poniedziałek, 02 września 2019 15:48

Projekt dla seniorów z dofinansowaniem prawie 1,5 mln złotych

  UM (opr)
Projekt dla seniorów z dofinansowaniem prawie 1,5 mln złotych Przyszła siedziba Gnieźnieńskiego Klubu Seniora

Miasto Gniezno otrzymało dofinansowanie, dzięki któremu już za kilka miesięcy otwarty zostanie pierwszy w mieście klub skierowany do najstarszych mieszkańców.

Środki na to zadanie pochodzą z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjny na lata 2014-2020. Dzięki kwocie 1.436.550,48 złotych powstanie Gnieźnieński Klub Seniora, w którym ponad 200 seniorów będzie mogło uczestniczyć w rozmaitych zajęciach.

Powstanie GKS to główny cel projektu, który ma doprowadzić do zwiększenia dostępu do usług społecznych dla osób starszych, często niesamodzielnych. W swoim założeniu projekt ma trwać 36 miesięcy, a powołanie tej instytucji ma służyć przeciwdziałaniu osamotnieniu i marginalizacji osób starszych. Dzięki tym środkom objętych wsparciem będzie dokładnie 210 osób. To dla nich instruktorzy pracujący w klubie prowadzić będą zajęcia, organizować wyjazdy i piesze wycieczki. W ofercie GKS będą wyjścia do teatru, kina, muzeum. Przewidziana jest organizacja imprez okolicznościowych, projekcja filmów.

W ramach GKS odbywać będą się również pogadanki z zakresu medycyny, gerontologii i zdrowego stylu życia. Organizowane będą również konkursy tematyczne oraz zajęcia z wykorzystaniem gier edukacyjnych. 

Pierwsza siedziba GKS, które docelowo mają działać w kilku punktach miasta, powstanie w byłym budynku MOPS przy ul. Sportowej (dawniej ul. Paczkowskiego). Obiekt ma zostać kompletnej modernizacji oraz dostosowaniu do osób starszych - prace mają zostać zakończone w grudniu 2019 roku, a już w styczniu budynek zostanie oddany do dyspozycji seniorów.

Docelowo GKS będzie działał od poniedziałku do piątku, od 10.00 do 18.00 w siedzibie przy ul. Sportowej w Gnieźnie. Zajęcia będą realizowane w dwóch grupach (po 35 osób) przedpołudniowej i popołudniowej. Każda z nich będzie mieć dziennie 4 godziny zajęć z wybranej dziedziny. Rocznie w projekcie zaplanowano 1056 godzin zajęć.

Projekt będzie realizowany w partnerstwie ze Stowarzyszeniem „Wielkopolanie" w okresie od 30.09.2019 roku do 29.09.2022 roku. Całkowita wartość przedsięwzięcia to 1.512.158,40 złotych.

15 komentarzy

 • Link do komentarza Prosport niedziela, 08 września 2019 16:43 napisane przez Prosport

  Rodzinom opiekującym się bliskimi z problemami psychicznymi powinna być zagwarantowana możliwość oddania ich pod fachową opiekę . Po primo chodzi o to aby opiekunowie mieli choć kilka godzin oddechu. Po primo po drugie aby był czas na załatwienie spraw np urzędowych. Obyśmy nie byli zdziwieni za kilka tygodni czy miesięcy, że fundusze zostały zmarnowane. Będę obserwować postępy w tym temacie.

 • Link do komentarza Byla mieszkankar gniezna niedziela, 08 września 2019 03:07 napisane przez Byla mieszkankar gniezna

  Join zdaniem dobre byloby “ przedszkole dla doroslych “ ktorzy cierpia no klopoty z pamicia ( za mala oplata ) . W ten sposob mozna Pomoc rodzinie w opiece abt mieli. While czasu dla siebie

 • Link do komentarza micio piątek, 06 września 2019 19:31 napisane przez micio

  @wściekły- dawne kasyno niszczeje przy ulicy Wrzesińskiej bo jest wpisane do rejestru zabytków i nikt go nie chciał kupić. Pewnie się skończy tym że w dziwnych okolicznościach spłonie a wtedy miasto działkę sprzeda...

 • Link do komentarza wściekły czwartek, 05 września 2019 19:49 napisane przez wściekły

  Czegoś tu nie rozumiem. Obok baraku przy ulicy Sportowej, (z którego prezydent chce zrobić Klub Seniora), dokładnie w odległości 100 metrów przy ulicy Budowlanych, w dużej świetlicy Spółdzielni Mieszkaniowej działa już dawno klub seniora. Klub ten zbiera się co wtorek . Po co wobec tego w tym samym rejonie drugi, konkurencyjny obiekt dla seniorów? A w drugim rejonie Gniezna, przy ulicy Wrzesińskiej, niszczeje piękny gmach dawnego KASYNA. Gmach, którego właścicielem ciągle jest Miasto Gniezno. A właśnie w tamtym rejonie miasta nie ma nic dla seniorów . Dokładnie nic ! Czy rejony ulicy Wrzesińskiej i ulicy Witkowskiej to już nie jest Miasto Gniezno ? Przecież w tamtym rejonie Nie ma żadnej placówki kulturalnej dla seniorów a nawet dla naszych dzieci. Gdzie do chol...... są nasi Radni Miejscy ? Czy nikt z nich nie widzi, co wyprawia "nasz" prezydent??????? Czy dla tej Rady Miasta Gniezno sięga tylko do torów kolejowych ?

 • Link do komentarza ojezu czwartek, 05 września 2019 09:02 napisane przez ojezu

  tylko nie dawajcie nadzoru nad tym remontem waszemu nowemu "głównemu specjaliście"!!!!!!!

 • Link do komentarza Mieszkaniec środa, 04 września 2019 17:01 napisane przez Mieszkaniec

  Kolejny specjalista, a ulice i chodniki nadal dziurawe.

 • Link do komentarza puma środa, 04 września 2019 08:32 napisane przez puma

  Komuna rządzi! Następna okazja, do dojenia kasy. Kto i kiedy, zrobi w tym mieście porządek?

 • Link do komentarza Malkontent wtorek, 03 września 2019 10:30 napisane przez Malkontent

  @Baczący: Słuszna uwaga. Domów kultury i świetlic w mieście, gminie i powiecie jest cała masa... Ale tutaj nie chodzi o to, żeby "złapać króliczka"(zrealizować projekt) "ale żeby gonić go" (realizować czyli wydawać pieniądze). Stąd nowa fucha w Urzędzie Miejskim, nowa siedziba do odremontowania i wyposażenia, jakieś zlecenia dla znajomych podwykonawców usług dla tych seniorów. :-)

 • Link do komentarza A.b. wtorek, 03 września 2019 10:22 napisane przez A.b.

  STD Gniezno nieukończone a jego były już dyrektor ma mowa posadkę no gratulacje za operatywność.

 • Link do komentarza micio wtorek, 03 września 2019 09:48 napisane przez micio

  Organizować wyjazy, wyjścia do teatru, kina, pokazy filmów, imprezy okolicznościowe...- to wszystko można robić w MOK który ma zaplecze, więc po co tworzyć następny twór? Wkurza to, że władza patrzy prosto w oczy i się smieje... i w konia robi ludzi.

 • Link do komentarza micio wtorek, 03 września 2019 09:43 napisane przez micio

  Na co pojdzie te 1,5mln? Przecież to kupa kasy. Budynek stoi... Super wydawać nasze pieniądze. Czy nie jest czasami tak że Pan Reszko sprawdził się w ESTD więć czas rozdzielić pieniądze teraz tutaj- swój chłop- wie o co chodzi- przełożeni będą zadowoleni. Pieniądz płynie....

 • Link do komentarza czytelnik wtorek, 03 września 2019 00:02 napisane przez czytelnik

  Biedni intelektualnie są ci polscy emeryci, że nie potrafią sobie sami zorganizować czasu, tylko musi się tym zajmować urzędnicza machina.

 • Link do komentarza Baczący poniedziałek, 02 września 2019 19:05 napisane przez Baczący

  Co w tych godzinach będzie " się działo "w Miejskim Ośrodku Kultury i tym drugim starostwa ? W całej Polsce i nie tylko tego typu słuszne i potrzebne projekty realizuje się na bazie domów kultury. W nich jest wszystko , baza lokalowa, instruktorzy a przy okazji będą mogły się wykazać.

 • Link do komentarza stary poniedziałek, 02 września 2019 18:02 napisane przez stary

  Dobrze że dla seniorów, a nie dla "trzeciego wieku"(?). Mam nadzieję, że osoby starsze nie zostaną potraktowane tam jako niepełnosprawne intelektualnie.

 • Link do komentarza emeryt poniedziałek, 02 września 2019 16:18 napisane przez emeryt

  Czy był konkurs na wyłonienie partnera, czy dano te kasę Młodym Wielkopolanom "po uważaniu", jako że wspierają drużynę Budasza?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane