poniedziałek, 20 maja 2019 07:56

Deweloper stawia bloki. Droga powstanie dopiero za 20 lat?

 
Deweloper stawia bloki. Droga powstanie dopiero za 20 lat? źródło: Google Maps

Przy ul. Północnej ruszyła budowa budynków wielorodzinnych, jednak Miasto już teraz zastrzega, że dojazd do nich może być problemem dla przyszłych mieszkańców.

Mowa o inwestycji realizowanej w północnej części Winiar, przy drodze prowadzącej z os. Kazimierza Wielkiego w kierunku Pyszczyna. Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, uchwalonym w 2005 roku, obszar ten przeznaczony jest w niewielkim stopniu pod zabudowę jednorodzinną (w pobliżu ogródków działkowych oraz dalej - przy torach kolejowych), a pozostała część pod zabudowę wielorodzinną oraz usługi. 

Już jakiś czas temu na jednej z komisji miejskich padły informacje o ruszającej inwestycji spółki Nowe Winiary, które mają powstać u zbiegu ul. Północnej i Królowej Jadwigi. Wówczas wiceprezydent Jarosław Grobelny zarzekał się iż droga do ww. nieruchomości powstanie dopiero za wiele lat. Tymczasem pod koniec marca br. wydana została zgoda na budowę pierwszych dwóch bloków wielorodzinnych, a ich realizacja już ruszyła. W sprawie głos zabrał tym razem prezydent Tomasz Budasz, który wskazał iż w rozmowie z inwestorem przekazano mu, że obecna droga dochodząca do inwestycji nie nadaje się do zwiększonego natężenia ruchu: - Zaznaczyliśmy także wyraźnie, że ze względu na większą odległość od gęstej zabudowy oraz inne plany inwestycyjne, Miasto wybudowanie tam drogi planuje najwcześniej za 20 lat. Zaproponowałem także inwestorowi, by – skoro mimo to planuje sprzedaż mieszkań – sam taką drogę wybudował, gdyż zgodnie z art. 16 ustawy o drogach publicznych „budowa lub przebudowa dróg publicznych spowodowana inwestycją niedrogową należy do inwestora tego przedsięwzięcia”. Niestety, inwestor nie podjął działań w tym kierunku - informuje.

Prezydent zaznaczył iż wiadomość o tym, że droga dojazdowa do domów nie będzie wykonywana w najbliższym czasie, musi dotrzeć do potencjalnych zainteresowanych kupnem mieszkań. Takie podejście wynika z sytuacji, jaka wystąpiła w przypadku dewelopera stawiającego bloki między ul. Konopnickiej i Wrzesińskiej. Przypomnijmy iż pierwsze budynki zostały oddane do użytku mieszkańcom, bez podłączenia ich do zaprojektowanej sieci kanalizacyjnej (która zdaniem PWiK ma powstać dopiero w 2020 r.). Co więcej, nie zadbano także o miejsca postojowe, przez co mieszkańcy stawiają pojazdy na terenach zielonych, rozjeżdżając dawne boiska Stelli. Miasto już się zarzekało, że kiedyś zostanie to uniemożliwione: - Warto wiedzieć takie rzeczy, zanim podejmie się decyzję o kupnie. Pamiętajcie też, że zawsze warto mieć od dewelopera takie informacje, jak ilość miejsc parkingowych wokół budynku, dojazd do posesji, przebieg dróg wewnętrznych, miejsce na kontenery na śmieci, lokalizacja placu zabaw/terenu rekreacyjnego itd. Koniecznie na piśmie - twierdzi prezydent.

 

24 komentarzy

 • Link do komentarza Zainteresowany czwartek, 23 maja 2019 14:13 napisane przez Zainteresowany

  Niech każdy przeczyta sobie komentarze broniące "dewelopera" i dojdzie do wniosku, ze to jedna i ta sama osoba - czyżby aż tak bał się prawdy, że musi uciekać się do tak słabego marketingu. A wystarczyłoby oficjalne oświadczenie. Wstyd.

 • Link do komentarza Mieszkaniec czwartek, 23 maja 2019 13:17 napisane przez Mieszkaniec

  Widze że spora część komentujących mieszka na ulicy północnej i wie co jest najlepsze dla "klijentów" to chyba taki dialekt z północy Gniezna. Pomijając fakt, że władze miasta zupełnie nie mają planów na jego dalszy rozwój i bładzą jak dzieci we mgle to skoro ten Deweloper taki cudowny to może tak jak ktoś zasugerował wcześniej wyda oświadczenie w którym zdementuje informacje podane w artykule i określi jakie prace w jakim zakresie i czasie ma zamiar wykonać. Czy to takie trudne.?

 • Link do komentarza wyborca czwartek, 23 maja 2019 09:22 napisane przez wyborca

  Dla Budasza priorytetem nie są drogi tylko króliki, a także biuletyn o bzdurach, ktore są zakichanym obowiązkiem każdej wladzy, a z ktorego ma wynikac wdzięcznośc dla Jego Wysokosci. Bo przecież podkreśla na każdym kroku, że "Robimy to dla was", jak by on i jego załoga nie byli z nami.

 • Link do komentarza Maciej środa, 22 maja 2019 21:42 napisane przez Maciej

  Panie Prezydencie. Dlaczego pan wprowadza ludzi w błąd i pisze nieprawdziwe informacje ? Skąd ma pan i od kogo takie informacje które są powielane na takich portalach ? Jestem klijentem który właśnie rezerwuje mieszkanie u tego Dewelopera i dostałem deklaracje pisemną że będzie wybudowana droga i cała infrastruktura nawet oświetlenie na koszt Developera.Z całym szacunkiem dla pana bo pan robi dużo dla miasta. Zanim pan napisze niech pan sprawdzi i się dowie.Nie wiem czy pan wie że plan zagospodarowania przestrzennego dla tej działki był pisany przez urbanistów współpracujących z Urzędem Miasta. Pana pracowników. Uchwalacie plany i zmuszacie Developerów do budowania dróg ?i POLITYKA

 • Link do komentarza Marta środa, 22 maja 2019 15:12 napisane przez Marta

  Do pana mieszkańca. Nie zgodzę się z tym co pan pisze. Nie można oceniać każdego Developera tak samo.. Tutaj powstaje osiedle inowacyjne z wykorzystaniem darmowego prądu (energia odnawialna). Ekologiczne.. Mieszkam na tej ulicy i jestem dumna z tego że ktoś buduje coś takiego. Nie wiem czy nawet w Polsce nie jest to pierwsza firma która myśli o ochronie środowiska i robi instalacje Fotowoltaiczne dla klijentów żeby mieli prąd darmowy. Jest do duży postęp jesli chodzi o Ochronę Środowiska a Powinniśmy zainteresować się przyszłością naszych dzieci zanim będzie za póżno. Pozdrawiam

 • Link do komentarza rw środa, 22 maja 2019 13:36 napisane przez rw

  Nic prostszego, by deweloper wystosował oświadczenie odnośnie słów władz miasta, zwłaszcza iż są powtarzane po raz kolejny. Jeśli to nieprawda - proszę bardzo, możemy umieścić. Tymczasem deweloper nie ma nawet strony ani nawet adresu mailowego, który ułatwiałby skontaktowanie się.

 • Link do komentarza Mieszkaniec środa, 22 maja 2019 11:39 napisane przez Mieszkaniec

  Marto, każdy deweloper stawiając bloki obiecuje piękną zieleń, place zabaw, drogę dojazdową i miejsca parkingowe, a po sprzedaniu mieszkań okazuje się, że dach do wymiany, kanalizacja jak przy domku jednorodzinnym, a o zieleni i miejscach parkingowych można pomarzyć. W większych miastach ten problem został rozwiązany, na jedno mieszkanie musi przypadać dwa miejsca parkingowe i gra.

 • Link do komentarza Klien Nowe Winiary wtorek, 21 maja 2019 20:02 napisane przez Klien Nowe Winiary

  Szkoda, że tak niekompetentne informacje są przekazywane przez władze miasta, a powielane jeszcze dodatkowo przez media. Deweloper gwarantuje stworzenie całej infrastruktury. wiec może osoby piszące, a raczej kopiujące takie informacje powinny je najpierw skonfrontować z inwestorem.

 • Link do komentarza Edward wtorek, 21 maja 2019 19:59 napisane przez Edward

  tanio kupić ,tanio zbudować,drogo sprzedać chyba te czasy minęły bezpowrotnie

 • Link do komentarza Marta wtorek, 21 maja 2019 09:09 napisane przez Marta

  Witam wszystkich. Czytając ten artykuł aż mnie zatkało. Tak się składa że mieszkam na ulicy Północnej i znana mi jest ta sytuacja bardzo dobrze. Często chodzę z Psem koło tej budowy i nie raz rozmawiałam z panem Developerem i pytałam o drogę. Wiem że firma budująca bloki zrobi tam drogę dojazdową . Przykro czytać takie rzeczy tym bardziej że informacje są błędne. Najłatwiej napisać nie znając faktów. Przykre

 • Link do komentarza urzędas poniedziałek, 20 maja 2019 21:40 napisane przez urzędas

  Za 20 lat Budasz będzie już na emeryturze i możecie mu podskoczyć.

 • Link do komentarza avalon poniedziałek, 20 maja 2019 21:12 napisane przez avalon

  Co w tym dziwnego? Tysiące nowych bloków w PL stoi przy nieutwardzonej drodze. Nie jest to specjalnie komfortowe ale jest też często spotykane. Ile domów w samym Gnieźnie stoi na drodze bez asfaltu, nie mówiąc o braku chodników?
  Jak długo Rycerska, Orzeszkowej czy Kawiary były błotnistym bagnem?

  W ostatnim czasie ktoś drugi raz dyskredytuje dwóch deweloperów. W tym konkretnym przypadku jest to wyraźna dyskredytacja i antyreklama mająca odsunąć potencjalnych kupujących od tej rozpoczynającej się inwestycji: "...wiadomość o tym, że droga dojazdowa do domów nie będzie wykonywana w najbliższym czasie, musi dotrzeć do potencjalnych zainteresowanych kupnem mieszkań".
  Od kiedy w Ustawie o samorządzie gminnym jest zapis, że radni mają zajmować się marketingiem prywatnych podmiotów działających na terenie samorządu??? Czy radni stają się doradcami klienta? Absurd...
  Klienci widza co i gdzie kupują, większość z nich mieszka w Gnieźnie od dawna i zna okolicę. Dobrze wiedza co robią, straszyć ani kierować do innych deweloperów ich nie trzeba.

  Od kiedy radnych interesuje, czy mieszkańcy mają asfaltową ulice pod domami? Jakoś nie interesują się tym w innych częściach miasta.
  W Gnieźnie działa zaledwie kilka małych firm deweloperskich budujących bardzo małą ilość mieszkań bo sam rynek nieruchomości jest bardzo mały. Konkurencja zapewne jest bardzo zadowolona z medialnej nagonki na innego dewelopera...

  Co to znaczy: "Zaznaczyliśmy także wyraźnie, że ze względu na większą odległość od gęstej zabudowy oraz inne plany inwestycyjne, Miasto wybudowanie tam drogi planuje najwcześniej za 20 lat"?
  Może kiedyś nie było, ale teraz będzie tam "gęsta zabudowa".
  Obecni radni za kilka lat będą historią o której nikt nie będzie pamiętał a plany inwestycyjne się zmieniają. Ta ulica może powstać jeszcze nawet za ich kadencji, jeżeli będzie taka potrzeba.
  Dlaczego tak straszą potencjalnych kupujących? Tymczasowo można tam wpuścić równiarkę, jak było tym osiedlu jeszcze 7 lat temu (składającym się z około 22 bloków + szeregowców i domów jednorodzinnych):

  https://goo.gl/maps/PRTiy48BENVJBnCY7

  Po przebudowie to samo miejsce wygląda tak:

  https://goo.gl/maps/1pwhzxRteR9nPdGv8

  Radni niech się lepiej zajmą tym, do czego są powołani a nie marketingiem i reklamą...
  Mogą np. już teraz zająć się pozyskiwaniem środków z UE na budowę ulic osiedla Winiary Północ... Napisali chociaż jeden wniosek?
  Albo jeszcze lepiej - zmienić MPZP dopóki jeszcze można, bo w przyszłości niemal całe osiedle Winiary Północ będzie skomunikowane z wąziutką uliczką Biskupińską a ta uliczka z niewiele szerszą ulicą Gdańską. Może zawczasu powinni zaplanować drugą jezdnię Gdańskiej i ulice zbiorczą do niej prostopadłą bliżej Lednickiej i Biskupińskiej a nie tylko przy Jagodzie? Bez poprawienia błędów obecnego MPZP Winiary Północ jak i resztę osiedla Winiary czeka paraliż komunikacyjny. Nie tylko wąskie uliczki ale także brak skrzyżowań o większej przepustowości wskazuje na błędy tego planu. Zadań tylko na tym osiedlu mają sporo i tam mogą się wykazać...

  https://cms-files.idcom-web.pl/sites/972/cms/szablony/21050/pliki/mpzp048_grafika.pdf

 • Link do komentarza mieszkaniec starych Winiar poniedziałek, 20 maja 2019 19:59 napisane przez mieszkaniec starych Winiar

  droga dojazdowa to mały problem autem terenowym do pokonania a kanalizacja? wszyscy wiedzą że jest przeciążona w tym rejonie

 • Link do komentarza xxx poniedziałek, 20 maja 2019 13:20 napisane przez xxx

  W przypadku bloków na ul. Konopnickiej jeśli chodzi o miejsca parkingowe zgoda, aczkolwiek deweloper mógł ich nie przewidzieć zgodnie z prawem. Porównując w Poznaniu zgodnie w prawem miejskim deweloper nie może oddać mieszkania bez miejsca parkingowego. Jeśli chodzi o kanalizę wina leży po obu stronach. Wodociągi 3 raz zmieniają rok inwestycji. Deweloper nie był jasnowidzem w 2018 roku (w momencie oddawania budynków do użytku), że wodociągi przesuną termin realizacji z 2018 na 2019 a potem na 2020. A jak chciał wyłożyć pieniądze na inwestycje wodociągi nie chcą udostępnić nazwy firmy, która wyliczyła na taką a nie inną kwotę tej inwestycji. Najłatwiej miastu zrzucić winę na dewelopera. Nikt nie jest święty ale miasto nie potrafi się przyznać do zawalenia sprawy.

 • Link do komentarza pela poniedziałek, 20 maja 2019 12:30 napisane przez pela

  czy to jest ten sam deweloper?? jeżeli tak to już zakrawa wtedy o patologię działań jegomościa!

 • Link do komentarza ................. poniedziałek, 20 maja 2019 11:35 napisane przez .................

  Ponosimy jakieś tam dodatkowe opłaty partycypujące w wybudowaniu ulic, wodociągów, kanalizacji, płacimy podatek od dochodów z których 38% wraca do miasta, płacimy tutaj bezpośrednio też inne podatki i opłaty. Nie wiem jak teraz ale wcześniej bywały też takie przypadki że ponosiliśmy opłaty w budowę gazociągu czy nawet linii telefonicznych jako społeczne komitety budowy. Co z tego mamy ? Okazuje się że brakuje ulic, kanalizacji, problemy z budową szpitala, PKS nie funkcjonuje, dziurawe ulice.............

 • Link do komentarza ojejku poniedziałek, 20 maja 2019 11:14 napisane przez ojejku

  Czy mamy rozumieć że podobne będą ewentualne rządy platformy gdyby wygrali jakieś wybory ?

 • Link do komentarza orzeszek poniedziałek, 20 maja 2019 11:12 napisane przez orzeszek

  Przecież na Orzeszkowej nie będzie lepiej a tam chyba za bardzo widoków nie ma żeby coś zrobili ku wygodzie mieszkańców

 • Link do komentarza ???????????? poniedziałek, 20 maja 2019 11:08 napisane przez ????????????

  Czy i ile miasto przeznacza bądź traci w związku z remontami prywatnych kamienic. Czy i w jakiej wysokości ulgi miasto stosuje wobec nieruchomości należących do ludzi biznesu ?

 • Link do komentarza Wojtek poniedziałek, 20 maja 2019 11:02 napisane przez Wojtek

  Mam nieodparte wrażenie że miasto w którym płacę podatki i inne takie tam daniny , nie jest przyjazne dla mieszkańców. Płacimy za parkowanie bo podobno za te pieniądze zostaną zbudowane kolejne miejsca do parkowania, tylko że za te kolejne miejsca też musimy ponosić opłaty za parkowanie. Możemy dostać zgody na budowanie domów za nasze pieniądze, tylko że mamy sobie do kompletu wybudować drogi i kanalizację. Mamy segregować śmieci żeby było taniej i przyjaźnie do środowiska, tylko że podwyższa się opłaty za tych co nie płacą bo ktoś coś tam nieudolnie itd. Może mamy sobie z własnej kasy zafundować remonty dziurawych ulic, naprawę chodników, komunikację autobusową ? Pytam na co w takim razie przeznacza się kasę z naszych podatków i danin , czy tylko na króliki ?

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane