Jesteś tutaj:Gospodarka Będą konsultacje ws. ścieżek rowerowych na terenie Gniezna
czwartek, 25 kwietnia 2019 12:29

Będą konsultacje ws. ścieżek rowerowych na terenie Gniezna

 
Będą konsultacje ws. ścieżek rowerowych na terenie Gniezna archiwum redakcji

Firma Stadtraum Polska podejmie się wykonania koncepcji tras rowerowych, które zostaną wytyczone na terenie Gniezna. Dokument ma powstać do grudnia br.

W ciągu pięciu lat planowane jest wykonanie kilkudziesięciu kilometrów ścieżek rowerowych, które połączone mają zostać z istniejącymi już na kilku ulicach szlakami. Głównym założeniem ma być swojego rodzaju "szkielet" trzech tras, na których miałaby się oprzeć przygotowywana koncepcja. Tą zaś zajmie się firma Stadtraum Polska Sp. z o.o., która wykona ją do 13 grudnia 2019 roku za kwotę 131 853 złotych.

- Chcemy kierować się najlepszymi praktykami i nie uważam, że my urzędnicy wiemy wszystko najlepiej, stąd też do naszego zespołu zaprosiłem wiele osób, a więc naszych urzędników, ale również profesjonalistów zajmujących się na co dzień przygotowywaniem koncepcji ścieżek rowerowych oraz osoby korzystające z tego. W kwietniu powołałem zespół, który ma zająć się koordynacją, opracowania i wykonania dróg rowerowych. Pomyśleliśmy o wszystkich zarządcach dróg oraz wszystkich tych użytkownikach, którzy poruszają się na nich - przyznał prezydent Tomasz Budasz. 

Planowane, główne trasy rowerowe to licząca prawie 9 km droga Wschód-Zachód z ul. Orzeszkowej, Cienistą, Piotrowskiego, Dalkoską, Kościuszki, Lecha, Sobieskiego i Roosevelta. Drugą jest licząca 8,3 km trasa Północ-Południe z Gdańskiej przez Wiadukt Solidarności, Żwirki i Wigury, Sobieskiego, Lecha, Kościuszki, Dworcową, Warszawską i Wrzesińską. Trzecia, wstępna, liczyć ma 32 km i obejmuje trasę dookoła Gniezna, ale w granicach miasta (poniżej grafika).

- Będziemy opracowywać koncepcję, która opiera się już na pewnych przemyślanych trasach, ale naszym zadaniem będzie również spowodowanie, by włączyć jak najwięcej ulic wewnątrz miasta, aby mieszkańcy mogli dotrzeć do tych tras poprzez utworzenie atrakcyjnej infrastruktury rowerowej czy rozwiązania, organizacji ruchu itp. Przygotujemy te rozwiązania tak, by zapewnić pięć cech, aby było wszystko spójne, bezpośrednie, atrakcyjne, wygodne i bezpieczne - mówił Aleksander Sagan z firmy Stadtraum Polska.

Harmonogram prac zakłada iż we wrześniu-październiku 2019 roku powstaną konsultacje społeczne, a cała koncepcja będzie gotowa we wspomnianym wyżej terminie - grudniu 2019 roku. Na jej podstawie przygotowywane będą projekty techniczne, w tym także budowlane i zmiany organizacji ruchu w zakresie dwóch tras: północ-południe i wschód-zachód, co będzie realizowane w latach 2020-2021. Realizacja tego zadania ma nastąpić w latach 2021-2022. Dalsze etapy realizacji przewidywane są do 2023 roku. W maju br. uruchomiona ma zostać strona internetowa z informacjami o postępie prac oraz możliwością zgłaszania uwag przez mieszkańców. 

10 komentarzy

 • Link do komentarza radek sobota, 27 kwietnia 2019 07:50 napisane przez radek

  szkoda miejsca na ścieżki rowerowe. zakichani rowerzyści i tak jadą drogą.
  przykładem może być ul.witkowska czy Orzeszkowej.
  lepiej w to miejsce więcej parkingów dla aut zrobić.

 • Link do komentarza kibolo piątek, 26 kwietnia 2019 17:17 napisane przez kibolo

  W mieście nie ma szans na usytuowanie jakichkolwiek ścieżek rowerowych w tych warunkach.Kiedyś chodnik na 3 maja dopuszczono do jazdy rowerem.Dziury kierownice z dłoni wyrywają.Albo jazda po chodniku na Witkowskiej.Paranoja.W Gnieźnie chodniki są robione pod samochody. Wjazd,wyjazd...,obniżanie chodników aby samochód łatwiej wjechał.A rowerzysta,pieszy?Jak coś się robi to mądrze a nie tylko po to aby pokazać że coś się robi.Wszystko zapowiada się na lipę.Szkoda pieniędzy p. Budasz nawet na to,by jacyś "wybitni" eksperci się rozejrzeli.Będą robić wszystko aby zarobić mając przy tym w d...e rowerzystów.

 • Link do komentarza megaloman piątek, 26 kwietnia 2019 15:21 napisane przez megaloman

  Rezigiuszu - bo to nie jest byle jaki UM z podrzędnej gminy

 • Link do komentarza rowert piątek, 26 kwietnia 2019 11:41 napisane przez rowert

  jak wbrew logice wilka, to niech ten kontrpas jak najbardziej zostanie na tej ulicy. widać, żeś chłopie nie bywał na zachodzie, gdzie takich rozwiązań jest multum

 • Link do komentarza ?? piątek, 26 kwietnia 2019 08:30 napisane przez ??

  tyle kasy za zrobienie planu dla planu ? a kiedy się weźmiecie za ulice i chodniki na Grunwaldzkim , zwłaszcza za tą dziurawą betonkę wokół parku zabaw , bo to podobno pamięta lata 40-te ubiegłego wieku ?

 • Link do komentarza Fryderyk piątek, 26 kwietnia 2019 08:24 napisane przez Fryderyk

  Odpowiem najgrzeczniej jak umie. Urzędnicy są zapewne po to żeby przystawiać pieczątki, składać podpisy i zatwierdzać wydawanie kasy na wykonanie koncepcji przez firmy zewnętrzne dla planów urzędu. Koncepcja to nic innego jak pomysł, plan - za to jak ładnie brzmi , no i ten prestiż że urząd stać na to.

 • Link do komentarza ciekawy czwartek, 25 kwietnia 2019 20:08 napisane przez ciekawy

  Jestem ciekawy:
  1. Czy nowo budowany wiadukt kolejowy"POD TRZEMA MOSTAMI " jest już budowany tak szeroki, by obejmował poza chodnikami, również szeroką , dwukierunkową ścieżkę rowerową ?
  2. Gdzie na wiadukcie "SOLIDARNOŚCI" jest jeszcze miejsce na wydzielenie ścieżki rowerowej ? Zostanie na nią zaanektowany jeden z chodników, czy jeden pas samochodowy? Przecież wszystkie cztery są obecnie dla płynnego ruchu - niezbędne?
  3. Gdzie na wiadukcie " im POPIEŁUSZKI" ktoś planuje zmieścić jeszcze ścieżkę rowerową? Kosztem jednego z chodników? Czy kosztem zamknięcia wiaduktu dla ruchu w którymś z kierunków np z Centrum w kierunku Wrzesińskiej i zamienienie tego drugiego, wyłączonego z ruchu pasa samochodowego, na ścieżkę rowerową. Ale czy kierowcy samochodów i autobusów to zaakceptują?

 • Link do komentarza pierożek czwartek, 25 kwietnia 2019 17:08 napisane przez pierożek

  konsultacje są tylko pozorne, wiadomo jak wygląda POznań po którym nie można już normalnie jeździć! a konsultacje to tylko pozorne działania potem wszystko i tak zaplanują według siebie...

 • Link do komentarza wilk czwartek, 25 kwietnia 2019 16:24 napisane przez wilk

  Tylko żeby mi nie było takich BUBLI jak na ul, św.Michała !!!! To wbrew bezpieczeństwu i logice !!!

 • Link do komentarza rezigiusz czwartek, 25 kwietnia 2019 13:02 napisane przez rezigiusz

  Zapytam nahjgrzeczniej jak umie a mianowicie po co w UM są urzędnicy danych wydziałów jak za jedyne 133 tyś wydane na coś co wiadomo jak ma wyglądać i gdzie to ma być. To sa jakieś jaja aby firma wykonywała pracę za urzędników za nie małe pieniadze

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane