inwencji projektantowi. Nawet obłożenie części tej "nowej" białej bryły, czerwoną atrapą cegły klinkierowej, już by poprawiło sposób komponowania się "nowej" części mok u, ze starym obiektem masonerii. Przynajmniej tak myślę. Czy ktoś myśli podobnie ?

 • Link do komentarza ?? piątek, 13 września 2019 09:50 napisane przez ??

  betonowania miasta ciąg dalszy ? i do tego wciśnięcie pomiędzy dwa zabytkowe budynki ?

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane