Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 26 sierpnia 2019 10:23

Parking na sto samochodów powstanie przy stadionie

 
Parking na sto samochodów powstanie przy stadionie źródło: dokumentacja projektowa

Realizacja drugiego z projektów, który realizowany będzie z dofinansowania unijnego, rozpocznie się wkrótce po wyłonieniu wykonawcy. Mowa o budowie parkingu buforowego typu Park & Ride przy stadionie żużlowym.

Miasto Gniezno ogłosiło przetarg na budowę miejsc postojowych, które zostaną zlokalizowane na obszarze obecnie niezagospodarowanego terenu przy stadionie żużlowym. Działka ta, od lat wykorzystywana była jako parking, na którym swoje samochody pozostawiali kibice udający się na mecz lub studenci jednej z pobliskich uczelni. Do tej pory odbywało się to w bardzo nieregularny i czasem chaotyczny sposób, a dość często po dużych opadach deszczu brodziło się w błocie. 

W ramach projektu budowy Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego w miejscu dworca autobusowego, o którym to przetargu pisaliśmy na początku sierpnia, planowane dofinansowanie na kwotę prawie 4,5 mln złotych przeznaczone zostanie także na kolejne zadanie - realizację parkingu buforowego typu Park & Ride przy stadionie żużlowym.

Zgodnie z koncepcją na tym terenie ma powstać około 96 miejsc postojowych, 5 miejsc dla pojazdów osób niepełnosprawnych, a także 27 stojaków dla rowerów. Cały teren ma zyskać odwodnienie za pomocą studni chłonnych, oświetlenie, a nawierzchnia, ułożona z kostki brukowej, ma przepuszczać wody opadowe. Wjazd i wyjazd znajdować się będzie od ul. Wrzesińskiej, bliżej przejazdu kolejowego. 

Wykonawca ma podjąć się zadania w trybie "zaprojektuj i wybuduj", na co czas będzie miał do połowy listopada 2020 roku. Wyłonienie firmy, która podejmie się realizacji, ma nastąpić do 9 września br.

Założenie parkingu typu Park & Ride ma być pozostawianie samochodu na parkingu i przemieszczanie się do centrum za pomocą alternatywnych źródeł transportu - autobusem lub rowerem. W tym też celu projekt unijny na Zintegrowane Centrum Przesiadkowe zakłada również zakup bezstacyjnych rowerów miejskich. Całość ma kosztować 5 mln 390 tys. złotych (4 mln 481 tys. dofinansowania).

Galeria

13 komentarzy