piątek, 28 czerwca 2019 09:00

Wykonawca nie wraca. Będzie nowe postępowanie

 
Wykonawca nie wraca. Będzie nowe postępowanie archiwum redakcji

Od początku czerwca na budowie gnieźnieńskiego szpitala nie wybrzmiewa ani głos robotników, ani tym bardziej hałas maszyn. Dyrekcja nie znalazła porozumienia z dotychczasowym wykonawcą.

W pierwszych dniach czerwca pojawiły się pierwsze informacje, że wykonawca rozbudowy, zajmujący się realizacją zadania w budynku D gnieźnieńskiej lecznicy, opuścił plac budowy. Firma Alstal odstąpiła od wykonywania umowy, żądając - jak przekazał dyrektor ds. lecznictwa Mateusz Hen - gwarancji finansowych na kwotę 28 mln złotych. Takiej kwoty szpital nie mógł przedstawić, zapewniając iż na pewno ma pokrycie dla II etapu prac (10-11 mln złotych). Zapewniano iż w najbliższym czasie mają nastąpić rozmowy z wykonawcą, jednak w sprawie zapadła cisza. O sprawę zapytaliśmy dyrektora Szpitala Pomnik Chrztu Polski Michała Ogrodowicza.

- Odbyło się jedno czy dwa spotkania, natomiast żadnych ustaleń nie ma i każda ze stron stoi przy swoim stanowisku. Jak sytuacja się rozwinie, musimy jednak poczekać. Czy sprawa trafi do sądu? - Być może. Jest taki scenariusz brany pod uwagę. Na tę chwilę na budowie nikt nie pracuje i jest ona wstrzymana - powiedział Michał Ogrodowicz. Jak dalej dodał: - Przygotowujemy się do nowych postępowań - na wybór generalnego wykonawcy i inżyniera kontraktu. Taki scenariusz bierzemy pod uwagę i te sprawy powinny się rozwiązać w ciągu najbliższych dwóch tygodni. 

Jak widać powzięcie kredytu przez szpital nie wystarczyło jako zapewnienie dla dotychczasowego wykonawcy. Rozpoczęcie procedur mających na celu wyłonienie nowego wykonawcy oraz inżyniera kontraktu oznacza iż proces oddawania lecznicy pacjentom wydłuży się. Na jak długo - na tę chwilę nie wiadomo. Założeniem jednak jest, by doprowadzić sytuację do porządku - aby nie było tak, jak miało to do tej pory miejsce, gdzie sale operacyjne sąsiadują obecnie z pomieszczeniami będącymi w stanie surowym (o ilości uwag co do sposobu realizacji zadania pisaliśmy już wcześniej: "Jestem w pewnym szoku". Ile miał, a ile będzie kosztować szpital?)

27 komentarzy

 • Link do komentarza Prawnik czwartek, 11 lipca 2019 17:45 napisane przez Prawnik

  Dociekliwy mylisz się. Nie zapewnienia ciągłości tylko zapewnienia płatności. A o tym , że nie ma pieniędzy to poprzednia dyrekcja i starostwo wiedzieli przed wyborami tylko to ukrywali. Razem z Dolatą

 • Link do komentarza Dariusz czwartek, 11 lipca 2019 16:07 napisane przez Dariusz

  Tego co dzieje się obecnie w naszym powiecie i mieście tego nawet nie chce się komentować. Budowa szpitala leży, budowa Estede także, sklepy w mieście zamykane a nasza władza mówi że wszystko ok. Ludzie za pracą wyjeżdżają,woda i śmieci drożeją a pan Piotruś (sprzedawca kaset w kiosku) i nasz milosciwie panujący Pan prezydent miasta(powinien się nazywać Judasz) wciskaja kit że powiat i miasto się rozwijają. Nie lubię Pisu
  ale to co ostatnio robi w moim mieście koalicja PO SLD to jest skandal. Proponuję zlikwidować powiat podzielić między oscienne powiaty i będzie spokój

 • Link do komentarza dociekliwy środa, 10 lipca 2019 21:04 napisane przez dociekliwy

  Siedem miesięcy nowych rządów w starostwie wystarczyło aby skutecznie przerwać rozbudowę i pozbyć się wykonawcy który miał taka umowę , ze musiałby kontynuować rozbudowę za ceny sprzed 3 lat pod jednym warunkiem - zapewnienia jej ciągłości. i wiadomo było o tym od jesieni 2018 ! No cóż na złość babci odmroziliśmy sobie uszy....

 • Link do komentarza qwertz sobota, 06 lipca 2019 03:13 napisane przez qwertz

  PiSowscy klakierzy winą za zadłużenie wywołane przez Tarczyńską i spółkę oczywiście obarczają obecną władzę w starostwie. Zgodnie z prikazem z Nowogrodzkiej. Wiedzieli jak wygląda sytuacja finansowa i dlatego wypuścili Dolatę z klatki, w końcu prościej wytyka się błędy gdy się nie rządzi.

 • Link do komentarza MGO czwartek, 04 lipca 2019 23:29 napisane przez MGO

  Swoją drogą pan dyrektor też niezwykle fachowy. Przy najważniejszym zadaniu nawet nie potrafi powiedzieć ile razy się spotkał z wykonawcą. Chyba jednak Starosta wszelkimi sposobami dąży do tej prywatyzacji.

 • Link do komentarza Do 1234 czwartek, 04 lipca 2019 21:11 napisane przez Do 1234

  Chyba ktoś coś pomylił. Budowę rozpoczął pan Ostrowski i pan Pilarczyk z ziemi gnieźnieński - przystawki pisu. I oni jako koalicjanci przyklepywali to , co wyczynial Dolata z Tarczynska w poprzedniej kadencji.

 • Link do komentarza hahahahahahahahahah czwartek, 04 lipca 2019 15:46 napisane przez hahahahahahahahahah

  Wszystko zgodne z programem wyborczym Koalicji Obywatelskiej z 2018 roku dla wielkopolski. Tam nic nie było o budowie szpitala w Gnieźnie za to w programie była budowa ośrodka protonoterapii w Poznaniu. Czyli nie miejmy do nich pretensji bo akurat budowy naszego szpitala w tym programie nie obiecywali a że sobie ich wybraliśmy no to mamy jak mamy.

 • Link do komentarza leon środa, 03 lipca 2019 23:36 napisane przez leon

  A czy ktoś zadał sobie trud obliczenia, ile będzie kosztować bieżące utrzymanie takiego nowego budynku? To nie jest kamienica opalana węglem. I czy obecny poziom zatrudnienia i rozwoju oddziałów szpitala pozwoli na wypracowanie kwot zapewniających rentowność tego obiektu? Tak tylko pytam

 • Link do komentarza do 1234 środa, 03 lipca 2019 20:25 napisane przez do 1234

  A kto rozpoczął budowę szpitala. Ekipa która jest u władzy. A kto zaprzestał budowy poprzednio i obecnie ekipa która jest u władzy. Poprzednicy może z kłopotami ale budowali, a teraz co tylko słowne przepychanki i budowa stoi. Taka jest obecna władza. Nieudolna i tyle!!1

 • Link do komentarza 1234 środa, 03 lipca 2019 10:10 napisane przez 1234

  krótko i na temat - do takiej katastrofy finansowej doprpwadziła poprzednia starościna Tarczyńska ,Dolata i poprzednia dyrekcja szpitala.

 • Link do komentarza Lokator poniedziałek, 01 lipca 2019 22:34 napisane przez Lokator

  Niech starosta Gruszczyński i cała jego ekipa jeszcze bardziej i głośniej obwieszczaja narodowi że pieniędzy niema i nie będzie w starostwie to wszystkie inwestycje staną. Jako mieszaniec Gniezna czekam na efekty prac starostwa bo na razie ich brak, a poza tym to z wami coraz mniej ludzi już chce rozmawiać bo straciliscie wiarygodność.

 • Link do komentarza szymon niedziela, 30 czerwca 2019 23:49 napisane przez szymon

  Zapewne o szpitalu w Gnieżnie moje wnuki będą czytały w książkach od historii. Wykonawca zrobił słusznie nie ma kasy nie ma roboty. Czego się spodziewaliście, że ALSTAL to Święty Mikołaj dla powiatu Gnieźnieńskiego. Wstyd i hańba Panie i Panowie. Każda Wasza inwestycja to totalne dno. Oddajecie inicjatywę tym co mają wiedzę i nie defraudują publicznych pieniędzy. Ciekawe czy w takich bólach powstawały Wasze domy. Raczej nie bo to były Wasze pieniądze z Waszych kieszeni. Proszę o refleksje

 • Link do komentarza żałobnik niedziela, 30 czerwca 2019 21:30 napisane przez żałobnik

  W tym szpitalu to najlepiej działa firma pogrzebowa!

 • Link do komentarza kibolo niedziela, 30 czerwca 2019 19:53 napisane przez kibolo

  Wybierani są durnie na stanowiska,które przez lata nic,tylko gadają.Mają w tym wprawę i baranów potrafią ogłupić przez co są wybierani na odpowiedzialne stanowiska.Dopiero wtedy okazuje się,że tylko potrafią trwonić pieniądze tych którzy ich wybierają.I koło się zamyka.Barany nie wyciągają wniosków i te same twarze przy korycie z mzłymi poprawkami. Durnie wymieniani są na innych durni.

 • Link do komentarza omen niedziela, 30 czerwca 2019 02:06 napisane przez omen

  Proponuję przenieść tam starostwo. Estede też. Uwolnione budynki sprzedać. Powiat z czasem zlikwidować i oddać się Poznaniowi.

 • Link do komentarza Salowa sobota, 29 czerwca 2019 12:34 napisane przez Salowa

  A czy to prawda że wydział Pani Boruszewskiej powiązanej z Panem Henem jest jednoosobowy. Priorytetowa sprawa dla powiatu to szpital a z ramienia starostwa nadzoruje to dwójka niedoświadcxonych, bez kierunkowe wykształcenia młodzików, ale jaka kasę biorą za to.... Jakoś nie widać ich.... Tylko wszędzie Hen Hen Hen, a dyrektor nawet spotkań do dwóch nie potrafi zliczyć.

 • Link do komentarza xD sobota, 29 czerwca 2019 11:31 napisane przez xD

  Wszystko zgodnie z planem....będzie prywatyzacja????????????????

 • Link do komentarza kibolo sobota, 29 czerwca 2019 08:59 napisane przez kibolo

  A jak zacznie się sprawa sądowa,to za 15 lat można spodziewać się jednego czy dwóch spotkań.

 • Link do komentarza mieszkaniec sobota, 29 czerwca 2019 05:15 napisane przez mieszkaniec

  Brawo nasza władza oto wasz popis rządów budowa znowu stoi. Narzekaliście od samego początku na poprzedników a sami do czego doprowadziliście. Szpital niedokończony, Estede niewykończone co dalej. Oddajcie swoje stanowiska i pensje i idźcie stąd. Wstyd

 • Link do komentarza rowerzysta piątek, 28 czerwca 2019 21:04 napisane przez rowerzysta

  Bądźmy spokojni, przecież jak się sprzedają działki po boisku zespołu szkół zawodowych to będzie kasa na szpital

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane