piątek, 24 maja 2019 07:44

Prawie 800 tys. złotych na trzy zabytki od ministerstwa

 
Budynek dawnego Uniwersytetu Ludowego Budynek dawnego Uniwersytetu Ludowego źródło: Google Street View

Po długim oczekiwaniu i rozpatrzonych odwołaniach wiadomo już, które obiekty o wartościach historycznych i kulturowych otrzymają środki zewnętrzne w ramach programu ministerialnego.

Co roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłasza konkurs na dofinansowanie ochrony zabytków, do którego startuje coraz więcej podmiotów, zainteresowanych pozyskaniem środków na remonty i konserwację podlegających im budynków. W tym roku pierwsze rozstrzygnięcie miało miejsce już wczesną wiosną, a w ostatnim czasie opublikowano listę z odwołaniami, która jest jej ostateczną wersją na ten rok. Tym samym wiadomo już, że do powiatu gnieźnieńskiego trafić ma 790 tys. złotych, które przeznaczone zostaną na trzy obiekty:

 • 150 tys. złotych otrzyma parafia pw. Matki Zbawiciela w Gnieźnie (os. Dalki), która za pozyskane środki chce wyremontować dach budynku Uniwersytetu Ludowego, w którym mieści się kaplica.
 • 200 tys. złotych trafi do parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie na kontynuację remontu elewacji bazyliki
 • 440 tys. złotych wesprze parafię pw. św. Jana Chrzciciela w Czerniejewie, która planuje za pozyskane środki dokonać remontu dachu kościoła stojącego w tej miejscowości

Niestety w tym roku, mimo złożonych odwołań oraz starań, trwających w niektórych przypadkach kolejny rok, dofinansowania nie udało się otrzymać szeregu parafii oraz podmiotów prywatnych (z Gniezna, Dziekanowic i Witkowa) planujących remonty należących do nich obiektów, w tym m.in. remontu muru oporowego parafii pw. św. Michała Archanioła w Gnieźnie, drewnianego dworu stojącego przy ul. Zamiejskiej, remontu dachu dawnego klasztoru bożogrobców czy elewacji i elementów wieży kościoła OO. Franciszkanów.

4 komentarzy

 • Link do komentarza jarosław wtorek, 28 maja 2019 08:16 napisane przez jarosław

  Jak zwykle na kościoły.Nic wPolsce się nie zmieni

 • Link do komentarza Jt piątek, 24 maja 2019 15:25 napisane przez Jt

  Szkoda ,że tylko na kościoły jest kasa ....

 • Link do komentarza NT piątek, 24 maja 2019 15:10 napisane przez NT

  A zbierane podczas mszy składki rzekomo na romont to na co zostaną spożytkowane???

 • Link do komentarza Iwona piątek, 24 maja 2019 10:30 napisane przez Iwona

  Wreszcie kasę dostała się we właściwe miejsca!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane