środa, 19 czerwca 2019 12:29

Plan dla koszar coraz bliżej - potem czas na właścicieli

 
Plan dla koszar coraz bliżej - potem czas na właścicieli archiwum redakcji

Bez zainteresowania którejkolwiek ze stron, za to z perspektywicznym spojrzeniem w przyszłość dla sporego fragmentu centrum miasta. W poniedziałek wyłożono do publicznego wglądu projekt zagospodarowania przestrzennego terenu przy ul. Sobieskiego. 

Spotkanie odbywające się w Urzędzie Miejskim skierowane było przede wszystkim do właścicieli terenów, którzy są posiadaczami gruntów na obszarze dawnych koszar wojskowych, położonych pomiędzy ul. Sobieskiego, Chrobrego, Pocztową oraz Parkiem Miejskim. Ten fragment Gniezna był już objęty planem zagospodarowania przestrzennego, lecz do tej pory nie obejmował on tzw. terenów zamkniętych, zajmowanych przez wojsko (np. wzdłuż ul. Chrobrego). Z uwagi na fakt iż w ostatnich latach zmienił się charakter właściciela wspomnianych nieruchomości, zaistniała możliwość poszerzenia jego zasięgu. Co dzięki temu można zyskać?

Nowy plan zakłada możliwość powstania zabudowy mieszkaniowej, wielorodzinnej i usługowej od strony ul. Chrobrego - to właśnie ten obszar do tej pory był zamknięty. Linia zabudowy została w tym miejscu zaprojektowana tak, by można było przynajmniej wizualnie zamknąć ten teren w formie pierzei z pozostawieniem drogi wjazdowej na teren dawnej jednostki. Byłoby to też wizualne odtworzenie bryły gmachu koszar, jaki stał tu do września 1939 roku. Obiekty ulokowane wzdłuż ul. Chrobrego, mogą mieć parkingi naziemne i podziemne, bez kiosków i tymczasowych obiektów budowlanych. Co więcej, środkowa część zabudowy może osiągnąć 4 kondygnacje naziemne (16 metrów), a w przypadku terenu przeciwległego dla istniejącego już hotelu Ibis (naprzeciwko wjazdu do Straży Pożarnej), może powstać budynek 24-metrowy z 6 kondygnacjami nadziemnymi. 

Czterokondygnacyjną zabudowę przewiduje się również w rejonie dawnego, wschodniego bloku koszar, który stał pomiędzy gmachem gimnazjum, a placem koszarowym (po prawej stronie od drogi prowadzącej do nowej sali sportowej). Także i te nieruchomości zostały "uwolnione" i będą mogły w przyszłości przekształcić się w miejsce pod zabudowę mieszkaniową, wielorodzinną wraz z usługami. Mogą, ale wiele zależy od właścicieli. 

W chwili obecnej spory obszar dawnej jednostki to grunty należące do Skarbu Państwa (zarządzane przez Powiat Gnieźnieński), budynki dydaktyczne, spółek wojskowych oraz prywatnych przedsiębiorców (dwa hotele oraz firma deweloperska). Mimo sporej ilości podmiotów, które powinny być zainteresowane wyłożeniem planu, na spotkanie w urzędzie nie stawił się nikt. Każdy jednak, także i zwykli mieszkańcy, przez miesiąc (do 16 lipca br.) ma jeszcze czas na składanie swoich uwag i opinii odnośnie projektu planu. Jeśli jednak nie wpłyną żadne, będzie on mógł zostać w nieodległej przyszłości poddany zostać uchwaleniu. Po tym wszystko zależeć będzie od właścicieli, czy będą planowali zmienić charakter swoich nieruchomości, i przeznaczą je pod zabudowę zgodną z planem. Gdyby tak się stało, ta część Gniezna mogłaby się znacząco zmienić, a obecny chaos przestrzenny mógłby zostać uporządkowany.

8 komentarzy

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 21 czerwca 2019 14:35 napisane przez mieszkaniec

  Sam beton i uschnięte drzewa...oto widok ul. Lecha

 • Link do komentarza arek piątek, 21 czerwca 2019 12:41 napisane przez arek

  Zalesić, zrobić park. Udusimy się niedługo miejskim smogiem.

 • Link do komentarza Nauczyciel piątek, 21 czerwca 2019 07:11 napisane przez Nauczyciel

  Potrzeba kasy, więc sprzedamy kolejne działki. Natęzenie ruchu w okolicach Lech zwiększy się do absurdu. A dzieci z tych okolic pójdą do szkoly nr 5 lub 2, bo przecież na Pocztowej szkoła zlikwidowana. Przenikliwe umysły.

 • Link do komentarza Jarek z kotem czwartek, 20 czerwca 2019 18:43 napisane przez Jarek z kotem

  Również poproszę o zaprzestanie betonowania Gniezna. To miasto ma oddychać, nie zdychać!

 • Link do komentarza Mieszkaniec czwartek, 20 czerwca 2019 08:37 napisane przez Mieszkaniec

  Fantastyczny pomysł, znowu developer wybuduje mieszkania bez parkingów i sprzeda za grube pieniądze, potem zrobi się kolejną strefę płatnego parkowania i wszyscy będą zadowoleni. Proponuję wyciąć wszystko co zielone, zalać betonem i koniecznie wybudować "piramidy" takie jak pod teatrem. Wtedy wszyscy będą zadowoleni tzn. developer i urząd miasta.

 • Link do komentarza czytelnik środa, 19 czerwca 2019 19:11 napisane przez czytelnik

  @A psik- Żadnych rewelacji, po prostu sztuka dla sztuki. Nie wierzę w pomysłowość obecnej władzy. Nie ten poziom. jeżeli do tego projektu tak się przygotowali, jak zorganizowali ten parking, na który ludzie przyjeżdżają i szukają wjazdu ( i często turyści wyjeżdżają klnąc na czym świat stoi), to marnie widzę to zagospodarowywanie tego terenu. A gdzie i kiedy w okolicy parking dla tych, co dojeżdżają do Poznania i Wrześni? Czy Budasz nie wie, ze za parkingi całodniowe służą tym dojeżdżającym parkingi na Świętokrzyskiej czasem na św. Piotra koło cmentarza i inne. Te wszystkie miejsca powinny być parkingami czasowymi!!! Sto razy to powtarzamy, ale władza jest głucha, jak pień, albo robi po prostu społeczeństwu na złość.
  PS. Dziś znowu w skrzynkach badziewie z informacjami prezydenta, które już dawno miały swoje miejsce w innych gnieźnieńskich mediach!

 • Link do komentarza A psik ! środa, 19 czerwca 2019 16:01 napisane przez A psik !

  A kiedy na tym portalu lub innym gnieźnieńskim pisano o tym, że plan został wyłożony do konsultacji i w danym dniu bedzie podsumowanie tych konsultacji ? A może pan prezydent napisał o tym wyłożeniu planu w swojej reklamowej gazetce? W której, bo też nic na ten temat w nich nie zauważyłem!. Proszę wobec tego się NIE DZIWIĆ , że nikt nie przyszedł na zebranie w magistracie. No i jeszcze jedno. To spotkanie w magistracie było zapewne zaplanowane na godziny przedpołudniowe, gdy normalni ludzie są w pracy prawda???? Tak właśnie pracuje nasz urząd na czele z panem prezydentem.

 • Link do komentarza bebebe środa, 19 czerwca 2019 15:18 napisane przez bebebe

  wyraźnie komuś przeszkadza ostatnie miejsce w Gnieźnie porośnięte drzewami . Czy ktoś dąży do powtórki spod teatru? Wybetonować i piramidy wybudować.... masakra !

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane