czwartek, 29 sierpnia 2019 14:24

Dofinansowania na 5,7 miliona złotych podpisane

 
Dofinansowania na 5,7 miliona złotych podpisane fot. Rafał Wichniewicz

Dziś dokonano oficjalnego przekazania dofinansowania, dzięki któremu na terenie Gniezna i gminy Witkowo zrealizowane zostaną projekty, nakierowane na zmniejszanie emisji spalin samochodowych na rzecz transportu alternatywnego.

W Urzędzie Miejskim dokonano podpisania umów o dofinansowanie projektu: z Miastem Gnieznem na "Budowę Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego dla mieszkańców gmin Powiatu Gnieźnieńskiego" oraz Gminą i Miastem Witkowo na "Wspieranie strategii niskoemisyjnych w tym mobilność miejska". Kwota pierwszego dofinansowania wynosi 4 mln 481 tys. złotych, a drugiego 1 mln 274 tys. złotych. Podpisania umów dokonał marszałek Marek Woźniak oraz prezydent Tomasz Budasz i burmistrz Marian Gadziński.

Dzięki pozyskanym środkom w Gnieźnie wykonane zostanie centrum przesiadkowe, które zastąpi obecny, wykonany w latach 70. dworzec autobusowy. Ponadto powstaną miejsca parkingowe (około 90 przy dworcu i 100 przy ul. Wrzesińskiej), a także utworzony zostanie system roweru miejskiego. Koszt realizacji tych trzech projektów wynosi 5 mln 390 tys. złotych, a dofinansowanie stanowi 85% tej kwoty.

W Gminie Witkowo za otrzymane środki wykonana zostanie droga dla rowerów na trasie Witkowo - Kołaczkowo (1,4 km) oraz zamontowane zostaną lampy. Ponadto przebudowany zostanie chodnik w Kołaczkowie (ok. 250 m), powstanie bezobsługowa stacja naprawy rowerów, stojaki, ławki, kosze na śmieci i wiata przystankowa. W Witkowe wykonany zostanie nowy chodnik na ul. Nowej (ok. 300 m). Koszt tego przedsięwzięcia wynosi 1 mln 768 tys. złotych, a dofinansowanie jest na poziomie 72,08%.

Realizacja projektów Gniezna i Witkowa nastąpi do końca grudnia 2019 roku.

 

5 komentarzy

 • Link do komentarza Jan piątek, 30 sierpnia 2019 12:20 napisane przez Jan

  Widzę że nie ma na co pieniędzy wydawać jak na drogę rowerową Kołaczkowo - Witkowo gdzie pojazdów jak na lekarstwo... ale będzie można się chwalić statystykami.

 • Link do komentarza mieszkaniec3 piątek, 30 sierpnia 2019 11:13 napisane przez mieszkaniec3

  Ad. Mieszkaniec-w Gnieźnie brakuje kasy nakosze i inne niezbędne rzeczy, ale za to są pieniądze nabrudny piach na rynku i potworniaki zwane królikami.

 • Link do komentarza mieszkaniec 2 piątek, 30 sierpnia 2019 07:38 napisane przez mieszkaniec 2

  W Witkowie całe dofinansowanie burmistrz przynajmniej przeznaczy na te naprawdę niezbędne dla miasta Witkowa i gminy Witkowo rzeczy. Na kosze uliczne, na ścieżki rowerowe i na oświetlenie chodników. Brawo Panie Burmistrzu. A w Gnieźnie dalej ścieżek rowerowych nie będzie. Połączeń ścieżkami rowerowymi z osiedlami podmiejskimi też nie będzie. A o koszach ulicznych , poza ścisłym centrum, też możemy sobie jako mieszkańcy Gniezna, tylko pomarzyć.

 • Link do komentarza Kierowca czwartek, 29 sierpnia 2019 22:49 napisane przez Kierowca

  Drogi budujcie i remontujcie, a nie centra przesiadkowe.

 • Link do komentarza i czwartek, 29 sierpnia 2019 14:57 napisane przez i

  Może ktoś objaśnić na czym polega bezobsługowa stacja naprawy rowerów ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane